Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#11467
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
De ce vrei sa le chinui? Daca in loc de 5 gr vor fi mai putine, eventual negative?

#11468
gpdorin

gpdorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.04.2013
Nu vreau sa le chinui. Acum fac asa: le tin in camera tehnica pe pervaz, sub becuri, cu plasa de umbrire pe geam şi uşa de la pod deschisa. Si chiar asa sunt vreo 30 grade, Ajung acasa doar la 17 cand le scot afara pana se intuneca. Noaptea intr-o camera neincalzita. Dimineata iar imi e teama sa le las afara pana iasa soarele. Multa plimbare pe capul meu.....

#11469
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Eu nu îți recomand. Vor suferi un soc, după care o să aibă nevoie de câteva zile să își revină Poate vor rezista, dar mai bine nu risca.

#11470
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Si eu zic la fel, mai ai o luna pana sa le scoti afara in siguranta. Deocamdata trebuie doar sa le asiguri cat mai multa lumina.

#11471
gpdorin

gpdorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.04.2013
am inteles. le voi plimba in continuare. multam fain de sfaturi, oameni buni!

#11472
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Nah dracie,cand credeam ca am invatat sa-mi fac rasad mai bine vine palma,este primul an in care am rasaduri cazute,se subtiaza tulpina si adio plantuta,fata de anu trecut am alta turba(mare greseala) pe care am cernut=o ca mi se parea prea cu resturi,asta sa fie greseala?prea fina?
Sunt tinute la geam,apa in exces nu le-am dat.

#11473
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Le-ai pus Previcur Energy?

#11474
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Nu,dar sper sa am timp sa le aplic diseara,desi nu vroiam sa le dau cu asa ceva nu am incotro se pare.

#11475
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Cat timp au de la semanat?

#11476
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Ultima sapt din februarie si 1-2 martie,repicate in jur de 23 martie parca, folosit aceeasi turba.

Edited by ceanu1980, 31 March 2023 - 14:19.


#11477
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
E ciudat ca a dat boala in ele la varsta asta, nu cumva ai udat prea mult si au putrezit radacinile?
Taie apa si asteapta sa vezi ce se intampla.

Edited by subway_guru, 31 March 2023 - 17:21.


#11478
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
O singura data mi-au cazut cateve rasaduri. Le-am udat imediat cu Previcur Energy, dupa care nu am mai pierdut nici una in anul ala.
De atunci, in fiecare an le ud o data dupa repicare si ajunge.

#11479
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ma gandeam ca daca ai fi udat prea mult sa nu te fi procopsit cu ceva musculte negre (fungus gnats) ca astea vin odata cu turba si rontaie radacinile.

Edited by subway_guru, 31 March 2023 - 17:53.


#11480
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Musculite am avut, stau cu banda lipicioasa pt ele, apa nu cred ca am exagerat, am mai studiat una acum si radacina pare ok, doar tulpina s- a subtiat si e gata cu ea.
Sper sa am timp sa le verific pe fiecare si sa le repic din nou in alveola noua si turba noua, asa pot vedea cate am afectate pana acum.
O sa ma invat minte de acum sa folosesc previcuru asta

Am bagat acum un previcur la ele.

#11481
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Contra musculitelor un antidot slab ar fi apa oxigenata 3la suta.
Daca vrei ceva radical bagi un Baygon cu aplicare de precizie doar pe sol.

Edited by subway_guru, 31 March 2023 - 19:53.


#11482
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
ceanu1980, si cand e doar una -ori caderea plantelor ori musculita- e o dovada de umiditate in exces. Cand le ai pe amandoua...nu exista alt motiv pentru asta. aparitia musculitelor a fost un indicator foarte bun ca ai umiditate in exces. Dar ai ignorat avertizarea.  Pai fix asa se manifesta caderea rasadurilor, ataca tul[pina, nu radacina.

Substratul trebuie sa se usuce putin la suprafata intre o udare si alta.
Pe langa udarea mai moderata a rasadurilor trebuie sa ai grija si sa le aerisesti.

Edited by claudia313, 31 March 2023 - 21:50.


#11483
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Dar nu mai bine le dai un folpan, ceva, de la bun început dacă nu vrei previcur, și nu mai stai sa ai surprize, sa aerisesti, sa lași sa se usuce șamd?
Asta cu uscatul e o treaba foarte discutabila, poate sa stai doar de asta.. N-am ce face?
Ai răsaduri în toate stadiile uneori, alveole foarte mici, și asa pot apărea probleme la udare prin aspersie(udare inegala), ai rasarire neuniforma pt ca poate acasă într-o tava de 200 semeni 10 feluri de rosii sau 7 de ardei...

Chiar are sens atata pierdere de. Timp pentru niște săracii de răsaduri când poți foarte simplu sa eviți tot circul?

#11484
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Pai dai daca din start pleci cu niste conditii favorizante. Daca ai mai avut probleme cu caderea si anii anteriori e clar ca ceva nu-i bine si dai de la bun inceput ca sa ai o minima protectie. Eu nu dau nu pentru ca-s impotriva ci pentru ca n-am nevoie sa dau, nu am avut niciodata problema asta, nici macar un fir de vreun rasad de leguma sau planta decorativa nu mi-a cazut vreodata. Mai si folosesc preponderent mranita in amestecul de semanat deci poate fi acolo orice. Sunt convinsa ca si eu am udat si cand nu era necesar. Dar daca nu faci permanent asta cred ca probabilitatea e mica sa apara boala.

Io n-am chef sa repic, pentru mine repicatul e bataie de cap suplimentara si pierdere de vreme nu grija la udat.  Ca sa nu belesc ochii la nesfarsit la ce a rasarit si ce nu eu pun semintele care-s mai cu capricii - ardei si vinete - la inmuiat/germinat in servetel si cand au dat coltisorul le seman si aia e. Rasar mai uniform ca interval de timp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate