Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 

Blocare buton aaragaz Sanussi ZC 540 S

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005
Am un argaz zanussi ZC 540 S si dupa ce am folosit cuptorul mi s-a blocat butonul de la cuptor pe pozitia deschis (el variaza normal de la inchis pana la 8, dar acum nu mai trece de la 2 spre inchis)
Evident ca am inchis cazul de tot si apoi cand i-am dat drumul chiar daca butonul este pe deschis nu scoate gaz (el trebuie apasat a sa iasa gazul)
Am chemat pana acum doi mesteri, au desfacut dar nu i-au dat de capat. Cica sa schimb toata piesa aia cu butonul.
Am cautat si nu am gasit inca. Aveti idee daca se mai poate remedia defectiunea, daca se gaseste acea piesa(stiti cum se cheama) sau sa imi iau gandul de la acest aragaz?

Multumesc anticipat.

#2
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005
Incerc sa redeschid acest subiect in speranta ca voi gasi niste raspunsuri.
Am reusit sa blochez gazul catre cuptor prin niste garnituri, dar asta nu este o rezolvare avand in vedere ca trebuie folosit si cuptorul.
Am gasit niste service dar pentru acea piesa de schimb cu tot cu mointaj mi-au cerut 4 mil. Mi se pare enorm.

Intrebarea mea pentru cei care mai stiu cate ceva este ce ar trebui sa caut pe net. Cum se cheama acea piesa care nu imi mai permite sa aduc butonul de la cuptor de la pozitia 2 la 0.

Precizez ca este Zanussi ZC 540S, PNC: 943264361

M-am uitat si pe site-ul zanussi.com dar nu am reusit sa gasesc componente.

Va multumesc anticipat.

#3
francaise

francaise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.09.2007
Total neinspirat, am cumparat un aragaz Zanussi ZC 542 la care, de nou nu functionat corect butonul de la cuptor. De la pozitia 2 la 8 nu se intampla nimic cu dimensiunea flacarii si nici nu se poate regla de la "surubul de reglare al by-passului robinetului", cum este indicat in manualul aragazulului. Firma ce asigura garantia solicita "Proces verbal de predare a lucrarii emis de firma autorizata pentru lucrarile efectuate (gaz / electric). Daca pentru a invarti o piulita cu greu am gasit o persoana autorizata gaz care sa emita un proces verbal de punere in functiune, pentru a baga un stecher in priza nu am reusit. In concluzie...CUM E TURCUL E SI PISTOLUL adica la asa produs, asa firma de asigurarea garantiei (Electrolux). Nu stiu cum sa procedez.

#4
adinaluca

adinaluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.01.2012
Buna, stiu ca sunt aproape 2 ani de cand ai postat acest anunt, referitor la problema cu butonul blocat de la aragaz. Tocmai mi s-a intamplat si mie aceeas nenorocire (la indigo). Am intrat pe net si in speranta ca am sa gasesc ceva raspunsuri pentru problema mea, am gasit mesajul tau. Te rog frumos sa imi spui cum ai remediat problema... s-a putut repara butonul sau a trebuit sa schimbi intreaga piesa?
Multumesc anticipat de raspunsul tau!

#5
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005

 adinaluca, on 1st January 2012, 14:03, said:

Buna, stiu ca sunt aproape 2 ani de cand ai postat acest anunt, referitor la problema cu butonul blocat de la aragaz. Tocmai mi s-a intamplat si mie aceeas nenorocire (la indigo). Am intrat pe net si in speranta ca am sa gasesc ceva raspunsuri pentru problema mea, am gasit mesajul tau. Te rog frumos sa imi spui cum ai remediat problema... s-a putut repara butonul sau a trebuit sa schimbi intreaga piesa?
Multumesc anticipat de raspunsul tau!
Buna.
  Eu pana la urma am schimbat piesa cu totul - nu se poate altfel - (cu tot cu buton si supapa) si merge ok de atunci (parca nu am exact aceleasi variatii ale flacarei ca inainte de defectiune dar este ok.
  La mine reparatia am facut-o printr-un meserias din oras, care a adus piesa din Cluj si m-a costat vreo 300 si ceva parca.
  Totusi un sfat: daca cauti firmele care fac service la Zanussi (au experienta) in acea zona cu siguranta te vor ajuta (dupa cum am spus si in al doilea post eu am gasit solutia initial la o astfel de firma, dar mi s-a parut suma mare si am crezut a vor sa ma pacaleasca - pana la urma suma era tot pe acolo.

Toate cele bune.

#6
gix2mm

gix2mm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2011
Salut, am avut si eu aceasta problema recent (nu mai trece de la 2 spre inchis).
Am cautat un pic pe net dar am gasit doar acest post.
Pana la urma am desfacut robinetul doar partea din fata unde sunt 2 rotite, le-am potrivit la loc si se pare ca s-a rezolat problema.

#7
vaillant

vaillant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.12.2011

 gix2mm, on 07 ianuarie 2015 - 13:43, said:

,,,,,,,,,,,,
Pana la urma am desfacut robinetul doar partea din fata unde sunt 2 rotite, le-am potrivit la loc si se pare ca s-a rezolat problema.


Mi-ati dat sperantaPosted Image , si eu sunt in aceeasi situatie, dar va rog explicati-mi cum fac sa ajung la robinetul respectiv? ; se scoate( si nu stiu cum) capacul pentru ochiurile de gaz? sau partea frontala?;NU vad niciun fel de surubPosted Image  va multumesc mult

#8
vaillant

vaillant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.12.2011

 vaillant, on 23 noiembrie 2015 - 18:16, said:



Mi-ati dat sperantaPosted Image , si eu sunt in aceeasi situatie, dar va rog explicati-mi cum fac sa ajung la robinetul respectiv? ; se scoate( si nu stiu cum) capacul pentru ochiurile de gaz? sau partea frontala?;NU vad niciun fel de surubPosted Image  va multumesc mult
L-am desfacut, am ajuns la robinetul in cauza. Ce ziceati ca trebuie facut pentru deblocare?(in prezent este blocat pe deschis)Posted Image Posted Image

#9
vaillant

vaillant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.12.2011

 vaillant, on 23 noiembrie 2015 - 22:26, said:

L-am desfacut, am ajuns la robinetul in cauza. Ce ziceati ca trebuie facut pentru deblocare?(in prezent este blocat pe deschis)Posted Image Posted Image

Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate