Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 

Revolutie la abonamentele cu minute incluse?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
115 răspunsuri în acest subiect

#37
trahanache

trahanache

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 323
  • Înscris: 30.11.2002

Allex, on Jun 11 2005, 15:47, said:

Ai vorbit vreodata pe Zapp?! Dupa ceea ce spui, nu prea cred. Sau daca ai vorbit, s-a intamplat o data, cateva minute. Am peste 2.000 de minute vorbite pe Zapp (Zapp-Zapp, Zapp-Connex, Zapp-Orange, Zapp-RomTelecom) si nu se intampla [b]"fenomenele" de la Connex - intreruperi pana la disparitia completa a sunetului pentru cateva fractiuni de secunda, disparitia completa a sunetului din receptor in momentul in care spui ceva, intreruperi in mijlocul convorbirii (stand pe loc), retea ocupata si multe altele.

Am vorbit pe Zapp si de pe Zapp. Calitatea audio si stabilitatea semnalului e sub GSM. De multe ori, sunetul e slab, infundat, abia inteligibil. Fenomenele de care amintesti sunt exageratesi si rare. Cand apar se datoreaza semnalului slab ori congestiei retelei. Normal ca pe Zapp nu e congestie. Abia de suna unul la 10 minute printr-o celula.
Am abo pe Connnex, Orange si prepay pe Cosmorom. La un moment dat am vrut sa-mi iau abo si pe Zapp. Noroc ca si-a luat un prieten inainte si am avut ocazia sa testez pe viu performantele retelei. Am fost dezamagit de calitatea telefonului si a sunetului.

#38
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.814
  • Înscris: 31.01.2005

Allex, on Jun 11 2005, 15:09, said:

"Treaba" este atat de bine gandita incat se poate intampla ca in mijlocul saptamanii sa-ti pice complet reteaua in jumatate de tara, iar tu, ca operator serios ce te afli, sa recunosti doar niste probleme partiale pentru circa doua ore. Connex are atatea antecedente in ceea ce priveste (super)ofertele, incat cei care au luat teapa inainte nici nu mai vor sa auda de noile promotii Connex.
Acum hai sa recunoastem ca nu pica frecvent, in fapt chiar nu-mi amintesc sa mai fi picat cum a picat recent.
In rest ai dreptate, promotiile in cauza iti lasa un gust atat de amar incat  pleci si nu te mai uiti inapoi.  :cursing:
Breaking news: mai nou pica pe bucati. Apeland acum *123# de pe o cartela vad ca mi-a crescut in meniu optiunea *121#, factura si *199# puncte. LOL. S-a modificat programul de fidelizare, dau puncte si la cartela??

Editat de tiff, 11 iunie 2005 - 16:36.


#39
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.051
  • Înscris: 02.01.2003

trahanache, on Jun 11 2005, 17:20, said:

Normal ca pe Zapp nu e congestie. Abia de suna unul la 10 minute printr-o celula.

<{POST_SNAPBACK}>


Vesnicul argument... "Normal ca pe Zapp / Cosmorom nu e congestie..." De fapt, ce te intereseaza, sa vorbesti oricand la tarife foarte bune sau sa stai sa cauti explicatii de ce nu poti suna de pe abonamentul tau cu sute de minute, pe care l-ai luat la superoferta?!

#40
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.055
  • Înscris: 29.11.2004

trahanache, on Jun 11 2005, 16:20, said:

Am vorbit pe Zapp si de pe Zapp. Calitatea audio si stabilitatea semnalului e sub GSM. De multe ori, sunetul e slab, infundat, abia inteligibil. Fenomenele de care amintesti sunt exageratesi si rare. Cand apar se datoreaza semnalului slab ori congestiei retelei. Normal ca pe Zapp nu e congestie. Abia de suna unul la 10 minute printr-o celula.
Am abo pe Connnex, Orange si prepay pe Cosmorom. La un moment dat am vrut sa-mi iau abo si pe Zapp. Noroc ca si-a luat un prieten inainte si am avut ocazia sa testez pe viu performantele retelei. Am fost dezamagit de calitatea telefonului si a sunetului.

<{POST_SNAPBACK}>


Trahanache,evolutia inseamna si calitate printre altele;nu are cum sa se auda mai bine pe GSM900 (2G) decit pe CDMA2000 (3G).De cind nu mai e NMT-ul pe aici,calitatea vocii e cea mai slaba pe GSM900 .Apoi Cosmo (GSM1800).Si apoi CDMA.

#41
trahanache

trahanache

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 323
  • Înscris: 30.11.2002
Tarife bune de pe Zapp? Poate in retea, dar nu in exterior. Si pe cine sa sun in Zapp? 1% din telefoanele pe care le dau sunt in aceasta retea.
Cat despre calitate... Prin natura serviciului, vorbesc mult la telefon. Cand sun pe Zapp, sunetul e sub toata critica. Cel mai bine se aude pe Cosmorom.
Imi pare rau de aceasta retea. M-am bucurat cand au aparut, crezand intr-o concurenta serioasa cu operatorii GSM. As putea trece cu vederea calitatea sunetului. Poate ca de vina sunt telefoanele proaste, facute special pentru Romania. Dar nu pot trece cu vederea politica comerciala si relatia cu clientii (clientu nostru - fraieru nostru). Daca as fi actionar cu putere de decizie la Zapp, as zbura tot managementul, care aproape ca a dus firma in faliment. As da afara juristii care se razboiesc cu abonatii si as angaja manageri adevarati, cu idei si respect fata de client. Apoi as veni cu oferte traznet care sa aduca abonati reali, care vor sa stea in retea. E pacat ca o retea cu o asemenea capacitate sa fie utilizata la o fractiune din capacitate.

#42
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.055
  • Înscris: 29.11.2004

trahanache, on Jun 11 2005, 17:36, said:

Tarife bune de pe Zapp? Poate in retea, dar nu in exterior. Si pe cine sa sun in Zapp? 1% din telefoanele pe care le dau sunt in aceasta retea.
Cat despre calitate... Prin natura serviciului, vorbesc mult la telefon. Cand sun pe Zapp, sunetul e sub toata critica. Cel mai bine se aude pe Cosmorom.
Imi pare rau de aceasta retea. M-am bucurat cand au aparut, crezand intr-o concurenta serioasa cu operatorii GSM. As putea trece cu vederea calitatea sunetului. Poate ca de vina sunt telefoanele proaste, facute special pentru Romania. Dar nu pot trece cu vederea politica comerciala si relatia cu clientii (clientu nostru - fraieru nostru). Daca as fi actionar cu putere de decizie la Zapp, as zbura tot managementul, care aproape ca a dus firma in faliment. As da afara juristii care se razboiesc cu abonatii si as angaja manageri adevarati, cu idei si respect fata de client. Apoi as veni cu oferte traznet care sa aduca abonati reali, care vor sa stea in retea. E pacat ca o retea cu o asemenea capacitate sa fie utilizata la o fractiune din capacitate.

<{POST_SNAPBACK}>


Dupa rezultatele financiare,in 2004 fata de 2003 si-au dublat profitul din ce au anuntat.Nu exista tel. facute special pt. Romania.Nu ai cum sa fii actionar majoritar
pe acolo si sa postezi pe aici...si nu uita Connex:network busy again and again...mai gindestete...suna-l pe Parfene

Editat de Philips, 11 iunie 2005 - 17:53.


#43
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.713
  • Înscris: 21.04.2004
Lasati-o mai moale cu network busy,hai sa vorbim de tarife. Oferta cnx e tare,cand vine contraoferta zapp cu tarife mai bune sa postati,nu tot post-uri cu network busy care is exagerate.

Editat de holmes, 11 iunie 2005 - 19:04.


#44
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.212
  • Înscris: 07.08.2003
Si Zapp se misca !!!

Abonemantele Zapp Smart si Z30 au fost retrase. Se poate ca sa urmeze o diminuare a abonamentelor cu minute incluse.  Z30 (cel putin) oricum era "fumat".

Editat de daniel28, 11 iunie 2005 - 21:12.


#45
stratificat

stratificat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 19.04.2005

holmes, on Jun 11 2005, 19:03, said:

Lasati-o mai moale cu network busy,hai sa vorbim de tarife. Oferta cnx e tare,cand vine contraoferta zapp cu tarife mai bune sa postati,nu tot post-uri cu network busy care is exagerate.

<{POST_SNAPBACK}>


eu stau pe langa marriot si in wk sunt singurul care suna din prima ... si asta ca sut pe orange ... in rest .. network busy ...
degeaba am abonament si tarife mici ... daca nu am cum sa le vb ...

#46
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.713
  • Înscris: 21.04.2004

stratificat, on Jun 11 2005, 22:00, said:

eu stau pe langa marriot si in wk sunt singurul care suna din prima ... si asta ca sut pe orange ... in rest .. network busy ...
degeaba am abonament si tarife mici ... daca nu am cum sa le vb ...

<{POST_SNAPBACK}>


Am inteles,sunt multi care se plang de probleme.Doar ca aici se discuta de tarifele in revolutia de abonamente cu minute incluse.
Daca vrei sa-ti povestesc niste horror despre cum e orange la mine in tot orasul in fiecare seara,atunci deschidem un alt thread si facem numai posturi despre calitatea retelelor gsm(ca la noi aici sunt probleme,aici sunt 95% din utilizatori,aici e congestionata reteaua).Degeaba vrei sa imi zici ca orange e mai bun,ca depinde de zona.Singurul care nu da net busy e zapp,care nu are cum sa fie aglomerat,sau cosmorom care mai exista sau nu prea.
Dar hai ca si io am dat-o in offtopicul de care ma plangeam :)

#47
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.055
  • Înscris: 29.11.2004

holmes, on Jun 11 2005, 22:59, said:

Am inteles,sunt multi care se plang de probleme.Doar ca aici se discuta de tarifele in revolutia de abonamente cu minute incluse.
Daca vrei sa-ti povestesc niste horror despre cum e orange la mine in tot orasul in fiecare seara,atunci deschidem un alt thread si facem numai posturi despre calitatea retelelor gsm(ca la noi aici sunt probleme,aici sunt 95% din utilizatori,aici e congestionata reteaua).Degeaba vrei sa imi zici ca orange e mai bun,ca depinde de zona.Singurul care nu da net busy e zapp,care nu are cum sa fie aglomerat,sau cosmorom care mai exista sau nu prea.
Dar hai ca si io am dat-o in offtopicul de care ma plangeam :)

<{POST_SNAPBACK}>


Sunt orase mari (resedinte de judet) care poate au doar o singura statie Zapp.Ce explici tu cu network busy nu e real:adevarata si reala problema tine de faptul ca la GSM cele 128 de canale (sau cite sunt ) se impart la 2 din start (juma connex,juma orange) si pe cele 64 trebuie sa se cam inghesuie toti.La CDMA nu exista aceasta problema :se duc toti pe aceeasi purtatoare si e destul loc ,plus ca poti pune mai multe purtatoare pe acelasi bts si capacitatea de call-uri pe o purtatoare a unei statii ajunge lejer la 300 simultan...deci network busy la zapp este numai pe 1 Ian.  00:xx. :D  :D  :D

#48
gabello

gabello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 08.06.2005

Philips, on Jun 12 2005, 00:33, said:

Sunt orase mari (resedinte de judet) care poate au doar o singura statie Zapp.Ce explici tu cu network busy nu e real:adevarata si reala problema tine de faptul ca la GSM cele 128 de canale (sau cite sunt ) se impart la 2 din start (juma connex,juma orange) si pe cele 64 trebuie sa se cam inghesuie toti.La CDMA nu exista aceasta problema :se duc toti pe aceeasi purtatoare si e destul loc ,plus ca poti pune mai multe purtatoare pe acelasi bts si capacitatea de call-uri pe o purtatoare a unei statii ajunge lejer la 300 simultan...deci network busy la zapp este numai pe 1 Ian.  00:xx. :D  :D  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Ba tata da fiecare e cu statia lui...cum adica juma canale connexu- juma orangeu?????? in rest cam ai dreptate!!

Editat de gabello, 11 iunie 2005 - 23:44.


#49
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.055
  • Înscris: 29.11.2004

gabello, on Jun 11 2005, 23:43, said:

Ba tata da fiecare e cu statia lui...cum adica juma canale connexu- juma orangeu?????? in rest cam ai dreptate!!

<{POST_SNAPBACK}>


Simplu:banda de 900 e data :jumate verde,jumate portocalie si parca sunt 128 canale

#50
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.814
  • Înscris: 31.01.2005

holmes, on Jun 11 2005, 23:59, said:

Daca vrei sa-ti povestesc niste horror despre cum e orange la mine in tot orasul in fiecare seara,atunci deschidem un alt thread si facem numai posturi despre calitatea retelelor gsm(ca la noi aici sunt probleme,aici sunt 95% din utilizatori,aici e congestionata reteaua).
Orasul tau fiind... ?

#51
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.146
  • Înscris: 09.09.2003
avand in vedere ca de vro 10-15 posturi e offtopic, sa ma lamureasca si pe mine cineva ... CMDA ar trebui sa aiba calitatea mai buna ca GSM?  (ca in mod cert nu o are, dar AR TREBUI?)...

oricum, cu ofertele astea, daca nu eram conditionati de Zapp sa-l platim pana la sfarsitul anului, eram plecati de mult!

#52
jimmyx

jimmyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 27.06.2004

stratificat, on Jun 11 2005, 22:00, said:

eu stau pe langa marriot si in wk sunt singurul care suna din prima ... si asta ca sut pe orange ... in rest .. network busy ...
degeaba am abonament si tarife mici ... daca nu am cum sa le vb ...

<{POST_SNAPBACK}>


Eu in wk nu stiu de cate ori am intalnit network busy pe CNX, doar cand ma mai duc  pe Ghencea la vreun meci sa se mai fi intamplat asa ceva.
Eu spun ca nu se pune problema de network busy odata cu lansarea acestei super oferte de la CNX. Noi discutam aici verzi si uscate, facem doar presupuneri si alte alea.

#53
jimmyx

jimmyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 27.06.2004

Philips, on Jun 11 2005, 23:33, said:

Sunt orase mari (resedinte de judet) care poate au doar o singura statie Zapp.Ce explici tu cu network busy nu e real:adevarata si reala problema tine de faptul ca la GSM cele 128 de canale (sau cite sunt ) se impart la 2 din start (juma connex,juma orange) si pe cele 64 trebuie sa se cam inghesuie toti.La CDMA nu exista aceasta problema :se duc toti pe aceeasi purtatoare si e destul loc ,plus ca poti pune mai multe purtatoare pe acelasi bts si capacitatea de call-uri pe o purtatoare a unei statii ajunge lejer la 300 simultan...deci network busy la zapp este numai pe 1 Ian.  00:xx. :D  :D  :D

<{POST_SNAPBACK}>


Tu ce cauti pe aici? Tu vezi espre ce se vorbeste in acest thread? Lasa-neeeeee

#54
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.814
  • Înscris: 31.01.2005

add, on Jun 12 2005, 13:10, said:

avand in vedere ca de vro 10-15 posturi e offtopic, sa ma lamureasca si pe mine cineva ... CMDA ar trebui sa aiba calitatea mai buna ca GSM?  (ca in mod cert nu o are, dar AR TREBUI?)...
Ar trebui? Nu stiu. Probabil. Sau poate nu. Poate insa avea calitatea la fel de buna, sau ar putea, daca nu ar fi nefericitul de codec ce reduce masiv din calitate, si asta la o retea care sta si se plictiseste  :cursing:  de nefolosita ce e.

Editat de tiff, 12 iunie 2005 - 16:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate