Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Lanturi antiderapante zapada

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ge_ntleman

ge_ntleman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsebulbus, on 19th December 2009, 22:31, said:

30 km/h, numai pe zapada afanata, si nu pe bolovani, altfel se rup si fac franjuri carenaje din aripa, furtune si ce mai gasesc pe-acolo.
Cumparati din alea in romb si exersati in casa cu rezerva montajul. Nu e genul de lucru care se invata pe viscol cu roata manjita de gheata si tiruri vajaind pe la fund.
Pentru cine mai are dubii, lanturile nu se monteaza mergand cu roata peste ele insirate pe jos. Se ia roata in brate si se inchid astea la spate ca si cum i-ai pune colierul la gat nevestei, doar ca mai urmeaza o serie de pasi pe urma pe care nu am sa vii spun tocmai ca sa exersati inainte.

exact cu i ai pune funia , pardon colierul de gat nevestei  :D

PS: maine dak citeste cineva ce am scris ma gasiti la spital cu cutite in mine  :notangel:

Edited by ge_ntleman, 20 December 2009 - 04:42.


#20
motanex

motanex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 21.06.2006
Dezastrul facut de un lant in doar cateva secunde: Attached File  moto_0029.jpg   280.58K   265 downloads

#21
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
O alternativa la lanturile de zapada clasice sunt sistemele "clack and go " , stiu ca sunt scumpe dar viteza de montare este mare , practic se prind singure si se autocentreaza in mers . Totul bine si frumos , eu cred pina la proba contrara  :D , nu am gasit nici un posesor sa vad ce spune , ca pe filmulete totul e bine si frumos . Deasemeni am gasit aici in ro si ciorap special pentru zapada . Toate produsele te duc la un pret de minim 250 lei , cam cit 10 perechi de lanturi din supermarket . Sunt curios ce spuneti de aceste alternative tinind cont de scurtarea timpului de montare si usurinta in montare .

#22
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Bre, eu prefer sa NU folosesc lanturi. Daca e asa grav, mai bine stau acasa.

#23
mcazacu

mcazacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.02.2009
O alternativa pentru lanturile de zapada ar fi si "ciorapii" sau "husele antiderapante".  Am vazut acum cateva zile la un prieten si am fost impresionat de usurinta cu care a manevrat masina pe zapada si gheata. Azi am cumaparat si eu un set. Sunt identice cu cele de aici. Viteza maxima nu poate depasi 50km/h.

#24
i-dtI-Zi-8

i-dtI-Zi-8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.09.2008
[quote name='mcazacu' post='7714265' date='27th January 2010, 18:43']O alternativa pentru lanturile de zapada ar fi si "ciorapii" sau "husele antiderapante".  Am vazut acum cateva zile la un prieten si am fost impresionat de usurinta cu care a manevrat masina pe zapada si gheata. Azi am cumaparat si eu un set. Sunt identice cu cele de [url="http://www.destockfr.com/boutique/affichage/details-produit/details-produit.php?ID_PRODUIT=959"]aici[/url]. Viteza maxima nu poate depasi 50km/h.

Par a fi ok,de unde se pot cumpara si cat ar costa ?.Merci !.

Edited by i-dtI-Zi-8, 28 January 2010 - 10:55.


#25
mcazacu

mcazacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.02.2009
Eu am cumparat de la un magazin de piese auto de import cu 90 lei. Banuiesc ca se gasesc in majoritatea magazinelor de profil, tinand cont ca eu stau intr-un orasel destul de mic.

#26
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postgiovani20x, on 18th December 2009, 21:37, said:

eu am luat un set din cora azi dim si pana seara s-au dus..am dat 75ron pe ele si s-au rupt.s-a desfacut o parte din lant, imi pocnea aripa, facea zgomot urat..daca e cineva si stie un model mai rezistent rog sa vina cu informatii..ms


ai respectat instructiunile de montare si utilizare? ma refer in special la:

- verificarea si ajustarea prinderilor dupa cca 100 m de mers
- rularea cu viteze de pana-n 30 Km/h si nu pe asfalt

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMarius3k, on 30th December 2009, 00:02, said:

Bre, eu prefer sa NU folosesc lanturi. Daca e asa grav, mai bine stau acasa.
Iti dau dreptate, lanturile sunt de evitat pentru ca induc vibratii in directie si o termina cu timpul. Orice altceva e ok dar lanturile fac sa vibreze.

#28
Traznitul

Traznitul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 27.10.2005
Vad ca se vaita multi ca si-au rupt lanturile. Este cineva care are un singur lant bun pentru un Ford Mondeo? Eu am doar unul si poate-i gasesc pe aici perechea....

Edited by Traznitul, 17 December 2016 - 20:18.


#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,573
  • Înscris: 15.06.2007
Exista niste "sosete" antiderapante, care se monteaza la fel de usor peste orice tip de cauciucuri, si ofera aderenta buna pe zapada..

Uite aici, chiar pe Ford Mondeo

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R1kuK5XO9cc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Le-ai folosit tu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate