Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Facultatea de AC sau ETTI

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
mrsboy

mrsboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2010
Buna , sunt elev la un liceu cu profil mate info si sunt foarte nehotarat
ETTI -Tehnologii si sisteme de telecomunicatii
AC    -Calculatoare si tehnologia informatiei
Care e mai buna pt viitor ,mai lejera :console: ?

#2
cristian88

cristian88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 22.08.2009
Tie nu iti trebuie o facultate lejera ci una buna cu care sa faci treaba pe viitor. Daca iti pui in minte sa treci prin facultate ca Voda prin loboda, mai bine ramai cu 12 clase, asta ti-o spun fara suparare si sper sa nu mi-o iei in nume de rau.

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sunt criminale amandoua.
Vrei lejer du-te la ASE.

#4
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Tu ce vrei să faci după?
Programare, proiectare de piese hardware, proiectare de roboți industriali, proiectare de rețele de comunicații, ș.a.?

Nici una nu-i lejeră.

#5
mrsboy

mrsboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2010
Aveti Dreptate  , cred ca voi alege Calulatoarele deoarece imi place foarte mult informatica

#6
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Dacă vrei programare și vrei ceva mai lejer du-te la informatică la universitate.

La calculatoare faci mult hardware, multă matematică, multă fizică (sau materii legate de fizică: electrică, electronică) și destul de multă programare.
La informatică faci ceva matematică și în rest doar informatică.


Dacă zici că informatica îți place și ai învățat-o bine în liceu (ai făcut C sau C++) atunci la calculatoare nu înveți nimic nou legat de programare în primul an. Pe când la informatică din semestrul 2 faci deja programare orientată spre obiecte, sisteme de operare.
Oricum unul de la calculatoare iese inginer și are cunoștințe mai vaste decât un absolvent de informatică, deci șanse mai bune de angajare.

Edited by m3th0dman, 15 January 2010 - 00:45.


#7
vadergrd

vadergrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 21.08.2006
Calculatoare nu e in nici un caz lejera!E o facultate foarte solicitanta. sunt specializari /profesori ceva mai lejeri , unii dintre ei, da nu prea multi!

#8
mrsboy

mrsboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2010
Cineva mia spus ca nu prea stii sa programezi daca termini  la calculatoare , si daca vreau sa fac programare "adevarata" sa ma duc la facultatea de matematica si intormatica

#9
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 mrsboy, on 15th January 2010, 19:59, said:

Cineva mia spus ca nu prea stii sa programezi daca termini  la calculatoare , si daca vreau sa fac programare "adevarata" sa ma duc la facultatea de matematica si intormatica
Din contră, în general absolvenții de la informatică fac programare web după, iar cei de la calculatoare programează în C++/C#/Java.

Edited by m3th0dman, 15 January 2010 - 20:43.


#10
jsidev

jsidev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.05.2006
Ambele facultati sunt pentru cei care mate si fizica nu constituie o problema. Primi doi ani numai asta se face si nu este suficient sa-ti placa doar electronica sau programarea. Trebuie sa-ti placa sa muncesti si sa perseverezi.
Imi pare rau pentru etti dar au ramas in urma cu dotarea iar profi sunt niste fosile dar cu pretentii. Cursurile sunt depasite si pline de balast iar laboratoarele un dezastru. Nu mai vorbesc de asistenti. Ca exemplu, la lucrarea de studiu a circuitului operational asistentul iese si spune "...grupa anterioara a ars operationalul 741(!) si nu mai avem altul asa ca luati datele de la ei.." No comments. Caminul a fost dintodeauna o problema pentru anul I.
Automatica este ok din punctul meu de vedere.
Succes.

#11
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

 mrsboy, on 15th January 2010, 19:59, said:

Cineva mia spus ca nu prea stii sa programezi daca termini  la calculatoare , si daca vreau sa fac programare "adevarata" sa ma duc la facultatea de matematica si intormatica

Depinde de studenți, nu de facultăți.
Sînt unii care copiază la examene, dau șpagă și se tîrîie cu restanțe prin toată facultatea, e normal că nu știu să programeze la sfîrșit.
Mai sînt cei care învață de 10, și doar atît, nu studiază în plus, nu codează 24/24 în timpul liber. Nici ăștia nu-s prea bine pregătiți.

Pregătiți sînt cei care învață și lucrează acasă de 10 ori mai mult decît trebuie pentru un 10 la examen, plus alte chestii care poate că nici nu se fac la facultate.

#12
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 jsidev, on 15th January 2010, 20:43, said:

pare rau pentru etti dar au ramas in urma cu dotarea iar profi sunt niste fosile dar cu pretentii. Cursurile sunt depasite si pline de balast iar laboratoarele un dezastru. Nu mai vorbesc de asistenti. Ca exemplu, la lucrarea de studiu a circuitului operational asistentul iese si spune "...grupa anterioara a ars operationalul 741(!)

Asta de unde ai scos-o ? tocmai că ETTI a făcut progrese foarte mari în ultimul timp. Majoritatea laboratoarelor au fost dotate CA LUMEA, cu aparate la care eu nici nu visam cînd eram student. "Dezastru" e cel mai nepotrivit cuvînt. Poate pentru studenții care sînt ei-înșiși "dezastre"... nu îi interesează să învețe electronică, și caută pricină din orice.

Asistenții și profii sînt ca peste tot, unii mai buni, alții mai puțin buni, dar asta ține foarte mult de gust. În discuțiile mele cu colegii de fac., unii profi care mi-au plăcut mie le-au displăcut altora, și invers. Fiecare judecă pentru sine și are propriile criterii. Mie personal mi se pare normal ca la o facultate ca ETTI, despre care se știe din start că e printre cele mai grele din țară, profii să fie cu pretenții - altfel de ce ar fi facultatea grea ? electronica e la fel peste tot, nu se predă o electronică "secretă" la facultățile mai bune. Du-te la Spiru dacă vrei profi fără pretenții și o diplomă pe care o poate obține oricine... și care din păcate e privită ca ceva fără valoare pe piață.

Iar vîrsta nu este un criteriu. Sînt profi bătrîni foarte buni, mai buni decît cei tineri, și invers.

#13
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Se poate recupra la ETTI baza fizicii pe care un posibil viitor student nu o are? De exemplu, mie mi se pare foarte interesantă fizica, dar n-am avut noroc la începuturile începuturilor de un profesor calumea, nu m-a atras fizica și acum, degeaba îmi place, dacă în ultimii 3 ani (acum sunt în a 11a) am învățat-o doar ca să am o medie de 7 sau 8.... Deci am șanse la început în facultate să recuperez sau nu - în ideea în care în ce-a mai rămas din a 11a + a 12a o să încerc să învăț și mai bine?

PS: Am citit un topic întreg despre ETTI, dar nu mai rețin din ce se dă admitere: doar mate și info sau și fizică?
PPS: Sunt la profil de mate-info, deci nu reprezintă science-fiction partea reală pentru mine :D

Edited by bb_girl, 18 January 2010 - 15:27.


#14
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 bb_girl, on 18th January 2010, 15:26, said:

Se poate recupra la ETTI baza fizicii pe care un posibil viitor student nu o are? De exemplu, mie mi se pare foarte interesantă

Ca să fim bine înțeleși: nu este vorba de "recuperarea" fizicii. Este vorba că electronica este o aplicație directă a fizicii. Adică, în liceu faci 4 ani de fizică în care studiezi diferite fenomene: electrice, mecanice, termice, etc. În fac. de inginerie, o grămadă de materii sînt ca un soi de fizică în care studiezi aceleași sau alte fenomene. Adica, se ia un fenomen fizic, se pune în ecuație, se rezolvă ecuația, se inventează probleme, etc.  Deci cu totul vreo 20-25 de materii care se aseamănă cu fizica de liceu ca stil, dar sînt mai complicate pt. că folosesc matematică mai avansată decît cea de liceu.

Așa că trebuie să te hotărești dacă îți place fizica. Faptul că știi sau nu mecanica de liceu de exemplu, este relativ nerelevant după ce treci examenul de admitere, la care problemele sînt foarte simple (de obicei). Dar dacă ai învățat-o cu greu și cu scîrbă, atunci ingineria nu e de tine.

Și da, la ETTI și la AC se dă fizică.

#15
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
N-ai înțeles ce te-am întrebat.

#16
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 bb_girl, on 19th January 2010, 14:10, said:

N-ai înțeles ce te-am întrebat.

Ba eu cred că am înțeles și ți-am și răspuns. Caută subiectele care s-au dat în ultimii ani și vei vedea că sînt sub formă grilă, cu 18 probleme de la simple la foarte simple. POȚI recupera în sensul să înveți să faci astfel de probleme, indiferent cît de bine/prost ai făcut fizica în clasele 9-12. Singur(ă) cu manualul în mînă te descurci perfect (doar un pic de voință să ai).

Mai departe în anul 1 la fizică nu se consideră necesar mai nimic din ce ai făcut în liceu, te ia cam de la 0, cu o abordare diferită, mult mai matematizată, cu mult calcul integral și diferențial. Cu excepția legilor lui Ohm și Kirchhoff, nu mai ai nevoie de mare lucru din "baza" din liceu.

#17
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
^ No așa :D Mersi

#18
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
^ Nu pot să editez mesajul de mai sus, dar mai am o întrebare: culegeri de admitere la UTCN nu se găsesc și pe net în format electronic?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate