Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Hosting ieftin pe servere in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
Stefan295

Stefan295

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 07.02.2004
Asa e, de obicei ce-i mare nu-i bun. Firmele mici au mai multa grija de clienti decat firmele mari. La o firma mare nu prea e nici o paguba daca pleaca cineva, pe cand firmele mici ar face orice pentru ca clienti sa stea cat mai mult si sa le recomande serviciile.

Oferta de mai sus ori este pacaleala, ori conditiile din contract nu-ti permit sa folosesti tot spatiul si traficul. Sau daca nu este nici o conditie de genul asta in contract, iti vor suspenda contul din cauza overload-ului. La un asemenea consum de trafic normal ca load level-ul va sari in sus...
Nu pot sa inteleg de ce clientii alearga dupa oferte shared hosting care ofera cat mai mult spatiu si trafic daca sunt constienti ca nu-l vor folosi pe tot.

#38
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostBruzli, on Dec 16 2005, 14:02, said:

Da-mi link la oferta aia sa vedem firma serioasa.

1and1 sunt giganti, si totusi lumea fuge de ei.

Nu intotdeauna mare inseamna si bun.
Oferta este de la netfirms.
Si nu poti compara ceea ce ofera ei care au inceput afacerea cand multi nici nu stiau ce este un computer cu ceea ce ofera multe firme din Romania. Si nimeni nu-ti suspenda contul, iar daca iti dau atat trafic, o fac ca sa fi linistit, nu sa te fortezi sa-l consumi. Si cate conturi crezi ca pot tine pe un server, daca ofera 40GB? Mult mai putine decat firmele romanesti care fac overseling la greu. Astia au datacenterul lor cu milioane de clienti. Crezi ca-si permit sa-si pateze reputatia cu faze de genul celor spuse de tine. Singurul lucru care este dezavantajos in cazul ofertei pe care am prezentat-o este ca nu prea poti sa o adaptezi, deci trebuie sa vezi daca ceea ce-ti ofera este suficient pentru ce vrei tu sau nu.
Iar oferta asta este ca un exemplu de diferenta de pret. Sunt sute de alte oferte poate nu la fel de generoasa ca asta, dar oricum incomparabil mai buna decat se gaseste la unele firme de la noi.
Si nu uitati de titlul topicului---hosting ieftin pe servere din Romania, iar sa ceri 24$ pentru 16Gb(probabil 2GB) de trafic, mie mi se pare mai mult decat absurd. Ce servicii poate justifica un asemenea pret? Pentru ca nu ofera nimic special. Iar dupa ce depasesti banda alocata (care se poate intampla in mai putin de 20 minute) platesti 1$/Gb de trafic de date. Deci mai digerati si voi inainte sa postati.
Si nimeni nu a putut sa-mi argumenteze asmenea preturi.

#39
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostStefan295, on Dec 16 2005, 14:23, said:

Asa e, de obicei ce-i mare nu-i bun.

Asta ti-o spune prietena?  :w00t:
Scuze, dar nu m-am putut abtine.

#40
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
Eu nu i-am folosit, deci nu pot sa-mi dau cu parerea despre ei. In schimb la o simpla cautare in google, apar o gramada de review-uri care nu sunt de lauda.

#41
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostBruzli, on Dec 16 2005, 18:12, said:

Eu nu i-am folosit, deci nu pot sa-mi dau cu parerea despre ei. In schimb la o simpla cautare in google, apar o gramada de review-uri care nu sunt de lauda.
Tinand cont ca sunt suficienti de mari sa nu plateasca publicitate mincinoasa, e normal sa apara review-uri nu foarte spectaculoase. Si la 1000000+ clienti, chiar si 1% daca sr fi nemultumiti, s-ar umple internetul de injuraturi la adresa lor, ceea ce nu e cazul. Iar cei care fac review-uri compara cele mai importante si mai bune firme din domeniu. Cand o sa vezi o firma romaneasca din domeniu pusa pe acelasi plan cu ei, mai vorbim.

Si sa revenim la topic.
Vi se pare putin, un pret de 24$/16Gb de trafic?

#42
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
1.Preturile de shared & reseller pentru gazduirea in dc-ul nostru inca nu sunt publicate pe site.
Ceea ce ati vazut acolo erau preturi pentru shared&reseller pe servere in Savvis,care nu sunt supuse unui overselling de bandwidth& hosting space ,si sunt destinate unei alte clientele.Noi nu am vandut in Romania pana acum,in sensul ca nu am avut o oferta publica .
2.Nu ma pronunt despre netfirms.Dar pot sa dau un sfat: you get what you pay for.
3.Pana cand preturile vor fi afisate,te rog sa te pronunti despre preturile de servere dedicate si servicii de colocare.

Edited by WBF, 17 December 2005 - 14:45.


#43
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
We have the right to take corrective action if Customer's bandwidth or disk usage exceeds the Agreed Usage. Such corrective action may include the assessment of additional charges, disconnection or discontinuance of any and all Services, or termination of this Agreement, which actions may be taken is in our sole and absolute discretion. If we take any corrective action under this section, Customer shall not be entitled to a refund of any fees paid in advance prior to such action.    --------------- Asta cand m-am uitat la ce spuneti despre banda alocata.

Rackspace 40U - Full Cabinet
Bandwidth 2Mbps unmettered----1500$ lunar
-----      
Deci daca voi oferiti la 40U (40-10 servere) o banda de 2Mbps, la pretul de 1500$, la colocare (cu serverul de acasa) la ce calitate ma pot astepta? 2Mbps este o gluma de banda pe care o are orice retea de bloc.

  .Preturile de shared & reseller pentru gazduirea in dc-ul nostru inca nu sunt publicate pe site.
Ceea ce ati vazut acolo erau preturi pentru shared&reseller pe servere in Savvis,care nu sunt supuse unui overselling de bandwidth& hosting space ---- deci sa inteleg ca restul  sunt supuse unui overselling de bandwidth& hosting space.
Iar Savvis ofera accesul la internet nu si datacenterul din cate stiu eu. Am vazut si oferte la 89$/1Tb/100mbps tot in datacentere cu Savvis ca isp. Dar tinand cont ca nu sunt in Romania, nu pot sa constat decat ca se inscriu in acelasi trend de pret cu celelalte oferte.

#44
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
SAVVIS manages 24 data centers in the US, Europe, and Asia.

Au cateva, nu?

#45
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostBruzli, on Dec 17 2005, 17:59, said:

SAVVIS manages 24 data centers in the US, Europe, and Asia.

Au cateva, nu?

Spune unul al lui, nu caruia ii ofera internet. Si nu inteleg de ce tot bruiezi topicul cu discutii despre firme de afara. Aici se discuta despre hosting IEFTIN pe SERVERE IN ROMANIA.

Edited by Bold, 17 December 2005 - 19:05.


#46
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
http://www.savvis.ne.../Colocation.htm
E greu cu google.

Daca nu ma insel tu ai facut comparatia cu netfirms. Sau ma insel?

#47
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostBruzli, on Dec 17 2005, 19:09, said:

http://www.savvis.ne.../Colocation.htm
E greu cu google.

Daca nu ma insel tu ai facut comparatia cu netfirms. Sau ma insel?

Am cerut un datacenter al lor, de unde se poate inchiria server. Si este off-topic, ca si tot ceea ce ai scris. Eu am spus ca ofertele sunt de pana la 50x mai scumpe, si am si adus dovada. Fata de tine care ai spus numai prostii, si absolut nimic la obiect. Drept urmare, iti dau ignore.

#48
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
Sal , am deschis mai demult un topic legat de hosting . erau oferite cam aceleasi versiuni.
vreau sa stiu daca a folosit cineva asa ceva sau daca vi se pare dubioasa oferta.
http://www.simplehost.com/
va multumesc

#49
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
@Bold
Mai frate,tu esti cosmonaut sau cauti prin pubele mai toata ziua?
Am fost politicos cand am intrat pe forumul asta,m-am sters si pe picioare inainte..parol.
Acu,daca nu stii ce inseamana "you get what you pay for"..asta e,la toti ne e greu.La unii mai mult decat la altii.
Ieftin poate sa aiba o gramada de intelesuri:calitate vs pret,pret vs buzunarul tau...etc.
Si Rackspace e ieftin daca stam sa ne gandim un pic.
Daca simti nevoia de un tutorial despre preturi de bandwidth vs calitate in Europa,si in special in Romania,sunt disponibil pe gazduire.info cand ai timp.
Acum,daca simti nevoia de un overselling salbatic ,se poate rezolva.
In alta ordine de idei,rugamintea mea ar fi,cand afirmi enormitati de genul :    De 50x mai scump" sa dai un minim de edit.Sau sa pui un disclaimer despre ce intelegi tu ca limita a suportabilului in conditiile date de 400+ clienti shared pe un server.
Nu cred ca eu,sau bruzli,care ne ocupam de hosting cam de pe cand tu te mirai la parade militare,trebuie sa-ti facem un toutos online despre cum sa cauti oferte de hosting.Ala il gasesti in n variante,in n limbi,si are cam aceleasi treburi dezbatute.
Ia frate ieftin si  dupa aia strange din dinti.....mocca a murit de mult iar Maica Tereza saraca,era albaneza ,si a murit si ea.
Nu stau sa-ti explic despre timpi de acces,audienta majoritara romaneasca,overselling,support,uptime si alte alea alea.Google can be your best friend.Sad but true.

FYI: http://www.layeredtech.com/ daca esti fomist.Asta e doar una din Savvis.Si cea mai ieftina

Edited by WBF, 18 December 2005 - 22:28.


#50
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
@Bold...din nou
Ah,and btw,netfirms este cumva o firma romanesca?
Asta,ca sa ramanem la topic si sa nu pupi si tu un ignore ,pentru ignoranta crasa si pentru placerea de a te lua de bruzli ca un cosmonaut.

Edited by WBF, 18 December 2005 - 22:29.


#51
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Eu inainte sa ma gandesc sa cumpar, mi-am facut un cont gratuit. Da, se ofera asa ceva. Ca sa testezi, inainte sa cumperi. Si imi merge foarte bine.
In ceea ce priveste calitatea dc tau, ma stept la cifre. Adica tu ai o banda de xGB/s, de la y isp, care se imparte la z servere, ceea ce ar asigura o calitate optima. Dar atata vreme cat tu oferi 2mbps la 1500$, nu cred ca ai putea discuta despre calitatea ofertelor altora.
Iar ceea ce ma interesaeza pe mine, ca potential cumparator de servicii de webhosting in Romanai, este in primul rand o banda mare metropolitana, care costa doar cateva sute de $/100mbps, ce vine la pachet si cu banda externa garantata.
In ceea ce priveste GTS, au banda suficienta, calitate buna, preturile sunt cam duble ca afara, dar din pacate se mai adauga adaosurile firmelor romanesti de webhosting, care vor sa castige 1000$/server.
La etp situatia este cam la fel. Ca sa nu mai spun ca cei de la Connex au avut decenta sa-si numeasca dc dataroom.

Iar insultele tale le iau ca un compliment, pentru ca am mintea sa analizez ofertele inainte sa ma pronunt. Fiecare oferta se adreseaza unui anumit tip de cerere. Iar in cazul tau, presupun ca se adreseaza fraierilor.

Edited by Bold, 19 December 2005 - 11:24.


#52
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
Nu te opreste nimeni sa-ti iei server din orice datacenter. Pe langa costul serverului, colocarii, mai trebuie si administrat, daca nu esti foarte bun in linux.

Legat de preturi in datacenter, foarte multe firme nu ofera preturile publice, si unele nici nu discuta cu tine daca vrei doar un server.

Oferta de 24$ - calculeaza cam cat costa o ora de suport tehnic, inafara de costurile cu serverul, si o sa afli ce calitate pot ei sa ofere.

#53
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View PostBold, on Dec 19 2005, 10:56, said:

In ceea ce priveste calitatea dc tau, ma stept la cifre. Adica tu ai o banda de xGB/s, de la y isp, care se imparte la z servere, ceea ce ar asigura o calitate optima. Dar atata vreme cat tu oferi 2mbps la 1500$, nu cred ca ai putea discuta despre calitatea ofertelor altora.
Iar ceea ce ma interesaeza pe mine, ca potential cumparator de servicii de webhosting in Romanai, este in primul rand o banda mare metropolitana, care costa doar cateva sute de $/100mbps, ce vine la pachet si cu banda externa garantata.
Iar insultele tale le iau ca un compliment, pentru ca am mintea sa analizez ofertele inainte sa ma pronunt. Fiecare oferta se adreseaza unui anumit tip de cerere. Iar in cazul tau, presupun ca se adreseaza fraierilor.

Nu erau vorba de insulte.
Statisticile pe care le doresti,ma indoiesc ca le vei primi de la vreun dc,fie el intern sau extern.
Daca nu stii sa faci diferentierea intre un canal de 2mbps clear si un canal de 10 sau 100 mbps shared inseamna ca mai este de sapat.
Sa-ti explic:
2mbps clear inseamna ca ai un canal alocat si garantat de 2mbps.Al tau si numai al tau.
In marea majoritate,la ofertele de 10 sau 100 mbps pe care le intalnesti,te vei trezi cu serverul intr-un canal de 10 sau 100 care este shared.
Cand ai quota(de ex 500 , 1000 sau max 15000 Gb) situatia este de multe ori mai buna,in sensul ca se are in vedere oferirea unui bandwidth mai calitativ via bgp ,si un overselling mai putin feroce.
Tocmai de aceea,dc-uri cu bun simt din US anunta ca ,in cazul unmetered, vei beneficia de bandwidth Cogent pur (cel mai ieftin dar si cel mai prost calitativ) iar in cazul in care optezi pentru varianta metered beneficiezi de mix via bgp.
Sa te lamuresc si mai mult.
In Romania ,in medie 1 mbps clear costa intre 250 si 450 USD.
Depinde de cat cumperi,cum negociezi si de la ce furnizor iei.
Ajungem la 500-900 $ /2mbps.
Cand spuneai de 1500 USD/2mbps te refereai la colocare pentru Rackspace 40U - Full Cabinet.
Te rog mai adauga la pretul de bandwidth  costurile de :cabinet,switch cu management(te rog nu te uita la SOHO),rutare,energie,UPS,generator,reboot outlet,servicii de backup,redundanta, si asigurarea personalului 24/7/365.Asta ca sa numesc doar cateva din costurile suplimentare
Se vede treaba ca dumneata nu prea ai avut treaba cu colocarea.De asemenea nu confunda conturi shared pe un server cu colocarea a 40 U.Ca sa intelegi mai bine,in medie in 40 U poti sa pui intre 40 de echipamente(servere) de 1 U si 8 servere tower(tower =aprox 5 U).
Pe un server de hosting cu specificatii decente poti sa pui cateva sute de conturi de shared.

Complimente nu fac de obicei,dar acum o sa fac o exceptie: esti foarte tare domnule.
De asemenea ,editarea pe cat cu putinta a greselilor  de ortografie,fie ca sunt typo sau nu,ar trebui sa fie de bun simt.Ca sa intelegi mai bine,le-am facut BOLD in acel quote.
Cat despre faptul ca ma adresez fraierilor,hmmm,cred ca,la ce prapastii ai debitat ar trebui sa te abtii pentru moment.
Discutia era legata de hosting in Romania,iar dumneata ai facut o supa de netfirms,colocare,metropolitan(valabil doar in cazul metropolei,si nu national),conturi shared ,overselling,retele de cartier ...etc.

Edited by WBF, 19 December 2005 - 15:35.


#54
art-media

art-media

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.12.2005
Buna
Scuzati ca ma bag si eu in seama si scriu citeva cuvinte despre serviciile de Hosting despre care vorbiti si despre faza ca nu multi inteleg si stiu chiar ce este acela un Hosting, vad preturi si servicii si zic: MAMA ce preturi ofera cei de afara si ca la noi nu se ofera asa ceva.
Vreau sa va zic la multi dintre cei care vad acest post si cred ca cei de afara au foarte multe avantaje fata de cei din Romania, tinand cont si de preturile cu care pleaca conturile de afara si preturile de la care pleaca conturile de la firmele de Hosting din Romania, trebuie sa sthiti ca normal ca pot oferi mult mai multe avantaje cele de afara tinand cont ca au si vind mult mai multe conturi decit din Romania, unde multi oameni, ma refer cei care au firme nici nu stiu cu ce se maninca o pagina web.
Ginditiva bine ce scrieti inainte sa vorbiti. Ginditiva ca trebuie sa ai si multi clienti ca sa poti oferi preturi ca lumea aproape de cele oferite de cei de afara.

Cum se poate compara o firma ca netfirms care se ocupa de citiva ani de asa ceva, are mii de clienti si are preturi cam minime de 4.95$/luna pentru orice ofera ei cu un sarac de Hoster roman care daca este la inceput nu stie cum sa vinda omului numai ca sa vinda. Ar fi bine de cine se gandeste la diferente de preturi sa se gindeasca prea bine inainte sa deschida gura si sa mai si gindeasca sa dam exemplu netfirms ca nu poti sa cumperi orice. Ei ce iti dau aia este si la revedere. Si acuma sa fim seriosi la inca ceva cine foloseste 80% din ce are in pachetul ala, nu prea cred sa existe cineva care sa tina cu un singur domeniu timp de 3 luni in fiecare luna limita la peste 80%. Oricum si daca exista sunt foarte putini acestia.

Si WBF parerea mea este sa nu te inervezi ca nu ai de ce. Sincer daca tu te ocupi de Data Center-ul deschis in Cluj si este cu tot ce zici tu ai toate felicitarile mele pentru ce ai reusit sa faci. Tinand cont de cheltuielile care exista in Romania ai preturi la servicii foarte acceptabile fata de altii. Tin aici sa precizez ca oricine trebuie sa se gindeasca inainte sa vorbeasca dar se pare ca unii nu gindesc de cite ori sunt mai mari preturile de intretinere la un Data Center in Romania fata de unul de afara. (A-si dori daca se poate cel ce se ocupa de Data Centerul din Cluj sa zica ca sigur stie de cite ori sunt mai mari preturile din Romania fata de cele din U.S.A.)

Iar pentru cei ce nu stiu doresc sa va fac o precizare foarte clara ca cei de afara care fac afaceri in domeniul Hosting iti zic clar de la inceput ce primesti in banii pe care ii platesti, un exemplu foarte concludent ThePlanet Data Center ofertele date de ei clar la servicii de colocare fata de alta firma chiar fiind foarte cunoscuta si discutata aici mai devreme pentru serverele lor cu trafic nelimitat de 100Mbps si la preturi foarte mici daca va uitati pe site-ul lor www.1and1.co.uk si de care nu se tin. Doresc sa va precizez ca ceea ce va zic este incercat chiar de mine si vreau sa va zic ca puteti linistit sa va asteptati ca si firmele mari dar care ofera preturi cu semnul intrebarii la ele dau in proportie de peste 50% un pret care nu este corect dar il dau ca sa vinda cit mai mult.

Sper ca nu vam deranjat cu mesajul meu dar sincer in ultima vreme multa lume din Romania a inceput sa vorbeasca fara sa stie sincer ce vorbeste. Vede ceva si chiar crede ca poate fi adevarat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate