Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Costa del Sol

- - - - -
  • Please log in to reply
1006 replies to this topic

#253
bembo

bembo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2008
ei ... ne-am ales macar cu niste poze pe forum :)
Concediu placut!

#254
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 bembo, on 8th March 2012, 21:50, said:

ei ... ne-am ales macar cu niste poze pe forum :)
Concediu placut!
Da, așa e  :coolspeak: . Frumoase pozele !

Sănătate și mulțumesc pt. urare !

#255
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Harta Andaluciei pentru bus-uri si linkuri pentru traseele:
Malaga - Granada
http://www.alsa.es/p...ette.cachetoken
Granada - Malaga
http://www.alsa.es/p...ette.cachetoken

Attached Files



#256
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Azi 9 martie 2012 se deschide sezonul, pentru telefericul din Benalmadena, cu mai multe noutati.
Pentru a va face o idee despre orar si preturi, am gasit un link cu date din 2011.
http://www.teleferic...ena.com/tarifas

#257
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 raul_6776, on 9th March 2012, 13:04, said:

Azi 9 martie 2012 se deschide sezonul, pentru telefericul din Benalmadena, cu mai multe noutati.
Pentru a va face o idee despre orar si preturi, am gasit un link cu date din 2011.
http://www.teleferic...ena.com/tarifas
Raul, la link-ul ăla te trimite și Tripadvisor, de pe prima pagină afișată cu google. E site-ul oficial, cică.
Ceea ce mă face să te întreb: dacă pe site nu scrie, tu de unde ai scos informația cu 9 martie ? M-ar interesa și dacă pt. 2012 s-au modificat prețurile față de 2011.

Sănătate și mulțumiri anticipate !

#258
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

 OvidiuNS, on 10th March 2012, 02:32, said:

Ceea ce mă face să te întreb: dacă pe site nu scrie, tu de unde ai scos informația cu 9 martie ? M-ar interesa și dacă pt. 2012 s-au modificat prețurile față de 2011.
De aici:
http://www.andalucia...orada_2012_1676

#259
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 raul_6776, on 10th March 2012, 09:24, said:

Mulțumesc mult.
Culmea e că acum scrie și pe site-ul oficial, aseară nu scria. Probabil vor apărea curând și orarul pe 2012 și tarifele.
AMR 10 !

Sănătate și tcb !

#260
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 OvidiuNS, on 10th March 2012, 12:23, said:

AMR 10 !

Concediu placut !!

Poate in 2013 ajung si eu in final, in sudul Spaniei, asa ca am de unde capata informatii  :rolleyes:.
Te duci cu bilete de "pensionari" sau pe cont propriu 100% ?

#261
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 metalactual, on 10th March 2012, 13:45, said:

Concediu placut !!
...
Te duci cu bilete de "pensionari" sau pe cont propriu 100% ?
Merçi, merçi, cu bilete de "pensionari", să văd și eu cum e.

Sănătate și tcb !

#262
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Pentru Gibraltar am luat, intr-adevar, autobuzul spre La Linea la ora 07.00 dimineata (3 ore - 12,8 euro). Intoarcerea am avut-o la ora 16.30. Foare frumoasa ziua dedicata Gibraltarului: si maimutele, si pestera, si tunelurile, si fortificatia, si plimbare cu cabina. Chiar merită un drum acolo.

Timpul l-am împărțit între Sevilia, Cordoba, Granada, Malaga. O regiune SUPERBA! Sudul Spaniei merită din plin o vacanță.  Dacă vă pot ajuta cu vreo informație, nu ezitați să mi-o cereți.

#263
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 OvidiuNS, on 7th March 2012, 22:48, said:

... o să stăm luna asta în Benalmadena Costa ...
Salutare !

A fost o săptămână excelentă.
Între 20 și 27 martie 2012 am participat la programul "Senior voyage" împreună cu tatăl meu (82 ani). Am avut incluse cazarea la hotelul Holiday Palace (4 *) din complexul Holiday world din Benalmadena Costa, masa all inclusive, transportul cu avionul București (BBU) - Malaga - București (OTP), transferul cu autocarul aeroport - hotel - aeroport și o excursie de 4 ore la Malaga. Toate astea au costat 390 euro de căciulă.
Hotelul este excelent, e format din 6 etaje de apartamente (hol, sufragerie, bucatarie complet utilată, baie imensă, dormitor - toate decomandate, balconul imens având intrare din sufragerie și din dormitor), la parter fiind recepția, un restaurant uriaș, un supermarket, 2 baruri și un loc de joacă pt. copii - toate înconjurând o zonă generoasă cu vegetație și fântâni. Imaginați-vă o clădire dreptunghiulară cu curte interioară acoperită, pe laturile mici acționând câte 4 lifturi de sticlă. Iar la subsol se află zona de SPA, piscina interioară și ieșirea către piscina exterioară.
Cele 3 mese zilnice au fost de tip bufet suedez bogat (cam ca la 5 stele bune în Turcia).
Transportul s-a efectuat cu cursele de linie BlueAir, iar transferul la hotel și la aeroport cu unul din cele 2 autocare ale firmei românești prin care am fost (Chr--tian T--r).
Tot cu cele 2 autocare s-au efectuat și excursia la Malaga (în ziua plecării, în drum spre aeroport) și excursiile opționale. Șoferii, ghizii și reprezentanții firmei au fot toți la înălțime. Per total, a fost un sejur de vis.

Pe scurt, programul nostru a fost următorul:
Ziua 1 - marți, 20.03 Întâlnire la prânz la aeroportul Băneasa, unde am primit voucherele pt. hotel și programul de zbor. A urmat zborul cu cursa BlueAir, iar la Malaga ne-am întâlnit cu ghida, am fost transferați la hotel și am cinat.
Ziua 2 - miercuri, 21.03 Mic-dejun, apoi întâlnire cu ghida în lobby-ul de la recepție, unde ne-am lămurit în ce privește excursiile opționale și am plătit pt. ele. Apoi am plecat cu tata cu autobuzul M120 până la stația Castilio de Bil-Bil, aflat pe plajă. De aici am trecut în plimbare (atât la dus, cât și la întors) prin Parco de la Paloma către Selwo Marina (18eur/adult; 13eur/peste 65ani), unde am prins ultimul sfert de oră din spectacolul (excepțional) cu delfini, am pozat focile și flamingii și am primit 2 vouchere de câte 8 euro pentru teleferic.
Prânz la hotel, apoi din nou M120 (doar până la stația Sunset Beach) și L2 până la parcul de distracții Tivoli, de unde se ia telefericul. Drumul dus-întors cu telefericul este o încântare, datorită panoramelor și gemulețelor ce se deschid și care permit filmări și fotografii de excepție. Evident că am folosit voucher-ele, în loc să plătim 13eur/adult și 11eur/peste 65ani. Sus se pot parcurge poteci amenajate, una dintre ele trecând chiar pe "deasupra" băncuțelor amenajate pentru demonstrații cu vulturi și a cuștilor unde aceștia sunt ținuți (din foarte multe specii - se vedeau prin plase). Din păcate, în perioada în care am fost noi se organizează o singură demonstrație pe zi (la ora 13), vara fiind mai multe.
După coborâre am făcut ceva cumpărături la supermarketul SuperSol din apropierea stației de teleferic, apoi am mers la hotel. Cină.
Ziua 3 - joi, 22.03 Mic-dejun, apoi, având prânzul la pachet am fost în excursia opțională la Tanger (Maroc), între 9.00 și 21.30 - nu dezvolt (off topic). Seara - cină târzie.
Ziua 4 - vineri, 23.03 Mic-dejun, apoi cu autobuzul M120 până la Fuengirola și de aici cu alt autobuz până la Mijas. Am vizitat Plaza de Torros și muzeul taurin (3 euro), muzeul miniaturilor Max Caravan fiind închis pentru reparații. Mijas este un sat superb, unul din acele "Pueblos Blancos". E un rai al cumpărăturilor, sunt cele mai mici prețuri din tot ce am văzut în sejurul nostru. Și se găsește cam orice.
Întoarcere la hotel pt. prânz, apoi M120 tot până la Sunset Beach. De aici am luat taxiul până la Mariposario de Benalmadena și înapoi la hotel, șoferii de autobuz fiind în grevă de 24 de ore începând cu ora 15. Mariposario (Sera de fluturi) este ceva de vis. Costă 8,50 euro biletul pt. un adult și 7,50 euro peste 65 de ani, dar merită și ultimul cent, Schmetterlinghaus de la Viena fiind mai nimic pe lângă tot ce te încântă la Benalmadena.
Venind la hotel cu taxiul, înainte de cină am avut timp și pentru o scurtă baie la piscina exterioară, ca să nu zic că n-am folosit-o.
Ziua 5 - sâmbătă, 24.03 După micul-dejun, ne-am luat prânzurile la pachet și între orele 8.30 și 18.30 am participat (pe o vreme închisă, cu averse de ploaie) la excursia opțională la Gibraltar. Spuneam într-un post anterior că excursia merită făcută dacă nu ai în planurile viitoare o croazieră cu oprire la Gibraltar, exact cazul tatălui meu.
Detaliile excursiei sunt off-topic. Seara - cină la hotel.
Ziua 6 - duminică, 25.03 Micul-dejun și cina la hotel, iar între 8.30 și 20.30 excursie opțională la Sevilla, cu prânzul la pachet. Nu dezvolt - off topic.
Ziua 7 - luni, 26.03 Micul-dejun și cina la hotel, iar între 8.30 și 20 excursie opțională la Granada, cu prânzul la pachet. Nu dezvolt - off topic.
Ziua 8 - marți, 27.03 Ultimul mic-dejun, bagaje, apoi la 12 ne-a luat autocarul, la 12.30 lăsându-ne lângă catedrala din Malaga pentru 3 ore jumate', timp în care am vizitat muzeul Picasso și catedrala, pe lângă ultimele cumpărături. Autocarul ne-a dus la aeroport pentru cursa BlueAir Malaga - București OTP. La 23.40 ridicam bagajul de cală, iar la 0.30 eram acasă.

Voi reveni cu poze și eventual cu alte detalii și considerații.

Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 01 April 2012 - 00:01.


#264
danadt

danadt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.08.2007
Buna

Super util review-ul tau, avand in vedere ca joi plecam si noi pe Costa del Sol pentru 8 zile.  Cele mai proaspete impresii de vacanta!  O intrebare scurta: la cat ati plecat de la hotel pentru a ajunge la 9 la ferry pt trecerea spre Tanger?(Noi vom sta in Torremolinos)Multumesc!
Astept cu interes pozele si eventualele detalii!

Numai bine!

Edited by m&m, 02 April 2012 - 10:37.


#265
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Ovidiu, te rog frumos, cand ai timp dezvolta si excursia in Tanger, la topicul aferent daca nu aici. Multumesc frumos!

#266
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 danadt, on 1st April 2012, 15:53, said:

... la cat ati plecat de la hotel pentru a ajunge la 9 la ferry pt trecerea spre Tanger? ...
Am putut lua relaxați micul-dejun, ba am avut timp și să duc în cameră pachetul cu prânzurile (fusesem anunțați că la Tanger urma să mâncăm gratis la un restaurant cu specific marocan).
La 9.20 a plecat autocarul de la hotel (au întârziat câteva persoane, trebuia să plecăm la 9 fix). La 10.45 eram în port la Tarifa. Ghida ne-a dat să completăm formularele, pe ferry am urcat la 11.45, iar plecarea efectivă a catamaranului s-a făcut abia la 12.15. Abia la 14.00 și-a coborât ușa la Tanger (ca să coboare mașinile), deci traversarea propriu-zisă a durat o oră și 45 de minute. Autocarul nu a trecut, la Tanger ne-au preluat 2 autocare marocane cu ghizi locali.
Nu poți trece în Maroc doar cu CI-ul, decât dacă ești în excursie organizată; ai grijă că pe cont propriu îți trebuie pașaport, și nu știu dacă nu e nevoie și de viză.
Oricum, am fost în excursia asta numai pentru că eram cu tata (adică și-a dorit și el să calce în Africa). Dacă aș fi fost cu soția, cu siguranță că n-am fi luat excursia. Nu suportă țigănia arabă. Și chiar a fost o țigănie groaznică, am luat un algocalmin ca să-mi treacă durerea de cap provocată de vânzătorii ambulanți. Deși ajutoarele ghidului aveau grijă ca grupul să nu se răzlețească, în Medina nu puteai sta liniștit nici o clipă, efectiv erai asaltat în permanență de diverși oameni, dornici să-ți vândă ceva. Mai rău ca râia. Poate unii adoră chestia asta, dar eu nu, scuze !
Sper să te ajute ce am scris acuma.

Sănătate și toate cele bune !

#267
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Vad ca te-ai simtit bine @OvidiuNS, sa va fie de bine !

Pe de alta parte, nu cred ca detaliile despre excursiile cumparate la fata locului, Sevilla, Granada, Gibraltar, etc. sunt off-topic.
Sunt useri care pleaca tot prin "programul pensionari" si aceste excursii fac parte din pachetele pe care le vand cam toate agentiile si le cumpara  aproape toti turistii. Eu sunt curios daca agentia C.T. s-a miscat corect. Poate-i trimit pe parintii mei.

#268
danadt

danadt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.08.2007
@OvidiuNS
Multumesc mult pentru precizari!

#269
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Da, sunt foarte mulțumit de cum s-au mișcat cei de la CT, mă gândesc ca data viitoare să merg cu soția (ca însoțitori), dar mai spre vară, ei îi place să stea mai mult la plajă/baie.
În ce privește excursiile opționale, rămân la părerea că descrierea lor este off-topic. Totuși, ca toată lumea să profite de informații, în măsura timpului liber o să le dezvolt la topicele adecvate, iar de aici voi da link-urile. Cred că e cea mai bună soluție. Însă vă rog să aveți ceva răbdare, sunt în plin proces de micșorare a pozelor.
La întrebări punctuale, însă, pot să răspund oricând.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 03 April 2012 - 12:37.


#270
geom

geom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.08.2008

 iulia_, on 26th March 2012, 09:41, said:

Pentru Gibraltar am luat, intr-adevar, autobuzul spre La Linea la ora 07.00 dimineata (3 ore - 12,8 euro). Intoarcerea am avut-o la ora 16.30. Foare frumoasa ziua dedicata Gibraltarului: si maimutele, si pestera, si tunelurile, si fortificatia, si plimbare cu cabina. Chiar merită un drum acolo.

Timpul l-am împărțit între Sevilia, Cordoba, Granada, Malaga. O regiune SUPERBA! Sudul Spaniei merită din plin o vacanță.  Dacă vă pot ajuta cu vreo informație, nu ezitați să mi-o cereți.
Buna Iulia,

Ma poti ajuta cu detalii despre calatoriile cu trenul/busul spre Sevilia, Cordoba, Granada? Inteleg ca asa v-ati deplasat.
M-ar interesa, dc se poate:
- site-uri cu orar
- preturi calatorii
- durata
-tips de genul pe unde e gara/autogara fata de mijloacele de transport din localitatile respective
M-ar ajuta orice fel de detaliu care sa ma ajute sa planific vizitarea oraselor din Andaluzia cu baza de plecare din Malaga. Prin toamna vom ajunge in Malaga, acum incerc sa ma informez.

Multumesc oricui ma poate ajuta!
Nu ma tenteaza calatoria cu masina, am o fetita care nu prea e incantata de masina...trenul sau autocaarul sunt "fun" pentru noi
:). De exemplu din Madrid am calatorit tare bine cu trenul spre Segovia, Toledo, Aranjuez...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate