Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 

Cum desfund un ochi de aragaz

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
blablaguy

blablaguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.06.2006
Sa zicem ca e topic-ul potrivit. Am doi ochi de aragaz infundati, unul l-am infundat eu, incercand sa-i curat gaurica respectiva cu un ac, insa s-a rupt si a ramas inauntru. Cum fac sa scot bucata aia rupta?

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Daca acolo a incaput un ac, inseamna ca gaura-i de maxim 1-1.5mm. Poti cauta mai multe burghie cu acest diametru pe care sa le rupi rand pe rand in acea gaura pana ce vei reusi sa elimini acul. Desigur, vei avea nevoie si de un mini drill.
O alta metoda ar fi sa incalzesti toata düza in intervalul 200-400 grade si apoi cand este fierbinte, sa o tii in jos si sa o ciocanesti usor.

De asta eu prefer sa curat chimic impuritatile ce apar ..

#3
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009

View Postblablaguy, on 12th January 2010, 11:33, said:

Sa zicem ca e topic-ul potrivit. Am doi ochi de aragaz infundati, unul l-am infundat eu, incercand sa-i curat gaurica respectiva cu un ac, insa s-a rupt si a ramas inauntru. Cum fac sa scot bucata aia rupta?

Cu un magnet?

#4
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postblablaguy, on 12th January 2010, 11:33, said:

Sa zicem ca e topic-ul potrivit. Am doi ochi de aragaz infundati, unul l-am infundat eu, incercand sa-i curat gaurica respectiva cu un ac, insa s-a rupt si a ramas inauntru. Cum fac sa scot bucata aia rupta?

Duza respectiva e o piesa din alama infiletata pe armatura respectiva. Dupa n-shpe ani nu se mai cunoaste asta (murdarie, grasime etc)
Ia o cheie tubulara desfa duza prin desfiletare. Extrage cu o penseta bucatica de ac ramasa acolo. Fierbe duza intr-un ibric cu o lingura - doua de detergent de rufe de buna calitate (i.e persil, ariel) apoi monteaz-o la loc. E bine sa faci operatia la toate ochiurile.
Sa NU pui cumva la fiert detartrant / degresant sau soda ca ramai cu duza distrusa.

Vezi ca filetele armaturilor pentru gaze inflamabile sunt de obicei taiate invers - desurubarea se face in sens orar iar strangerea antiorar. Dar verifica si nu forta.

Edited by Khmerul, 12 January 2010 - 12:10.


#5
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009

View PostKhmerul, on 12th January 2010, 12:05, said:

Duza respectiva e o piesa din alama infiletata pe armatura respectiva. Dupa n-shpe ani nu se mai cunoaste asta (murdarie, grasime etc)
Ia o cheie tubulara desfa duza prin desfiletare. Extrage cu o penseta bucatica de ac ramasa acolo. Fierbe duza intr-un ibric cu o lingura - doua de detergent de rufe de buna calitate (i.e persil, ariel) apoi monteaz-o la loc. E bine sa faci operatia la toate ochiurile.
Sa NU pui cumva la fiert detartrant / degresant sau soda ca ramai cu duza distrusa.

Vezi ca filetele armaturilor pentru gaze inflamabile sunt de obicei taiate invers - desurubarea se face in sens orar iar strangerea antiorar. Dar verifica si nu forta.

Robinetul de gaz nu trebuie inchis inainte de operatia asta?Si aici ma refer la cel de pe teava principala!

Edited by ike_dubaku, 12 January 2010 - 12:19.


#6
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postike_dubaku, on 12th January 2010, 12:17, said:

Robinetul de gaz nu trebuie inchis inainte de operatia asta?Si aici ma refer la cel de pe teava principala!

Nu, robinetul regulator al ochiului este amplasat inaintea duzei de la ochi pe circuit. Nu e ca la curent.
OK daca se doresc toate masurile de precautie se poate opri gazul de la principal.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,831
  • Înscris: 03.02.2007
Nu te mai chinui degeaba!

Ia-ți altă duză!

Dacă ai băgat acul forțat, duza e compromisă, gaura e prea mare și va afuma oalele.
Demonteaz-o după cum a zis cineva ceva mai înainte. Dacă ții neapărat poți să oprești și caneaua(robinetul de lângă perete), dar nu e neapărat necesar, fiind suficient cel al aragazului.
Du-te la magazin și cumpără  altă duză. Vezi să ceri una corespunzătoare tipului tău de gaz, pentru că sunt de două feluri:
pentru gaz din rețea și pentru gaz din butelie. Înlocuiește-o pe cea veche.
Baftă!

#8
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postpelikanu, on 12th January 2010, 11:43, said:

Daca acolo a incaput un ac, inseamna ca gaura-i de maxim 1-1.5mm. Poti cauta mai multe burghie cu acest diametru pe care sa le rupi rand pe rand in acea gaura pana ce vei reusi sa elimini acul. Desigur, vei avea nevoie si de un mini drill.
O alta metoda ar fi sa incalzesti toata düza in intervalul 200-400 grade si apoi cand este fierbinte, sa o tii in jos si sa o ciocanesti usor.

De asta eu prefer sa curat chimic impuritatile ce apar ..

Ai un simt al umorului mai spre macabru.
Orice modificare a diametrului duzei (chiar si de 0.01 mm) poate compromite definitiv duza. Duzele sunt calculate pe gaze naturale (metan) de la retea si pe gaz lichefiat (butelie) DPDV chimic gazele sunt diferite (metanul CH4 avand un alt comportament si alta presiune de livrare decat GPL - compus din propan si butan.
In functie de diametru se obtine debitul de gaze carburante si in functie de acest debit se calculeaza costructiv admisia de comburant (aer). Daca nu poti regla singur aerul (aragazele mai vechi aveau fante de tabla mobile care inchideau/deschideau orificiile de admisie a aerului) modificarea duzei schimba complet stoichiometria combustiei si aragazul fie va afuma fie se va stinge la flacara mare sau mica.

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,698
  • Înscris: 26.11.2001
Schimba dracu de tot duza, e mult mai usor si ieftin.

#10
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Dupa ce desfaci duza, curat-o pe lateral cu ceva - perie de sarma, de ex, si citeste ce scrie pe ea stantat; acela e diametrul gaurii duzei. Te duci la un magazin cu piese de schimb (fost ferometal) si ceri o duza identica.

#11
blablaguy

blablaguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.06.2006
Ms de raspunsuri. Gaura are fix 1mm. Exista burghiu atat de subtire? Imi suna interesant aia cu fiertul duzei. Daca rezolv ceva, va anunt.

p.s. Nu mai recomandati sa-mi iau alta duza, ca doar asta si faceam in caz ca nu vroiam s-o repar singur.

p.s. N-am magnet atat de puternic, si daca as avea, ar insemna ca puterea lui mi-ar agata tot aragazul  :D

#12
blablaguy

blablaguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.06.2006
Gata, am facut cum a zis Khmerul, am fiert duzele in apa cu detergent. Mi-a luat ceva timp, si am repetat procesul de mai multe ori. Prima oara nu s-a desfundat nimic, insa dupa cateva insistente, am reusit sa-mi desfund duza in care se afla acul rupt. Cealalta duza inca este infundata, dar banuiesc ca mai pot sa insist pe ea sau sa-mi cumpar alta noua.

Si apropo, chiar curata frumos apa asta cu detergent. Ms inca odata de sugestii.

#13
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Am cumparat un aragaz SH si mi-am cam luat teapa. Nu am vazut fiind nopate si becul chior cat de rau arata. La lumina zilei am vazut ca era mancat de rugina. L-am dezmembrat in bucati, panoul care era mancat de rugina la baza, l-am taiat si l-am carpit cu o alta bucata de tabla. L-am curatat de rugina si impuritati cu peria de sarma. Acum as vrea sa-l vopsesc si nu stiu daca pot folosi orice vopsea, sau exista ceva special?

#14
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
In caz ca va fi cineva interesat: am cumparat o vopsea Kober la 15 lei cutia. Am vopsit aragazul cu un trafalet mic din burete, iar dupa ce s-a uscat, vopseaua arata ca data cu pistolul de vopsit, iar aragazul ca nou.

#15
Maneleist

Maneleist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 11.07.2009
Va salut, cum scot ochiul acela din aragaz (palnia aceea) este foarte intepenita nu merge. am dat cu toate solutile posibile, pana si cu WD 40-ul. Vreau sa ajung la duza aceea sa bag Burghiul de 1 sa desfund.

Attached Files


Edited by Maneleist, 13 October 2015 - 16:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate