Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 

sfat acte masina

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008
salutare

de ceva timp tot caut o masina..

am gasit-o, am vazut-o, am placut-o, am negociat-o, acum o vreau....

problema e cu actele. tipul are masina luata in leasing la bcr impreuna cu alte 4 masini pe firma. mia spus ca mai are de plata doar taxa reziduala la toate 5 si apoi le radiaza, bla bla bla.
masile are numere de leasing dar sunt expirate. nu se poate circula cu ele.
problema e ca acum nu pot sa iau masina. dupa ce el termina cu leasingul, o radiaza, scoate fisa fiscala, etc, eu ce trebuie sa fac? masina e la o distanta de 400km... nu am cum sa o aduc la autentificare ca sa o trec pe numele meu si sa scot numere decat pe triler teoretic.
intrebarea mea este: pot sa scot un rand de numere rosii sau provizorii ceva, in calitate de cumparator.. in momentul in care eu semnez un act de vanzare-cumparare, am factura, talon, fisa fiscala, toate actele masinii efectiv, dar nu am masina? pentru ca sa o aduc pe triler, nu-mi convine

mai am eu de platit vama sau vre-o chestie? sau doar cele strict ce tin de inmatricularea pe numele meu. asigurare, rovinieta etc...


tin sa precizez ca numerele sunt expirate de 5-6 luni

Edited by bogdan-berariu, 10 December 2009 - 12:52.


#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Poti lua numere rosii daca ai contract de vanzare-cumparare pe numele tau, de la tine din judet.

#3
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008

View PostMarius3k, on 10th December 2009, 12:54, said:

Poti lua numere rosii daca ai contract de vanzare-cumparare pe numele tau, de la tine din judet.

deci nu e nici o problema cu numerele rosii :worthy:  -->>sunt mai linistit<<-- :coolspeak:

acum daca el nu a terminat cu leasingul, dar ami face contract de vanzare-cumparate, pot scoate numerele? ce acte am nevoie la numere rosii?
va multumesc enorm... :cheers:

#4
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
cum sa faci contract de vanzare-cumparare, daca masina nu e a lui, ci a firmei de leasing? ar trebui sa te interesezi la BCR, sa vezi ce mai e de platit, cu ei ar trebui sa tratezi, ca e masina lor. faptul ca de 5 luni, omul n-a putut plati taxa reziduala, nu ti se pare dubios?

#5
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007
masina de firma(probabil km destul de multi), nemiscata de 5-6 luni (ca a avut numerele expirate si nu s-a putut circula)...cam dubioasa treaba. grija mare :).

#6
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008
dar un pre-contract se poate face? ce valoare ar avea?

#7
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
omule, stiu ca te mananca, sunt sigur ca e prima ta masina, dar grija mare sa nu te arzi.
ce precontract sa faci si cu cine???? tu nu pricepi ca masina e a BCR-ului, inmatriculata pe BCR, cartea de identitate a masinii e la BCR????? e ca si cum eu ti-as vinde masina lui Bekali.  ( asta, daca omul nu minte, cea ce eu sincer ma indoiesc. )
contractele de leasing, erau f stricte, daca intarziai cu plata, veneau si-ti luau masina din fata casei, pt ca au si ei o cheie. greu de crezut ca pe asta l-au lasat 6 luni fara sa plateasca. mai degraba, e tzeapa, iti cere niste bani, sa achite taxa reziduala, cica, apoi nu mai vezi nici banii dati, nici masina, omul isi cauta alt fraier pe care sa-l pacaleasca la fel ca pe tine.  ai vazut macar talonul masinii? ai verificat daca e aceiasi masina din talon, sau alta? cine e proprietarul? cine, sau ce firma apare in talon ca si utilizator?
ca sa faci numere rosii, trebuie sa faci un contract de vanzare cumparare cu proprietarul masinii, (BCR, in cazul de fata), s-o radiezi la finante, apoi cu toate actele originale, mergi la politie sa-ti dea numere rosii. ( dupa ce ai platit rca si taxa de inmatriculare provizorie). cum vrei tu sa scoti numere rosii, din moment ce n-ai cartea de identitate  a masinii???? am mai spus, mergi la firma de leasing, cu omul care vrea sa-ti vanda masina, ca singur mergi degeaba, si vezi acolo ce se poate face. dar sa mergeti la firma, nu sa va intalniti in oras, la o cafea, cu unul care pretinde c-ar fi de la BCR!!!

#8
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008
hmmm
da...

prudenta mare atunci. iau masina doar daca termina leasingul.

ms  mult de sfaturi

#9
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
pai,teoretic, leasingul s-a terminat de 6 luni. avand in vedere ca masina e la 400 km de tine, zic sa treci pe la BCR-ul din orasul tau, le explici situatia, si daca nu vor muri de ras, poate iti vor explica ei cum ar trebui sa procedezi.... sau poate au ei o oferta mai buna.. o gramada de masini au fost ridicate de firmele de leasing, pt ca clientii nu si-au mai platit ratele... nu mai au unde le depozita si le vand la pret de nimic.

#10
bogdan-berariu

bogdan-berariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 11.04.2008
ms de raspunsuri
:cheers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate