Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#127
cata995

cata995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.02.2012
in primavara o sa am apuc sa cumpar animalele si sa cultiv pamantul

Edited by horia66, 27 February 2012 - 18:47.


#128
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDRAGOMAN, on 24th February 2012, 20:55, said:

sal Horia,de unde ai informatia asta?  cat de rau sa cada sub 1leu acum este 1,2 vreu sa vorbesc neaparat cu tine ,sunt pe pragul sa cumpar 10 baltate si u ma descurajez.

Vorbeste cu procesatori de la tine din zona si propune-le un contract pe 5 ani la 1,2 ron per litru (sau transformat in euro, daca vrei), vezi daca sunt de acord ...

#129
cata995

cata995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.02.2012
dar daca il vinzi direct pe piata???nu e mai bine numai ca nu poti vinde cantitati foarte mari..

#130
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
25 de vaci x 20 litri in medie zilnic = .... 500 litri (!) Ii poti vinde in piata ?

#131
cata995

cata995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.02.2012
da ai mare dreptate aici.....dar eu cred ca se merita sa ma apuk de investit in vacile de lapte si sa cultiv tot pamantul si sa cresc si vreo 10 taurasi pt carne

#132
DRAGOMAN

DRAGOMAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.07.2011

View Postcata995, on 28th February 2012, 15:11, said:

da ai mare dreptate aici.....dar eu cred ca se merita sa ma apuk de investit in vacile de lapte si sa cultiv tot pamantul si sa cresc si vreo 10 taurasi pt carne
La preturile care sunt acum la bovine cred ca recuperezi greu investitia.

#133
cata995

cata995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.02.2012
recuerizi greu dar alta idee in afara de vaci de lapte din care sa iasa un profit mai bun????

#134
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Aici discutam numai despre vaca de lapte, daca vrei sa vorbim despre ce-i mai rentabil sa cresti, te muti la "dezbateri"...

#135
vasea57

vasea57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2011
domnul horia sau altcineva care stie
ati putea sa mi spuneti un pret pt o baltata romaneasca si o locatie de unde as putea sa cumpar de preferat in jurul jud neamt  va multumesc

#136
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
http://www.anunturi-...romaneasca/c-3/

http://www.anunturi-...mp;submit=cauta

#137
vasea57

vasea57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.03.2011
multumesc frumos

#138
AxeL1982

AxeL1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.03.2012

View Postmihaela706, on 11th January 2012, 19:51, said:

va rog sa ma ajutati-  nu stiu ce tratament sa-i mai fac
vacii mele .

In luna iun anul trecut am cumparat o vaca gestanta  de prin Alba , baltata romaneasca.
Numai probleme am avut cu ea . dupa ce am adus-o acasa la doua zile am observat ca ugerul era intarit ca si cum nu ar fi fost vaca intarcata- desi ea fusese intarcata de vreo 3 saptamani .Am chemat medicul veterinar care i-a facut tratament( nu mai stiu ce anume) si am intarcat vaca din nou.Dupa 2 saptamani vaca s-a lovit la uger - la unul din sferturi ,dar nu am dat f.mare importanta atunci  . A venit timpul sa fete la sfarsitul lui iulie si a fatat  f bine dar vitelul era destul de mic - comparativ cu vaca ( baltata romaneasca - f.mare si frumoasa ). Dupa fatare din sfertul la care se lovise  iesea un pic de lapte aproape coagulat - ca niste taitei, si era ff dureros pt vaca - la mulgere eram nevoiti sa o legam zdavan de picioarele din spate ca ne zvanta din bataie cu picioarele , zvarlea din picioare ca a rupt stanoaga dintre ea si o vitea din grajd . Iar am chemat medicul si i-a bagat pe canal nu stiu ce medicamente si i-a facut si tratament injectabil o saptamana , dar din sfertul ala nu iesea mare lucru dar la sfarsitul tratamentului nu mai era asa tare si cald.  Pana la urma dupa alte si alte tratamente ne-a spus sa lasam vaca nemulsa din sfertul ala pana la urmatoarea fatare. Productia de lapte in perioada aia nu era f grozava dar am pus-o pe seama faptului ca vaca era dupa tratamente si nici nu era invatata nici cu noi si nici cu locurile . In timp productia de lapte a crescut simtitor are aprox 17-19l lapte in conditii de furajare iarna si la grajd -adica fanuri uscate si portie  si nici nu mai zvarle din picioare .
In privinta cantitatii de lapte stiu ca se poate si mai mult - la vechii proprietari avea 22-23 l dar deocamdata e bine si asa.
Problema cea mare cu care ma confrunt acum este ca la noi in zona se fac " cascavele " adica din casul care este proaspat inchegat se lasa la fermentat o perioada pana la momentul in care daca punem o bucatica din casul fermentat in apa fierbinte casul se inmoaie si "curge" din furculita ( nu gasesc cel mai bun termen ). Asta in teorie - ca la mine acel cas parca nu vrea sa fermenteze ca lumea, cand il pun in apa fierbinte se faramiteaza ( urjumeste ) in loc sa se intinda frumos  .Nu "merge " cum se spune pe la noi . Am intrebat veterinarul care poate sa fie problema si a zis ca e posibil sa aiba vaca galbeaza ( si in grajd era cam tare mirosul ) . I-a facut tratamentul de galbeaza cu repetare la 15 zile . In perioada dintre tratamente parca mergea casul mai bine , dar acum ca a trecut 11 zile de la al doilea nu mai merge deloc, deloc , nu se mai aduna casul la un loc cand il oparesc de nici un fel. In rest telemeaua iese f bine , urda si jintita sunt f. bune , gustul laptelui este bun , este gras, cand se alege smantana nu ramane laptele mai albastrui . Am incercat si cu cheag de casa si cu cel de cumparat dar rezultatul e acelasi .
Veterinarul care are multi ani de experienta nu stie ce sa -mi zica ca ar avea vaca -( poate doar sa o fi deocheat cineva)
Astept raspuns de la cei care au mai multa experienta decat mine - ce tratamente sa- i mai fac sau ce analize , ca m-a adus la disperare vaca asta  , si nu vreau sa ajung sa imi para rau ca am cumparat-o pt ca este ff frumoasa .


Salutare ma bag si eu in postul asta mai vechi...dar daca veterinarul ii face tratament cu antibiotice pentru mastita, atunci antibioticele apar si in lapte si poate de asta nu se incheaga laptele. Plus de asta laptele muls in timpul tratamentelor si la o saptamana dupa acestea (tratamentele cu antibiotice) nu este bun pentru consumul vitelului(creaza rezistenta la antibiotice si in caz de imbolnavre il tratezi fara efect) si in nici un caz pentru consumul omului.
deci pur si simplu mulgi vaca si arunci laptele.

Edited by AxeL1982, 02 April 2012 - 16:36.


#139
AxeL1982

AxeL1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.03.2012

View Postdragos02, on 29th January 2012, 03:43, said:

Salut, am si eu o intrebare legata de hrana vacilor..si anume:
Cate kg de fan uscat(lucerna) are nevoie o vaca pe zi, pe timp de iarna? Precizez ca nu ma intereseaza  productia de lapte pe perioada ierni.


Am sa incerc sa iti raspund si eu la acesta intrebare. Eu stiam ca lucerna are o cantitate de proteina mai mare decat porumbul.
o vaca va manca pana cand va fi plina asa ca poti incerca sa ii dai niste lucerna si de restul paie. paiele sunt foarte importante in hrana unei vaci deoarece mentin un ph al stomacului mic deci un stomac sanatos plus ca are o cantitate mare de celuloza si timpul de rumegare mai mare.Mai pe scurt vaca o sa manance mai putin.Sfatul meu este sa ii spuneti vecinului sa observe cat mananca vaca pt ca dupa cateva zile sa ii dati cantitati exate pentru a evita pierderile.deasemenea cantitatea de lucerna poate fi ajustata. Sper ca am fost de folos daca cineva are alta opinie diferita sa o posteze.
Sanatate.

#140
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
vara vin mai ales pe vacile holstein o multime de muste . cu ce sa  o tretez ca sa nu mai vina mustele pe ele ca le deranjeaza rau de tot ?

#141
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012

View Posthoria66, on 2nd March 2012, 18:08, said:

Aici discutam numai despre vaca de lapte, daca vrei sa vorbim despre ce-i mai rentabil sa cresti, te muti la "dezbateri"...
domnule horia,mi-a făcut vaca 2 viței iar unul din ei are 4 vîne la buric.vițeii au3 zile iar azi am legat fiecare vînă cu ață si le-am dat cu tinctură de iod.la burtică unde iasă buricul e un pic umflat,să îi fac ceva antibiotice?de luni vreau să le pun tain pt viîei de la0 la 3 luni,dupa rețeta din nutriția vacilor,oare fac bine?

#142
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
S-ar putea sa fie o hernie ombilicala. Cheama un vet, operatia e simpla la varsta asta si se face usor si rapid.

Nu cred ca vor manca altceva decat lapte de mama pana pe la vreo luna ...

#143
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Noul tip de Baltata Romaneasca[ http://silavaracald.cotcodacii.ro/wp-content/uploads/vaca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#144
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Asta-i Holstein, maistre ! Baltata Romaneasca e cu rosu. Se vede ca nu le ai cu vacile astea ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate