Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#9055
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012

 1orgu, on 18 septembrie 2017 - 19:46, said:

Daca vantul intra si nu intampina rezistenta, oare nu trece lejer prin aerisirile mentionate de mine?
Adica acea ,, panza de corabie''invocata de tine, care este sfasiata si lasa cale de trecere zeului vantului. Cum dreaku il chema si pe ala ca am un ,,lipsus''?
E mai complicat de atat, intervine in afara de efectul de 'parasuta' si cel de 'aripa de avion'...
Posted Image
P.S.
Eol...eolianul naibii...daca vrei sa te dai bine cu el renunti la solar si-ti tragi niste moristi...
:) :) :)

Edited by subway_guru, 18 September 2017 - 20:02.


#9056
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
a fost jale in TM si prin impreurimi. am trecut azi prin cateva sate si aproape toate solariile au avut de suferit. al meu n-a patit nimic da e si facut in stilul rusesc supradimensionat.prin oras acoperisuri de bloc luate de vant si zeci de copaci rupti sau scosi din radacina.

#9057
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Am vazut pe absolut toate posturile tv, din Romania. Nu au fost luat nici un acoperis. Doar partea care le izoleaza de ploaie. Adica acele table carora li se fac multa publicitate.
Poate ele sunt bune ca si rezistenta in timp impotriva oxidarii.
Dar cand le fixeaza niste copii cum am vazut la vecinul meu cu niste asa zis ace de gamalie, nu au nici o rezistenta.
La Tv. erau doar bucati intregi de protectie a coperisului. Acele protectoare impotriva a, nu fost cazul, s-a dovedit nimic.

#9058
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010

Ia nu va mai umflați in pene care ce solar aveți,ca a rezistat si la altul nu(așa gândeam si eu pana acu),astea-s prostii,când vine vijelia dar vânt,nu 60-70 km/h( la vântul asta îmi beau cafeaua in solar) nu mai rezista nici un model de solar,in jurul meu a ras solarii tip tunel,gotic,in doua ape,țeavã de 48.Cele mai afectate sunt cele tunel,nu mai poti sa îndrepți țeava,mie mi-a luat 3 ore l-am tras la semne,mâine pun folia si e gata,din fericire nu s- au îndoit țevile.







#9059
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
la televiziuni nu a aratat chiar totul iorgule! la un bloc mansardat a luat bucati din acoperis iar apoi tot ce era usor din camera.

#9060
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012

 driver84, on 18 septembrie 2017 - 21:16, said:


Ia nu va mai umflați in pene care ce solar aveți,ca a rezistat si la altul nu(așa gândeam si eu pana acu),astea-s prostii,când vine vijelia dar vânt,nu 60-70 km/h( la vântul asta îmi beau cafeaua in solar) nu mai rezista nici un model de solar,in jurul meu a ras solarii tip tunel,gotic,in doua ape,țeavã de 48.Cele mai afectate sunt cele tunel,nu mai poti sa îndrepți țeava,mie mi-a luat 3 ore l-am tras la semne,mâine pun folia si e gata,din fericire nu s- au îndoit țevile.
Gresesti profund, nu se umfla nimeni in pene si nici vorba sa se bucure cineva!!!
Incercam doar sa tragem niste invataminte...mai tii minte vorba aia veche?
Azi in Timisoara...Maine-n toata tara...de asemenea nenorociri nu e nimeni ferit si la adapost...

Edited by subway_guru, 18 September 2017 - 21:32.


#9061
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Sincer sa fiu si eu credeam ca e indestructibil solarul meu,in 7 ani a luat in freza vijelii fara numãr si nimic dar ce a fost duminica e altceva,a filmat un vecin tornada ce mergea spre solarul meu,a intrat prin el ,in mijloc praf,restul neatins,cca 30%

#9062
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
viata merge inainte. va ziceam ca am trecut ieri prin sate si am vazut niste solarii toate franjuri. ei  azi, in timp ce am trecut pe acolo, am remarcat surprins ca omul a pus deja o folie noua instalata ca la carte.

#9063
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Abia azi a revenit conexiunea...duminica dimineata,un model numeric(AROME) prognoza pentru dupa-amiaza aceleiasi zile vant cu rafale de peste 100km/h,pentru  o parte din vestul tarii.La ora 14.10,ma uit peste site-ul ANM:totul verde,desi la vecinii sarbi,precum si la croati,era cod portocaliu...am adunat totusi de prin curte lucrurile mai usoare,am inchis semilunile solariilor si hai la odihna,ca-i duminica!Intre 15.38 si 15.52 s-a dezlantuit iadul,un vant cum n-am mai vazut niciodata...urgie!Prin urmare,voi construi doua solarii mai inguste,dar robuste,atat de robuste incat folia sa se faca ferfenita,dar structura sa ramana dracu' acolo unde si cum am pus-o!La un solar de "firma" m-am ales cu sapte-opt arcade deformate bine,chiar pe la mijloc,asa,ca sa trebuiasca  sa refac totul,ca nu cred ca se pot readuce la forma initiala.Na,bine ca cele doua facute in regie proprie au rezistat,dar cred ca daca mai tinea vantul cateva minute se duceau si ele...si cand ii ceri trei lei pe kg zice ca-i scump...

#9064
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Stie cineva daca exista vreo societate dd asigurari sa asigure structura solarului?

#9065
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Se face asigurare la orice societate de asigurari...Sunt asigurari pt agricultura; se pot asigura inclusiv culturile...

#9066
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Culturile poate ca da,solariile nu cred.In ianuarie din fiecare an,cand merg sa platesc polita pentru auto,intreb brokerul,iar raspunsul sau este invariabil:"nu,dar daca se schimba ceva,va anunt"...Ce sa mai zici,cata vreme asigurarea obligatorie a locuintei acopera doar riscurile de inundatii,cutremure si alunecari de teren?!La campie,alunecari de teren,la etaj,inundatii...foc,vijelie,tornada,uragan,eruptie vulcanica,,,ntz,cum dracu' ar mai castiga meleoanele?

#9067
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Eu cred ca cea mai buna asigurare pentru structura unui solar este un proiect bine gandit si testat.

#9068
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Asta daca-l faci in regie proprie...Altfel,firmele (hai sa spun multe dintre ele,sa nu generalizez) garanteaza doar pana se vad cu sacii(a se citi banii) in caruta.

#9069
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Depinde ce ceri ..daca stii ce vrei ..si stii sa ati mentii punctul de vedere si sa il sustii cred ca la final o sa ai un lucru ok.
Cere un studiu de rezistenta al solarului .

#9070
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Pe solarii am studiu de rezistenta,garantie etc

Problema e ca nuniti garanteaza nimeni la vant de peste 90 km

#9071
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Ar trebui ..ca bate si vantul .si nu e ok sati sara inima din piept de cate ori bate vantul.

#9072
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Exact,rezistenta la vant este problema,ca pentru vreme buna poate garanta oricine.Sa zicem ca o garantie la viteze de pana la 120km/h ar fi in regula,dar daca vine turbionul si-l rupe-n trei?Plus:pentru cel pe care mi l-a sifonat bine vantul din 18.09,am recitit contractul si...garantia este de douasprezece luni,trecute de multisor.Mi-a luat ochii gargara de pe gogu si n-am mai citit contractul cu atentie,inainte de a-l iscali...Dar cele mai bune invataturi le deprinzi pe banii tai,nu-i asa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate