Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametrii CATV prin Con...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Pe cand prepay la DigiMobil?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
87 răspunsuri în acest subiect

#1
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Stiu ca au aparut prepay dar numai pt. Spania www.digimobil.es
Cred ca nu sunt singurul ce as dorii un al doilea telefon mobil sau chiar unul sub forma prepay sal fac cadou...
La noi in oras sa dat mobile doar daca indeplinesti anumite conditii:
1. Cablu Tv RDS (pachet extra),
2. Internet RDS,
3. Telefon fix RDS
Factura minim 59 Ron per total.
Iar cei ce au doar cablu tv plus tel fix RDS sau locuiesc la case si au doar cablu tv nici sa nu se gandeasca la mobile...
Vi se pare normal sa nu-ti poti face un abonament pe mobil sub motivul ca nu au mobile, dar nu-ti dau nici macar un sim sal bagi in telefonul tau cu 3G?
Am fost si intr-o alta localitate mai mare unde aveau mobile, dar nici acolo nu au vrut sa-mi faca abonament sub motivul, eu trebuie sa merg in localitatea de domiciliu. Un cerc vicios... prin care isi exprima nepasarea fata de clienti!

Sa nu mai spun si de alte probleme de alt aspect... am cerut un receptor DVB-C stiind ca avem programe digitale pe cablu lucru probat cu un receptor din localitatea vecina care functioneaza perfect... si aici au venit cu explicatia, citez: "nu avem receptoare si nici nu cred ca aducem deoarece instalatia de cablu este noua si programele analogice se vad ca in format digital"
Sincer sunt multumit de servicile lor dar fac separatisme la oferte intre localitati chiar daca dispun de aceleasi infrastructuri...  banuiesc sub motivul prioritatilor localitate mare si localitate mica...

Multumesc pentru cei ce si-au facut timp sa citeasca!

#2
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.289
  • Înscris: 05.04.2006
Din ce localitate ești? :huh:

#3
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.113
  • Înscris: 20.01.2007
Prepay-ul nu prea are rost in conditiile in care ai nelimitat in retea la 2 euro si cele mai mici tarife.
Vrei sa spui de ce nu dau sim-uri fara telefon probabil.

Iei frumos telefonul lor, in pui bine in cutie la pastrat si pui simul in ce telefon vrei tu, apoi il poti face cadou cuiva.
Oricine isi poate face abonament acum, nu mai depinzi de alte servicii.

Era sa uit, abonament doar cu buletinul. Cel putin asa se procedeaza la Digi Net Mobil.

Editat de danutz1, 12 decembrie 2009 - 17:31.


#4
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.538
  • Înscris: 10.09.2003
danutz1, a zis ca nu au mobile la el in oras.

#5
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postdanutz1, on 12th December 2009, 18:29, said:

Era sa uit, abonament doar cu buletinul. Cel putin asa se procedeaza la Digi Net Mobil.
Și eu tot doar cu buletinul am luat modemul, oricum e moka abonamentul atâta timp cât păstrez Fiberlink 2 (și n-am motive să renunț, sunt mulțumită de el!).

#6
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postmike77, on 12th December 2009, 17:13, said:

Multumesc pentru cei ce si-au facut timp sa citeasca!
Defapt ar trebui să mulțumești autoritătii nationale ancom pentru că anumitor operatori le-a acordat 20 000 000 milioane numere de telefon din care care jumătate stau nefolosite prin tarabe iar celor de la rds le-au acordat doar 2 000 000. Că tot zicea speedo la un moment dat că domnul marinescu citește forumul... Poate ne citește doleanțele...
P.S. Nu ești condiționat de catv sau fiberlink pentru un abonament de telefon mobil. Eu am făcut abonament de digi.tel + digi.mobil 2 nelimitat la o adresă unde nu am catv, fiberlink sau dth. Atât doar că nu prea mai au numere de alocat. Pentru o platformă prepay îți trebuie o bază de numerotație considerabil mai mare ca la postpay, cartelele se cumpără și se aruncă frecvent. Asta înseamnă un număr tampon de numere de telefon în circuit numere pe care momentan nu le au.

Editat de kineceler, 12 decembrie 2009 - 17:42.


#7
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.113
  • Înscris: 20.01.2007
Asta tine de organizarea RDS.
Isi poate face in alta localitate, declaratie pe propria raspundere ca locuieste la alta adresa.
Insista sa faci acolo unde au, nu au de ce sa te trimita in localitatea de domiciliu.
Daca pentru net se poate, de ce nu s-ar putea si pentru mobil?

Editat de danutz1, 12 decembrie 2009 - 17:43.


#8
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.995
  • Înscris: 16.05.2009
La net se poate pentru că nu ai număr de telefon la cartelă... Problema nu sunt terminalele. Huawei-uri mamă doamne... Nu au numere pentru usim-uri.
Ei au niște calupuri de numere din prefixele 0770 și 0771 rezervate pt fiecare județ în funcție de numărul de locuitori. Un număr pentru bucurești dat cuiva din provincie este un număr în minus pentru clienții din bucurești de exemplu, dar bucureștiul are un potențial mai mare decât alte zone. Riscă să rămână fără numere în bucurești și cu un surplus de numere la cuca măcăii. Se aduc cartele înapoi de la cuca măcăii, deci altă cheltuială.

Editat de kineceler, 12 decembrie 2009 - 18:00.


#9
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.113
  • Înscris: 20.01.2007
Sa fie chiar atat de serioasa problema resurselor de numerotatie?
Nu cred sa fi ajuns ei la 2 milioane de clienti ca sa nu mai aiba numere.
0770 si 0771 sunt nongeografice.

Editat de danutz1, 12 decembrie 2009 - 17:49.


#10
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.289
  • Înscris: 05.04.2006
Totuși au mai recuperat din numerele care probabil că zăceau prin sertare. O tanti primise ieri un număr de forma 0770.3xx.xxx la un abonament nou de 2 euro.

@inițiator,
Ai fost refuzat de cei de la RDS chiar și pentru un abonament de 2 euro?

#11
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postdanutz1, on 12th December 2009, 17:48, said:

Sa fie chiar atat de serioasa problema resurselor de numerotatie?
Nu cred sa fi ajuns ei la 2 milioane de clienti ca sa nu mai aiba numere.
Eu am în familie în momentul ăsta 6 numere de digi.mobil + 3 numere de digi.tel. Nu mi se pare improbabil să fi ajuns pe la două milioane.

View Postdanutz1, on 12th December 2009, 17:48, said:

0770 si 0771 sunt nongeografice.
Eu știu că sunt nongeografice dar nu poți trimite 100 000 numere și în bucurești și în iași și în brașov... Trimiți 300 000 în bucurești și 50 000 în rest. Poate par eu complexat că locuiesc în bucurești dar asta e realitatea, bucureștiul are mai mulți locuitori, deci mai mulți potențiali clienți.

Editat de kineceler, 12 decembrie 2009 - 18:04.


#12
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 681
  • Înscris: 04.09.2008

View Postinside_spy, on 12th December 2009, 17:50, said:

@inițiator,
Ai fost refuzat de cei de la RDS chiar și pentru un abonament de 2 euro?

Acum o luna nu era posibil nici cu abonament de 2 euro.
O sa incerc sa merg la ei cu o cerere de portare, a unui numar din alta retea daca nu au numere... cu toate ca ei mi-au spus clar ca au primit cateva telefoane pe care le-au dat si nu mai au. Poate ar trebui sa ne inscriem pe tabel, ca pe vremea... la un tv sau un frigider.
Asa cum a spus @kineceler localitatile mari si foarte mari au prioritate, iar provincia cu localitati de numai cateva mii de locuitori sunt lasate la urma si nu li se mai acorda nici o atentie... stand de vorba la RDS din localitate au zis ca oricum sa facut o exceptie cu introducerea fiberlink in oras si au facuto doar pt. ca au cumparat cateva sute de abonati ai unei retele de bloc, al carui patron mai avea peste o mie de abonati in localitatea vecina... si asa se explica de ce am fost si noi cablati fiberlink.  Probabil si alti dintre voi initial ati fost intr-o retea oarecare de bloc, pe care a cumparato RCS-RDS...
De netul mobil nici nu se pune problema... trebuie sa ai relatii mari sa ajungi la asa ceva... :)

Ar mai fi multe de spus... sa ajung la ei sa mai intreb cum stau lucrurile... ca se schimba de pe o zi pe alta...

Editat de mike77, 12 decembrie 2009 - 19:39.


#13
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.677
  • Înscris: 07.03.2009
Ar fi frumos ceva de genul:
- credit 2E valabil 3 - 6 luni cu ceva sute de minute-sms-mms in retea si ce depaseste, 1c/min-sms-mms in retea
- la o reincarcare mai mare de X euro, sa ai convorbiri nelimitate in retea pt cateva luni
- reincarcare minima 2E (la celilalti operatori parca e minim 4E)
- internet pe mobil 1,2,3 Gb pentru inca 2E extraoptiune

s.a.m.d.

Editat de Hamutovski, 12 decembrie 2009 - 20:17.


#14
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.752
  • Înscris: 10.05.2008
ce nevoie ai de prepay cand ai abonamentul ZERO ????

LE : oricine are catv sau dth de la DIGI si sta la curte poate beneficia de fix3g+mobil gratuit sau numai fix sau numai mobil. Daca dati de dobitoci care refuza sa va asocieze si mobilul cereti-le sa faca o verificare la centru si eventual faceti-le o plangere.
daca nu sunt pe stoc, ghinion.
recivere DVB-C nu exista, doar conserve de "digital".

Editat de maistoru, 12 decembrie 2009 - 22:22.


#15
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.289
  • Înscris: 05.04.2006
Inițiatorul își dorește un mobil dar nu poate beneficia de el fiindcă la el în oraș (o localitate mai mică dacă am înțeles bine) nu se găsesc mobile în casierii. De-asta ar fi bun prepay-ul: ar da 4-5 euro pe un SIM și n-ar fi obligat să ia și Huawei-ul (care nu e de găsit).

#16
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postmaistoru, on 12th December 2009, 22:14, said:

ce nevoie ai de prepay cand ai abonamentul ZERO ????

LE : oricine are catv sau dth de la DIGI si sta la curte poate beneficia de fix3g+mobil gratuit sau numai fix sau numai mobil. Daca dati de dobitoci care refuza sa va asocieze si mobilul cereti-le sa faca o verificare la centru si eventual faceti-le o plangere.
Păi poate vrea mai multe. Tata are două mobile și fix asociate. Unul e la el unul la mama, eu mi-am făcut pe adresa mea și cum nu am acoperirea catv sau fiberlink...
Oricum doar cu calupul 0772 nu se poate lansa o platformă prepay. Ar trebui cel puțin încă 0773 și 0774.

Editat de kineceler, 12 decembrie 2009 - 22:25.


#17
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postkineceler, on 12th December 2009, 22:23, said:

Păi poate vrea mai multe. Tata are două mobile și fix asociate. Unul e la el unul la mama, eu mi-am făcut pe adresa mea și cum nu am acoperirea catv sau fiberlink...

nu mai exista oferta in care se asociau fixului pana la 3 mobile.

p.s. pazea ca incepe strangerea in bucuresti 8.000. neutilizate in ultimele 3 luni ( sau mai mult ) :D.

#18
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postmaistoru, on 12th December 2009, 23:25, said:

p.s. pazea ca incepe strangerea in bucuresti 8.000. neutilizate in ultimele 3 luni ( sau mai mult ) :D.
Super, înseamnă că se mai eliberează numere.  B)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate