Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cosmote a lansat primul serviciu de Internet mobil broadband

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Lansarea serviciului Connect de internet mobil de mare viteza cred ca merita un topic dedicat :coolspeak:

"Cu serviciul Connect ai access nelimitat și ieftin la internetul mobil de mare viteză cu cea mai mare acoperire din România.

Ia-ți serviciul Connect și beneficiezi de:

- acces nelimitat la Internet mobil de mare viteză
- conexiune broadband stabilă
- internet fără cabluri cu viteza de până la 3,1 Mbps
- rapiditate
- preț competitiv
- cea mai bună acoperire din Romania pentru internet mobil de mare viteză
- libertate de mișcare totală
- transfer de date securizat
- instalare rapidă și ușoară a modemurilor wireless și utilizare instantă a serviciului.

Serviciul Connect este furnizat de SC Telemobil SA, persoana juridica romana, cu sediul in Bucuresti, Splaiul Independentei nr. 319, etajele 1 si 2, sector 6, sub marca "Cosmote''. Serviciul este disponibil in reteaua de magazine Cosmote, in calitatea sa de agent al SC Telemobil SA.

''Cosmote'' este marca licentiata catre Cosmote Romanian Mobile Telecommunications S.A. asupra careia Telemobil are drept neexclusiv de utilizare pe teritoriul Romaniei. Cu modemul Connect beneficiezi de internet cu cea mai buna acoperire broadband din Romania.  ''

http://cosmote.ro/ro...t...0&cid=20026

http://www.capital.ro/articol/cosmote-a-la...app-130636.html

Edited by Masterboy, 19 January 2010 - 19:25.


#2
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005
Da,este clar ca buna ziua! Cosmote a integrat datele de la ZAPP,vechea retea EVDO caci pe ea se bazeaza,doar nu pe GPRS-EDGE,in portofoliul sau.Ce era normal sa se intample,s-a intamplat.Vor folosi EV-DO,1X unde este cazul,...intrebarea mea,ce vor face cu 3G-ul,care este "bomboana de pe tort"? ZAPP au implemantat incomparabil mai bine ca RDS,serviciile 3G,fie si tinand cont de faptul ca au acoperire mai mica decat RDS.Cosmote 3G,fost ZAPP,cred ca pot spune asta deja,are HSDPA 7,2Mb/sec - HSUPA 1,4Mb/sec in toate orasele unde este implementat!Ce ma intreb eu,cum vor impaca si capra si varza,adica EV-DO REV A,1X... cu 3G-ul,stiindu-se faptul ca nu exista momentan modemuri cu toate aceste tehnologii la un loc! Vor oferi serviciul 3G separat,in alt pachet de date...sa-i spunem premium? Se stie ca vechea retea 2G,fie ea si cu mama EDGE-ului,nu ar atinge 3,1 Mb/sec download nici in vise!Ei se vor folosi de BTS-urile vechiului ZAPP si...aici chiar nu stiu,poate si ale Romtelecomului,ma refer la actuala retea EV-DO.Dar repet,nu cred ca va intra si Romtelecomul in acest joc,stiindu-se faptul ca si modemurile le au branduite si cele cateva telefoane mobile!
Deci,viteza va fi in functie de ce vom avea in zona unde ZAPP a reusit momentan sa acopere: EV-DO sau 1X.
Am scris aceste randuri fara sa citesc articolul.Il voi citi sa ma lamuresc si eu.Ce vreau sa spun,in fine,Cosmote este ce trebuia sa fie de mult timp (multumita OTE),o retea capabila sa ofere servicii de date,asa cum este tendinta si cum sunt nevoile de comunicare actuale.Cosmote,a crescut astfel in ochii mei,chiar o sa le urmaresc cu interes evolutia.Nu este usor cu 3 standarde ce necesita echipamente diferite,sa te descurci in acoperire si share-uire de date si frecvente de lucru.Vom vedea ce va fi.
Si...revin! Tarifele sunt aceleasi cu ale concurentei,au un numar de GB inclusi,ceva mai mare dar in legatura cu garantarea vitezei,este mai greu! Daca tu ai intr-o anumita zona,numai 1X,va merge apropiat de actualul GPRS iar cand semnalul "Evolution A" scade,scade si viteza...ceea ce la 3G nu este chiar asa! Acolo,in functie de pozitie si cate sloturi sunt active,viteza se poate mentine atat la download cat si la upload,in limitele tehnologice si la o linie de semnal (foarte slab) pe modem!
Da,este in regula,aceeasi marfa ZAPP,am schimbat doar vanzatorul si am renovat magazinul (schimbat Brandul).Acum o sa fie concurenta,ceea ce se si doreste si este benefic,omul are de unde alege dar ei scapa din mana,cel putin pana acum 3G-ul!
Unii se vor intreba: Ce-l ... grija,pe Mares,de 3G-ul astora?!? 3G-ul poate ajunge,se si lucreaza la implementarea si la Telemobil (ZAPP),a HSPA-ului cu viteze de 21 Mb/sec Download si 5,1 Mb/sec Upload,asa ca adevaratul Broaband...in 3G HSDPA-HSUPA-HSPA se gaseste!Restul sunt cu destule dezavantaje.Dintr-un REV A,nu poti scoate mai mult de 3,1 Mb/sec si asta in conditii de retea mai libera si vizibilitate directa cu statia de baza.Pe cand la 3G,avem de acum viteze mai mari,PING mai mic si avantajul constantei vitezei chiar si la semnal mai slab.Dezavantajul este ca,datorita frecventei ridicate de lucru,distanta de propagare este diminuata si necesita echipamente mai scumpe si mai multe pentru a acoperi o zona egala cu EV-DO-ul.
De ce Cosmote "trage tare" pe EV-DO... vom vedea.Ce vor face cu 3G-ul...iarasi ne vom lamuri pe parcurs.Sper din tot sufletul sa nu-si bata joc de tehnologia cea mai buna cu viteza cea mai mare!

Edited by marescosmin, 18 January 2010 - 03:27.


#3
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Ce e așa de bun la banda de 2100 unde ai acoperire punctiformă? Pe 450 ai acoperire beton și viteza nu e rea deloc. Și dacă Vodafone sau Orange vor băga UMTS în 900, unde mai e avantajul..?

#4
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

View Postdomnul_ionescu, on 18th January 2010, 03:32, said:

Ce e așa de bun la banda de 2100 unde ai acoperire punctiformă? Pe 450 ai acoperire beton și viteza nu e rea deloc. Și dacă Vodafone sau Orange vor băga UMTS în 900, unde mai e avantajul..?
Daca va aparea UMTS in 900 Mhz,se schimba doar frecventa NU si tehnologia! Unde e avantajul? In tehnologia insasi! Toate avantajele frecventei de 2100,vor trece in 900 Mhz.Si situatia se simplifica.Ai 2 frecvente,aceeasi tehnologie,un singur modem! Dar ce te faci cu multitudinea de standarde de la Cosmote,dai omului doua modemuri,unul pentru EV-DO si 1X,altul pentru 3G? Aici este intrebarea mea,iar raspunsul privitor la avantajul folosirii unei singure tehnologii evoluate si care se poate up-grada permanent,deja l-am dat.

#5
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006
Ar fi interesant ca in situatia in care faci un abonament si cumperi modem daca intri in zone cu acoperire doar gsm sa te lase sa folosesti in aceiasi bani netu pe gprs/edge in limita a 1 Gb de ex...

#6
danv1979

danv1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.03.2004
[quote name='marescosmin' date='18th January 2010, 03:08' post='7668001']
Da,este clar ca buna ziua! Cosmote a integrat datele de la ZAPP,vechea retea EVDO caci pe ea se bazeaza,doar nu pe GPRS-EDGE,in portofoliul sau.Ce era normal sa se intample,s-a intamplat.Vor folosi EV-DO,1X unde este cazul,...intrebarea mea,ce vor face cu 3G-ul,care este "bomboana de pe tort"? ZAPP au implemantat incomparabil mai bine ca RDS,serviciile 3G,fie si tinand cont de faptul ca au acoperire mai mica decat RDS.Cosmote 3G,fost ZAPP,cred ca pot spune asta deja,are HSDPA 7,2Mb/sec - HSUPA 1,4Mb/sec in toate orasele unde este implementat!Ce ma intreb eu,cum vor impaca si capra si varza,adica EV-DO REV A,1X... cu 3G-ul,stiindu-se faptul ca [u]nu exista momentan modemuri cu toate aceste tehnologii la un loc![/u]

Salut,
o posibila solutie:

ADU-630W
USB Wireless HSDPA/UMTS 2.1GHz GSM/GPRS/EGPRS 900/1800MHz/CDMA 1x EVDO Rev.A
The best mobile companion for those who need UMTS and CDMA accessibility in one single device

AnyDATA announced the world's first HSDPA and EVDO USB modem: ADU-630W. Enabling wireless connectivity not only from CDMA 1x EVDO Rev.A networks but also from HSDPA networks that offer a reliable and secure data connection. With its multi-band and multi-network transceiver support, the ADU-630W offers the best upload and download speeds in CDMA and UMTS service areas. The maximum data speed when connecting to HSDPA networks is 7.2Mbps. For areas where HSDPA is not available, the ADU-630W enables fast and secure data speeds of 3.1Mbps via EVDO Rev.A connection.

· Support HSDPA high-speed data (up to 7.2 Mbps) connectivity · Support EVDO Rev.A high-speed data (up to 3.1 Mbps) connectivity · Worldwide coverage through UMTS network · 4 LED indicators · Inner Antenna · Backup Battery supported  

ADU-635WH/WD
USB Wireless HSDPA/UMTS 2.1GHz GSM/GPRS/EGPRS 900/1800MHz/CDMA 1x EVDO Rev.A


CDMA 1x EVDO REV.A data up to 3.1Mbps HSDPA data up to 7.2Mbps Backward compatible with GPRS/GSM/EDGE and CDMA1xRTT, IS-95 A/B Internal Antenna   CDMA Rx Diversity • 4 multi-color LED indicators 6) Supports USB2.0 interface for PC (mini-B receptacle) Battery Cradle (1500mAh) External Antenna Connector Automatic Network Selection  

[url="http://www.anydata.com/modems.php"]http://www.anydata.com/modems.php[/url]

#7
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Cosmote a lansat primul serviciu de Internet mobil bazat pe rețeaua Zapp

"Connect oferă access broadband nelimitat la Internet, precum și o conexiune stabilă, de calitate, prin intermediul
rețelei broadband CDMA a Telemobil, care are cea mai mare acoperire a populației, de 61%."

SURSA:
Capital.ro

#8
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Mie nu mi se pare decat o simpla vanzare a serviciilor Zapp in magazinele Cosmote si Germanos.

Nicio schimbare fata de Zapp dar mult mai avantajos fata de Orange care mai nou, pentru 9 euro iti ofera 0,5 GB inclusi si posibilitatea de a plati suplimentar pentru a nu iti taia de tot accesul dupa depasirea limitei de trafic. Asta e o premiera si mi se pare nesimtire curata, sa ceri clientului sa plateasca suplimentar dupa depasirea traficului minuscul de 0,5 GB.

Asta pare a fi prima faza din inceputul serviciilor 3G la Cosmote. Dupa ce pun la punct retelele probabil vor veni cu abonamente mai bine adaptate, poate chiar prepay avantajos asa cum are si Zapp si cum are si Cosmote pe voce.

Edited by danutz1, 18 January 2010 - 16:43.


#9
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005
Salut! Da,admit corectia,n-am mai stat la acea ora tarzie din noapte sa caut pe alte site-uri,daca exista modemuri compatibile cu toate tehnologiile.DA,exista,m-am convins si M-AI convins :peacefingers:
Totusi,ei nu spun nimic de 3G aici,iar modemul oferit pe pagina lor,este numai EV-DO! Poate in viitor!
Un modem Anydata si serviciile mobile de internet share-uite intre statiile din teritoriu,ar fi solutia! Dar mai apare o problema: sa zicem ca te afli intr-o zona cu toata tehnologiile la un loc,Ploiesti spre exemplu unde astazi chiar sunt toate la un loc si vrei sa alegi numai 3G-ul! Oare modemul iti va permite sa comuti intre aceste standarde? Eu cred ca DA! Se poate din aplicatia lor! Dar oare "default",ce vor avea ele setat - cred ca "sa aleaga cel mai bun semnal" la momentul respectiv.Eu am pus intrebari,eu mi-am raspuns!
Ideea este sa integreze si 3G-ul in oferta de date mobile! NU sa ramana numai pe EV-DO!

#10
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

View PostMasterboy, on 18th January 2010, 01:57, said:

Lansarea serviciului Connect de internet mobil de mare viteza cred ca merita un topic dedicat :coolspeak:

Eu nu vad nici o lansare,Cosmote e doar distribuitor de servicii pentru Zapp.
Nu prea ii vad in stare sa faca ceva mai mult decit un prepaid ieftin pina nu se baga nemtii sa faca ordine.

#11
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005
Primul produs lansat de Cosmote impreuna cu operatorul Zapp


Cosmote, al treilea operator al pietei locale de telefonie mobila, si compania Telemobil, pe care a preluat-o in vara anului trecut, au lansat o solutie de conectare la Internet prin intermediul laptopului numita Connect.
Connect ofera access broadband nelimitat la Internet, precum si o conexiune prin intermediul retelei broadband CDMA a Telemobil, care are o acoperire de 61% la nivelul populatiei.

“Acest produs, unul dintre primele rezultate ale efortului comun al celor doua echipe, Cosmote si Telemobil, ne permite sa extindem portofoliul de produse. Vom continua sa lansam servicii noi sau imbunatatite ca rezultat al sinergiilor existente intre cele doua companii”, a declarat Stefanos Theocharopoulos , CEO Cosmote.

Connect este disponibil in patru variante, denumite Connect Now, Connect Eco, Connect Pro si Connect Ultra, ce ofera viteze de transfer de pana la 3,1 Mbps pentru descarcare si 1,8 Mbps pentru incarcare. Pentru traficul suplimentar, vitezele de transfer sunt de 128/256 Kbps, in functie de pachetul ales. Cele patru pachete includ intre 2 - 20 GB si sunt disponibile pentru abonamente lunare cu preturi intre 6,71 euro si 22 euro (fara TVA).

Solutia de broadband mobil este oferita prin intermediul unui modem Z025a, care include o aplicatie de software ce asigura conexiunea la Internet si al unui card CDMA, care este compatibil cu orice model de laptop/PC ce opereaza cu Windows XP Professional, Windows 2000, Windows Vista, Windows 7, Macintosh versions OSx 10.4 Tiger si 10.5 Leopard. In functie de tipul de abonament contractat, cardul CDMA poate fi achizitionat cu subventie de 100%.

Connect poate fi achizitionat din magazinele Cosmote si Germanos si prin intermediul fortei de vanzari directe a Cosmote.


* Seful Cosmote comenteaza la obiect.



Edited by Jean Gary Diablo, 19 January 2010 - 13:17.


#12
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Momentan aceleasi produse si tarife Zapp,puteau sa le rebranduiasca si apoi sa zica ca lanseaza un produs nou,dar na,orice lucru are un inceput.
Sa speram ca vor exista si oferte comune voce&date la un pret convenabil.

#13
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postdanv1979, on 18th January 2010, 12:45, said:

.Cosmote 3G,fost ZAPP,cred ca pot spune asta deja,are HSDPA 7,2Mb/sec - HSUPA 1,4Mb/sec in toate orasele unde este implementat!
Daca aveam la tara hsupa la pret de 4x ori mai mare si cam tot 3gb inclusi si limitare dupa, la ce ma ajuta? In comparatie cu 3G 384kbs.. vezi asa se gandeste

#14
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Scump, d-le, scump! Dincolo era mai ieftin... (RDS)

#15
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View PostBlackhawk, on 19th January 2010, 19:19, said:

Daca aveam la tara hsupa la pret de 4x ori mai mare si cam tot 3gb inclusi si limitare dupa, la ce ma ajuta? In comparatie cu 3G 384kbs.. vezi asa se gandeste

Adica nu ti-ar surade un modem ca cel de mai jos HSUPA+ care merge pana 21.6 Mbps?

"Primul modem wireless 3G+, pentru internet de mare viteză - până la 21,6 Mbps
viteză  de download și până la 5,76 kbps viteză de upload''

http://www.telemobil...emuri/3g/mf662/

#16
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008
Probabil la cei mai multi ne surade ideea unui modem de 21,6 Mbps,dar la fel de probabil pt si mai multi un sfert din 21,6 ar fi ok fara restrictia de viteza ca altfel facem concurs:in cat timp ajungi la 3gb trafic ?Evident nu din mailuri,doar e net pe laptop.

#17
recl-sr

recl-sr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 17.04.2009
FSSS...sunt exact abonamentele Now, Eco, Pro si Ultra la aceleasi preturi, si bineinteles ca daca se numesc acum Cosmote Connect sa vezi acum ce iubite si indragite or sa mai fie, in schimb necunoscatorii si sunt destui or sa injure Zapp Online NOW, ECO, Pro si Ultra ca deh sunt sub brandul Zapp si au ei culoarea rosie. Nu toti dau fuga pe forumuri...

Edited by recl-sr, 20 January 2010 - 20:11.


#18
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 11.01.2007
Eu nu inteleg de ce se face reclama pentru viteza de 3,1Mbps , cand reteaua este in proportie de 95% pe viteza de 2,4 Mbps.Acoperirea pe rev A este chiar mai mica decat 3G-ul Zapp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate