Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sondaj vaccinare contra AH1N1

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

Poll: Intentie vaccinare AH1N1 (394 member(s) have cast votes)

Despre vaccinare

  1. M-am vaccinat deja (42 votes [10.66%])

    Percentage of vote: 10.66%

  2. Intentionez sa ma vaccinez in curand (42 votes [10.66%])

    Percentage of vote: 10.66%

  3. Astept sa vad ce se intampla (60 votes [15.23%])

    Percentage of vote: 15.23%

  4. Nu ma voi vaccina (250 votes [63.45%])

    Percentage of vote: 63.45%

Vote Guests cannot vote

#19
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
In curand...o injectie mare si la mine.

#20
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

 manchimen, on 11th January 2010, 10:43, said:

Eu l-am facut azi dimineata si sunt foarte fericit ca l-am facut. M-am saturat de toti astia cu teoria conspiratiei si prostii de astea. Ala care zicea mai sus ca nu-si face vaccinul ca e o gripa oarecare doar ca e mediatizata - de ce nu ti-l faci, ca ai auzit la televizor ca e daunator vaccinul ? Si ala care se crede cobai pentru Cantacuzino - du-te amice si sari de pe o cladire, asa nu o sa mai fii cobai pentru nimeni - sfatul meu prietenesc. Nu am auzit un doctor care sa nu recomande vaccinul - niciunul. Si cunosc destui.
Mai Țâcă, tu fa ce doresti, eu fac ce doresc. Nu cred ca e obligatoriu vaccinul antigripal si nici nu ar avea cum.
Ca o paranteza, stiu si eu ceva doctori care, culmea, nu-l recomanda si nu se vaccineaza; c-asa vrea muschii lor.

#21
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003

 jay333, on 11th January 2010, 10:49, said:

Mai Țâcă, tu fa ce doresti, eu fac ce doresc. Nu cred ca e obligatoriu vaccinul antigripal si nici nu ar avea cum.
Ca o paranteza, stiu si eu ceva doctori care, culmea, nu-l recomanda si nu se vaccineaza; c-asa vrea muschii lor.
OK.

#22
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ideea e următoarea: să ?i-l facă persoane încadrate în grupe de risc, obligatoriu, sau cei care "cred" ele că mediul pe care-l frecventează le poate aduce cadou o gripă! Eu rămân de părere că persoanele cu o imunitate puternică, n-au de ce să-?i facă niciun vaccin!

Edited by ripper, 11 January 2010 - 11:07.


#23
Anca_18

Anca_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.08.2006
M-am vaccinat acum doua ore la Institul Matei Bals. A durat 15-16 minute cu totul ( de cand m-am asezat la coada si pana am plecat) .Mergea foarte repede.
Au venit doi doctori care au discutat putin cu cei care urmau sa se vaccineze : despre efecte secundare, despre contraindicatii , intrebau daca suntem sub o anumita medicatie ( nu am inteles exact ce medicamente erau ). Aveai posibilitatea sa le adresezi intrebari.
Totul era organizat foarte bine, e foarte civilizat si nu mi s-a parut deloc isterie. Interesant ca s-au lasat convinsi intr-o proportie mai mare oamenii in varsta si barbatii ( sau cel putin asa am observat eu stand acolo).
Nu m-a durut deloc cand mi l-a facut , avea o mana foarte usoara asistenta respectiva, iar acum e doar o usoara jena in locul respectiv.

De ce am ales sa ma vaccinez ? Sunt stresata de cand a aparut aceasta gripa, in general sunt o fire care mi-e frica de boli .Am fost vara aceasta  in concediu in Spania si imi tineam respiratia cand treceam pe langa oameni care tuseau sau stranutau , am evitat aglomeratiile, am stat intr-un complex plin de englezi ( in Iulie era dezastru cu gripa porcina in Anglia) si nu am mers la piscina , deci cam ciudata vacanta.
Dupa ce m-am intors din vacanta de doua saptamani am mai petrecut o saptamana luandu-mi temperatura zilnic. Mi-e frica sa ies intr-un complex comercial , stau stresata si plec imediat ce aud tuse sau stranut in jurul meu.
Deci sunt o stresata :) desi am 38 ani  , acesta e adevarul si prefer sa fac acest vaccin ca sa ma linistesc.
Referitor la vaccin am incredere in Institutul Cantacuzino si in dr Streinu Cercel, l-am ascultat la televizor si m-a convins ( oricum eram convinsa 75% dinainte sa il fac, dar nu mi-a fost clar unde- nu am medic de familie si sunt abonata la sistemul privat de sanatate , sistem ce nu detine vaccinul).
Cand am aflat cum pot sa il fac si sa nici nu stau la cozi infioratoare am fost si am rezolvat problema.

Cred ca e decizia si convingerea fiecaruia , sotul meu nu doreste, de exemplu.



[

Edited by Anca_18, 11 January 2010 - 11:13.


#24
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Nu l-am facut inca dar o sa-l fac pana la sfarsitul saptamanii. Nu l-am facut pentru ca am fost usor racit si mi s-a recomandat sa nu-l fac cat timp nu scap de raceala.

Pentru cei cu teoria cospiratiei, am auzit zeci de motive pentru care vaccinul este rau: de la faptul ca produce cancer peste 30 de ani, produce sterilitate, se introduc cipuri microscopice, etc.

Intrebarea mea ar fi: daca se doreste controlul populatiei ( si mai ales al numarului populatiei ) cu ajutorul acestor medicamente, de ce se mai chinuie sa le produca? Nu era mai simplu sa nu mai creeze vaccin si murea lumea pe capete de diverse boli. Asta legat si de vaccinul pentru cancerul de col (parca).

#25
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
acum o luna am zis ca nu il fac...
pana la urma il fac azi la ora 14
am fost racit acum 3 sapt...

#26
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Bine, eu am si organismul mai sensibil. Nu exista an in care sa nu racesc de cateva ori, din care 1-2 sunt viroze nasoale, cu febra mare, tuse si toate cele, uneori chiar si vara.

#27
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

 SINEKT, on 11th January 2010, 11:26, said:

Bine, eu am si organismul mai sensibil. Nu exista an in care sa nu racesc de cateva ori, din care 1-2 sunt viroze nasoale, cu febra mare, tuse si toate cele, uneori chiar si vara.

si eu racesc 1 data pe an..sau de 2 ori, la ochi sunt sensibil cand sunt racit..lacrimez puternic la lumina pe timpul racelii
daca e soare si zapada si sunt afara e de groaza :)

#28
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Băsescu își face anual 10 injecții: "Dă-mi, Doamne, mintea de pe urmă a românului!”

Quote

Președintele Traian Băsescu a vorbit sâmbătă despre isteria de la spitalele unde românii se pot vaccina împotriva gripei de tip nou. Șeful statului a spus că românii aleargă tocmai acum după vaccin, deși acesta era disponibil de pe 26 noiembrie. De altfel, Traian Băsescu a spus că a făcut deja vaccinul și că a susținut întotdeauna produsul Institutului Cantacuzino. "Să îmi dai, Doamne, mintea de pe urmă a românului. Când statul a pus la dispoziție de pe 26 noiembrie vaccinul, nu a vrut nimeni și ne luam după toți cei care își dădeau cu părerea pe net, acum alergăm după vaccin. Eu, pentru protecție, e un mic secret, în fiecare an fac un set de injecții, sunt 10 injecții", a declarat Traian Băsescu

Plz, nu dati tente politice.

#29
hcv

hcv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 29.07.2006

 SINEKT, on 11th January 2010, 10:45, said:

Bravo. Asteptati pana va doare apoi dupa ce abia nu mai puteti de durere si neputinta mergeti la doctor ca sa aflati ca sunteti in metastaza si mai aveti 2 luni de trait.

Mentalitate de romani ! :naughty:

Intelegeti odata ca nu testeaza nimeni nimic pe nimeni. Nu suntem cobai si nici nu vrea nimeni sa omoare pe nimeni. :nonobad: Doar noi insine prin atitudini de genul celei de mai sus.
Nu inteleg raspunsul tau, dar totusi sa te lamuresc nu m-am dus de mult pentru ca nu am avut nici o problema nu ca nu as avea incredere in doctori sau vaccinul ala, sau trebuia sa ma duc numai sa il salut pe medic si sa ii spun ca nu l-am vazut de mult? :)

#30
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Tare-s curios care-or fi alea 10... bine, acum dacă pune la calcul toate imunizările pe care și le face când vizitează io știu ce țară, or ieși 10, dar să-ți faci anual "10 pentru protecție" nu știu ce să zic...

#31
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Il voi face. Lucrez in mediu care favorizeaza gripa. In plus intru in contact cu foarte multa lume.

Am aflat si ca nu doare. :bigwhitegrin:

#32
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003

 roua, on 11th January 2010, 12:19, said:

Il voi face. Lucrez in mediu care favorizeaza gripa. In plus intru in contact cu foarte multa lume.

Am aflat si ca nu doare. :bigwhitegrin:
Doare putin. Adica eu l-am facut pe la 7:30 azi dimineata si inca ma doare mana. Bine, e o durere mica, foarte mica chiar. O jena.

#33
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Nu m-am vaccinat niciodata antigripal, in niciun an, si nu cred ca voi incepe acu. Nici n-am avut niciodata gripa.

#34
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Am auzit că la București e mare agitație pe temă, dar aici în Cluj nu se aude nimic. Eu l-aș face.

E gratuit ? efecte secundare de care să fi auzit live?

#35
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 manchimen, on 11th January 2010, 12:27, said:

Doare putin. Adica eu l-am facut pe la 7:30 azi dimineata si inca ma doare mana. Bine, e o durere mica, foarte mica chiar. O jena.

Nu ma dezmagi. Lasa-ma in utopia mea. :lol:

Cand face injectia ma intereseaza, in rest poa' sa-mi pice bratul jos ca suport.

#36
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Vaccinu-i gratuit.
Eu as fi cel mai vechi vaccinat de pe forum, si primul din judetul Neamt. Mi-am facut vaccinul chiar cand a venit primul lot.

Edited by December, 11 January 2010 - 12:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate