Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Facultatea de AC sau ETTI

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 InTech, on 27th January 2010, 20:56, said:

Avem un profesor care ne zice exact invers.
Cică absolvenții de la Automatică n-ar avea unde să găsească de muncă, deoarece în România nu se fac automatizări.
O parte din ei ajungînd să lucreze tot ca programatori, adică ceea se învață la Calculatoare și TI.

ba, se fac. Sînt o grămadă de aplicații cu microcontroller care în esență automatizări se numesc. De la interfoane de bloc la validatoarele de carduri din autobuz. Sigur că piața de aplicații web e mai mare, dar pe piața de aplicații web sînt mulți care nu au făcut nici o facultate și concurează cu succes.

Și evident, automatizările tot o grămadă de soft cuprind. Doar că, de obicei, la nivel mai jos, în C sau asm, nu în Java. Și contează mai mult să știi și ceva hardware.

#38
mrsboy

mrsboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2010
deci daca termin la automatica si informatica aplicata pot deveni programator sau salucrez in domeniu sau doar in automatizari :console: :deadtongue:

#39
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Primii 2 ani sînt comuni la Automatică și Calculatoare.
În anii 3 și 4, la Automatică se face hardware pe cînd la Calculatoare se face software.

Chiar dacă faci Automatică, nu te oprește nimeni să înveți programare în timpul liber.
Însă nu știu ce rost ar avea să te chinui în paralel și cu partea hardware.

Dacă tot îți place programarea și vrei să programezi, Calculatoarele ar fi cea mai bună opțiune ( sau Informatică, dar NU Matematică-Informatică ).

#40
mrsboy

mrsboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2010
apropo cat de mult conteaza unfe termini facultatea ?
de ex daca x termina la galati si y la poli care are mai multe sanse de angajare !! :naughty:

#41
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Dacă angajatorul este snob, cu siguranță îl va alege pe cel care a terminat la București.

În mod normal, este ales cel care știe mai multe.

Edited by InTech, 29 January 2010 - 17:37.


#42
mrsboy

mrsboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2010

 InTech, on 29th January 2010, 17:37, said:

Dacă angajatorul este snob, cu siguranță îl va alege pe cel care a terminat la București.

În mod normal, este ales cel care știe mai multe.
Am intrebat asta pt ca eu sunt din braila si mi-ar fi mai usor sa fac facultatea la galati

#43
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
InTech, la UPB sunt diferente destul de importante intre Automatizari si Calculatoare, chiar din primii ani. Pe langa faptul ca materiile de programare se fac la alt nivel la Calculatoare decat la Automatica, exista si o oarecare diferenta intre numele cursurilor.

Totul depinde de ce vrei sa faci. Daca vrei programare atunci alege Calculatoare la UPB/UNIBUC (asta pt Bucuresti). Daca vrei retele, proiectare de procesoare si multe alte nebunii astea se fac f bine la Calculatoare. Cu alte cuvinte, la UPB iti bagi nasul in toate domeniile ce tin de un calculator pe cand la UNIBUC te ocupi mai mult cu partea de programare. Totusi, sa NU iti imaginezi ca la Calculatoare se face mai putina programare decat la Informatica de la Universitate. Tot ce ti-am zis eu acum despre retele, proiectare este PESTE un numar destul de stufos de materii de programare.

In cei 3 ani ai mei petrecuti la calculatoare, vbesc strict de materiile de programare:
- C - anul 1, sem 1 - elemente de baza, pointeri
- Structuri de date - anul 1, sem 2 - cozi, liste, stive, arbori, grafuri + algoritmi
- POO - anul 2, sem 1 - aici ar trebui sa se faca programare orientata pe obiecte, dar daca ai ghinionul sa faci cu Moraru ajungi sa inveti de fapt Java si nici aia f bine. Oricum, mai sta maxim 1-2 ani si iese la pensie.
- Proiectare Algoritmilor - anul 2, sem 2 - o materie super. Se fac algoritmi pe grafuri, arbori, programare dinamica, greedy + ceva inteligenta artificiala la nivel destul de basic
- Protocoale de comunicatii - anul 2, sem 2 - foarte misto materia. Reprezinta un curs de retele practic (destul de detaliat realizat, la nivel de algoritmi + alte bunatati), iar la laborator faceti ba un sistem de trimis fisiere, client de email, chat.
- Retele Locale - anul 3, sem 1 - completarea cursului de PC. Laboratorul presupune cam tot ce inseamna retelistica in Linux, iar la curs se fac multe chestii misto legate de cum circula datele prin retele (la nivel de semnale, codari).
- Algoritmi Paraleli si Distribuiti - anul 3, sem 1 - aici veti invata bazele programarii pe mai multe procesoare/mai multe calculatoare. Materie interesanta, aplicatii misto.

La toate aceste materii (mai putin POO), profesorii au fost la superlativ. Chiar ai ce invata daca te duci la curs.

#44
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

 figo1988, on 29th January 2010, 22:23, said:

InTech, la UPB sunt diferente destul de importante intre Automatizari si Calculatoare, chiar din primii ani. Pe langa faptul ca materiile de programare se fac la alt nivel la Calculatoare decat la Automatica, exista si o oarecare diferenta intre numele cursurilor.

Desigur. Aceeași situație e și la Galați.
Colegii de la Automatică au primit subiecte mult mai ușoare la examenul de C din semestrul I.

#45
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 XON-XOFF, on 27th January 2010, 23:22, said:

ba, se fac. Sînt o grămadă de aplicații cu microcontroller care în esență automatizări se numesc. De la interfoane de bloc la validatoarele de carduri din autobuz. Sigur că piața de aplicații web e mai mare, dar pe piața de aplicații web sînt mulți care nu au făcut nici o facultate și concurează cu succes.

Și evident, automatizările tot o grămadă de soft cuprind. Doar că, de obicei, la nivel mai jos, în C sau asm, nu în Java. Și contează mai mult să știi și ceva hardware.
În principiu chestiile astea se învăță și la calculatoare. Cred că spre deosebire de cei de la calculoatare, cei de la automatică învăță să proiecteze roboți industriali de exemplu, sau alte chestii mai serioase.
Piața web e mare, dar mă îndoiesc de faptu' că majoritatea absolvenților de AC (chiar și C) lucrează în domeniu.

 mrsboy, on 28th January 2010, 16:27, said:

deci daca termin la automatica si informatica aplicata pot deveni programator sau salucrez in domeniu sau doar in automatizari :console: :deadtongue:
Poți deveni programator și dacă termini facultate de litere, dacă ai voință. Dacă vrei să înveți mai multă programare în facultate du-te la calculatoare. Dacă vrei să înveți numai programare, du-te la informatică.

 InTech, on 28th January 2010, 21:46, said:

Primii 2 ani sînt comuni la Automatică și Calculatoare.
În anii 3 și 4, la Automatică se face hardware pe cînd la Calculatoare se face software.
Sunt diferențe începând cu primul semestru, chiar cu matematicile. Cei de la automatică nu fac matematici discrete de exemplu (matematica de se aplică foarte mult în computer science).

 mrsboy, on 29th January 2010, 21:35, said:

Am intrebat asta pt ca eu sunt din braila si mi-ar fi mai usor sa fac facultatea la galati
Chestia îi că oferta și calitatea locurilor de muncă în domeniu îi oarecum incomparabilă în București fața de Galați sau Brăila. Și un angajator din București aproape tot timpul va alege să angajeze pe unul care a terminat în București.

#46
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

 m3th0dman, on 31st January 2010, 00:36, said:

Sunt diferențe începând cu primul semestru, chiar cu matematicile. Cei de la automatică nu fac matematici discrete de exemplu (matematica de se aplică foarte mult în computer science).

Probabil că depinde de facultate.
La Galați cei de la Automatică fac aceleași matematici ca și noi. Iar discrete nu face nimeni :(

Singura diferență din anul I, pe lîngă intensitatea cu care se fac cursurile de C si POO, este faptul că pe sem II la Calculatoare se face: Dreptul Afacerilor, Economie Generala și Tehnici de Comunicare, pe cînd la Automatică se face:  Mecanica și roboti și  Mecatronica și microsisteme de actionare


 m3th0dman, on 31st January 2010, 00:36, said:

Poți deveni programator și dacă termini facultate de litere, dacă ai voință.

Ca freelancer nu ar avea de pierdut, dar cînd vine vorba de anumite locuri de muncă, o să fie cam dificil.

Noi avem un coleg de 42 de ani ce programeaza de aproximativ 20. :)

#47
mrsboy

mrsboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2010
InTech imi poti spune cum este la cursuri ,cum sunt profi ,ce cursuri se fac ,mustumesc anticipat :coolspeak:

#48
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 InTech, on 31st January 2010, 02:24, said:

Probabil că depinde de facultate.
La Galați cei de la Automatică fac aceleași matematici ca și noi. Iar discrete nu face nimeni :(

Singura diferență din anul I, pe lîngă intensitatea cu care se fac cursurile de C si POO, este faptul că pe sem II la Calculatoare se face: Dreptul Afacerilor, Economie Generala și Tehnici de Comunicare, pe cînd la Automatică se face:  Mecanica și roboti și  Mecatronica și microsisteme de actionare




Ca freelancer nu ar avea de pierdut, dar cînd vine vorba de anumite locuri de muncă, o să fie cam dificil.

Noi avem un coleg de 42 de ani ce programeaza de aproximativ 20. :)
Poate fac grafuri la altă materie. Iar dacă nu fac îi destul de nasol, teoria grafurilor fiind capitol de bază în computer science.

Ce-i drept, ca să lucrezi ca programator angajatorul îți cere o diplomă de licență în informatică sau AC/ETTI.

#49
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Profesorii sînt diferiți unul de celălalt.
Vei întîlni atît profesori mai îngăduitori, ce încearcă să ajute cît mai mult studentul să promoveze examenul și să învețe ceva.
Cît și profesori mai ciudați :)


Ăsta e planul de învățămînt. Adică lista cu toate cursurile din toată facultatea

Modelarea proceselor fizico-chimice - poate că le-ar fi fost de folos celor de la Automatică, eu n-am gasit nimic interesant în curs :(

#50
mrsboy

mrsboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2010
Dar despre Tehnologii si sisteme de telecomunicatii din cadrul facultatii de ETTI nu zice nimeni nimic?

#51
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Ziceai că vrei să te faci programator, nu electronist.

#52
mrsboy

mrsboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2010
pai din cate stiu la electronica se face destula informatica dar se face si mult hardware

#53
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Se face C, curs de un semetru care echivalează cam cu ceea ce se face în liceu.
Unu de Programare Orientată pe Obiecte, făcut în glumă, și unu de ASM.

Dacă tu vrei să bagi în tine electronică, n-ai decît :)

#54
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
InTech, o întrebare: ce-ai alege în momentul ăsta, dacă ai fi elev de-a 12 înainte de facultate: programare sau electronică? Și de ce?

Edited by bb_girl, 04 February 2010 - 18:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate