Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

intrebari legate de banda

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 10.05.2004
Este posibil ca un provider de internet, sa-ti ofere 32KB metro, dar cum, astia 32KB sa fie pentru download dar viteza de browsing mai mica?
Providerul meu de net, o firma de cartier, imi ofera de 32KB(256Kbps) metro. Si intradevar trag cu viteza mult mai mare. Dar browsingu e jalnic. Pe extern nu mai zic. Cand downloadezi folosesti alta metoda decat atunci cand navighezi? (si aici ma refer la HTTP)

#2
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Da, e foarte posibil si, as putea spune, foarte comuna aceasta practica pentru ca si respectivul provider cumpara o banda mai mica pentru extern si una mai mare de metro (sau poate ca metro e al lui  ;)  si nu plateste nimic pentru el). Oricum, prin metro nu se intelege DC++-ul ci acele adrese de IP care sunt in imediata ta vecinatate (in acelasi oras, de exemplu) si la care providerul poate sa-ti asigure o viteza mai mare.
In mod normal, un provider ar trebui sa faca macar o prioritizare a traficului in cazul in care nu-ti da o banda garantata, adica browsingul (portul 80) sa aiba prioritate mai mare decat 4111 sau mai stiu eu ce alte porturi de torente, etc. Poate ca folosesti o banda partajata impreuna cu alti n useri si, in timp ce tu navighezi, unul din ei trage cu torrente sau DC-ul din afara "retelei metropolitane", consumand astfel banda pentru extern.

Nu stiu daca-ti folosesc la ceva explicatiile astea dar concluzia e ca un admin competent si un server bun pot face (aproape) orice.

Oricum, nu sunt convins ca am inteles bine problema: ce inseamna la tine "metro", browsingul e jalnic (unde, in metro? in romania?) iar pe extern nu mai zic (ei, asta cu externu' m-a bagat in ceata).

#3
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 10.05.2004
Ok, sa fac mici rectificari, defapt sa vad dc inteleg eu bine termenii. Pentru mine metropolitan inseamna orice server din Romania. Extern inseamna servere din afara. peste 60% dc nu si mai bine din domeniile .ro sunt tinute pe servere externe. Deci e trafic extern. Asta inteleg eu prin .ro.  Sper sa nu inteleg gresit termenii, sau sa-mi fi facut eu o idee proasta de ce inseamna metropolitan.
Merci,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate