Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Sondaj vaccinare contra AH1N1

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

Poll: Intentie vaccinare AH1N1 (394 member(s) have cast votes)

Despre vaccinare

  1. M-am vaccinat deja (42 votes [10.66%])

    Percentage of vote: 10.66%

  2. Intentionez sa ma vaccinez in curand (42 votes [10.66%])

    Percentage of vote: 10.66%

  3. Astept sa vad ce se intampla (60 votes [15.23%])

    Percentage of vote: 15.23%

  4. Nu ma voi vaccina (250 votes [63.45%])

    Percentage of vote: 63.45%

Vote Guests cannot vote

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Ma intereseaza sa votati o optiune din cele de mai sus si daca nu e prea greu, sa o argumentati printr-un reply.

Incep eu:
M-am vaccinat ieri contra AH1N1 la medicul de familie.
Vaccinul antigripal standard mi-a fost facut pe 15 decembrie.

De ce?
Am pregatire medicala, stiu ce implica un vaccin si am facut destule la viata mea, asa ca ar fi o prostie sa ignor un virus cu un potential periculos asa de mare.
Am o fetita de 1 an acasa si vin zilnic in contact cu oameni.
Nu as dori sa se imbolnaveasca.

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Si eu m-am vaccinat. Pe 27 noiembrie.
Vaccinul gripal normal il fac in fiecare an de vreo 9 ani incoace. Intru in contact cu foarte multa lume din categorii sociale diferite deci riscul de a contacta gripa este mare.

#3
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
acum 15 min am deschis eu un topic si l-ai inchis...
in fine, eu nu stiu ce sa fac in legatura cu vaccinul

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmarius ro, on 11th January 2010, 09:54, said:

acum 15 min am deschis eu un topic si l-ai inchis...
in fine, eu nu stiu ce sa fac in legatura cu vaccinul

Da, intentionam eu sa fac unul "mai mare si mai frumos", iar tu mi-ai luat-o inainte.
Am vrut sa il editez, dar m-am enervat la optiunile de editate Poll, asa ca am rpeferat sa il fac de la 0.

No offcence ;)

#5
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
nu vreau sa-l fac. poate ca sunt paranoic si d-aia. gripa porcina mi se pare o gripa mediatizata. atat. si pana la urma, toate gripele ucid.
se pare ca mass-media are intr-adevar un efect puternic asupra populatiei. din nefericire, este mereu un efect daunator. se induce panica. prea multa panica si nimic altceva. trist...

o gripa e totusi o gripa. ca e mai severa sau nu, asta depinde de tine. atunci cand ai primele semne, trebuie sa faci ceva.
din pacate la romani nu este impamantenita treaba asta cu sanatatea, mai toti mizam pe ideea "merge si asa".
in afara (unde si sistemul sanitar este bine pus la punct), la orice chestie ei se prezinta la medic. mi se pare normal pentru ca sa nu uitam PLATESTI lunar la stat CAS-ul. A, ca nu-l regasesti atunci cand ai nevoie...  e alta poveste.

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Aseara la stiri, cand aratau cozile alea uriase la vaccinare, era o femeie care a zis "inainte ne rugau ei pe noi, acum ii rugam noi pe ei". Mi-a venit sa rad cand stiu cum toti huleau vaccinul respectiv si brusc, stau la coada cu orele sa-l faca...

#7
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Acum o luna la facultate ne-a intrebat daca vrem vaccin si nimeni nu a vrut. Eu nu prea am incredere in vaccinurile astea.
Prin toamna a inceput isteria cum ca nu avem vaccin in tara si nu gaseau Tamiflu de vanzare nicaieri iar dupa cateva saptamani ziceau ca deja au nu stiu cate doze de vaccin. Nu-i cam repede? Cand l-au facut si cand au realizat testele suficiente pentru a arata ca nu sunt efecte adverse?
Sper sa il fac zilele astea pentru ca in autobuz se transmite foarte usor.
PS: Parca nu se fac chestionare pe Dezbateri. :P

Edited by Official, 11 January 2010 - 10:15.


#8
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
Nu ma voi vaccina , in primul rand nu am incredere in vaccinuri si in al 2-lea nu ma inteleg prea bine cu acele .

#9
Emcede

Emcede

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.04.2009
Inca nu, astept sa vad, nu intru in contact cu foarte multa lume. la primele simptome ale vreunui coleg probabil ca ma voi ocupa de caz.

#10
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Intentionez sa ma vaccinez curand !

Maica-mea este medic de familie, in plus este medicul meu de familie. M-a asigurat ca are incredere 100% in acest vaccin. Cel care se face acum la noi este scos de institutul Cantacuzino, deci nu exista motive de ingrijorare din punctul asta de vedere, ca ar fi cine stie ce teoria constipatiei sa extermine populatia lumii :lol:

Totusi, este sinucidere curata sa faci ce au facut multi zilele trecute, sa te inghesui in adunare cu miile, ca sa iti faci vaccin. In felul asta risti sa iei si gripa si altele din multime, cu mult pana sa ajungi sa faci vaccinul si acesta sa isi faca efectul. Vaccinul ori se face la medicul de familie sau alt cabinet putin aglomerat, ori mai bine stai acasa sau iti vezi de treaba in continuare, ca risti mai putin asa.

Edited by SINEKT, 11 January 2010 - 10:28.


#11
hcv

hcv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 29.07.2006
La facultate nu m-a intrebat nimeni de sanatate, pe la medicul de familie nu am fost de mult timp, deocamdata mai astept sa vad cum decurg lucrurile.

#12
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Nu ma voi vaccina; inca nu doresc sa fiu cobai pentru Cantacuzino sau alte organizatii. In plus, sunt curios ce zice prospectul vaccinului. Din cate stiu, pentru vaccinul de gripa sezoniera eficienta este de 15-25 % la adulti; pentru asta e mai mare? Nu cred.

#13
viss

viss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 06.06.2009
Eu de buna voie si nesilita de nimeni nu ma duc sa ma intep.

#14
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Eu l-am facut azi dimineata si sunt foarte fericit ca l-am facut. M-am saturat de toti astia cu teoria conspiratiei si prostii de astea. Ala care zicea mai sus ca nu-si face vaccinul ca e o gripa oarecare doar ca e mediatizata - de ce nu ti-l faci, ca ai auzit la televizor ca e daunator vaccinul ? Si ala care se crede cobai pentru Cantacuzino - du-te amice si sari de pe o cladire, asa nu o sa mai fii cobai pentru nimeni - sfatul meu prietenesc. Nu am auzit un doctor care sa nu recomande vaccinul - niciunul. Si cunosc destui.

#15
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Posthcv, on 11th January 2010, 10:33, said:

Pe la medicul de familie nu am fost de mult timp, deocamdata mai astept sa vad cum decurg lucrurile.

Bravo. Asteptati pana va doare apoi dupa ce abia nu mai puteti de durere si neputinta mergeti la doctor ca sa aflati ca sunteti in metastaza si mai aveti 2 luni de trait.

Mentalitate de romani ! :naughty:

Intelegeti odata ca nu testeaza nimeni nimic pe nimeni. Nu suntem cobai si nici nu vrea nimeni sa omoare pe nimeni. :nonobad: Doar noi insine prin atitudini de genul celei de mai sus.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu unul chiar nu stiu. Nu m-am vaccinat niciodata, dar nici gripa nu stiu sa fi avut vreodata. Cel mult o raceala usoara, dar nu sa stau la pat...

#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
13 au votat ca nu-l fac insa doar 5 au argumentat de ce nu.

#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu m-am vaccinat în viața mea, nici n-am răcit rău vreodată! De când cu "porcina" am intrat în contact cu zeci de persoane infectate, am stat în spitale unde era carantină! Deocamdată n-am nimic... Doamne ajută și-n continuare!
Ideea e că mă bate gândul să-l fac, nu are ce rău să provoace...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate