Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intamplari paranormale

- - - - -
  • Please log in to reply
599 replies to this topic

#37
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
pai ce zici tu acum e altceva. pasarica zicea: i saw a pussycat. i did , i did sau i've just seen a pussycat... si e ok asa;pe cand in propozitia ta , adica prima propozitie i see more and more fools around - se exprima ideea de schimbare de development adica de ceva ce se schimba in mod continuu si astfel nu poti folosi present tense simple.
Oricum nu e o greseala asa de grava...cum ziceam...mai grava e corectarea respectiva decat greseala ta...tu macar ai ca scuza ca nu ai zis ca esti expert la engleza pe cand corectorul tau a zis ca e maestru.
Si zic ca greseala ta nu e mare pentru ca se mai foloseste si exprimarea ta desi din punct de vedere gramatical nu e corect

#38
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

StormRider, on Jun 4 2005, 16:01, said:

Malone a gresit pentru ca trebuia sa foloseasca present continuous

<{POST_SNAPBACK}>


nope... perceptiile se exprima mai rar folosind timpurile "continuous"... poate doar in ceva de genul "Lately I've been seeing more and more"... dar aici e present perfect continuous...

#39
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Domnilor, eu am invatat vorbind si citind. Pot sa-mi beau cafeaua linistit citind The Sun in loc de un ziar romanesc dar referitor la regulile gramaticii engleze sunt la fel de cunoscator ca ultimul fermier din Essex (UK of course). Poate o vorbesc mai complet decat el insa...:-)} ca si nativi, nu stiu de ce-mi vin pe limba acele cuvinte. So...

Dati si exemple pe langa timpii aia va rog, ca sa intelegem si noi fara sa mai cautam manuale.

#40
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
nu cred. te inseli! de ce zici asta? pentru ca e o actiune care incepe din trecut si se continua in prezent?
It is getting colder and colder every day. - e tot o perceptie si se foloseste present continuous. - e tot o perceptie...

Sursa: Sue O' Conell - Advanced English - manualul pentru CAE

#41
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
deci gtk are dreptate in cazul asta: present perfect - se refera la o actiune care incepe din trecut si se continua pana in prezent. forma sa: have+verbul la forma a treia  ex: i have just finished reading ...a book

present continuous - se refera la o actiune care se intampla in momentul vorbirii.
I am reading a book right now.

Deci dupa cum se poate vedea diferentele sunt destul de mici(trebuia sa dau un exemplu cu present perfect continuous iar explicatiile date sunt pentru a intelege oricine)
Dar exista si niste exceptii iar daca Sue O'Conell zice asa...eu zic sa o credem...

#42
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
ce zici tu "it is getting colder"  nu e o perceptie si e corect asa... daca ai spune "I'm feeling that it's getting..." ar fi o perceptie.... present perfect am folosit din cauza lui "lately"...

PS. spuneam eu ca ar fi buna o arie pt. limbi straine  :) dar din pacate la propunere arie nu s-au gasit prea multi sa voteze :(

Edited by gtk, 04 June 2005 - 17:34.


#43
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
pai cu lately ala, corect asa e. Dar in exmplul lui malone eu sustin ca e bine cum am zis.
Nu stiu ce sa zic...oricum e destul de discutabil...Dar concordanta timpurilor oricum nu are ce cauta aici. Concordanta la ce?...cred ca cu asta esti de acord, nu?

#44
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
da, este corect si cu continuous, nu am zis ca nu... referitor la concordanta timpurilor ar fi doua chestii:
1. nu putem vorbi de o concordata in cadrul unei fraze pt. ca nu e cazul...
2. ...insa totusi e necesara concordanta pentru ca e vorba de continuarea ideii... Nu ai cum sa spui "I do/am doing" si dupa aia sa vii sa completezi "I did it"  pentru a intari ideea.... nici nu prea are logica

#45
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004

maxy, on Jun 3 2005, 13:04, said:

@[CL]VisanCosmin, ai o imaginatie hiperactiva.

Mie mi s-au implinit de vreo 4-5 ori visele. Ce am visat, dupa 7-8 zile s-au implinit...  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>


Ma visezi si pe mine marele castigator la 6 din 49 ? Pleeeeease.......

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@retele: ai văzut The butterfly effect (sper ca am scris bine.. NU este nevoie să săriți pe mine pentru corectare... :death: )

#47
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Imi permit o observatie: nu era continuarea ideii. Era o legenda la imagine care la randul ei trebuia sa induca umor prin asociere cu fraza initiala.

#48
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
da si nu... :)  avand in vedere ca suntem pe un forum si ca lumea nu scrie corect gramatical nici in limba romana eu nu l-as taxa atat de tare pe malone...si plus de asta pot fi considerate ganduri puse pe hartie si nu e nevoie sa ai coerenta si coeziune.
si daca tin eu bine minte(s-ar putea sa ma insel) nici pasarica aia galbena nu se exprima corect deci poate fi un fel de citat  :)
Iar corectorul putea sa si explice de ce a zis de concordanta si daca era asa de priceput pe cum se credea ai corecta si prima propozitie care in conditiile astea chiar nu mi se pare atat de grav. Daca stai sa te gandesti bine engleza lui malone seamana cu engleza a jumatate din americani care tind sa isi simplifice limba eliminand de multe ori present perfect spre exemplu.
Oricum per total nu mi se pare mare chestie doar daca stai asa sa verifici tot la sange...atunci e altceva...Adica pe mine cand am citit postul nu m-a apucat o dorinta nemaipomenita sa il corectez si nici nu m-a deranjat atat de tare la ochi sa ai spun lui malone ca nu stie engleza...pt ca in conditiile astea mi se pare acceptabil

OK. Hai ca am obosit :D eu zic sa punem punct aici. Mai stam de vorba cu mare placere si alta data :coolspeak: ...daca se aude ceva cu aria in limbi straine sunt prezent la datorie  :D  
Salut!

later: malone man :)  poate arunci daca vrei si un ochi aici 'cause i'm out of ideas

Edited by StormRider, 04 June 2005 - 19:04.


#49
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
:notangel:

#50
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

StormRider, on Jun 4 2005, 19:53, said:

...daca se aude ceva cu aria in limbi straine sunt prezent la datorie  :D 

<{POST_SNAPBACK}>

pai ai putea sa votezi(daca nu ai facut-o) aici http://forum.softped...showtopic=49649
si eventual sa mai scrii un rand...

oricum cred ca nu trebuia sa pun optiunile da/nu...

#51
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

i0nutzb, on Jun 4 2005, 19:40, said:

@retele: ai văzut The butterfly effect (sper ca am scris bine.. NU este nevoie să săriți pe mine pentru corectare... :death: )

<{POST_SNAPBACK}>

la cum ai scris, se cheamă că faci o afirmație, dar nu mi-e clar dacă te referi la film sau la teoria cu același nume...
și nu, n-am văzut nici filmul, și nici teoria aia n-are legătură cu povestioara mea.

#52
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

CRISTAKEM10, on Jun 3 2005, 01:44, said:

Eu nu iti spun asa ceva   :D  , dar am si eu o intamplare mai neobisnuita de remarcat. Acum ceva timp fiind cu niste prieteni acasa la unu din ei , fiind 1-2 noaptea , a inceput la TV marile reclame care pe timpurile alea umpleau minute bune ecranul - cu '' domnisoare  APRINSE ''.
Pana acum nimic interesant  pana in momentul in care am vazut ca SE SCHIMBAU singure posturile de la TV , DAR un mare DAR tot pe reclame cu '' domnisoare  APRINSE ''.deci timp de un sfert de ora am vazut TOATE reclamele de pe toate posturile ROMANESTI fara vointa noastra .
TIN sa va spun ca bateriile de la telecomanda erau scoase , toti aveam mainile la VEDERE si fara nici un obiect in ele , si in afara de noi nu mai era nimeni in apartament care ar fi putut face ceva .
Nu cred ca tine de paranormal dar NICI acum nu stiu cum se poate asa ceva . Televizorul era un GOLDSTAR mi se pare - model destul de nou la vremea aia.

<{POST_SNAPBACK}>

mie mi s-a intamplat sa mi-o ia televizorul razna dupa ce am pus un magnet pe el.
poate o fi ceva in genul asta :)

sau poate pur si simplu era un bug in softul tv-ului.

#53
[CL]VisanCosmin

[CL]VisanCosmin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.05.2005
Spuneți că am imaginația bogată. Foarte bine !! I-ascultați aici, o poveste paranormală:



                                            Ionică


      Era o noapte de vară. Afară ploaia nu înceta de vreo 3 ore. De ceva vreme, chiar se întețise. Vântul trântea picăturile asupra ferestrelor. Ionică stătea întins în pat și nu putea adormi. Se gândea la o poveste de groază pe care i-o spusese tătăl său înainte de culcare. Era vorba despre monștrii din jurul casei, fantome, cimitire în miez de noapte. La acel moment, nu se speriase, dar noua atmosferă nu îi creea o stare tocmai liniștită. Vântul vâjâii pe la fereastră. Ionel tresări. Vreo fantomă ? Ei... Închise ochii și rămase așa. Aștepta în tăcere. Ploaia își potoli din furie. Se lăsa o liniște deplină. Ionică știa că ceva avea să se întâmple. Un trăsnet lovi în apropiere și băiatul fu săltat în sus de groaza care îl surprinse. În acel moment, observă pe geam cu coada ochiului ceva nedeslușit ca niște ochi. Încremenii. Ploaia se înteți mai tare ca niciodată în seara aceea. Printre zgomotul creat de furtună, se mai auzeau suave șoapte din noapte. Băiatul tremura. Hotărî că nu mai poate sta nemișcat și înfricoșat. Trebuia să aprindă becul. Dar întrerupătorul era în cealaltă parte a camerei. Va reuși oare să ajungă acolo ? Mai întâi se întoarse cu fața în sus. Încet deschise ochii și îi aruncă asupra camerei. Nimic neobișnuit. Se uită la întrerupător. Jos, lângă el se afla un ursuleț de pluș. Acesta se rostogoli deodată. Ionică încremeni și rămase cu ochii fixă asupra animăluțului. Această stare tensionată dură ceva vreme. După ce Ionică se convinse că doar i se păruse, ursul întoarse capul spre el. Băiatul țipă și alergă de îndată spre întrerupător. Dar se împiedică și căzu în mijlocul camerei. De aici vedea foarte bine sub pat. O mână verde gelatinoasă apăru de aici și se apropie de băiat. Ionică, turbat de groază se ridică și aprinse în sfârșit becul. Acum totul părea altfel. Era ca ziua. Se uită sub pat și nu văzu nimic, absolut nimic, cu excepția unei curățenii lună. Luă atunci ursulețul și îl privi. Părea cât se poate de normal. Dar pentru orice ocazie, îl aruncă afară din cameră. Întorcându-și privirea văzu pe perete gheare și ochi roșii. Atunci se luă lumina, iar o rafală puternică de vânt, spare geamul. Pe geamul spart apăru o mână. Băiatul rămase lângă ușa și privi teribila scenă. Mâna rămase acolo. Dar lângă ea, apăru una nouă, o mână de schelete. Imediat se ivi și capul scheletelui. Ionică deschise degrabă ușa și o luă la fugă spre dormitorul tatălui. Dar în fața ușii, dormea zgomotos un câine negru și mare. Se uită în spate. Niște ochi roșii de sub o glugă neagră zdrențuită îl priveau. Creatura se apropia. Ionică alergă și îi dădu un picior câinelui. Animalul se trezi și se uită fioros la băiat, lăsându-i să-i curgă din gură în loc de bale, sânge. Furios se repezi asupra lui. Ionică se feri și câinele dădu bot în bot cu creatura din spate. Aceasta scoase un sunet ascuțit și luând câinele îl apropie de gură și începu să îl ciopârțească. Holul se umplu curând de mațe, organe și sânge. Ionică intră în sfârșit în camera tătălui.
- Tată, ajutor !
- De ce, dragul tatei ?
- ...
- ... Nu-ți plac prietenii mei ?
- ! ?
      Tatăl se întoarse spre el și își scoase fața. Rămase doar o față de carne putrezită cu sânge proaspăt. Ionică leșină.
      Drama ar fi continuat, dar mama îl sculă pentru că trebuia să plece la școală. Băiatul răsuflă ușurat și merse la baie pentru a se spăla. Uitându-se în oglindă, spuse:
- Ce vis de groază am avut !
- Povestește-mi-l și mie.
      Ionică încremeni, rămânând cu privirea asupra oglinzii. Ionică de aici se uită la el, ciudat.
- Sânge, sânge... vreau... mâncare... tu...tuuuu !
      Atunci se auzi oglinda spărgându-se. Băiatul începu să tremure. Așa ceva nu era posibil, doar se trezise. Nu se putea ca imaginea din oglindă să-i vorbească. Vrând să se trezească, dădu drumul la apă rece. Din robinet începu să curgă noroi cu râme și alți viermi......................


...................... ( peste 15 ani ) ...........................


      -  știrile Pro TV –
      - Un tânăr s-a sinucis azi dimineață, și a lăsat pe un bilet motivul pentru care a recurs la o asemenea faptă înjositoate.....
.......15 ani... Astăzi se împlinesc 15 ani. Nu-mi dau pace. Creaturile..... Nu mă lasă să trăiesc.... Voi înnebuni.... Dacă nu am înnebunit deja. Ce au cu mine ? Ã ? CE ? Nu veți crede... dar babalaii, fantomele, monștrii, scheleții și mulți alții mă terorizează în fiecare... Am încercat să anunț poliția dar nu am putut..... Nimeni nu m-a crezut.... De ce ? De ce ? Veți vedea cu toții. Pe mine doar m-au testat, dar..... pe voi..... vă vor servi la cină...... Să nu mă credeți. Nu aveți decât..... Când vă veți da seama, va fi prea târziu.... Dacă.... nu este.... DEJA. Nu mai suport. Adio. Trebuie să plec. Dacă nu-i poți învinge, alătură-te lor. E soluția cea mai bună....... VIN !



p.s:    Zahei strigă peste tot: medicamente, medicamente !! Săracul, are nevoie urgentă de ele. Haideți să-l ajutăm. Să punem ban cu ban și să îi luăm o cutie de medicamente !!

#54
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

[CL]VisanCosmin, on Jun 5 2005, 13:03, said:

p.s:    Zahei strigă peste tot: medicamente, medicamente !! Săracul, are nevoie urgentă de ele. Haideți să-l ajutăm. Să punem ban cu ban și să îi luăm o cutie de medicamente !!

<{POST_SNAPBACK}>

trateaza-te ACUM. inca nu e prea tarziu sa scapi de babalai.
http://forum.softped...owentry&eid=157

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate