Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Hosting ieftin pe servere in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
Hellraiser_Radeon

Hellraiser_Radeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 14.04.2005
Stefan, ai si dreptate dar si gresesti. Sa iti dau un exemplu: Serverele Unmetered(bata-le soarta ca de la unmetered asta a ajuns nelimitatul la noi in romania si nu are nici cea mai mica tangenta un termen cu celalalt). Serverele Unmetered nu au traficul contorizat de provider, in schimb sunt contorizate de legile fizicii, adica se poate face trafic in limita legilor fizicii. Cat despre topicul NELIMITAT... e veche poveste si foarte putin cunoscuta pentru clienti din pacate. cautati pe http://gazduire.info daca sunteti curiosi.

#20
Hellraiser_Radeon

Hellraiser_Radeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 14.04.2005
Stefan, ai si dreptate dar si gresesti. Sa iti dau un exemplu: Serverele Unmetered(bata-le soarta ca de la unmetered asta a ajuns nelimitatul la noi in romania si nu are nici cea mai mica tangenta un termen cu celalalt). Serverele Unmetered nu au traficul contorizat de provider, in schimb sunt contorizate de legile fizicii, adica se poate face trafic in limita legilor fizicii. Cat despre topicul NELIMITAT... e veche poveste si foarte putin cunoscuta pentru clienti din pacate. cautati pe http://gazduire.info daca sunteti curiosi.

#21
Stefan295

Stefan295

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 07.02.2004
Multi fac greseala sa confunde unlimited cu unmetered. In primul rand viteza este limitata, deci automat si traficul este limitat. Majoritatea limiteaza viteza la 10 Mb/s. La acea viteza limita teoretica de trafic este de 3300 GB pe luna. Este imposibil sa depasesti 3300 GB intr-o luna.

Mai sunt si servere unmetered cu limita vitezei de 100 Mb/s. Teoretic la acea viteza, limita de trafic este de 33 TB. Poti ajunge la acea limita doar daca folosesti non-stop 100 Mb/s, ceea ce nu foloseste nimeni, oricat de mult ar folosi server-ul.

Edited by Stefan295, 12 December 2005 - 04:54.


#22
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
Si la case mai mari se foloseste unlimited, pentru ca intelege tot omul, si suna mai bine :).

http://www.1and1.co.uk/ - oferta de servere - unlimited bandwidth - port 100mb

Edited by Bruzli, 12 December 2005 - 10:24.


#23
Stefan295

Stefan295

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 07.02.2004
Pai nu este limitat de ei, dar teoretic exista o limita. Daca exista limita la viteza, automat exista limita si la trafic. Asta vroiam sa zic. :)

#24
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Teoretic e una.
Practic insa ,treburile stau cam asa:
1.Termenul de nelimitat in shared hosting e o minciuna.Crasa si facuta special pentru atras clienti neinformati.
Personal,am rugat cativa hosteri cu nelimitat sa-mi vanda un cont,si le-am garantat ca in cateva zile sunt cu serverele in situatia de "out of bandwidth allocation",asta respectand la sange orice ToS si AuP.
Unii au scos mizeria aia din oferta,altii inca persista.
Am postat pe un alt forum ceva de genul"Trafic Nelimitat,Fata Morgana si Inconstienta in hosting" si raspunsurile au fost cel putin derutante.
IMHO ,orice oferta cu nelimitat prin ea(exceptie sunt casute de email si subdomeniile) nu merita decat ALT+F4

2.Unmetered in cazul serverelor dedicate e folosit doar pentru a separa oferta .
De obicei la metered ai o viteza net superioara decat la un server unmetered,asta din simplul motiv ca oversellingul se face mai in draci la unmetered.
E un calcul simplu de costuri care impinge la sharing si overselling orice DC.
Iar scaderea preturilor din ultima perioada la unmetered duce la scandaluri de genul HighVelocity si Orangefiber.
Too good to be true

Trag speranta ca o sa vedem si in Romania o aliniere cat de cat la niste standarde de bun simt,caci pana atunci,e cam blackjack alegerea unui hoster.

#25
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
double post

Edited by WBF, 13 December 2005 - 16:52.


#26
Hellraiser_Radeon

Hellraiser_Radeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 14.04.2005
Nu e chiar BlackJack dar nici prea simplu. Nici eu nu suport ofertele gen spatiu si trafic nelimitat. Sunt total aberate!! Pacat ca 90%(sau undeva prin apropierea acestui procent) din potentialii cumparatori cred mizeria asta. :( Asta e... n-avem ce face... poate pe viitor o sa reusesasca cineva sa educe persoanele care cumpara astfel de servicii.
WBF, serverele din cate am vazut eu, fie metered sau unmetered au banda de 10 mbps sau 100 mbps(ce e drept... cele unmetered mai des am intalnit 10 mbps, dar se poate face si un upgrade pentru banda fara nici o problema)

Edited by Hellraiser_Radeon, 13 December 2005 - 20:17.


#27
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View PostHellraiser_Radeon, on Dec 13 2005, 20:16, said:

Nu e chiar BlackJack dar nici prea simplu. Nici eu nu suport ofertele gen spatiu si trafic nelimitat. Sunt total aberate!! Pacat ca 90%(sau undeva prin apropierea acestui procent) din potentialii cumparatori cred mizeria asta. :( Asta e... n-avem ce face... poate pe viitor o sa reusesasca cineva sa educe persoanele care cumpara astfel de servicii.
WBF, serverele din cate am vazut eu, fie metered sau unmetered au banda de 10 mbps sau 100 mbps(ce e drept... cele unmetered mai des am intalnit 10 mbps, dar se poate face si un upgrade pentru banda fara nici o problema)


Cred ca nu ai vazut oferta pentru servere in DC-ul autohton.
Portul si viteza efectiva sunt uneori doua lucruri diferite,mai ales in Romania,unde oamenii cer "metropolitan"
Treaba aia cu default port 10mbps e pentru serverele pe care le revand pentru un DC din US

#28
Hellraiser_Radeon

Hellraiser_Radeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 14.04.2005
eu ma refeream strict la oferte de afara. Stiu ca in romania e very cool la capitolul asta. In afara de ETP sau GTS nu prea am mai vazut DC-uri prea normale in romania(si cand zic normale ma refer sa se alinieze la standardele de afara, sau sa fie prin vecinatatea acestor standarde macar)

#29
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
A mai aparut unul.
In Cluj.

#30
Hellraiser_Radeon

Hellraiser_Radeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 14.04.2005
opsss... de al tau uitasem :)

#31
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostWBF, on Dec 15 2005, 11:45, said:

A mai aparut unul.
In Cluj.
Vad ca aveti preturi  de pana la 50x mai mari ca afara. Poti sa-mi explici si mie de ce este o diferenta asa mare, ce contribuie la cresterea atat de mare a pretului?

#32
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
De 50x mai mici in afara? Da-mi exemple de preturi nu de 50 ci de 10x mai mici in afara.

Si chiar daca ar fi asa, altele sunt costurile de banda in state sau germania si altele aici.

E usor de comentat, mai greu de facut, daca crezi ca se poate obtine la jumate din pretul lui, cauta-ti fonduri si pune-te pe treaba, ai avea clienti.

Edited by Bruzli, 16 December 2005 - 10:48.


#33
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostBruzli, on Dec 16 2005, 10:47, said:

De 50x mai mici in afara? Da-mi exemple de preturi nu de 50 ci de 10x mai mici in afara.

Si chiar daca ar fi asa, altele sunt costurile de banda in state sau germania si altele aici.

E usor de comentat, mai greu de facut, daca crezi ca se poate obtine la jumate din pretul lui, cauta-ti fonduri si pune-te pe treaba, ai avea clienti.
Monthly Cost: $14.95 USD

Setup Cost: Free
Disk Space: 40000 MB (40 GB)
Monthly Data Transfer: 1500 GB
5 Free Domain Names For Life!
E-Commerce Pro Shopping Cart
$35 Google Adwords Credit

plus restul de facilitati obisnuite.
(pe contul asta pot fi gazduite 30 sau 50 de domenii)

fata de asta

1 month $19.95
Setup Fee $5.00

Disk Space 1Gb
Bandwidth 15Gb
  SubDomains UNLIMITED   
  Domains 1

Insa eu vroiam sa stiu de ce sunt costurile asa de mari, adica ceva concret, un calcul matematic, nu vaicaierile obisnuite.

Edited by Bold, 16 December 2005 - 11:20.


#34
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
Exista si dincolo oferta mai scumpe decat cele in Romania. Totul tine de politica firmei si de calitatea serviciilor care le ofera. Eu unul nu as cumpara contul ala de 15$ daca as avea nevoie de conditiile alea. Tu chiar ai folosit un cont de genul ala?

#35
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostBruzli, on Dec 16 2005, 11:51, said:

Exista si dincolo oferta mai scumpe decat cele in Romania. Totul tine de politica firmei si de calitatea serviciilor care le ofera. Eu unul nu as cumpara contul ala de 15$ daca as avea nevoie de conditiile alea. Tu chiar ai folosit un cont de genul ala?

Urmeaza sa-mi iau, inca nu l-am luat. Sper sa mai fie disponibil. Iar firma este printre cele mai bune si mai vechi din domeniu, dar ma rog, tu poti sa-ti iei la 20$+tva 15Gb de transfer date, adica mai putin decat fac eu de pe calculatorul de acasa intr-o seara.

#36
Bruzli

Bruzli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.11.2005
Da-mi link la oferta aia sa vedem firma serioasa.

1and1 sunt giganti, si totusi lumea fuge de ei.

Nu intotdeauna mare inseamna si bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate