Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

salariul minim studii superioare

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007
Stiu ca exista un salariu minim pt angajatii cu studii superioare si din cite stiu e de 1000ron....as avea urmatoarele intrebari:
  1.Daca mi-am terminat studiile superioare in timp ce lucram pot revendica dupa absolvire salariul acela minim?(adica la angajare am avut 800ron dupa absolvire pot cere automat 1000?)
  2.Are vreo importanta domeniul in care lucrez si studiile terminate? adica daca lucrez ca ex. cond. auto si am terminat mate-info am dreptu la acea marire sau trebuie sa fiu in domeniu ex programator?

#2
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Da, au legatura studiile cu domeniul in care lucrezi. Ca sa beneficiezi de salariul acela pt studii superioare trebuie sa lucrezi in domeniul in care ai invatat. Asta nu e neaparat obilgatoriu pentru ca angajatorul ti-l poate da chiar daca nu au legatura, desi ma indoiesc. Salariul este de 2x salariul minim negociat pe unitate. Daca nu exista asa ceva se ia salriul minim pe economie.

Quote

Art. 40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b ) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2,
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3,
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. (1) se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. (1) se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.

Edited by Jaqueline, 27 December 2009 - 22:27.


#3
mirelaaa1985

mirelaaa1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2007

 ManiaXx, on 27th December 2009, 21:45, said:

Stiu ca exista un salariu minim pt angajatii cu studii superioare si din cite stiu e de 1000ron....as avea urmatoarele intrebari:
  1.Daca mi-am terminat studiile superioare in timp ce lucram pot revendica dupa absolvire salariul acela minim?(adica la angajare am avut 800ron dupa absolvire pot cere automat 1000?)
  2.Are vreo importanta domeniul in care lucrez si studiile terminate? adica daca lucrez ca ex. cond. auto si am terminat mate-info am dreptu la acea marire sau trebuie sa fiu in domeniu ex programator?


Conteaza studiile cerute pentru functia in care esti incadrat. Daca esti conducator auto (muncitor calificat) salariul minim brut de incadrare este 720 lei (1,2 coef. de ierarhizare * sal minim 600 lei. Degeaba ai terminat mate-info, daca esti incadrat intr-o functie in care se cere sa fii muncitor calificat, nu ai dreptul la marire.

Salariul minim brut pentru studii superioare este 1200 lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate