Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Facultatea de AC sau ETTI

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
mrsboy

mrsboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2010
Multumesc InT :thumbup: :coolspeak:  ech

#56
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View PostInTech, on 4th February 2010, 15:53, said:

Se face C, curs de un semetru care echivalează cam cu ceea ce se face în liceu.
Unu de Programare Orientată pe Obiecte, făcut în glumă, și unu de ASM.

Despre ce facultate vorbim, Galați sau București (ETTI-UPB) ?

La cea din urmă se fac multe discipline de programare: C, structuri de date și algoritmi, limbaje de asamblare, programare microcontrollere, programare object-oriented, progamare în limbaje de descriere formală (Verilog sau VHDL), programare baze de date, programare în domeniul prelucrării semnalelor, programare de rețea, aplicații internet, programare unix, programare distribuită și paralelă, sisteme de operare (eu am făcut inclusiv (f)lex și yacc) și altele... depinde de specializare dar și de profesorul/laborantul la care nimerești. În plus, poți să faci și 1-2 proiecte separate de programare, și la proiectul de diplomă tot programare dacă vrei, și eventual și 1-2-3 proiecte extrașcolare de programare.

Deci dacă ești pasionat de programare și cauți/îți alegi judicios materiile poți căpăta cunoștințe foarte solide în ETTI (am foști colegi care lucrează acum la google, oracle, etc).

Sigur, cine e chiar "chitit" pe programare ar trebui să se ducă din start la A&C - calculatoare, pt că acolo se face de 2-3 ori mai multă programare.

#57
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009

View PostXON-XOFF, on 7th February 2010, 12:03, said:

Sigur, cine e chiar "chitit" pe programare ar trebui să se ducă din start la A&C - calculatoare, pt că acolo se face de 2-3 ori mai multă programare.


Exagerezi cu chestia asta... Nu-i mai multa programare! Iti spune un student aflat in an terminal!

Si nu vreau sa descurajez liceenii, dar... noi am fost 80 in primul an, iar acum am ramas 30 de suflete! Din acesti 30, daca 20 luam licenta , atunci decanul ar fi super multumit!
PS: Licenta o dam cu comisie "externa" ! In cazul meu, cu cea de la Cluj!  :confuzzled:

Materii anul 1: Algebra, Analiza Matematica, Proiectare Circuite Logice, Introducere in baze de date, Programare C, Structuri de Date si Algoritmi, Matematici Speciale, Grafica Asistata de Calculator, Metode Numerice, Engleza...

Anul 2: Dispozitive Electronice si Electronica Analogica, Electronica Digitala, Calculatoare Numerice, Structuri Hardware Reconfigurabile, Economie Generala, Bazele Inteligentei Artificiale, Elemente de Grafica, Engleza, Paradigme de Programare, Analiza Algoritmilor...

Anul 3: Arhitectura Sistemelor de Calcul, Proiectarea cu Micropocesoare, Structura si Organizarea Calculatoarelor, Algoritmi de Programare Paralela si Distribuita, Retele Locale, Baze de Date, Sisteme de Prelucrare Grafica, Filosofie...

Anul 4: Optoelectronica, Procesoare Digitale de Semnal, Metode Formale de Verificare si Testare Programe, Sisteme de Operare, Arhitecturi Paralele de Calculatoare, Managementul Proiectelor in Informatica, Sisteme cu Inteligenta Artificiala, Programare Paralela , Tehnologii Internet si Sisteme Multimedia, Sisteme de Timp Real, Interfete Avansate, Sisteme Avansate de Baze de Date!

Poate am omis cateva din anii 1,2,3... Dar in mare parte astea sunt!  :)

PS: In primul an sunt trei discipline de matematica , dar apoi in anii urmatori scapi de ea!

Edited by incepator20, 07 February 2010 - 20:09.


#58
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005

View Postincepator20, on 7th February 2010, 19:55, said:

Exagerezi cu chestia asta... Nu-i mai multa programare! Iti spune un student aflat in an terminal!

Care va să zică, la ETTI se face atît programarea de la Calculatoare, cît și electronică cu carul ?  :P

#59
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009

View PostInTech, on 7th February 2010, 20:50, said:

Care va să zică, la ETTI se face atît programarea de la Calculatoare, cît și electronică cu carul ?  :P

Dar n-am zis asa ceva! Eu am spus ce e la Calculatoare...  :notangel:

#60
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Esti la calculatoare in UPB?

Daca da, atunci sa stii ca lucrurile s-au schimbat f mult. Eu sunt anul 3 si pot sa fac diferenta fata de automatica si etti. La noi s-au modificat in special primii 2 ani care au mai scapat de materiile bazate pe fizica si matematica. Pe langa asta, am vazut subiecte de programare si de la ETTI si de la automatizari si sunt glume fata de examenele noastre. Am avut ocazia sa vbesc si cu un coleg care e la etti si ei nu faceau mare lucru la programare. Acum, bineinteles ca poti invata programare si facand Litere, dar nu asta e ideea.

Cel mai bine mi se pare ca a descris situatia InTech. Daca vrei calculatoare serios vii la calculatoare, daca vrei electronica te duci la ETTI. Nu vad de ce le-ai amesteca.

#61
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005

View Postincepator20, on 7th February 2010, 21:18, said:

Dar n-am zis asa ceva! Eu am spus ce e la Calculatoare...  :notangel:

Înseamnă că nu știi cu ce dezinteres se face programare în facultățile de electronică.
De fapt, la fel e și cu acele cursuri de electronică din facultățile de Calculatoare, tot în scîrbă se fac :)

#62
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009

View PostInTech, on 7th February 2010, 22:22, said:

Înseamnă că nu ?tii cu ce dezinteres se face programare în facultă?ile de electronică.
De fapt, la fel e ?i cu acele cursuri de electronică din facultă?ile de Calculatoare, tot în scîrbă se fac :)


Pai de unde sa stiu, maestre? Nu sunt student la 2 facultati!  :rolleyes:

Eu te cred...  :peacefingers:

Edited by incepator20, 08 February 2010 - 08:48.


#63
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postincepator20, on 7th February 2010, 19:55, said:

Nu-i mai multa programare! Materii anul 1... anul 2... ... [skipped]

Eu am zis că la A&C se face de 2-3 ori mai multă programare decît la ETTI. Numărînd materiile din lista ta găsesc vreo 25 în timp ce la ETTI am găsit vreo 10. Deci tu confirmi afirmația mea, deși zici că "nu-i mai multă programare la A&C".

@InTech: da, sînt mulți studenți care fac cu mare scîrbă materiile de programare din ETTI, dar ei în general fac cu mare scîrbă și materiile de electronică, și termină cu medii foarte mici, date de multiplele 5-uri pe care le-au luat cu mare greutate. Realitatea e că sub 25% din studenți sînt chiar interesați să învețe.... dar cei care o fac, pot s-o facă la fel de bine la materii de programare cît și de electronică.

De ce ar veni la ETTI  cineva căruia îi place programarea: Există și domenii "mixte" unde se folosește și electronică, și programare: domenii precum microcontrollere și sisteme embedded, FPGA-uri, sisteme de prelucrare numerică a semnalului audio/video, senzori, automatizări etc etc. În toate aceste domenii un absolvent de ETTI se poate descurca cel puțin la fel de bine ca unul de A&C, chiar se întîmplă, cunosc cazuri concrete.

OK, respectivul nu cunoaște nimic din domenii avansate de programare cum ar fi Proiectarea compilatoarelor sau prelucrare grafică, dar nici nu se lovește de ele. În schimb, trebuie să înțelegi bine partea de hard, mai ales în cazul prelucrării numerice de semnal. În timp ce la joburi de programare "pură" cum ar fi cineva care lucrează la Google, calculatorul e o cutie neagră și nici nu-ți pasă că înăuntru are electroni sau pozitroni. Depinde de plăcerea fiecăruia. Eu sînt în prima categorie (stilul "mixat").

#64
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009

View PostXON-XOFF, on 8th February 2010, 08:59, said:

Eu am zis că la A&C se face de 2-3 ori mai multă programare decît la ETTI. Numărînd materiile din lista ta găsesc vreo 25 în timp ce la ETTI am găsit vreo 10. Deci tu confirmi afirmația mea, deși zici că "nu-i mai multă programare la A&C".

Of... Ati interpretat gresit... Nu sunt mai multe materii de programare decat cele de hard!!!  :notangel: Asta am vrut sa zic!

Okay... E bine si cum zici tu -> e mai multa programare la A&C decat la ETTI!

Edited by incepator20, 08 February 2010 - 21:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate