Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Lavanda

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#19
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
E superba a ta, Hade. Mi-am luat si eu intre timp, dar nu-i merge deloc bine, s-a cam uscat. Am citit despre ea ca ii place la soare si nu foarte des udata, in pamant usor drenabil (am pus din cel de cactusi), asa am incercat sa fac dar ceva nu i-a convenit. Asa arata cand am luat-o, acum e destul de uscata.
http://kerkyra.sunph...LITARE/14857551

Edited by kerkyra, 27 May 2010 - 10:42.


#20
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
si daca o uzi mai des ?
a mea era super pana au dat pisicile de gustul ei . chiar primele au fost mancate florile asa boboci , apoi ... si din ce e mancata , lastareste mai puternic . din pacate pentru ea , nu s-a nascut floarea pentru care sa cert pisicile .

#21
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Cred ca s-a cam dus, dar poate ma mai risc o data (sunt in piata tufe de diverse marimi la preturi pana in 5 lei), ma decid maine.

#22
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Azi am fost la piata si am luat alta lavanda. Arata f bine, are boboci, nu as vrea sa o mai pierd. Cea care vindea mi-a spus ca pamantul de flori ii face rau, sa-i pun pamant de gradina. Eu citisem ca ii trebuie un sol usor de drenat, ii pusesem pamant de cactusi. Acum nu stiu ce sa-i mai pun. As incerca un amestec ca pentru cactusi, pamant cu ceva pietris. Hade, tu ce pamant i-ai pus? Planta are radacinile imbibate cu un pamant cleios.

#23
micha08

micha08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.05.2008
A mea s-a dezvoltat extraordinar de bine. A facut o multime de boboci si astept sa infloreasca. Cred ca am avut noroc!

#24
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Ce pamant ai folosit si cum ai udat-o?

#25
micha08

micha08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.05.2008
Am pus un pic de pamant de flori cand am facut groapa pentru plantare, in rest pamantul din gradina care nu e prea grozav. De udat, o uda Mama Natura. Doar dupa cateva zile de calduri sufocante ii mai pun putina apa.

#26
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Inteleg ca tu ai pus-o in gradina.
Eu o am in ghiveci, i-am pus pamant din gradina si vad ca deocamdata e bine. Prima incepuse sa se usuce dupa cateva zile.

#27
micha08

micha08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.05.2008
Da, asa e. Eu am plantat-o in gradina.
Poate ca vei avea si tu noroc cu cea de-a doua. Succes!

Edited by micha08, 02 June 2010 - 15:54.


#28
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
eu am pus seminte de lavand in ghiveci afara de prin luna Martie. M-am tot zgait in ghiveciul ala zi de zi si la inceput au iesit niste firicele ce credeam ca sunt lavanda. bucuria mea a durat caeva saptamani pana s-au dezvoltat si am constatat ca sunt de fapt buruieni :))

Le-am smuls si iar am asteptat. Acum 2 saptamani eram hotarata sa arunc pamantul de acolo si sa pun altul cu alte seminte de flori sau aromatice, cand am observat ca era iesite foarte multe plantute mici, inghesuite una in alta ( deci clar nu buruieni) . Am sa fac maine o poza si poate ce care au obtinut lavanda din seminte sa imi spuna si mie daca de data asta am nimenrit :) nu de alta dar sa nu ma bucur degeaba.

#29
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu am folosit pamant florasol .
avea la kaufland lavanda cu niste flori exagerat de mari si spicul ala din care ies bobocii era gros , planta in sine parea mai firava decat ce avem noi , kerkira , costa 13 lei .

#30
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Am pus pana la urma pamant din gradina, vad ca acum planta este ok. Cealalta tufa era mai mica, poate am avut ghinion cu ea. Am luat din piata cu 2 lei tufa, de asta tot experimentez   :)

#31
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Mie mi-au dat semintele de lavanda cam in 2 saptamani. Adica azi am observat ca au inceput sa dea semintele puse cam acum 2 saptamani, poate chiar mai putin. Am luat seminte de doua feluri, am impresia ca unele erau germinate (scria ca se planteaza primavara si infloresc vara) si unele nu (se planteaza toamana si dau primavara). Sa speram ca vor creste repede.

Pe aleea care duce spre o piata de langa mine vine cam zilnic o tanti cu levantica cu tot cu radacina si o vinde buchetele. Nu mai stiu cu cat da firul/buchetul, in orice caz insa MULT mai ieftin decat cu cat am vazut in Bricostore, adica 20 si ceva de lei un ghiveci mic cu o singura planta prapadita.

#32
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Da, si eu am luat de la piata cu 2-3 lei si ii merge bine, a inflorit   :)

Attached Files



#33
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
lavanda alba????

#34
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Nu, e bleu, probabil pare asa de la lumina sau bobocii nedeschisi sunt mai albiciosi.

#35
marrya

marrya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.07.2010
Tare frumosa e lavanda, am si eu un ghiveci de lavanda,eu am cumparato cu tot cu ghiveci si ii merge super bine,zilele astea a inceput sa infloreasca... Cat despre lavanta ta kerkyra e tare frumoasa, dar sa sti ca e si lavanda alba, sunt mai multe tipuri, unele fac oanumita floare,altele alta...

O poza cu lavanda mea...
[ http://inlinethumb10.webshots.com/16009/2699297900103933231S200x200Q85.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://inlinethumb32.webshots.com/15263/2889213920103933231S200x200Q85.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Stie cineva daca se gasesc in Craiova seminte de levantica?
Multumesc :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate