Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1963
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Poti sa faci un recuperator in spirala pe burlan,dar nu ai clapeta pe evacuare,maneta din stinga sus, pozitioneaz-o pe jumatate obturata,arunci caldura pe cos?...

#1964
catalin519156

catalin519156

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.08.2007
Buna ziua, doresc sa achizitionez un ventilator electric pentru exhaustarea fumului din cosul sobei, am gasit ventilatoare speciale pentru aceasta intrebuintare dar bugetul meu este mai redus.In schimb mi-a facut cu ochiul un ventilator  industrial Dospel WB 250 pentru intensificarea fluxului de aer in interiorul canalelor de ventilatie, mentionez ca am montat o palarie rotativa dar nu facea fata la vanturile puternice care imi intorc fumul in soba,in plus sa si blocat din cauza sedimentelor .astept pareri , recomandari, sfaturi.va multumesc

#1965
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 catalin519156, on 14 noiembrie 2016 - 10:15, said:

Buna ziua, doresc sa achizitionez un ventilator electric pentru exhaustarea fumului din cosul sobei, am gasit ventilatoare speciale pentru aceasta intrebuintare dar bugetul meu este mai redus.In schimb mi-a facut cu ochiul un ventilator  industrial Dospel WB 250 pentru intensificarea fluxului de aer in interiorul canalelor de ventilatie, mentionez ca am montat o palarie rotativa dar nu facea fata la vanturile puternice care imi intorc fumul in soba,in plus sa si blocat din cauza sedimentelor .astept pareri , recomandari, sfaturi.va multumesc

cum si unde vrei sa-l montezi? la partea de jos, la cea de sus? pui o schita?

#1966
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Ai probleme cu tirajul tot timpul sau doar cand bate vantul?

Suntem siguri ca palariile rotative maresc tirajul cand sufla vantul? Te referi la acele globuri rotative, nu?

Ce stiu e ca fara palarie, sau cu palarie gen creasta de cocos care se roteste dupa vant, tirajul trebuie sa creasca atunci cand bate vantul, datorita efectului Venturi pe care-l invatam la Fizica in liceu.
Tot asa, capacele de horn in forma de casuta/colivie sau cele tip Landini (3-4 felii suprapuse care formeaza niste fante intre ele) ar trebui sa mareasca tirajul.

Edited by til, 14 November 2016 - 11:13.


#1967
catalin519156

catalin519156

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.08.2007
Va fi montat pe capatul de sus al hornului, ma voi folosi de o camasa metalica pentru fixare pe gura horn, in casa voi monta un regulator de turatie cu buton on/off si trepte de viteza.credeti ca va avea efecte benefice impotriva tirajului invers? afecteaza regimul normal de ardere al lemnului? pierd caldura din soba?

 til, on 14 noiembrie 2016 - 11:11, said:

Ai probleme cu tirajul tot timpul sau doar cand bate vantul?

Suntem siguri ca palariile rotative maresc tirajul cand sufla vantul? Te referi la acele globuri rotative, nu?

Ce stiu e ca fara palarie, sau cu palarie gen creasta de cocos care se roteste dupa vant, tirajul trebuie sa creasca atunci cand bate vantul, datorita efectului Venturi pe care-l invatam la Fizica in liceu.
Tot asa, capacele de horn in forma de casuta/colivie sau cele tip Landini (3-4 felii suprapuse care formeaza niste fante intre ele) ar trebui sa mareasca tirajul.




problemele apar cand sunt vanturi foarte foarte puternice,spre exemplu in acest weekend se inversa tirajul total...adica flacarile ardeau in jos spre cenusar , il puteam inversa doar daca tineam geamul deschis larg.momentan nu am capac tip casuta pe capatul hornului,nici creasta de cocos, este montat acel glob rotativ dar care este blocat .

#1968
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Daca inaltimea cosului e corecta fata de coama, atunci problema e de la globul ala.
Cauta alt fel de capac (presupun ca nu vrei sa ploua in cos).

Cu cateva pagini in urma gasesti postarile mele, cand cautam un capac bun pentru cos, pe la sfarsitul lui Octombrie cred.

Te complici inutil cu ventilatorul, ca sa nu zic ca ar fi o prostie... Cine a binevoit sa-ti dea ideea asta?

#1969
catalin519156

catalin519156

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.08.2007
tocmai asta e problema, hornul nu are inaltimea necesara,si varianta sa urc mai sus cu el nu se poate deoarece nu am sustinere la vant...in jurul hornului nu am de ce sa ma prind cu o brida stabilizatoare.

#1970
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Mmda... in cazul asta... nu sunt in masura sa propun solutii de inaltare a cosului.
Nici despre ventilatoare nu pot sa zic prea multe, dar din ce am vazut pe net are 90W , diametru 25cm , presiune 92Pa .
Poate stie cineva daca cei 90W sunt suficienti.

S-ar putea sa fie prea putini pentru 25 cm. Confirmat si de cei 92Pa care inseamna sub o miime de atmosfera

#1971
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
il puteam inversa doar daca tineam geamul deschis larg.momentan

Nu cumva incaperea centralei este ermetizata cu termopane?
Ventilatorul poti sa-l folosesti si fara sa te urci pe casa /horn/.. Folosesti un ventilator clasic de geam de bucatarie sau aerisire cu debitul cel mai mare si-l montezi pe geamul ala de-l deschizi sa ai tiraj, numai ca-l montezi invers, adica sa bage aer in camera, nu sa-l dea afara , si ai rezolvat problema fumului.Ala il folosesti si cind vrei sa alimentezi centrala si mai sunt lemne nearse. Dai drumul la ventilator si poti deschide linistit usa de alimentare.Poate fi si cu clapete automate de inchidere,depinde la cit vrei sa investesti.
Spor!

Edited by XTH, 14 November 2016 - 20:14.


#1972
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 catalin519156, on 14 noiembrie 2016 - 11:41, said:

Va fi montat pe capatul de sus al hornului,...


nasoala pozitie! dupa o perioada se va imbacsi de funingine si se va bloca si asta!

#1973
catalin519156

catalin519156

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.08.2007

 XTH, on 14 noiembrie 2016 - 20:13, said:

il puteam inversa doar daca tineam geamul deschis larg.momentan

Nu cumva incaperea centralei este ermetizata cu termopane?
Ventilatorul poti sa-l folosesti si fara sa te urci pe casa /horn/.. Folosesti un ventilator clasic de geam de bucatarie sau aerisire cu debitul cel mai mare si-l montezi pe geamul ala de-l deschizi sa ai tiraj, numai ca-l montezi invers, adica sa bage aer in camera, nu sa-l dea afara , si ai rezolvat problema fumului.Ala il folosesti si cind vrei sa alimentezi centrala si mai sunt lemne nearse. Dai drumul la ventilator si poti deschide linistit usa de alimentare.Poate fi si cu clapete automate de inchidere,depinde la cit vrei sa investesti.
Spor!




multumesc de raspuns, nu este o centrala ...este soba cu usa de semineu si este facuta in living.

#1974
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 catalin519156, on 17 noiembrie 2016 - 10:45, said:

multumesc de raspuns, nu este o centrala ...este soba cu usa de semineu si este facuta in living.
O poza de aruncat o privire se poate? Posted Image

#1975
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
uraaa!!!
cosul meu de fum a trecut testul vijeliei...
azi-noapte am avut parte de un vant foarte puternic, dinspre nord - exact cum e mai rau pt mine...
centrala a mers bine, chiar a trebuit sa dau pe tr.2 deoarece flacarile fugeau spre iesire trase de efectul de ejector al cosului...
yupiii!!!

vreau sa vad ce temp are burlanul mei la iesire din casa
dar nu as dori sa-l gauresc
cine imi poate da un sfat despre un termometru pe care sa-l "lipesc" de teava?
merci anticipat!

Edited by gushpi, 03 December 2016 - 12:56.


#1976
a/3

a/3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.07.2007
Termometru infrarosu fara contact

#1977
adrian1975oti

adrian1975oti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.02.2016

 _R_A_D_U, on 10 noiembrie 2016 - 19:12, said:

Uite, la mine nu-i cenusa sub pres... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YwRsN7E4kzQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce diametru aveti la cos si ce inaltime? Am schimbat si eu centrala cu un viadrus de 35 kw si am numai condens si nu trage aproape deloc! Cu cea veche,......nu aveam probleme!

#1978
seba1987

seba1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.02.2013
Buna am și eu o problema la casa părinților mei... am un Cos construit pe exteriorul casei... este făcut și cărămida specială pentru coșuri pătrate cu diametru interior de 21 cm...este izolat și este deasupra casei cu aproximativ 70 cm..și are și cocos ce se învârte... ((( iasă fum când fac ai mei focul)) dar aste se întâmpla doar când aprind focul.. după aceia nu mai am treaba... as dori dc se poate sa primesc niște informații... va mulțumesc mult..

#1979
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Salut ..o parere..nu stiu pentru ce este acest cos cu diametrul de 21cm, daca e pentru o soba ..e enorm..si permite curentilor reci sa patrunda pana jos ..racind cosul... ..infraneaza ,gatuie tirajul..si iese fum ,pana incepe cosul sa  se incalzeasca ...

Edited by ciobimar, 04 December 2016 - 18:05.


#1980
seba1987

seba1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.02.2013
Și cum sa îl gătui ?? Ca doar ieșirea din vârful codului?? Sau ce metoda mi-ai recomanda??.. și da chiar am doar o soba... e făcută de mine ne fiiind cunoscător am zis ca dc e mai mare diametru e mai ok.. dar se pare ca nu e așa.. aștept o imdeie .... ms mult...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate