Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

ce receiver ar fi cea mai buna alegere?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mircea978

mircea978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.09.2006
salut,
am nevoie de sfatul vostru in alegerea unui receiver.
asta e ceea ce am acum si care va fi folosit impreuna cu receiverul.
1. tv lg hd-ready
tv lg
2. home cinema panasonic
home cinema
3. ps3
4. un laptop cu iesire hdmi si spdif

acum vine problema...ce receiver sa iau? astfel incat sa folosesc la capacitati maxime cele enumerate mai sus. am inteles ca panasonicul ar avea o problema in a se intelege cu toate receiverele. drept urmare inclin sa iau un receiver panasonic si mai exact asta:
receiver

astept parerile voastre. sper cu ajutorul vostru sa iau cea mai buna decizie. mersi

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca nu ai inteles ce face un receiver. Un receiver+boxe+DVD player separate face ceea ce vrea sa faca home theatre ala al tau (doar ca o face mai bine). Tu, in situatia data, nu ai nevoie de receiver.

Edited by SuperDuper, 04 January 2010 - 05:58.


#3
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Cum ti s-a spus mai sus fie nu iei nimic si faci legaturile pe ce intrari ai la home cinema Panasonic, fie renunti la acesta si iei un receiver (probabil ca vei gasi mai ieftin sau mai bun in banii aceia) si un sistem de boxe separat.
Problema cu H-C tau este ca nu decodeaza sunetul DTS din surse externe. Daca asta este problema, mult mai convenabil este sa iei un DAC extern 5.1 care costa in jur de 600 Ron (mai greu de gasit in RO)

O zi buna

#4
mircea978

mircea978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.09.2006

 adrg, on 4th January 2010, 07:58, said:

Cum ti s-a spus mai sus fie nu iei nimic si faci legaturile pe ce intrari ai la home cinema Panasonic, fie renunti la acesta si iei un receiver (probabil ca vei gasi mai ieftin sau mai bun in banii aceia) si un sistem de boxe separat.
Problema cu H-C tau este ca nu decodeaza sunetul DTS din surse externe. Daca asta este problema, mult mai convenabil este sa iei un DAC extern 5.1 care costa in jur de 600 Ron (mai greu de gasit in RO)

O zi buna


multumesc pentru raspuns. intr-adevar cunostintele mele tind spre zero in privinta receiverelor. dar, am ascultat la un prieten care avea un receiver panasonic 5.1 si un dvd pioneer care suna mult mai bine ca la mine. eu gandeam ca folosesc boxele home cinema-ului si  cuplez la receiver prin cabluri hdmi dvd-ul,blue ray-ul si laptopul. probabil ca ceea ce am zis e o tampenie dar de-asta am postat aici. daca as avea un blue ray separat cum as putea avea sunet cum trebuie prin acel home cinema?

#5
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 mircea978, on 4th January 2010, 11:02, said:

daca as avea un blue ray separat cum as putea avea sunet cum trebuie prin acel home cinema?

cumparand 5 boxe plus, eventual, un subwoofer.

daca vrei sa legi direct la receiver boxele de hc, nu vei putea folosi subwooferul pt ca e pasiv. majoritatea receiverelor nu suport subwoofere pasive ci doar active.
daca iei treci semnalul prin receiver si-l bagi in HC faci degeaba treaba asta. vei avea un comutator de semnal sau switch sau cum vrei tu sa-i spui foarte scump care nu va inbunatati cu nimic calitatea sunetului. ba chiar o va degrada.

deci, musai sa cumperi niste boxe iar hc-ul il poti vinde.

Edited by undercoverbrother, 04 January 2010 - 11:17.


#6
mircea978

mircea978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.09.2006
sunt in ceata totala....daca pun un blue ray acum sunetul nu il pot asculta 5.1 prin home cinema?il ascult la tv? si nici daca am receiver? poate reusesc sa ies din ceata asta in cele din urma......

#7
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Cel mai probabil nu, decat daca reusesti sa convingi bluray-ul sa trimita semnal 5.1 decodat prin cablu optic la HC. Din cate am vazut este singura intrare audio si din cate stiu Panasonicul nu decodeaza DTS din surse externe.
Un receiver care sa suporte boxele de 3 Ohmi care le are HC mai rar (de obicei suporta de la 4 in sus pentru surround, cele mai multe cer minim 8 pentru boxele surround)

#8
mircea978

mircea978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.09.2006
mda....deci daca ti-ai luat un home cinema s-a terminat.......orice altceva iti iei de ex blue ray trebuie sa iti mai iei si boxe pentru el daca vrei sa asculti 5.1...ce tampenie......concluzia este ca trebuie sa vand home cinema-ul si sa imi iau receiver, boxe, dvd, blue ray....pentru ca hc nu il pot folosi decat asa...de unul singur......dezamagire totala....  :(

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pai asta e si scopul hc-ului (de fapt a tuturor solutiilor all-in-one). sa faca de toate (dupa nevoile din mom lansarii) dar cu dezavantajul ca nu poate fi upradat.
vore aparea cat de curand blue ray hc dar va fi aceeasi problema ca si cu dvd-hc. f scumpe cand au aparut, vreo 2-3 ani de glorie dupa care deja sunt depasite moral pt ca nu mai citesc noul format.
cel mai bine un player HD cu hdd, un receiver si niste boxe. in felul asta nu mai trebuie sa schimbi toata ziua partea audio.

#10
mircea978

mircea978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.09.2006
e bine ca acum stiu.......macar ii pot sfatui pe prietenii care ii am sa nu faca aceasi greseala ca mine.......exclus varianta cu home cinema........

#11
narcis_narco

narcis_narco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2010

 mircea978, on 6th January 2010, 10:18, said:

e bine ca acum stiu.......macar ii pot sfatui pe prietenii care ii am sa nu faca aceasi greseala ca mine.......exclus varianta cu home cinema........


sistemul tau panasonic decodeaza dts deci ii ok poti sa legi consola ps3 (blu-ray) prin hdmi si sa iti scoata 5.1 la fel fac si eu :) am un panasonic pt 850 1000w si ps3 doar de la radio aud stereo, ama ales varianta asta pt ca alt sistem de 1000w era mai scump cu tot cu un reciever acceptabil.

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Esti sigur ca decodeaza DTS din sursele externe? PS3 parca scoate DolbyDigital (nu DTS) in jocuri... Am citit pe net ca nu decodeaza DTS din surse externe (ca si celelalte sisteme Pansonic).

Edited by SuperDuper, 16 January 2010 - 21:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate