Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...
 Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte
 

Protejare aparat foto DSLR Iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
meteoris

meteoris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.05.2008
Nu e exagerare, si nu vorbesc de plimbari in parcul Cismigiu. Iarna aceasta a fost cod portacliu de ger in nordul tarii.
Zona in care am fost e zona de munte, in apropierea unei ape curgatoare, zona relativ accesibila rutier, nu traseu montan. Temperatura indicata de termomentrul masinii era de -32 grade. (daca e exacta sau nu , nu am verificat cu termometru suplimentar, nici nu imi ardea de asa ceva). In zona in care locuiesc, au fost mai multe zile cu temperaturi in jurul acestei valori.
Cand spun vant, nu ma refer la uragan si vant moderat, fara sa calculez viteza.
Ce sa mai spunem de cei care fac fotografii in Alaska sau la Polul Nord unde sunt -50 ? Chiar crezi ca le ingheata aparatura ?

#38
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Eu am patit-o in Montreal pe malul Saint Laurent-ului. Nu iarna asta ca a fost blanda, un an in urma.

Afara erau -20 si ceva dar cu vant, e mai "grav" :) si cand m-am apropiat de fluviu intradevar dupa cateva poze imi cam inghetasera mainile iar S5 IS-ului meu i-au inghetat butoanele rapid + acumulatorii s-au dus instant. A trebuit sa cumpar altii.

Aveam cagula de ski + gluga pe cap :) dar fara manusi. Nu am purtat manusi si caciula de cand cand aveam 12 ani...

Iarna asta la temperaturi blande de pana la -15 grade, D90-ul a facut fata cu brio la munte.

#39
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,838
  • Înscris: 08.01.2010
Cel mai probabil ai experimentat cca -25..-20 de grade celsius. Computerele de bord ale masinilor au erori mari la temperaturi scazute.

Edited by Cumulus, 31 March 2010 - 15:56.


#40
Hajduk

Hajduk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 31.12.2006
Computerul de bord al camionului Volvo 660 pe care il conduc nu are absolut nici o eroare la senzorul de temperatura ambianta. Se schimba datele problemei la toti ceilalti senzori ...

Si, da, in Canada sunt frecvente temperaturile de -20 ... -30 grade Celsius ... cu factorul vant te poti duce pana la -40 ... -50. Daca vrei sa simti cum iti smulge cineva pielea de pe fata, emigreaza !

Mi s-a intamplat la Nikon D300 + 16-85 sa intru de la -20 la +25. Din cauza condensului la obiectiv nu am putut sa utilizez aparatul cam o ora.
Utilizez frecvent aparatul foto iarna fara nici o problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate