Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 

ce inseamna o fotografie buna?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#91
benediction-alvarado

benediction-alvarado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.08.2009
multumesc ptr aprecieri.

sunt  de acord cu ce ai spus tu. nu am cunostinte de specialitate, de altfel am specificat asta inca de la inceput. de aceea nici nu am vrut sa ma lansez intr-o critica la nivel tehnic. de asta m-am si intrebat de ce acesti oameni/artisti/ sunt totusi catalogati drept fotografi (au expo, iau premii, merge in tabere etc).  initial cand le-am vazut lucrarile si eu m-am mirat, dar am zis, ma hai sa ma mai uit. si uite asa au ajuns sa-mi placa unele. si sa ma gandesc ca exista si alte criterii decat cele tehnice in judecarea fotografiei.  daca nimeni altcineva nu le-ar fi apreciat nu cred ca m-as si apucat eu de nebuna sa sustin sus si tare ca au ceva bun in ele. m-am bazat totusi si pe parerile altora (oameni zi eu avizati cum ar fi cei din photomagazine)

#92
silviu28

silviu28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.08.2009

View Postbenediction-alvarado, on 10th December 2009, 12:42, said:

bun, atunci hai sa incheiem topicul, o sa deschid unul unde mi-ai sugerat tu daca o sa mai am energia necesara. :)

deci, in concluzie:
ceea ce m-a determinat sa deschid topicul aici (la critica, intre timp s-a mutat) este faptul ca, urmarind de ceva vreme rubrica de critica foto mi s-a parut ca insistati f mult pe tehnica, adica tindeti sa aspirati la stapanirea unei tehnici perfecte in ideea ca astfel fotografiile vor iesi automat f bune. si atunci cand cineva se abate de la tipul asta de abordare (dupa toate regulile), sunteti destul de retincenti (de exemplu am vazut ca va deranzeaza granulatiile sau alte texturi)
as fi putut sa o iau incet si va prezint mai intai foto digerabile, ca apoi sa va sochez cu primul link. dar, tot din experientele mele anterioare, astfel de topice cumintele sunt sortite pieirii de la inceput. am mai initiat si pe un  forum de film un topic cu film experimental si cu video-art si de abia daca au raspuns 3 persoane. asa ca da, am vrut sa fac un pic de valva, dar nu sa rad sau sa-mi bat joc de voi.
cat despre ceea ce am postat pot sa mai zic asa:
- ion zupcu, mark kessel, susan burnstine si edward steichen mi se par niste fotografi buni (pe primii doi i-am descoperit in photo magazine, o revista care mie  mi se pare ca are ceva de spus si o apreciez. nu cred ca au aparut acolo chiar degeaba) si un fotograf care vrea sa-si faca o oarecare cultura in domeniu ar trebui macar sa arunce un ochi, chiar  daca in final nu vor fi pe gustul lui.
- cat despre celelate doua propuneri, aici e subiectiv. pe una dintre tipe am cunoscut-o in avion cand am mers la paris, pe cealalta am gasit-o pe facebook, intamplator. am vazut ca au ceva premii & stuff (asta conteaza prea putin, nu premiile te fac mare), mi-au placut unele fotografii - nu toate. si m-am gandit sa vi le arat si voua ca un alt mod de vedea. nu sunt eu cea care sa stabilesc daca ca asa trebuie sa facem foto. sau dimpotriva, ca asa nu trebuie. poate ar trebui sa luati aceste imagini ca pe niste experimente, unele reusite, altele mai putin, dar care - impreuna pot forma un tip de viziune  care merita (?) aratat. si din care POATE putem invata ceva.

imi cer scuze fata ce cei pe care, involuntar, i-am jignit. nu ma consider mai bune decat cei de aici, nici mai educata, nici mai culta, am o perceptie un pic diferita, atata tot.  nu vreau sa intelegeti din ceea ce am tot tocat pana cum ca nu-mi place fotografia "clasica". dimpotriva. multi dintre cei care ati comentat aici aveti fotografii f frumoase, pe care mi le-a spune cu placere pe perete.


si acum, ca sa ma bag singura in gura lupului voi face public linkul pe care i l-am trimis lui andreiuc.

http://www.peisajcitadin.blogspot.com/

felicitari!!
imi plac "peisajele citadine"

#93
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
mie nu-mi plac, niste mazgaleli, alea cu biserici cel putin par si incomplete. eu vad pictura plina de detalii cum sunt lucrarile lui Picasso si altii.

Postez si eu una in acelasi ton, dar nu stiu s-o explic, poate se baga cineva care stie.

Attached Files

  • Attached File  moon.jpg   257.32K   55 downloads


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate