Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

sfarsitul lumii

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
catalin1200

catalin1200

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.12.2009
Scrieti aici in ce data credeti ca vine sf. lumii si de ce sau spuneti parerile voastre <_<

#2
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009
Ce intrebare ... pai sa speram ca cat mai tarziu cel putin pana mor eu ! :) cam 2050 :P | Scuzati cacofonia !

Edited by iv3sTaR, 26 December 2009 - 16:46.


#3
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu se stie o data exacta. Nu credem nimic decat ceea ce spune biblia, Cuvantul lui Dumnezeu:

Adevărat vă spun că această generație nu va trece nicidecum până nu se vor întâmpla toate aceste lucruri. 31 Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele mele nu vor trece.
32 Iar ziua sau ora aceea nimeni nu le știe, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl. Marcu 13:30-32

#4
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009
Se aud zvonuri ca cica s-ar inversa polii magnetici ... ceea ce va duce la un cutremur gigant !

#5
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
Intr-o zi :)

#6
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Cata incredere sa avem in zvonuri?

Oricum prin sfarsitul lumii nu se intelege distrugerea efectiva a Pamantului pentru ca el a fot creat ca sa fie locuit.

Dar cei smeriți vor stăpâni pământul
și își vor găsi desfătarea în belșug de pace
Psalmul 37:11

Cei drepți vor moșteni pământul
și vor locui pentru totdeauna pe el
Psalmul 37:29

Altcineva va fi distrus atunci:
Încă puțin și cel rău nu va mai fi,
te vei uita la locul unde era și nu va mai fi
Psalmul 37:10

L-am văzut pe cel rău purtându-se ca un tiran
și întinzându-se în pământul lui ca un copac cu frunza deasă.
36 Și totuși a dispărut și n-a mai fost,
l-am tot căutat, dar n-a mai putut fi găsit.
Psalmul 37:35,36

#7
mirciuc

mirciuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.08.2009
Cand soarele o sa-si termine combustibilul nuclear.
In orice caz, traieste-ti viata la maxim pentru ca nu are rost sa-ti pierzi timpul cu sfarsitul lumii.
;)

#8
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009

View Postdjandrey08, on 26th December 2009, 17:13, said:

Intr-o zi :)
ti-am daruit, o portocala, a venit apocalipsa si-am vazut ca n-aveam soare. Hai bre ca n-apucam noi sfarsitul lumii. Depinde de valiza lui Obama si de submarinele lui Putidvedev.

#9
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009

View Postdanutz1, on 26th December 2009, 17:14, said:

Cata incredere sa avem in zvonuri?

Oricum prin sfarsitul lumii nu se intelege distrugerea efectiva a Pamantului pentru ca el a fot creat ca sa fie locuit.

Dar cei smeriți vor stăpâni pământul
și își vor găsi desfătarea în belșug de pace
Psalmul 37:11

Cei drepți vor moșteni pământul
și vor locui pentru totdeauna pe el
Psalmul 37:29

Altcineva va fi distrus atunci:
Încă puțin și cel rău nu va mai fi,
te vei uita la locul unde era și nu va mai fi
Psalmul 37:10

L-am văzut pe cel rău purtându-se ca un tiran
și întinzându-se în pământul lui ca un copac cu frunza deasă.
36 Și totuși a dispărut și n-a mai fost,
l-am tot căutat, dar n-a mai putut fi găsit.
Psalmul 37:35,36

Ceva de genul a spus si pe Discovery ... despre apocalipsa .... dar nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva !  :nonobad:

#10
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Sfarsitul lumii vine ieri. Mare e gradina ta Doamne.

#11
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postiv3sTaR, on 26th December 2009, 17:30, said:

Ceva de genul a spus si pe Discovery ... despre apocalipsa .... dar nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva !  :nonobad:
Pai de ce? Va fi un nou inceput, o lume noua pe care Dumnezeu o ofera celor drepti.

Atunci am auzit un glas puternic de la tron care zicea: „Iată! Cortul lui Dumnezeu este cu oamenii! El va locui cu ei și ei vor fi popoarele sale. Și Dumnezeu însuși va fi cu ei. 4 El va șterge orice lacrimă din ochii lor și moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut“.
Revelatia 21:3,4 sau Apocalipsa.

#12
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008

View Postcatalin1200, on 26th December 2009, 16:38, said:

.........de ce
Poi cauzele pot fi multiple:
1. Clima (efectul de sera, etc)
2. Datorita cutremurului lui Hancu
3. Profetia Maya
4. Ciocnire cu un asteroid sau o cometa, ceva de genu
5. Daca scapam de toate astea nu o sa scapam in schimb de Base asa ca ...........

Sa lasam deocamdata deoparte sfarsitul lumii si ........ La multi ani!  :thumbup:

#13
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009

View Postdanutz1, on 26th December 2009, 17:38, said:

Pai de ce? Va fi un nou inceput, o lume noua pe care Dumnezeu o ofera celor drepti.

Atunci am auzit un glas puternic de la tron care zicea: „Iată! Cortul lui Dumnezeu este cu oamenii! El va locui cu ei și ei vor fi popoarele sale. Și Dumnezeu însuși va fi cu ei. 4 El va șterge orice lacrimă din ochii lor și moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut“.
Revelatia 21:3,4 sau Apocalipsa.

Mai degraba decat un sfarsit nu si un inceput !  :naughty:

#14
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
[quote name='danutz1' date='26th December 2009, 16:56' post='7558781']
Nu se stie o data exacta. Nu credem nimic decat ceea ce spune biblia, Cuvantul lui Dumnezeu:

Adevărat vă spun că această generație nu va trece nicidecum până nu se vor întâmpla toate aceste lucruri. 31 Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele mele nu vor trece.
32 Iar ziua sau ora aceea nimeni nu le știe, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl. Marcu 13:30-32
[/quote

Tatal, Fiul si Sf Duh, nu e una si aceeasi persoana?

#15
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu este pentru ca:
„Mergând puțin mai înainte, [Isus Cristos] a căzut cu fața la pământ și S-a rugat, zicând: «Tatăl Meu, dacă este cu putință, să treacă de la Mine paharul acesta! Totuși, nu cum voiesc Eu, ci cum voiești Tu»“. Matei 26:39
Dacă Tatăl și Fiul nu ar fi fost persoane distincte, ce sens ar fi avut aceasta rugaciune? Isus și-ar fi adresat rugăciunea lui însuși, iar voința sa ar fi fost neapărat voința Tatălui.

[Isus le-a răspuns fariseilor:] În Legea voastră este ... scris că mărturia a doi oameni este adevărată; despre Mine Însumi mărturisesc Eu, și despre Mine mărturisește și Tatăl, care M-a trimis. Ioan 8:17, 18
Mai clar de atat nu cred ca se poate.

Cât despre ziua aceea sau ceasul acela, nu știe nimeni: nici îngerii care sunt în cer, nici Fiul, ci numai Tatăl“. Marcu 13:32
Ar mai avea sens afirmatia asta dacă Tatăl, Fiul și Spiritul sfânt ar fi egali, formând o singură Divinitate? Iar dacă Fiul nu știa acest lucru din cauza limitelor naturii sale umane, așa cum susțin unii, întrebarea este de ce nu știa Spiritul Sfânt?

Dacă M-ați iubi, v-ați fi bucurat că Mă duc la Tatăl, fiindcă Tatăl este mai mare decât Mine“. Ioan 14:28

Isus a zis în rugăciunea sa: „Tată, ... viața veșnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu“ Ioan 17:1–3
Cum poate numai unul să fie „singurul Dumnezeu adevărat“ dacă există încă două persoane care sunt Dumnezeu în aceeași măsură? Ceilalți care sunt numiți „dumnezei“ trebuie să fie sau dumnezei falși, sau o simplă reflectare a Dumnezeului adevărat.

Chiar dacă sunt așa numiți «dumnezei», fie în cer, fie pe pământ, ca și cum ar fi mulți «dumnezei» și mulți «domni», totuși pentru noi este un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate și pentru care trăim și noi, și un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate și prin El și noi“. 1Corinteni 8:5, 6
Aici, Tatăl este prezentat drept ‘singurul Dumnezeu’ al creștinilor, care este diferit de Isus Cristos.

#16
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Sfarsitul lumii este maine. Peste 2 zile voi zice la fel.

#17
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Lumea nu se va sfarsi niciodata.
Poate ca se va schimba fata de cum o stim noi acum, poate ca ne vom duce pe alte planete, dar sfarsit nu se va sfarsi. Omul este mult prea incapatanat ca sa supravietuiasca, incat ar face orice, numai ca sa-si stie fundul in siguranta.

#18
catalin1200

catalin1200

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.12.2009

View Postultimo, on 27th December 2009, 06:31, said:

Lumea nu se va sfarsi niciodata.
Poate ca se va schimba fata de cum o stim noi acum, poate ca ne vom duce pe alte planete, dar sfarsit nu se va sfarsi. Omul este mult prea incapatanat ca sa supravietuiasca, incat ar face orice, numai ca sa-si stie fundul in siguranta.

pai atunci de ce se spune ca si universul se va sfarsi peste 15 miliarde de ani?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate