Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Lanturi antiderapante zapada

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 17.06.2007
Cum se monteaza lanturile antiderapante pentru zapada ? Pe o roata sau toate 4 ? Daca pe una, care este cea mai indicata ? Cam cat costa ? La bucata sau la set ? Cum se vand de obicei ?

Edited by Mihai-Cosmin, 18 December 2009 - 11:51.


#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 Mihai-Cosmin, on 18th December 2009, 11:50, said:

Cum se monteaza lanturile antiderapante pentru zapada ? Pe o roata sau toate 4 ? Daca pe una, care este cea mai indicata ? Cam cat costa ? La bucata sau la set ? Cum se vand de obicei ?

Se vând la set de două bucăți. și se pun pe roțile cu tracțiune.
Despre cum se montează... nu știu, că n-am avut ocazia până acum. :D

#3
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Gasesti instructiuni de montare in cutia lanturilor.

#4
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 Mihai-Cosmin, on 18th December 2009, 11:50, said:

Cum se monteaza lanturile antiderapante pentru zapada ? Pe o roata sau toate 4 ? Daca pe una, care este cea mai indicata ? Cam cat costa ? La bucata sau la set ? Cum se vand de obicei ?


Se monteaza pe o singura roata, cea de rezerva. B)

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Se desfac lanturile si se pun fie in dreptul rotilor si se impinge masina pana peste ele, dupa care se unesc cele doua parti ale lanturilor cu niste carabiniere, sau se pot monta din partea de sus a rotii prinzandu-se in partea de jos!
Este o procedura laborioasa, mai ales daca afara este viscol.... :huh:

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Dar care model/marca de lanturi e cea mai buna? Sau nu conteaza deloc, lant sa fie ... :huh:

#7
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Ce gasesti si tu prin Metro, Cora, etc Dar ai grija ca sunt diferite marimi si la lanturi, verifica sa fie corespunzatoare pt dimensiunile rotilor tale.

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

 abunea, on 18th December 2009, 13:47, said:

Ce gasesti si tu prin Metro, Cora, etc Dar ai grija ca sunt diferite marimi si la lanturi, verifica sa fie corespunzatoare pt dimensiunile rotilor tale.

Dap, am vazut ca sunt trecute dimensiunile pe cutii.
Daca-mi iau tot ce e necesar pt. iarna, se umple portbagajul la Corsica complet :lol:

#9
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

 Mihai-Cosmin, on 18th December 2009, 11:50, said:

Cum se monteaza lanturile antiderapante pentru zapada ? Pe o roata sau toate 4 ? Daca pe una, care este cea mai indicata ? Cam cat costa ? La bucata sau la set ? Cum se vand de obicei ?
babeste: tu parca ai un Renault, tractiune fata, deci le vei monta pe cele 2 roti din fata. cumperi un set de 2 bucati, cauti pe net tutoriale si incerci cu roata de rezerva, eventual pe una din roti acasa in curte, sa iti intri in mana. am citit ca mai bune sunt cele model romb. costa de la cca 60 ron setul, sunt scrise dimensiunile pe cutii. sa iti cumperi dimensiunile pe care le ai la rotile de iarna. oricum, legat de astea mai ieftine, am citit ca se cam duc repede....depinde in ce zona stai si cat consideri ca veri avea nevoie. daca aveti multa zapada si multe dealuri, cauta unele mai bune.

#10
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Sunt bune orice lanturi, de acuma o sa-ti cumperi lanturi la 300 de lei ca vrei sa le ai o viata. Atat timp cat mergi normal cu ele trebuie sa te tina lejer cateva sezoane. Si de montat.. foloseste-ti imaginatia. Eu "imbrac" rotile cu lanturile, imi iese schema asta.

#11
giovani20x

giovani20x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.02.2008

 fussyd3vil, on 18th December 2009, 20:52, said:

Sunt bune orice lanturi, de acuma o sa-ti cumperi lanturi la 300 de lei ca vrei sa le ai o viata. Atat timp cat mergi normal cu ele trebuie sa te tina lejer cateva sezoane. Si de montat.. foloseste-ti imaginatia. Eu "imbrac" rotile cu lanturile, imi iese schema asta.
eu am luat un set din cora azi dim si pana seara s-au dus..am dat 75ron pe ele si s-au rupt.s-a desfacut o parte din lant, imi pocnea aripa, facea zgomot urat..daca e cineva si stie un model mai rezistent rog sa vina cu informatii..ms

#12
motanex

motanex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 21.06.2006
Erau de tip scarita sau romb?

#13
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
@giovani20x: eu intr-o singura zi am facut praf si pulbere 2 seturi, si mi-au mai facut si daune la masina :death: Erau de-alea "romb" FMM de cretini...

#14
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Frate cum se face ca la Ford sunt aceleasi lanturi de 3 ani si sunt in regula. Ori am noroc si sunt mai de neam, ori fortati voi lanturile.. accelerari/frane bruste, viteza mai mare decat cea specificata de producatorul lanturilor.

Edited by fussyd3vil, 18 December 2009 - 23:32.


#15
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Care este viteza maxima cu care poate rula masina ce are lanturi antiderapante pe roti?

#16
motanex

motanex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 21.06.2006
@Andym: 50km/h. De asemenea nu poti sa mergi foarte mult cu ele pe asfalt ca se rup.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
30 km/h, numai pe zapada afanata, si nu pe bolovani, altfel se rup si fac franjuri carenaje din aripa, furtune si ce mai gasesc pe-acolo.
Cumparati din alea in romb si exersati in casa cu rezerva montajul. Nu e genul de lucru care se invata pe viscol cu roata manjita de gheata si tiruri vajaind pe la fund.
Pentru cine mai are dubii, lanturile nu se monteaza mergand cu roata peste ele insirate pe jos. Se ia roata in brate si se inchid astea la spate ca si cum i-ai pune colierul la gat nevestei, doar ca mai urmeaza o serie de pasi pe urma pe care nu am sa vii spun tocmai ca sa exersati inainte.

#18
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Daca mergi cu 50 de km/h sa nu te miri ca ramai fara lanturi. Cum a zis si sebulbus, max 30, dar nu in oras, unde sunt destule petice fara zapada. Eu cel putin am mers incet, nu sunt zmeu ca altii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate