Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Recomandare Furnizor Servicii pt Philips FullHD 37PFL5604H

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sethphoto

sethphoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 18.09.2007
Salutare,

Sunt in pragul de a cumpara acest lcd http://www.debo.ro/p...-h-12-94cm.html , urmeaza sa vizionez televiziune normala, momentan SD, dar vreau sa trec la digital indata ce voi face achizitia, am sa ma mai uit la HD-uri(inclusiv 1080p) via PC.

Acum dilema e urmatoarea, televizorul va fi folosit 80% pt tv, iar 20% pt filme via pc. Ce servicii mi-ati recomanda ? Digi TV ? Dolce? mentionez ca mi-ar placea sa prin canalele cat mai clare si placute ochiului.

Multumesc.

#2
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007

 sethphoto, on 6th December 2009, 14:54, said:

Salutare,

Sunt in pragul de a cumpara acest lcd http://www.debo.ro/p...-h-12-94cm.html , urmeaza sa vizionez televiziune normala, momentan SD, dar vreau sa trec la digital indata ce voi face achizitia, am sa ma mai uit la HD-uri(inclusiv 1080p) via PC.

Acum dilema e urmatoarea, televizorul va fi folosit 80% pt tv, iar 20% pt filme via pc. Ce servicii mi-ati recomanda ? Digi TV ? Dolce? mentionez ca mi-ar placea sa prin canalele cat mai clare si placute ochiului.

Multumesc.
calitate si tehnologie = upc ... si curand si romtelecom cu iptv ... daca vrei ieftin si prost ... rcs... ( vorbim doar de televiziune aici )

#3
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
la in curand puteai sa precizezi si rcs iptv :)

in primul rand iti recomand sa alegi un operator terestru, fara DTH !

in targu-mures ai acces la ambi operatori de televizune prin cablu ? rcs si upc ?

#4
sethphoto

sethphoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 18.09.2007
Din pacate nu avem UPC, aici e monopol RCS si DOLCE

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
nu-i problema, atunci alegi rcs cablu digital ;
tv-ul tau vad ca are si dvb-c :D
asta inseamna ca o sa ai acces la pachetul digital de la rcs fara sa ai receiver de la ei sau fara te abonezi in mod implicit la pachetul digital, te abonezi la pachetul baza analogic si prinzi si 64 digitale SD si 1 canal HD  ;)

Edited by catalinman, 06 December 2009 - 15:13.


#6
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007

 sethphoto, on 6th December 2009, 15:06, said:

Din pacate nu avem UPC, aici e monopol RCS si DOLCE
de abonezi la iptv de la romtelecom daca vrei calitate... daca exista vdsl in zona... atunci o sa te poti abona...

iptv de la rcs nu stiu cat de bun va fi ... asa s-a spus si cand s-a lansat digital la rcs... si e o petarda... asa ca nu iti pune speranta in rcs iptv... de digital nici nu mai vorbim... daca nu ai romtelecom iptv ... mai bine alegi dolce... repet .. daca vrei calitate

#7
sethphoto

sethphoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 18.09.2007
Ma tot uit pe site la romtelecom, nu vad nimic legat de IPTV nici la RDS. Ce zvonuri se aud? merita sa astept pana apar astea, si acel timp sa raman la analog?

#8
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007

 sethphoto, on 6th December 2009, 15:17, said:

Ma tot uit pe site la romtelecom, nu vad nimic legat de IPTV nici la RDS. Ce zvonuri se aud? merita sa astept pana apar astea, si acel timp sa raman la analog?
merita sa astepti iptv de la romtelecom

#9
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
n-ai de unde sa stii cum va fi iptv-ul de la rcs !
iar iptv de la romtelecom sa vedem daca va fi si pe linie adsl, liniile vdsl sunt foarte putine, 80% dintre liniile romtelecom sunt adsl, asa ca slabe sanse de vdsl !

rcs pe digital se vede foarte bine, se vedea mai prost cand era preluat dupa Digi TV, acum nu mai e preluare dupa Digi TV !

 sethphoto, on 6th December 2009, 15:17, said:

Ma tot uit pe site la romtelecom, nu vad nimic legat de IPTV nici la RDS. Ce zvonuri se aud? merita sa astept pana apar astea, si acel timp sa raman la analog?
da, te abonezi la cablu analogic (ai acces gratuit si la digital in acelasi timp) si astepti sa apara iptv-ul de la rcs pe fibra optica la 100 mbps  ;)

#10
sethphoto

sethphoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 18.09.2007
Ce am uitat sa va intreb, calculatorul fiind la 10-15 metrii in casa, cum as putea sa leg ? via hdmi ? imi puteti recomanda ceva cablu bun?

#11
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Poti sa incerci si la 10m, masoara exact distanta pt ca fiecare metru conteaza la semnal. Vezi sa nu iei cel mai ieftin, dar nici aberatiile alea care ajung sa coste cat 1/4 din tv. :) Mai bine te gandesti si cum ai putea aduce PC-ul mai aproape, nimic nu e garantat la distanta asta.
http://www.bluejeans...an-hdmi-run.htm
Vezi si unde gasesti cablu HDMI asa lung in Tg-Mures, nu cred ca e ceva usor de gasit.

Dolce vs DigiCablu=Digi all the way.

Edited by Blackhawk, 06 December 2009 - 16:46.


#12
sethphoto

sethphoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 18.09.2007
Okay, am cumparat tv-ul, sunt destul de multumit de el, desi nu ar strica 100 hz, doar ca nu am avut bani, in fine, sunt multumit! O problema am, calculatorul fiind in alta camera decat tv-ul, l-am legat cu un hdmi de 10m, totul merge perfect, imagine buna, nici o problema, doar ca, nu imi merge full screen, doar daca tin tv-ul ca si main display, si calculatorul extended. Asadar rezolutia de pe pc e 1680x1050, si daca bag extended de aici, atat intra si pe tv, nu 1920x1280. Cum as putea sa fac... ca pc-ul sa fie principalul si cand dau extended, sa imi apara full screen pe tv?

#13
sethphoto

sethphoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 18.09.2007
Cealalta idee, cum as putea receptiona NG HD, Discovery HD si eventual cateva alte programe? am nevoie de un receptor si abonament de unde se emite? imi puteti da 1 exemplu va rog ?

#14
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
http://www.lyngsat.com/hd/index.html

http://www.elstar.ro...09e932212426b33

Chiar si albanezii au HD (digitalb). Iti trebuie abonament. Si evident antena satelit. Iar abonamentul nu este ieftin.

http://www.digitalb....etat/index8.php

#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
NG HD si Discovery HD nu ofera nimeni in RO (ma rog Discovery e la Ines pe IPTV in Bucuresti). In concluzie nu ai ce face decat sa astepti. Discovery HD se pare ca e scump si nu se inghesuie nimeni sa-l bage in grila cu exveptia celor de la Ines. NG HD tot ce se poate ca o sa apara in cursul anului viitor si la RTC si la RDS si la UPC.

Edited by MD, 09 December 2009 - 20:23.


#16
sethphoto

sethphoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 18.09.2007
Multumesc de raspunsuri, apreciez!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate