Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Provider cablu TV digital + HD

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
silviubb

silviubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.01.2007
Eu am acum pachet de baza la RCS:
Baza 24 Minim 50 de canale TV

In realitate prind 51 de canale din care doar 45 se vad bine (ultimile 6 se vad cu purici intr-o mai mica sau mai mare masura)
Toate in format analog.

Pe langa acestea prind si vreo 8 programe DTV (se vad clar mai bine decat primele - toate 8 se vad fara purici).

Asta este maxim ce pot sa scot dintr-un TV LCD full HD cu dvb-t si dvb-c mpeg4?
http://www.lge.com/r...tv-32LH5000.jsp

#20
tparaschiv

tparaschiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.03.2007
NU
deci
in meniul optiuni la tara pui Finlanda - obligatoriu
scanare automata pe cablu ( nu antena !!) - varianta "complet " nu altceva - scoate bifa pusa la numerotare
astepti vreo 20 de minute
gata
la TV ala daca zici ca prinde 8 canale DTV trebuie sa le prinda pe toate

citeste cu atentie alea doua pagini despre televizorul tau http://forum.softped...howtopic=619296

Edited by tparaschiv, 29 December 2009 - 21:22.


#21
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,540
  • Înscris: 16.12.2006
evident ca nu !
cu acel tv trebuie sa prinzi 96 de posturi DTV !

uite, iti dau frecvente din digital, sa le introduci manual !

frecventele valabile pentru bucuresti sunt urmatoarele:

354 MHz
362
370
378
386
394
402
410
450
458
466
474.

Cand le introduci manual, ai grija sa selectezi la QAM 64, iar la Symbol Rate 6900.

nu o sa-ti apara cu 354 Mhz, trebuie sa treci 354.000 (khz)

Sau daca crezi ca nu te descurci, da scanare automata pe digital si ai grija la tara sa ai Finlanda sau Suedia !

#22
silviubb

silviubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.01.2007

 tparaschiv, on 29th December 2009, 20:53, said:

Acum sunt obligati de piata sa miste altfel ..... a aparut cea mai mare retea de cablu - romtelecom - care iti ofera televiziune in format digital + HD cu max 21 de euro pe luna
pentru initiatorul topicului : Eu sint proaspat posesor de TV cu tuner DVB-C -  nu sint un expert - daca nu as avea digicablu ( liber ) de la RCS :
1.astept pina la primavara ceva de la RCS RDS
daca nu
2.contract RTC pina la 31.03.2010
in nici un caz UPC ( datorita experientelor personale negative si a preturilor cam nesimtite )

Pai daca Romtelecom cere 21 de euro pe luna adica ~ 84 ron cum are UPC preturi nesimtite?

Eu am vorbit concret la romtelecom si ma obligau sa iau si internet de la ei; In caz contrar sunt obligat sa platesc modemul ~70 euro.
Receiverele lor nu au hdd inclus ca la UPC - motiv pentru care am de platit 200 euro hdd versus nici un ban la upc pe echipamente. (le primesc in custodie).

Deci concret platesti 270 euro instalarea + 21 euro pe luna la Romtelecom. Nu e tocmai putin comparativ cu UPC si RDS.

Recunosc ca RDS in momentul de fata din punct de vedere tehnic este la pamant fata de concurenta (ambii ofera circa 100 posturi digitale). Sper sa se schimbe lucrurile in februarie 2010.

#23
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Fratilor, it's a free country (sper), fiecare se poate abona unde si la cine vrea, fiecare provider are plusurile si minusurile sale, important este ca exista concurenta care ii obliga pe toti sa evolueze si sa isi imbunatateasca serviciile. Acest lucru se poate observa la toti, RTC a introdus IPTV, RDS RCS vad ca trage tare pe digitalizare, moca pana una alta pt cei cu tv-uri compatibile, UPC are in prezent cea mai buna oferta la HD si la numarul de canale digitale. Sunt convins ca viitorul apropiat ne va aduce surprize placute si cel indepartat tehnologii la care nici nu ne gandim in momentul de fata. Scuze daca am deviat de la subiect.
THX

#24
george_bccom

george_bccom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 08.06.2007
Fara UPC ............ Hotiiiiiiiiiiiiiiiiii....

:nonobad: :nonobad: :nonobad: :nonobad:    
:thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

#25
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 19.04.2007
asa este.. hotii astia mi-au bagat hbo hd luna asta :D

Edited by Florin64x, 29 December 2009 - 21:44.


#26
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,540
  • Înscris: 16.12.2006
rds ofera 98 digitale !

rtc nu ofera peste 100, poate pe Dolce (satelit)

ia si numara cate canale oferta rtc prin iptv http://www.romteleco...lce-interactiv/

#27
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 george_bccom, on 29th December 2009, 21:38, said:

Fara UPC ............ Hotiiiiiiiiiiiiiiiiii....

:nonobad: :nonobad: :nonobad: :nonobad:    
:thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

upc hoti?
dar vai cum asa?
ca doar au tinut la 34 de lei abonamentul cat timp au avut monopol.

#28
tparaschiv

tparaschiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.03.2007
@ silviubb
Daca te abonezi pina la data de 31.03.2010 - platesti pe perioada contractului 50 la suta adica: din max 20 euro platesti 10 euro
Nu stiu ce ti-au spus ei telefonic dar pe siteul RTC se vorbeste si de receivere cu HDD
vezi ca te grabesti:
RCS in nici un caz nu este la pamint din pct de vedere tehnic ( este sigur dpdv comercial - alta discutie)
UPC in acest moment si probabil si la anul v-a ramine - ca de obicei - cu servicii de o calitate o "tzara" mai bune dar si cei mai scumpe de pe piata  

UPC
"Large = Medium + HBO MaxPak + canale adulti = 60 lei
"Large + DVR = 75 lei"  aici nu prea m-am prins - si nici nu ma intereseaza din motive personale - dar sa zicem abonament lunar max 75 lei+TVA =89.25 lei
Dolce interactiv abonament lunar maxin ( cu abonare pe 29 luni pina pe 31.03.2010 ) 10-11 euro = 47 lei
RCS DigiCablu Extra + Maxpack 44 +Maghiar 49 lei
Concluzia o las pentru tine ...

Edited by tparaschiv, 29 December 2009 - 21:54.


#29
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

 maistoru, on 29th December 2009, 21:46, said:

upc hoti?
dar vai cum asa?
ca doar au tinut la 34 de lei abonamentul cat timp au avut monopol.

ia uite aici , de ce sunt pline caseriile rcs de sarbatori..  ....http://www.1tvbacau.ro/video/Tepe-de-sărbători--v1322.html
coada la rezilieri..doamne ce se imbulzesc clientii... :thumbup:


Tepe de sărbători de la rcs rds.... :thumbdown:

Edited by lafayette, 29 December 2009 - 22:19.


#30
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 lafayette, on 29th December 2009, 22:16, said:

ia uite aici , de ce sunt pline caseriile rcs de sarbatori..  ....http://www.1tvbacau.ro/video/Tepe-de-sărbători--v1322.html
coada la rezilieri..doamne ce se imbulzesc clientii... :thumbup:


Tepe de sărbători de la rcs rds.... :thumbdown:

se discuta deja pe un alt topic despre chestiune.

stii vorba aia
cainele moare de drum lung.........................

bineinteles ca tzeapa este sa se opresca catorva oameni semnalul datorita upgradarii retelei
iar
sa ii tii ani intregi la 34 de lei si pe urma sa iti bati joc de ei arestandu-i pe 2 ani nu e tzeapa. nuuuuuuuuuu. absolut deloc.

p.s. vrei sa iti dau scan cu cartea de vizita a unei persoane din conducere in UPC care a semnat cu mine pentru digitvdublu ???
avea omu acasa focus grates si il tinea degeaba.

Edited by maistoru, 29 December 2009 - 22:26.


#31
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

 maistoru, on 29th December 2009, 22:23, said:

p.s. vrei sa iti dau scan cu cartea de vizita a unei persoane din conducere in UPC care a semnat cu mine pentru digitvdublu ???
avea omu acasa focus grates si il tinea degeaba.

Ce sa fac cu cartea de vizita? poate sa fie si de la rtc si de la upc, si de la NASA... :notangel:
Zici ca erau la alegeri  in turul 2, oamenii aia, saracii..
parca erau adusi cu autocarele..,  sa rezilieze... :coolspeak:

PS.
o sa postez acolo,,,am cautat ulterior ..dar oricum e prea tare faza...si de sarbatori acum...
...Cica se fac alte ""schimbari"" acum,  inainte de Revelion..... :thumbup:

#32
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,540
  • Înscris: 16.12.2006
oricum, am deviat de la topic, iar initiatorul acestui off-topic e lafayette !

se discuta deja in alta parte despre acest lucru !

daca vrei poti sa injuri acolo rcs !

#33
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

 silviubb, on 29th December 2009, 20:03, said:

Eu mi-am propus sa astept pana in februarie 2010. Sunt din Bucuresti si am inteles ca abia in februarie 2010 vor primi stb-uri (banuiesc ca astea sunt receiverele sau decodoarele cum le numeau la Dolce si UPC)
(avand in vedere si experienta neplacuta cu RDS-ul de la inceput). A durat cam 6 luni pana a mers internetul bine.

Din acest motiv sunt tentat sa astept.



 silviubb, on 29th December 2009, 21:12, said:

Eu am acum pachet de baza la RCS:
Baza 24 Minim 50 de canale TV

In realitate prind 51 de canale din care doar 45 se vad bine ultimile 6 se vad cu purici intr-o mai mica sau mai mare masura
Toate in format analog.
Vrei provider cablu TV digital +HD..ai 2 solutii UPC sau RCS.. rtc nu are cablu digital si canale HD pe cablu , deci il excludem..
diferentele sunt evidente,,sunt banii tai asa ca doar tu poti sa decizi.

 catalinman, on 29th December 2009, 22:33, said:

daca vrei poti sa injuri acolo rcs !

nu il injur, rad de el..

Edited by lafayette, 29 December 2009 - 22:49.


#34
silviubb

silviubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.01.2007
Multumesc @ catalinman si @ tparaschiv  :cheers: :wub:  

Nu stiu daca e Tv-ul meu defect sau nu nimeresc eu dar urmand pasii de acolo cu precizie pe automat nu a mers.

Pe manual in schimb (varianta @ catalinman) am ajuns la minunata performanta de a vedea 96 de posturi DTV + cateva HD la 24 ron pe luna.

Din acestea cateva sunt HD (eurosportul si digisportul merg / Discovery in schimb nu merge)

Prind HBO, HBO romania, AXN sci-fi, axn cinema, cinemax - o gramada de programe care nu intra in grila de programe de baza.

Pana la urma ajung sa imi doresc sa se introduca stb-urile de la RDS cat mai tarziu deoarece vor insemna foarte probabil codarea acestor canale.

Sunt foarte multumit de imagine si de faptul ca nu am nevoie de nimic in plus fata de TV. Meniul televozorului imi permite sa mut foarte usor canalele in ordinea preferata.

Multumesc inca odata!

Edited by silviubb, 29 December 2009 - 23:00.


#35
dadupop

dadupop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.04.2006

 silviubb, on 29th December 2009, 22:50, said:

Multumesc @ catalinman si @ tparaschiv  :cheers: :wub:  

Nu stiu daca e Tv-ul meu defect sau nu nimeresc eu dar urmand pasii de acolo cu precizie pe automat nu a mers.

Pe manual in schimb (varianta @ catalinman) am ajuns la minunata performanta de a vedea 96 de posturi DTV.

Din acestea cateva sunt HD (eurosportul si digisportul merg / Discovery in schimb nu merge)

Prind HBO, HBO romania, AXN sci-fi, axn cinema, cinemax - o gramada de programe care nu intra in grila de programe de baza.

Pana la urma ajung sa imi doresc sa se introduca stb-urile de la RDS cat mai tarziu deoarece vor insemna foarte probabil codarea acestor canale.

Sunt foarte multumit de imagine si de faptul ca nu am nevoie de nimic in plus fata de TV. Meniul televozorului imi permite sa mut foarte usor canalele in ordinea preferata.

Multumesc inca odata!

Greu a fost :D
Bafta

#36
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,540
  • Înscris: 16.12.2006
felicitari  ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate