Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#2359
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010
Nu am nevoie să limitez tirajul, ma intereseaza sa nu-mi întoarcă vântul fumul înapoi. Momentan nu am nici o pălărie, o teava goală.

#2360
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.12.2018

 noxious30, on 03 octombrie 2019 - 22:06, said:

Nu am nevoie să limitez tirajul, ma intereseaza sa nu-mi întoarcă vântul fumul înapoi. Momentan nu am nici o pălărie, o teava goală.
Daca nu vrei sa pricepi, e grav. Ce ți-a sugerat Andrei reprezinta regulatoare de tiraj al fumului la cos. Exact ce ai nevoie. Posted Image

Da căutare pe net sa vezi exact cu ce se mananca

#2361
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Nu se introarce  tirajul ..decat daca  cosul este scurt aflat in   zona de "sub vant" adica sub zona de 45*..daca cosul trece de coama casei   de regula e ok ...si sa nu ai un obstacol in apropiere ...un pom , o casa mai inalta ...

iar cocosul pare o solutie buna ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/leLVXo4MaeE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2362
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007

 florin71_skoda, on 22 septembrie 2019 - 09:02, said:

Tu trebuie sa alegi varianta C53. De fapt una asemănătoare cu C53, care nu apare in poza respectiva. Kitul de evacuare primit cu centrala, va trebui aruncat la gunoi și va trebui să-ți cumperi altul. Pentru intubat coșul casei de cărămidă, ar trebui să apelezi la o firma ce se pricepe la coșuri de fum și nu la un instalator. Mai ai nevoie și de un zidar și de un zugrav. La final coșul o sa te coste dublu față de cît a costat centrala.
În cele din urmă, observând că la coșul de cărămidă am o deviere de direcție, am trecut tubulatura de evacuare prin tavanul de rigips + scândură, în mansardă, de unde, cu un cot de 90°, am ieșit afară prin calcanul casei (aprox. varianta C13X).
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.

#2363
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010

 Miusick, on 04 octombrie 2019 - 10:11, said:


Daca nu vrei sa pricepi, e grav. Ce ți-a sugerat Andrei reprezinta regulatoare de tiraj al fumului la cos. Exact ce ai nevoie. Posted Image

Da căutare pe net sa vezi exact cu ce se mananca
M-ai facut curios, asa ca am cautat pe net. Este exact ce n-am nevoie. Multumesc oricum pt intervenție.

 ciobi_mar, on 04 octombrie 2019 - 13:11, said:

Nu se introarce  tirajul ..decat daca  cosul este scurt aflat in   zona de "sub vant" adica sub zona de 45*..daca cosul trece de coama casei   de regula e ok ...si sa nu ai un obstacol in apropiere ...un pom , o casa mai inalta ...

iar cocosul pare o solutie buna ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/leLVXo4MaeE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am obstacol, si nici coșul nu trece complet de coama. În mod normal, trage foarte bine. În schimb, când bate vântul f.tare, dintr-o anumita direcție, imi iese fum gramada pe la cenușar. Vorbesc de 3-4 intamplari pe an, dar vreau s-o rezolv.
Multumesc

Edited by noxious30, 05 October 2019 - 06:18.


#2364
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.12.2018

 noxious30, on 05 octombrie 2019 - 06:14, said:

M-ai facut curios, asa ca am cautat pe net. Este exact ce n-am nevoie. Multumesc oricum pt intervenție.
Daca tu zici,     asa sa fie.  Spor la fumarit


Am obstacol, si nici coșul nu trece complet de coama. În mod normal, trage foarte bine. În schimb, când bate vântul f.tare, dintr-o anumita direcție, imi iese fum gramada pe la cenușar. Vorbesc de 3-4 intamplari pe an, dar vreau s-o rezolv.
Multumesc

Dacă zici tu, asa sa fie...... Spor la fumarit.

#2365
claudiu_bulgariu

claudiu_bulgariu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2019
Salut,
urmeaza sa montez cosul de fum la o casa nou construita, camera centralei va fi la demisol, cosul va strabate demisolul, parter, etajul si podul (9m inaltime), este un cos de interior din inox.
Am cateva intrebari:
1) pana sa ajung cu el in pod(demisol + parter + etaj) as putea sa folosesc tuburi de inox neizolate ( iar de la partea superioara a etajului, podul si partea care iese din acoperis sa folosesc tubulatura izolata) ? urmeaza sa-i fac o carcasa din rigips roz de 35 cm pe 35, cosul avand diametrul de 20 cm
2) voi avea probleme cu acest rigips roz daca nu pun nici un fel de izolatie intre el si cos ? vor fi cam 10 cm distanta intre cos si rigips
3) pot aparea probleme cu condensul ?
4) tirajul poate avea de suferit?
Multumesc !

#2366
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 claudiu_bulgariu, on 30 octombrie 2019 - 08:04, said:

Salut,
urmeaza sa montez cosul de fum la o casa nou construita, camera centralei va fi la demisol, cosul va strabate demisolul, parter, etajul si podul (9m inaltime), este un cos de interior din inox.
Nu stiu meritul cui este ca s-a prevazut camera centralei la demisol, dar din partea mea are o apreciere ! Posted Image

 claudiu_bulgariu, on 30 octombrie 2019 - 08:04, said:

Am cateva intrebari:
1) pana sa ajung cu el in pod(demisol + parter + etaj) as putea sa folosesc tuburi de inox neizolate ( iar de la partea superioara a etajului, podul si partea care iese din acoperis sa folosesc tubulatura izolata) ? urmeaza sa-i fac o carcasa din rigips roz de 35 cm pe 35, cosul avand diametrul de 20 cm
Sistemele Cosurilor de fum CERTIFICATE  NU au fost gandite sa functioneze pe post de sursa de incalzire.

 claudiu_bulgariu, on 30 octombrie 2019 - 08:04, said:

2) voi avea probleme cu acest rigips roz daca nu pun nici un fel de izolatie intre el si cos ? vor fi cam 10 cm distanta intre cos si rigips
Sistemele cosurilor de fum monostrat (simplu perete) pot trece la o asa distanta doar pe langa materiale incombustibile.

 claudiu_bulgariu, on 30 octombrie 2019 - 08:04, said:

3) pot aparea probleme cu condensul ?
Da. Ar fi mult mai bine ca d-ta sa storci cat mai mult din gazele de ardere direct in sursa (cazan in cazul d-tale) si gazele sa iasa din canalul cosului de fum cam la aceeasi temperatura cu care au intrat (adica sa nu se raceasca semnificativ). Daca gazele de ardere se racesc prea mult condensatul generat la gura de evacuare a cosului de fum poate sa inghete si sa formeze chiar dop de gheata.
Condensatul  la cosurile certificate este preluat la baza si evacuat din cosul de fum. In cazul d-tale, cosul de fum incepand din demisol, evacuarea condensatului este protejata de inghet.Posted Image

 claudiu_bulgariu, on 30 octombrie 2019 - 08:04, said:

4) tirajul poate avea de suferit?
Tirajul este dependent de densitatea gazelor de ardere admise pe cosul de fum. Iar densitatea este dependenta de altitudine (care nu prea se poate modifica) si temperatura gazelor de ardere (cu cresterea acesteea tirajul va fi mai mare).


Ce fel de cazan vei avea, pe ce combustibil ?

 claudiu_bulgariu, on 30 octombrie 2019 - 08:04, said:

Multumesc !
Posted Image

#2367
eu_alex

eu_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.07.2013
Salut!  Se poate curata cosul din imagine? Daca da , cum? Cu peria nu se poate face nimic. E vb despre o soba pe lemne langa Bucuresti.
Erau 2 cosuri pt 2 sobe in oglinda iar cand s-a refacut cosul nu s-a mai despartit astfel ca in loc de 2 cosuri, de la nivelul podului a devenit unul mai mare. Cosul e  chiar pe coama si nu exista case mai inalte in jur.
Multumesc.

Attached Files


Edited by eu_alex, 11 January 2020 - 14:25.


#2368
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,496
  • Înscris: 06.01.2014
Oare nu ar fi mai bine sa se bage 2 tuburi, evident, conforme, câte unul pentru fiecare centrala ?
Cred ca doar specialiștii ar putea sa te ajute.

#2369
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
O varianta este camasuirea cu mortar ... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1536BGZd-10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau varianta de lux , camasuirea cu Furanflex [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LSoelkU-Q08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] /       ro http://www.furanflex.ro/demicons.php

#2370
eu_alex

eu_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.07.2013
Multumesc pt răspunsuri. Cel mai ieftin  si comod este sa se refaca cosul. Dar cum e frig, ma gandesc ca nu apuca sa se usuce mortarul si ingheata apa din el. Tubare nu merge ca mai jos este cos rectangular 10/20 cm. Eram curios daca si cu ce se poate curata smoala aceea care este ca o vopsea pe caramizi. Focul in soba nu se mai face pana la remedierea situatiei.


#2371
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 23.12.2019
Stie cineva cat este durata de viata a unui tub flexibil de inox montat la un cazan de lemne si izolat cu vata minerala?

#2372
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Intre 1 ora si 5 ani.
Prima data cind o ia cazaunul razna si creste exagerat de mult temperatura pe cos, se apropie de sfirsitul vieti si cosul. Deci depinde cum exploatezi cazanul.

Ai uitat sa spui despre ce cazan este vorba. Ca-i foarte important.

Edited by florin71_skoda, 17 January 2020 - 23:05.


#2373
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 23.12.2019

 florin71_skoda, on 17 ianuarie 2020 - 23:04, said:

Ai uitat sa spui despre ce cazan este vorba. Ca-i foarte important.
Scuze, un Orlan cu gazeificare de 40Kw, antic, pe care ma gandesc sa-l pensionez.

#2374
stammi

stammi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 10.10.2005
Bună ziua. Am și eu nevoie de un sfat in privința coșului de fum. Mi-am montat centrala termica pe peleți cu ieșirea de 100 mm. Provizoriu am mers cu un racord flexibil de inox de 100 dar trebuie să fac coș de fum. Cei care au montat centrala insistă să fie de inox dublu perete. Problema e că nu prea se face la diametrul de 100 mm, ba 120, 140 cu reducție. In schimb, un cunoscut care se ocupă exact cu comercializarea coșurilor de fum îmi zice că nu e nevoie de dublu perete la centralele pe peleți. Care să fie adevărul? Omul ar avea interes să vândă mai scump până la urmă.

#2375
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 stammi, on 21 ianuarie 2020 - 10:17, said:

Bună ziua. Am și eu nevoie de un sfat in privința coșului de fum. Mi-am montat centrala termica pe peleți cu ieșirea de 100 mm. Provizoriu am mers cu un racord flexibil de inox de 100 dar trebuie să fac coș de fum. Cei care au montat centrala insistă să fie de inox dublu perete. Problema e că nu prea se face la diametrul de 100 mm, ba 120, 140 cu reducție. In schimb, un cunoscut care se ocupă exact cu comercializarea coșurilor de fum îmi zice că nu e nevoie de dublu perete la centralele pe peleți. Care să fie adevărul? Omul ar avea interes să vândă mai scump până la urmă.

Nu cunosc toate detaliile necesare pentru a scoate o concluzie, insa as putea sa descriu o situatie in care la cosul de fum certificat este racordat un aparat de o putere termica mica si se genereaza suficient condensat.. Oare intr-un cos de fum cu simplu perete NU s-ar genera SI mai mult condensat in comparatie cu varianta dublu perete? Oare acel condensat NU ar putea sa inghete pe o anume portiune de cos?
In ceea ce priveste diametrul cosului de fum acesta poate egal sau mai mare fata de diametrul stutului canalului de racordare al aparatului de incalzire.

#2376
stammi

stammi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 10.10.2005
Mulțumesc pentru răspuns, înțeleg că oricum e mai bine dublu perete. O să îl fac exact așa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate