Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#9037
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012
1orgule, sunt cu mult mai multi colegi valorosi!!!
Important e un singur lucru, cand te apuci de o treaba sa o faci temeinic!

#9038
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Dau sfoara-n tara ca detin un teren de cca 17m lat x35m lung,si nu ma pot hotari daca ar fi mai bine sa construiesc doua solarii de 6-7 m latime sau unul de 14-15 m latime,cu lungime de 30-32 m.Cel mai important aspect, pentru mine,il constituie rezistenta la vant,ca si cost per metru patrat.Orientare SSV-NNE,vanturi predominante din sector vestic.Sunt patit,https://forum.softpe.../page__st__5742.Doresc sa pierd cel mult folia,la o adica...

Totusi,nu vreau cheltuieli inutile.

Dar pe cele necesare nu voi ezita sa le fac!

Intrebarea este:care ar fi cea mai buna alegere?Doua mai inguste(implicit cu inaltime mai mica),sau "unu' da' bun?"

#9039
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postbiburadu, on 14 septembrie 2017 - 21:27, said:

Intrebarea este:care ar fi cea mai buna alegere?Doua mai inguste(implicit cu inaltime mai mica),sau "unu' da' bun?"
Unul, dar bun, adica de 15 m latime si 32 lungime, dublu la dimensiuni ca si al meu (7,64 x 16,24), de 4 ori suprafata. La latimea de 15 m sau aproape, ti-ar intra 4 bare de 6 m/arcada.
PS: daca nu ma insel, esti din partea de vest a tarii. Am vazut, atat la voi, cat si la vecinii sarbi ca se poarta foarte mult solarii tip tunel, inguste, nu prea inalte la coama si cu aerisirea numai pe capete. Incearca sa schimbi ceva, nu stiu totusi cum este cu viteza vantului pe acolo, aici in PH suntem destul de feriti.

#9040
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Multumesc pentru parere,ma bate gandul sa aplic pe jumatate,adica doua mai inguste,dar cu pereti laterali verticali de 1,8-2,2m.Astfel,n-as fi constrans la culturi de talie joasa pe margini,iar vantul nu mi-ar da atatea batai de cap.Plus:mi-ar fi mai usor sa am o singura cultura/solar,ceea ce usureaza fertilizarea,tratamentele etc.

Da,vantul devine o problema din ce in ce mai mare in zona mea,sau mai degraba minitornadele.La primul meu solar,cel din link-ul din postul meu anterior,frontonul dinspre strada plus 5-8 m din structura au ramas intacte,restul se vede in foto.

Voi incerca sa postez o fotografie facuta  in urna cu cateva zile,la vreo trei km de locatia mea...doua vijelii in aceasta vara,ultima cu 10-20 de minute inainte de avertizarea nowcasting emisa de ANM duminica trecuta,la ora 22 si aparuta pe site la ora 22.20'Adica fenomenul s-a intamplat in data de 10.09 2017,intre orele 21.45 si 21.50!

#9041
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Ma uit acum la stiri cu imagini de la furtuna din vestul tarii ce a fost in urma cu doua ore, se pare ca nu e de gluma. Din fericire, in zona mea, PH, nu avem parte de asa ceva. Asa ca trebuie sa te gandesti bine la ce model de solar te hotarasti.
Sper ca toti colegii din vest sunt bine.

#9042
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Chiar a fost teribil,au mai fost vijelii vara asta,dar atâția copaci rupți nu am mai văzut,in parcul central e jale,mie si groaza sa merg la solar,sper sa fie bine mai ales ca mai am ceva roșii!

#9043
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012
Alerte de vant puternic in zonele de deal si de munte Ag, Db, Ph...fara ploi

Edited by subway_guru, 17 September 2017 - 23:32.


#9044
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010

View Postdriver84, on 17 septembrie 2017 - 21:31, said:

Chiar a fost teribil,au mai fost vijelii vara asta,dar atâția copaci rupți nu am mai văzut,in parcul central e jale,mie si groaza sa merg la solar,sper sa fie bine mai ales ca mai am ceva roșii!


De data asta nu am mai scapat,plante la pamant pe mijloc mi-a rupt folia ,mi-a scos stalpi cu beton ,sipci rupte,am ceva treaba ,pe cand am crezut ca termin de lucru anul asta..,macar de nu-mi faceam abonament la sala  :)

Attached Files



#9045
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Sincer ne pare rau, cel putin e bine ca ai cultura pe terminate. Sanatos sa fii si sa repari toate pagubele.

#9046
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Cuvintele sunt de prisos

Attached Files



#9047
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Doamne, ce-a fost la voi acolo?!

#9048
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Furtuna de ieri dupa masa!
Solar terminat de doua saptamani.
Greseala mea teava de 32, merge dar pana la inaltimi de 3m nu la 4!

#9049
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012
La rafale de vant de 100km/h e nevoie de structuri mult mai 'tzapene'...daca zboara folia e oarecum normal, daca zboara si solarul e cam nashpa...

#9050
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postcorsica, on 18 septembrie 2017 - 14:34, said:

Doamne, ce-a fost la voi acolo?!
http://m.digi24.ro/s...motional-794804


#9051
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Acum 3 ani am trecut si eu cu al meu solarel printr-o mare vijelie. Cei care stau in zona cred ca nu o pot uita.
In 3 minute cer negru, acalmie totala, apoi s-a dezlantuit natura. Rupere de nori cu vant salbatic. Pagube am avut doar vreo 3 pomi scosi din radacina si mutati langa un gard.
Plasa de umbrire pusa peste gradina, facuta zdrente si vreo 50cm. apa in toata gradina. Solarul am apucat sa-l inchid cu 2 minute inainte. Daca nu faceam acesta operatie, cred ca era deja facut praf. Inclin sa cred ca am avut mare noroc datorita faptului ca sunt cu vreo 15 m. sub nivelul digului de langa mine, iar acesta m-a protejat, cat de cat.
Sunt foto martore la acel eveniment.
Dar nu sunt asa de sigur daca este bine sau nu, sa inchidem solarul, cand acesta se afla intr-o zona mai libera.
Cred ca cea mai optima varianta, este sa avem si aerisire in partea de sus a solarului, pe langa cele din capete si eventual pe laterale.
Un model ideal este Sera de la Brazi, a colegului nostru Corsica. Binenteles cu o structura foarte rezistenta.
Mai conteaza foarte mult si locatia solarului, precum si directia dominanta a vantului in lunile de vara.
Clima s-a schimbat radical. Furtunile de acum cativa ani, sunt niste amintiri placute, fata de ce aveam acum.
Nu vreau sa pun degetul pe rana, dar imi pare sincer foarte rau pentru colegii nostri care au avut pagube la solarii.
Dar sunt sigur ca stiu ei ce masuri vor lua pentru a evita pe viitor asemenea necazuri.

#9052
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012
Acolo unde sunt sanse mari de vanturi puternice e utila o forma mai 'aerodinamica' adica laturile nu verticale ci usor inclinate ca vantul sa zboare pe deasupra...
In caz de furtuna trebuie inchis absolut tot, altfel se produce fenomenul de 'panza de corabie' si-ti 'parasuteaza' sandramaua in curtea vecinilor...

#9053
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Daca vantul intra si nu intampina rezistenta, oare nu trece lejer prin aerisirile mentionate de mine?
Adica acea ,, panza de corabie''invocata de tine, care este sfasiata si lasa cale de trecere zeului vantului. Cum dreaku il chema si pe ala ca am un ,,lipsus''?

#9054
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Solarul meu din teava de 32 cu inaltimea de aproape 5 m a rezistat fara probleme. Se pare ca stalpii pe mijloc turnati in beton au ajutat.Si intaririle facute la partea de sus.  Mentionez ca pe laterale nu am mai turnat beton. La un moment dat se misca structura stanga-dreapta usor dar am scapat cu bine fara pagube la nici un solar. Rosiile desi au ajuns la 4 m inaltime nu au fost afectate.
Guru, eu stiam ca e mai bine sa fie deschis solarul ca intra vantul pe o parte si iese pe cealalta. La mine toate 3 solariile au fost deschise la ambele capete.

Cred ca am fost avantajat si de faptul ca sunt undeva intre case. La o cunostinta dintr-un sat vecin vijelia a pus jos 7 solare asemanatoare cu cele ale colegului Montebanat. Imi pare sincer rau de ce am citit azi pe aici - multi colegi afectati.  Se pare ca trebuie luate in considerare structuri cat mai solid facute.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate