Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Lavanda

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#37
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 14.03.2006
Eu am luat din Craiova, din piata centrala, tufe de levantica cu radacina, la preturi modice (2-5 lei, depinde de marime). Nu stiu daca acum mai sunt, la cei care vand flori, parca nu am mai vazut dar nici nu m-am mai uitat special. Cu semintele am inteles ca e un pic mai greu si nici nu am vazut prin magazinele prin care colind eu.

#38
exgirlfriend

exgirlfriend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.11.2005
Eu sunt din Bucuresti. M-ar interesa si pe mine o tufa-doua de lavanda, pentru apartament. Am cumparat un ghivecel de la florarie, insa e cam firav, infloreste, insa incetisor. Aveti idee in ce piata as gasi? Multumesc.

#39
X3n0m0RpH

X3n0m0RpH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.06.2008
Nu prea gasesti lavanda in piata. Am eu niste lavanda care nu s-a vandut si pe care o donez :)
Nu mai arata ea prea bine dar isi revine.

Daca vrea cineva astept un PM si va dau adresa magazinului ca sa o ridicati.

#40
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
asa a ajuns lavanda , inclusiv copilul ei - dintr-un butas .
in ghiveciul mare apare si un carlig de rufe cu care am incercat un marcotaj . sa vedem ce-o iesi pentru ca n-am crestat crenguta inainte .

Attached Files


Edited by HADE 61, 14 November 2010 - 10:48.


#41
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

 kerkyra, on 28th July 2010, 07:55, said:

Eu am luat din Craiova, din piata centrala, tufe de levantica cu radacina, la preturi modice (2-5 lei, depinde de marime). Nu stiu daca acum mai sunt, la cei care vand flori, parca nu am mai vazut dar nici nu m-am mai uitat special. Cu semintele am inteles ca e un pic mai greu si nici nu am vazut prin magazinele prin care colind eu.
Am cumparat un plic cu seminte (Kaufland, dar nu cred ca are vreo importanta, am vazut si la Praktiker) si in primavara le-am pus in cateva pahare de plastic (am amestecat o mana-doua de pamant si din gradina si din sac).
De la inceput am lasat paharele afara, neprotejate de frig. Le-am udat zilnic.
In fiecare pahar am acum 2-3 fire de lavanda, tot intarzii sa le mut pe fiecare in ghiveciul ei.

Deci, se poate folosi si varianta “seminte” pentru a avea lavanda. Nu este mai greu, putina rabdare si puteti avea cate plante doriti.

#42
bubbly

bubbly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.08.2003
Am cumpărat (pentru prima dată) un ghivecel cu o tufă de lavandă de la Hornbach, era înflorită. L-am pus pe balcon, are soare dimineata, cam până la 11. Am grijă să îl ud, dar nu știu de ce nu îi merge bine, se usucă :( Ce mă sfătuiți să fac ca să o salvez, că tare mult îmi plăcea?

#43
limac

limac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.05.2008

 bubbly, on 15th July 2011, 15:23, said:

Am cumpărat (pentru prima dată) un ghivecel cu o tufă de lavandă de la Hornbach, era înflorită. L-am pus pe balcon, are soare dimineata, cam până la 11. Am grijă să îl ud, dar nu știu de ce nu îi merge bine, se usucă :( Ce mă sfătuiți să fac ca să o salvez, că tare mult îmi plăcea?
Lavandei ii place foarte mult soarele, nu trebuie udata in exces (chiar iubeste seceta) si se simte f. bine intr-un pamant sarac, calcaros. La cat de frumoasa este aceasta planta (de fapt arbust), pe atat de nepretentioasa este. Are o singura mare "nevoie": soare f mult.
Bafta.

#44
Willie

Willie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.06.2009
Acum 2 ani am luat 3 ghivecele de lavanda, acum s-au extins foarte mult. Lavanda in curte mi se pare una dintre cele mai usor de intretinut plante, asa cum scrie si mai sunt: destul de putina apa, la mine au soare doar pana pe la 1-2, dar au expunere din plin la soare.
Acum ar trebui sa le tund ca au invadat aleea, dar mi-e foarte mila de ele, dar trebuie chelite...
In iarna asta am sa le inmultesc prin butasi, vreau sa pun si prin alta parte prin curte. Semintele puse tot acum 2 ani, au "prins' abia in primavara aceasta. Incerc sa pun poze :)

Attached Files



#45
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@willie
ca o idee, stringe semintele si pune-le intr-un vas. isi pastreaza mirosul mai mult timp decit planta uscata. eu aveam la un moment dat aproape un kg strinse in 3 ani.

#46
andreiaura

andreiaura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.11.2011
eu am pus samanta din pliculet (mai tarziu decat era specificat pe verso ca se insamanteaza) si nu am obtinut nimic....

#47
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am luat din Kaufland o lavanda inflorita, am plantat-o in gradina pe sud, am citit ca prefera seceta umiditatii,dar cum e iarna daca o las in pamant?

#48
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 anonima1, on 27th April 2012, 21:31, said:

Am luat din Kaufland o lavanda inflorita, am plantat-o in gradina pe sud, am citit ca prefera seceta umiditatii,dar cum e iarna daca o las in pamant?

Nu va pati nimic!
Eu o tund aproape de sol, toamna tarziu.
Primavara se "trezeste" la viata!
Numai bine!

#49
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Va salut !
Acum doua saptamani am pus un pliculet de semnite de la Agrose..m in doua tavite ( tavitele sunt negre si mai inalte, achizitionate cu ciuperci pentru gratar  :peacefingers: ) cu pamant de flori luat din XX.. si nu mi-a aparut nici o plantuta.. doar cateva fire de iarba  :(  . Pe plic scrie ca se insamanteaza in sera in luna a IX iar eu ... pt. ca-mi place foarte mult levantica, nu am mai avut rabdare...
Inainte sa le insamantez le-am tinut 3 zile in apa si acum pulverizez zilnic pamantul sa stea umed si... nimic.
Oare am sanse sa vad un firicel macar ? Sa caut butasi ? Sa mai astept ?! Eu sunt din Bucuresti .. poate cineva sa-mi spuna daca gasesc in Pta OBOR butasi de lavanda ?

Va multumesc

#50
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Ce sa fac cu lavanda mea sa nu mai fie pleostita?

Attached Files



#51
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 anonima1, on 7th May 2012, 16:22, said:

Ce sa fac cu lavanda mea sa nu mai fie pleostita?


PRIMA DATA TREBUIE S-O UZI.
Apoi incearca sa-i schimbi pamantul cu ceva mai negru, ca argila sau lutul ala din jurul ei nu-i compatibil cu lavanda ta.

#52
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 linc73, on 3rd May 2012, 08:51, said:

Va salut !
Acum doua saptamani am pus un pliculet de semnite de la Agrose..m in doua tavite ( tavitele sunt negre si mai inalte, achizitionate cu ciuperci pentru gratar  :peacefingers: ) cu pamant de flori luat din XX.. si nu mi-a aparut nici o plantuta.. doar cateva fire de iarba  :(  . Pe plic scrie ca se insamanteaza in sera in luna a IX iar eu ... pt. ca-mi place foarte mult levantica, nu am mai avut rabdare...
Inainte sa le insamantez le-am tinut 3 zile in apa si acum pulverizez zilnic pamantul sa stea umed si... nimic.
Oare am sanse sa vad un firicel macar ? Sa caut butasi ? Sa mai astept ?! Eu sunt din Bucuresti .. poate cineva sa-mi spuna daca gasesc in Pta OBOR butasi de lavanda ?

Va multumesc

in cinci ani mie nu mi-a iesit nicodata lavanda din seminte (asta nu inseamna ca n-ar trebui).
lavanda in obor nu stiu, pe acolo lucrurile s=au cam bulversat dupa redezorganizarea asta. da la brico, mister bricolage sau hornbach apar din cind in cind.

#53
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009

 gomez99, on 7th May 2012, 20:05, said:

in cinci ani mie nu mi-a iesit nicodata lavanda din seminte (asta nu inseamna ca n-ar trebui).
lavanda in obor nu stiu, pe acolo lucrurile s=au cam bulversat dupa redezorganizarea asta. da la brico, mister bricolage sau hornbach apar din cind in cind.


Multumesc frumos pt. informatii  :arigato:
Din fericire asteptarea mea a dat rezultate- se pare ca am avut mana buna. La doua zile de la postare, atasez ce mi-a rasarit in cele doua cutiute ... si sunt tare fericit.
Acum stau si bibilesc zilnic pe langa ele  :thumbup:  si ma rog sa creasca mari si frumoase sa le pot planta in gradina ... probabil in primavara lui 2013.
Cred ca sunt sanse foarte mari sa rasara, daca semintele sunt lasate  min. 3 zile in apa ... eu unul asa am facut, apoi pulverizate usor, zilnic ....

Attached Files


Edited by linc73, 08 May 2012 - 10:09.


#54
Edina_C

Edina_C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.05.2012
Am cumparat vineri o lavanda maricica de la sere, oare pot sa-i schimb ghiveciul in perioada aceasta a anului?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate