Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Conectare laptop la retea

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
LOVENDAL

LOVENDAL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 31.03.2005
Am cumparat ieri un laptop second-hand. Si ceea ce doresc eu este sa-l conectez la o retea si la Internet. Vreau sa precizez de la bun inceput ca am mai facut zeci de conexiuni la retea pentru calculatoare obisnuite, dar niciodata pentru un laptop.
In Windows XP Proffesional cand ii dau sa faca o noua conexiune, la finalul wizardului imi apare mesajul "Cannot Complete the Network Setup Wizard...The Wizard cannot find your network hardware".
Laptopul are 2 cardbus controller Texas Instruments (asa apare trecut la PCMCIA adapters). In spatele laptopului am gasit o mufa in care pot introduce cablul de retea UTP. Intrucat nu cunosc...intreb si eu: "Cardbus-urile" de la laptop sunt acelasi lucru cu placile de retea de la desktopuri? Daca da, de ce Windowsul nu recunoaste vreun echipament hardware care sa pot fac conectarea la Internet? Pentru laptop, trebuie pusa o alta placa adaptoare ca sa ma pot si eu conecta la retea ? Si totusi mufa de la cablul UTP intra in laptop..
Am nevoie de ajutorul vostru pt.ca ma chinui de 1 zi si pur si simplu nu stiu ce sa mai fac pentru a conecta si eu laptopul acesta.
Va multumesc !

#2
amorak

amorak

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 17.02.2005
Se aprinde ledul de la mufa in care introduci cablul?Spune ce model de laptop ii,ce marca?

#3
LOVENDAL

LOVENDAL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 31.03.2005
Nu se aprinde ledul la mufa. Laptopul este Toshiba Satellite Celeron 650 MHz

#4
amorak

amorak

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 17.02.2005
asta e modelul TOSHIBA SATELLITE PRO 4340?

#5
LOVENDAL

LOVENDAL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 31.03.2005
Nu..pe el scrie S1730

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
iti trebuie si DRIVERE pentru placa respectiva de retea. Nu are legatura cu PCMCIA.

Verifica in network connections daca exista LAN sau in Device Manager daca exista Network Adapters.

PS: se poate sa fie "dusa" placa aia de retea on-board. Solutia? Placa de retea PCMCIA.

#7
amorak

amorak

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 17.02.2005
Pt drivere baga un OQ aici
http://www.csd.toshi...kceghdgngdgmn.0

#8
LOVENDAL

LOVENDAL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 31.03.2005
Multumesc pt.sugestii Tyby. In mod sigur era dusa ca nu aparea nici un Network Adapters in Device Manager. de aceea mi-am cumparat un LAN adapter PCMCIA si acum imi functioneaza reteaua.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate