Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lavanda

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 20.11.2008
Salut,

Aveti idee unde pot gasi seminte de lavanda pentru plantat?

Vreau sa pun in apartament un ghiveci sau doua.

Mersi :)

EDIT: Sunt din Bucuresti, deci preferabil ceva din acelasi oras.

Edited by Sunlounger, 13 January 2010 - 10:33.


#2
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
La orice raion de gradinarit din hypermarketuri, Metro, Bricostore, Hornbach, Obi, Praktiker etc etc etc, mai ales primavara, cand vine sezonul insamantarilor. Acum nu sunt sigura ca exista dar poti incerca.

#3
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 20.11.2008

View Postdiorama, on 13th January 2010, 10:54, said:

La orice raion de gradinarit din hypermarketuri, Metro, Bricostore, Hornbach, Obi, Praktiker etc etc etc, mai ales primavara, cand vine sezonul insamantarilor. Acum nu sunt sigura ca exista dar poti incerca.
Deci primavara se pune in ghiveci? Si tot atunci e mai probabil sa gasesc? Multam!

Astept si alte pareri :)

#4
anadometia

anadometia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.06.2009
Seminte de lavanda gasesti la pliculet la Bricostore(aprox. 2lei),dar germineaza ceva mai greu.Primavara gasesti ghivece cu plante la raioanele de gradinarit la preturi avantajoase .

#5
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 20.11.2008

View Postanadometia, on 14th January 2010, 08:55, said:

Seminte de lavanda gasesti la pliculet la Bricostore(aprox. 2lei),dar germineaza ceva mai greu.Primavara gasesti ghivece cu plante la raioanele de gradinarit la preturi avantajoase .
Multumesc pentru info. Cand spui germineaza ceva mai greu, vrei sa spui ca dureaza mai mult sau ca necesita conditii speciale?

#6
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Eu am vazut acum cativa ani in ghiveci la Romstal Garden de langa Institutul Medico-legal.

#7
anadometia

anadometia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.06.2009

View PostSunlounger, on 14th January 2010, 10:57, said:

Multumesc pentru info. Cand spui germineaza ceva mai greu, vrei sa spui ca dureaza mai mult sau ca necesita conditii speciale?


Nu stiu ce conditii speciale ar trebui sa le oferi,dar la mine primul pliculet pus la germinat nu a vrut sa rasara,la al doilea( seminte tinute in apa calduta pt.24 ore,apoi plantate cu efect de sera-cu pet) au iesit dupa 3-4 luni cateva fire anemice care nu au supravietuit.Asa ca atunci cand am gasit la magazin ghiveci cu planta relativ mare si pret bun(aprox.20 lei).

#8
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostSunlounger, on 13th January 2010, 10:32, said:

Salut,

Aveti idee unde pot gasi seminte de lavanda pentru plantat?

Vreau sa pun in apartament un ghiveci sau doua.

Mersi :)

EDIT: Sunt din Bucuresti, deci preferabil ceva din acelasi oras.
on-line cauta seminte;)
ai PM

Edited by diorama, 17 January 2010 - 22:51.
Daca tot are PM, cuvantul "seminte" pe google e de ajuns


#9
romeroc

romeroc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.01.2007

View PostSunlounger, on 12th January 2010, 22:32, said:

Salut,
Aveti idee unde pot gasi seminte de lavanda pentru plantat?
Vreau sa pun in apartament un ghiveci sau doua.
Mersi :)
EDIT: Sunt din Bucuresti, deci preferabil ceva din acelasi oras.
Eu am cumparat anul trecut de la Bricostore un pliculet de seminte de Lavanda, le-am semanat in minisera dar nu a iesit nimic. M-am documentat si marea majoritate spune ca ies foarte greu din seminte sau chiar deloc. Am gasit din intamplare la o taranca in piata rasaduri de tot felul printre care si lavanda. Am cumparat si e in viata. Astept sa vina timpul frumos ca s-o transplantez in gradina din fata blocului. Daca te intereseaza tinem legatura si cand se face timpul bun de  semanare a semintelor iti pot da ca sa incerci si tu, sau daca vrei butasi iti dau.

#10
micha08

micha08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.05.2008
Dragilor, am nevoie de un sfat. De curand am primit cadou o tufa mare de lavanda. Pot s-o "cosmetizez" un pic cu foarfecele? E un pic cam prea mare coroana si as vrea s-o fac mai micutza. Se poate sau ii fac rau plantei?

#11
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,456
  • Înscris: 03.11.2006
micha08,
Desigur, e chiar indicat. Intr-un parc din Nurnberg am vazut levantica intretinuta sub forma de gard viu iar rezultatul era foarte spectaculos.

Edited by ain, 25 March 2010 - 10:58.


#12
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 20.11.2008

View Postmicha08, on 24th March 2010, 14:58, said:

Dragilor, am nevoie de un sfat. De curand am primit cadou o tufa mare de lavanda. Pot s-o "cosmetizez" un pic cu foarfecele? E un pic cam prea mare coroana si as vrea s-o fac mai micutza. Se poate sau ii fac rau plantei?
Face pui, da seminte? :D

#13
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmicha08, on 24th March 2010, 14:58, said:

Dragilor, am nevoie de un sfat. De curand am primit cadou o tufa mare de lavanda. Pot s-o "cosmetizez" un pic cu foarfecele? E un pic cam prea mare coroana si as vrea s-o fac mai micutza. Se poate sau ii fac rau plantei?


eu cred ca e bine s-o lasi sa se aclimatizeze cu pamantul intai
si de tuns o tunzi drastic la cat vrei tu dupa ce infloreste.

#14
micha08

micha08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.05.2008
Multumesc pentru raspunsuri. Va voi tine la curent cu evolutia ei. Momentan e "cu fruntea sus" si deja raspandeste in jur un miros imbatator!!

#15
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Asta-vara am vazut la Aranjuez o gradina de levantica si pentru ca am hotarat sa ne reorganizam gradina am comandat in luna martie butasi de levantica la gradinabakker. Acesta este unul dintre motive. Celalalt (pentru ca sunt doua): am auzit ca levantica este remediul puricilor trandafirilor. Si in catalogul bakker am gasit mentionat acest lucru, dar sa vedem la vara daca am impuscat doi iepuri.

In plus, pentru ca am tot vazute amintite aici semintele, incercati inmultirea prin butasi.

<micha08>, dupa cum v-a scris si <MirelaLucia>, amanati tunderea, considerati ca recoltarea este si momentul "cosmetizarii" pe care v-o doriti.

#16
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
lavanda am gasit in obor pe fata pietii cu magazinul , un ghivecel mic cu o plantuta foarte mica - gen boschet , cu 10 lei . azi mi-am luat din bricosore pantelimon cu 7 lei , in poza deja e schimbat ghiveciul .

Attached Files

  • Attached File  002.JPG   1.79MB   297 downloads

Edited by HADE 61, 01 May 2010 - 12:46.


#17
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Ma tenteaza si pe mine lavanda la ghiveci, am vazut in piata. Dar oare se dezvolta bine, infloreste?

#18
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
pai uite ca infloreste .

Attached Files

  • Attached File  005.JPG   1.8MB   269 downloads


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate