Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

problema placa sunet x-fi titanium

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
buna ziua
conectarea cablului care vine din front panel (de la carcasa floston) in pinii corespunzatori de pe placa de sunet nu are nici un efect, in sensul ca nu se aude nimic in castile conectate la front panel(doar un bazait de fond ceva mai puternic decat normal).
daca conectez cablul de front panel la borna (pinii) respectivi din placa de baza ( gigabyte ma770t-ud3p) se aude normal in castile conectate la borna de pe front panel.

mentionez ca la back panel nu sunt probleme.

intrebare: de ce conectarea cablului de front panel la pinii pt audio de pe placa de baza are efect (in sensul ca am semnal audio la borna din front panel), dar daca conectez acel cablu la pinii corespunzatori (pt front panel) din placa audio x-fi titanium, nu mai obtin nici un semnal audio la borna din front panel?
multumesc.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,444
  • Înscris: 08.12.2006
Posibil ca pinout-ul să fie diferit, sunt două variante de pinout pt front panel.
Pe un site creative am citit că:

Quote

Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio, Sound Blaster X-Fi Titanium Series, and Sound Blaster X-Fi XtremeGamer feature the Intel High Definition Audio (Intel HD Audio) Front Panel header.
Este și pinout-ul acolo
http://it.creative.c...ebase/26308.asp

Am găsit însă și acest pinout pe undeva:
1 - Analog ground
2 - Left out
3 - Audio backpanel mute (grounded with headphone jack plugged in - I think this is Left Return)
4 - Right out
5 - same as pin 3 (I think this is Right return)
6 - Mic In from front panel
7 - no pin
8 - VREF Mic out (voltage reference for mic)
9 - Mic In mute (ground when mic isn't plugged in, +12V with mic plugged in)
10 - Audio Detect (ground when headphones plugged in, not normally used)
însă habar n-am dacă e corect sau nu, poți încerca totuși dacă nu merge cu prima variantă.

#3
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
thanks, am sa mai caut. sper sa nu fie o incompatibilitate de nedepasit.

#4
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
tot nu i-am dat de capat, dar ok, sa zicem ca nu-i asa de importanta.
am insa o alta problema: in jocul bioshock (care e optimizat special pt placile creative care au eax 5) nu pot bifa optiunea pentru  efectele eax din meniul (pt sound) al jocului. din cate stiu asta se intampla la placile care nu au eax 5. acelasi rezultat il obtin si in windows 7 si in win xp sp3.
dupa cate am citit pe site-ul producatorului, pe cutia placii si in instructiuni, aceasta placa are eax 5.
de ce atunci nu pot sa beneficiez de efectele eax in bioshock (joc cumparat de pe "steam")?

scuze daca poate trebuia sa postez aceasta intrebare la sectiunea jocuri. eventual se poate redirectiona acolo.

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Care este indicativul placii tale? Este scrie pe eticheta de pe cutia originala sau pe placa in sine. Ceva in genul "SB880"...
Aici este o lista cu produsele Creative bazate pe acel numar: http://www.ask.asia...._list_audio.htm
Asta pentru ca numai placile cu accelerare hardware sunt suportate (Creative are si placi numai cu suport EAX5 in software - cele ieftine).
Foloseste intructiunile de pe siteul Creative cu privire la acest joc: http://www.soundblas...p;categoryID=13
In romana:
1. Instaleaza ultimele drivere pt placa ta de pe siteul Creative. Poti folosi AutoUpdate.
2. Instaleaza OpenAL de aici. Jocul este bazat pe OpenAL, de aceea are nevoie neaparata de el.
3. Seteaza din consola Creative modul de lucru "Gaming".
4. Seteaza numarul de difuzoare.
5. Bifeaza "Enable EAX" in Creative Audio Console.

Pentru ca sa nu ai probleme in alte jocuri ti-as recomanda sa instalezi si pachetul ALchemy de la Creative pentru compatibilitate cu jocuri DirectX (DirectSound) in Windows7.

Edited by SuperDuper, 16 January 2010 - 20:16.


#6
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
indicativul este SB0880
am facut toate cele pe care mi le-ai indicat.
data ultimului openal de pe link-ul indicat este 2007, or eu am cumparat jocul de pe steam acum 2 saptamani - se presupune ca are openal la zi..
si totusi nu merge.
mai grav, jocul nu se deschide deloc (nici in win vista nici in win 7) decat numai dupa ce am adaugat un rand scris in folderul "default" din directorul jocului (asa cum am gasit pe un forum, de la altii care s-au lovit de aceeasi problema). dupa aceea, jocul a inceput, insa sunetul a durat numai la partea introductiva, disparand total la un anumit moment chiar la inceputul jocului (dupa prabusirea avionului - in caz ca l-ai jucat).
am scris astazi un email la steam si sper sa am un raspuns in curand.
nu stiu daca nu cumva problema o fi legata si de faptul ca jocul foloseste softul audio "rapture3d". am trimis email si celor care fabrica rapture si mi-au zis sa dezinstalez separat rapture si sa vad ce efect are - n-a avut nici un efect. si instalarea ultimei versiuni de rapture a ramas, de asemenea, fara efect. insa nu cred ca "rapture" e de vina, pentru ca un alt joc care utilizeaza acest software, "dirt2" merge fara nici o problema de sunet.
ok, inteleg ca de-acuma cam intram in detalii specifice jocului - ceea ce s-ar potrivi la alta sectiune, nu aici.

oricum peste o luna apare bioshock 2 si sper ca ala n-o sa mai aiba asemenea probleme.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postalecsus27, on 16th January 2010, 15:40, said:

data ultimului openal de pe link-ul indicat este 2007, or eu am cumparat jocul de pe steam acum 2 saptamani - se presupune ca are openal la zi..
si totusi nu merge.
Nu stiu daca jocul instaleaza OpenAL sau nu in mod default, asa recomanda Creative sa faci...

Edited by SuperDuper, 17 January 2010 - 00:22.


#8
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
pardon, nu jocul (m-am exprimat gresit) ci driverul pt placa creative vine cu ultimul openal care exista la acea data. or, data ultimului driver creative pt x-fi titanium (instalat de mine) este 1 august 2009 (pt windowx xp). pe cand, uitandu-ma la ultima modificare la openal, aceasta este din vara lui 2007. deci e imposibil ca ultimu driver creative sa nu contina si ultima modificare openal.
inca mai astept raspuns de la 'steam', sa vedem maine, ca probabil ieri si azi n-au lucrat.

Edited by alecsus27, 17 January 2010 - 19:36.


#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu "vine" cu OpenAL, de aia au dl separat. In fine, faci cum crezi...

Edited by SuperDuper, 17 January 2010 - 19:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate