Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11708 replies to this topic

#11503
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Eu cred ca nu asa se pune problema. Lucrurile ar trebui evaluate mai obiectiv.

În primul rand, pentru ca dimineața am aruncat și eu un ochi la cine sunt aia și ce fac...
Pot spune ca fără sa pierd mai mult de 2 minute am găsit minim vreo 3 idioțenii pe care le prezintă drept rețete viabile pt diverse situații.

Îmi aduc aminte de una cu păsările cwre nu oua și se duc ei sa culeagă urzici pe care le toaca la mașină dimpreună cu porumb uscat fiert.
Eu am avut pasari de când ma știu și o buna perioada eram chiar nebun cu păsările, pasari valoroase nu rapiciugi.
Inerent, fiind pasionat, și știu și având atata vreme pasari(am în continuare) am și experienta directa.. Deci și teorie și practica și miza pt a face lucrurile cum trebuie nu după ureche...

Pot spune ca ce fac aia acolo 3 o imbecilitate. Pt mine 3 limpede cât cât ii duce capul și cât de educați sunt oamenii.

Nu mai soun ca dobitocul a ous graba păsărilor în niște casolete de plastic, ambalaje de la carne... Evident ca în 10 secunde păsările au rasturnat tot..

Evident, fine are animale știe cam ce fac animalele și cum arata o hrănitoare, o troaca... și de ce.

E clar ca aia sunt și prosti și au găini de ieri. Maxim de ieri.
Dar... Ii învață pe alții.

Mai era ceva flagrant, nu îmi amintesc.. Si încă una semi tâmpenie...
Aaaa, da.. Aia cu salcia pt înrădăcinare..

Si aia am studiat la greu... O cretinatate...


Așadar, poate or face idioții aia și lucruri ok, problema e ca fac mult prea multe prostii inutile și dovedesc în prea multe rânduri cât de limitați sunt dpdv al educației în domeniul în care se dau cunoscători... Si când spun limitați sunt elegant.

Te iei după niște idioți ca ăștia, muncești fix ca fraierul sa aduni urzici de prin gunoaie și sa dai porumb la mașină de tocat fix degeaba..

Poate rău nu face... Dwr sigur trece viata degeaba pe lângă tine.


Nu e niciun adevăr la mijlc, este prostie și lipsa de educatie/cultura în domeniu, oricare ar fi ala.

Problema nu e domeniul ci faptul ca oamenii au impresia ca știința se ocupa numai de industrie, chimicale, lucruri nasoale.

Nimic mai fals, dacă vreți sa o ardeți organic. Bio. Eco.. Exista surse foarte serioase și pertinente, exista materiale și documente, exista studii  făcute de oameni care au nițel mai multa instrucție decât 4 clase la păscut vaca pe șanț.

Găsiți studii despre lapte, despre drojdie, despre salcie nu mai zic, despre cenușă, despre compostare, despre uleiuri esențiale sau nu. Despre absolut orice exista informație valoroasa.

Problema e ca oamenii aparent i teresati nu știu sa caute sau nu sunt dispuși sa facă efortul asta... Iar imbecilii ăștia care au idei au senzația ca pun eu coada la cireașa sau sunt atât de inculți încât nu sunt i stare sa afle pt ei în ce măsură cireasa aia are sau nu coada...






#11504
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Ai de capu meu,asta cu cireasa chiar ca e cireasa de pe tort in exprimare,am ras un pic.
Daca eram pe langa ciugurii astia doi luam niste tomate de la ei si plecam cu ele la analiza,apoi faceam public acel buletin,am presimtire ca sunt burdusite de exact ce huiesc ei,fara boli in solar este un pic mai greu an de an.
In fine,partea trista ca a mai trecut inca o zi fara soare si se simte la plante,pe dimineata le dau ceva cupru ca e belea cu prognoza.

#11505
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 21.11.2021
Test.La trei zile dupa Scudo+Phosphit one cate 10 ml/10 l foliar si radicular 100g drojdie proaspata cu 10 linguri rase zahar la 10l apa.Am comparat cate rei plantute cu alte trei nefertilizate si la acelasi nivel de dezvoltare.Cele udate sunt vizibil mai dezvoltate ca inaltime si grosime tulpina.Cu 10zile
in urma am testat si Cropmax-ul si...nici-o diferenta.E drept ca este in ultimele luni de valabilitate.
In ce priveste pe Cori si o intreaga sleahta de alti youtub-isti,este obositor sa-i urmaresti si sunt destul de subtiri in a convinge.

#11506
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Eu stiu asta,anu trecut aveam gainat de pasare cules in iarna,primavara am bagat la butoi cu vreo 2-3 sapt inainte de plantare.
Dupa 2-3 zile am aplicat asa ceva,am facut dilutie 1 la 9 cu apa,am bagat aprox un ibric la 2-3 plante,dupa cateva zile nu mai recunoasteam plantele.
Eu ca si starter dupa plantare raman la acest macerat

#11507
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 21.11.2021
La plantare voi folosi cenusa de  lemn 100g/mp si Plantella organik de la sloveni cca 50g/mp,tot gainat dar peletat.Nu am reusit sa procur Italpolina.
Pe brazda la 20-25 cm adancime,dupa care voi face transplantarea.Am masurat temperatura solului aici,in sud,in jur de 10 grade la 15 cm.Ar insemna ca intre 01 si 10mai sa plantez in gradina.Sper ca este bun termometrul

#11508
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
E putin Plantella 50g la mp. Eu folosesc circa 200-250 grame pe mp. Cel putin asa am socotit eu din ce zice producatorul. Eu am in jur de 36-40 mp si bag vreo 10 kg. Poate gresesc eu nu stiu ce sa zic

#11509
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 21.11.2021
Combinatia am vazut-o la un italian care ,chiar la 30 cm adancime o ingloba si pt cca 10 ml folosea 500g peleti pasare.In ultima vreme ii cred pe cuvant pe textierii italiani decat site-urile d-alde doctorul plantelor si altii.

Precizez ca terenul este al doilea an dupa lucerna si la analiza de sol a iesit fosfor si potasiu excedentar.Daca e sa cred "analizorul".Am sa vad daca pe parcurs apar carente.

#11510
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Cei care ati folosit perlit pt prima data,ati observat vreo imbunatatire,o sa-l mai folositi?

#11511
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
https://youtube.com/...?feature=share3

Pentru cei care nu înțeleg, o comparație făcută între mranita/compost, compost amestecat cu perlit și sol la. Are s-a făcut o analiza prealabila și s-a amendat totul în consecinta.

Nu știu dacă e neapărat un experiment riguros știintific însă e interesant și poate reprezenta un punct de plecare pentru a încerca să aflăm singuri cam cum sta treaba și sa ne punem niște întrebări.

Dacă e sa întram puțin mai adânc în concluziile experiemntului, am putea presupune, de vreme ce perlitul e o componenta inerta a substratului, ca rezultatele au legătură cu factori oarecum non nutriționali, în special legate de cele doua lucruri pe care știm ca le "face" perlitul: aderarea, ușurarea substratului și al doilea retenția și eliberarea bună a umiditatii și implicit a unor nutrienti dizolvati, practic apa fiind mobilul nutrienti lor.

Aerul este important atât pentru radacina cât și pentru microflora din substrat care influențează partea nutritiva a acestuia, umiditatea la fel, cu o importanta mare directa și indirecta asupra sănătății plantelor. O irigare mai puțin abundenta în același timp având totuși la dispoziție suficienta apa cu siguranță îngreunează proliferarea bolilor de sol, în special a celor vasculare, implicit retenția nutrienti lor și îngreunarea coborârii acestora prin levigatie(apa nu mai spala nutientii și nu ii mai duce adânc în substrat).


Cred ca un asemenea tip de experiment (dacă plecam de la premiza ca omul e onest și nu manipulează în mod voit) este mult mai relevant decât niște observații proprii care pot fi rezultatul unui cumul de factori de tot felul dacă nu urmărești foarte atent și riguros absolut toate variabilele implicate în ecuație...


#11512
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012

 ceanu1980, on 25 aprilie 2023 - 23:04, said:

Cei care ati folosit perlit pt prima data,ati observat vreo imbunatatire,o sa-l mai folositi?
Am folosit perlit dar am trecut pe vermiculit.
Perlitul aereaza dar nu umidifica suficient.
Vermiculitul absoarbe apa si asigura si aerarea, e mult mai eficient.
Ambele produse sunt inerte si nu contin nutrienti.

#11513
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015

 fane52, on 23 aprilie 2023 - 20:04, said:

Cu 10zile in urma am testat si Cropmax-ul si...nici-o diferenta.E drept ca este in ultimele luni de valabilitate.
Hristos a Înviat! Nu este vorba de valabilitate. Nici la mine nu a fost vreo diferență semnificativă, când l-am aplicat.

#11514
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 21.11.2021
Sa fim corecti.Am folosit Cropmax la vie si pomi(proaspat cumparat).S-a vazut!Au remarcat si vecinii comparand cu ale lor.Poate la tomata matura cu suprafata foliara suficienta,altfel te vede lumea.

#11515
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Pt niste rasaduri de varza ( de buzau, seminte la plic), se seamana afara in gradina, sau e necesar ca rasadurile sa fie facute in solar sau in casa pe balcon, la fel ca cele de rosii?

#11516
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Nu e necesar sa faci rasad in casa, se seamna direct. Din ce stiu eu varza de toamna se seamana in jur de 25 mai, nu mai devreme.

#11517
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Am zis ca poate trebuiesc semanate in alveole sau solar, deoarece sint mai in nordul tarii, in Neamț .

#11518
laurentiusim

laurentiusim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.04.2013
Salutare tuturor! as vrea sa fac ceva rasaduri de varza alba, varza rosie si conopida pentru vanzare. Mentionez ca am mai facut in trecut rasaduri de rosii, ardei, castraveti, pepeni, iar cu putina experienta am reusit sa le vand cu bine.
Rasaduri de varza pentru toamna nu am facut si nu stiu ce seminte, ce soiuri si mai ales cand le pun la germinat in zona Bacau. Caut ca  rasadul sa  le produca oamenilor varza de calitate si nu plastice.
Poate cineva sa ma ajute cu ceva informatii?

#11519
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015
Hristos a Înviat! Varză de Buzău, comandată direct de la Stațiune sămânța (SCDL Buzău). Foarte bună la murat. Gustoasă cu frunză fină. Am avut la vânzare și câteva mii de fire uneori în sezoanele trecute, semănate în tăvi de 70. Anul acesta, am pus doar pentru casă, deoarece nu m-am mai încadrat și cu ea.

Edited by Solar-1, 08 May 2023 - 10:39.


#11520
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Din fericire, anul trecut, desi nu se mai comercializa, am cumparat topsin si anul asta am avut astfel incat am putut pune cate 500 ml la tulpina cand am plantat ardeii si tomatele.
Mai stiti vre-un site unde sa îl gasesc la comercializare din stocurile vechi?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate