Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

OFERTE RETENTIE

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
17533 replies to this topic

#8137
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostStegal, on 13 mai 2016 - 17:24, said:

Scopul este cresterea preturilor, comunicat direct pe fata de consultant. Probabil in 6 luni sau 1 an nu mai vedem retentii noi de 3 sau 5 euro. Poate totul va pleca de la 7-8 euro in sus cu tot cu TVA.
Atunci notiunea de "fidelizare" unde naiba mai intra in politica lor? Tot mai avantajoase ramân cartelele de 5 si 6 euro.

#8138
mgi7

mgi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.06.2012

View PostStegal, on 13 mai 2016 - 17:24, said:

Scopul este cresterea preturilor, comunicat direct pe fata de consultant. Probabil in 6 luni sau 1 an nu mai vedem retentii noi de 3 sau 5 euro. Poate totul va pleca de la 7-8 euro in sus cu tot cu TVA.

Pai da, pentru ca in 2017 le dispare vaca de muls pe care o aveau acum: roamingul. Pentru cine nu e la curent, tarifele imense de roaming nu sunt justificate in niciun fel de costuri, e doar o marja foarte mare de profit. Cum in 2017 sunt obligati de UE sa scoata complet notiunea de roaming de pe teritoriul UE, vor sa compenseze cu altceva ca sa continue sa produca 'shareholder value'..

#8139
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 28.08.2007

View PostStegal, on 16 mai 2016 - 20:36, said:

Red 10 cu 3 luni gratis e la portare

In 3 locatii vodafone, la portare, am incercat sa obtin cele 3 luni gratis. Nicidecum pe 12 luni, ci pe 24 luni - abonament de incheiat. Cred ca fiecare incearca sa te combine la abonament pe 24 luni...ceea ce e mult.

#8140
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
Inainte era pe 12 luni... poate acum vor altii sa imbarlige oamenii doar la 24 luni

#8141
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Ok, sunt de acord si pe 24 de luni dar sa-mi ofere la retentie pentru cele 3 numere ale familiei (6,70 euro cu tva pentru fiecare numar) tot ce este afisat la cartela de 7 euro:
- nelimitat minute si sms-uri in retea
- 2000 ce vrei tu (vreau nationale)
- 3Gb internet pe mobil la 4G
- 100 minute internationale (deocamdata nu am nevoie de mai mult)
- bonus 5Gb internet pe mobil

Se poate? Nu se poate...

LE: am uitat sa precizez: fara zonga, zdronga, kakaronga

Edited by florinbad, 17 May 2016 - 20:24.


#8142
mgi7

mgi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.06.2012
La mine pana la urma concluzia dupa discutia cu un consultant a fost ca vodafone n-are ce sa-mi ofere din gama actuala de abonamente, care sa satisfaca nevoile mele, si care sa fie la un pret decent. Problema e traficul in roaming, unde au pus niste limite foarte restrictive si care pur si simplu fac orice abonament sub 30 euro/luna (la retentie!) nefolosibil. Mi se pare absolut trist.

#8143
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 21.11.2006
La mine concluzia n-a fost. Posted Image

M-a sunat un tânăr marţi, eram la volan pe extraurban, l-am rugat să revină miercuri.
A revenit miercuri, mi-a oferit un Ce Vrei Tu 6 (o struţo-cartelă de pe site: https://www.vodafone...ei-tu/index.htm). Super fidelizare, la 16 ani vechime, ce să zic... pe bune?
I-am povestit despre abonamentul de 7.74 cu 6GB, evident că n-avea aşa ceva în portofoliu. L-am rugat să revină cu un telefon azi, că îi spun eu un număr cu oferta respectivă. Între timp am aflat un astfel de număr, dar nu m-a mai sunat.

Aşa că singura concluzie e că o să fac Ce Vreau Eu. Reziliez. Mai am mai puţin de o lună de contract.

Edited by bekxy, 18 May 2016 - 19:41.


#8144
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 13.01.2013
Am auzit ca pt cei care sunt clienti se ofera acel router wi-fi pt acasa cu 50 gb inclusi la 6 euro, a primit cineva aceasta oferta?

https://www.vodafone...acasa/index.htm

Edited by xperia_ray, 18 May 2016 - 22:57.


#8145
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Despre ce abonamente RED mai poate fi vorba in reteaua MINIMA??

https://www.vodafone...set/v188083.pdf

Vodafone a inceput sa fie condus spre dezastrul total asemenea unui triciclu motorizat intr-o interesectie din Bombay

Attached Files


Edited by anducoj, 19 May 2016 - 09:01.


#8146
Onoare29

Onoare29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 27.08.2015
Florinbad , ori fii si ei caposi cateodata dar nici tu nu esti mai prejos, cu scuzele de rigoare, tu esti si absurd.
In primul rand cartela de 7 euro la incarcare costa 8,5 euro cu tva inclus si poate ajunge pana la 9 euro cu tva inclus , depinde de unde o incarci deci din start suma pe care vrei tu sa o platesti la abonament nu este aceeasi cu valoarea cartelei deci o comparatie intre cele 3 este imposibila.
Daca vrei sa faci o comparatie cu o cartela la 6,7 euro cu tva inclus s-ar incadra doar optiunea de 5 euro la cartrla care inseamna intre 6,24 cu tva inclus si 6,7 , depinde de unde faci incarcarea.
Cum spuneam daca ceri corectitudine trebuie sa si oferi.
Ca sa facem aceasta postare a mea constructiva iti voi da un sfat.
La 6,7 cat vrei tu sa platesti cu tot cu tva inclus nu iti pot recomanda ceva ( nici nu stiu de unde ai scos suma asta) dar exista varianta de 8 euro cu tva inclus cu min nat nelimitate si 3 Gb figurata pe aici cu contract pe un an sau cea pe care o am eu cu 6 gb la 9,6 euro cu tva inclus, contract tot pe 1 an. Din principiu eu am ales var cu 6 Gb ca e un pret bun, daca dau 7-8 lei in olus fata de o cartela dar pot vorbii cat vreau eu si sa stau pe net fara griji , prefer sa economisesc acei 8 lei din alta parte, nu de la Vodafone. Fiecare trebuie sa traiasca, degeaba negociezi la sange pe o parte cativa lei si pierzi zeci sute pe alta parte, think about it.
Plus de asta lasand deoparte costurile , cartela are si alte dezavantaje pe care nu le vezi deoarece clar ai folosit mult mai mult timp abonamentul.
O cartela te limiteaza la anumite resurse, stiu, o sa zici ca nu consumi tu 2000 de minute lunar, da ai putina dreptate, dar sunt situatii neprevazute in anumite luni cand le poti termina si atunci mai incarci odata.
O cartela iti da anumite bonusuri dar nu ti le garanteaza in fiecare luna timp de 1 an sau 2 ani, un abonament ti le garanteaza contractual resursele.
Deci bonusul de 5 gb luna viitoare s-ar putea sa nu mai fie, de ex la cartela de 7 euro credit.
Deasemenea o cartela o incarci pe 15 si folosesti pt a apela pana pe 15 luna viitoare cand pe 16 nu mai poti vorbi deloc, trebuie reincarcata. Si mai concret-o incarci pe 15 mai pt perioada de folosire 15 mai 15 iunie.
Un abonament cu data de facturare 15 platesti factura in 14 zile de la data la care s-a emis iar in cazul in care ai probleme financiare ti se ofera o amanarw de plata de pana la 10 zile deci ti se emite factura pe 15 , primesti beneficiile si le folosesti pe luna in curs maxim pana pe 9 iunie fara sa platesti, dar in tot aceasta perioada folosesti acele servicii, la cartela daca nu o incarci pe 16 mai-9iunie sugi degetul, ti s-a inchis robinetul. Si da, la anumite cartele de o anumita valoarea li s-a dat valabilitate 5 saptamani, ha ha, marketing sau prosteala pe fata.
Pai hai sa vedem ce s-a dat defapt
Inainte avea valabilitate o luna da care inseamna de cele mai multe ori 30 sau 31 zile deci 4 saptamani si 2 sau 3 zile da?
Si ce s-a dat , valabilitate 5 saptamani adica in plus 4-5 zile valabilitate defapt nu? :))) Inca merge prosteala la romani.
Cum e asta fata de 24 zile la abonament? Astea 4, 5 zile...apa de ploaie.
Un alt beneficiu sunt punctele de loialitate, multe putine e normal sa fie un functie de cat platesti. Ei bine la 25 euro pe luna strangi 2000 de puncte in 2 ani, bonus pe care nu il ai la cartela. O sa zici, aaa pai e putin, normal cand primesti e putin dar cand la cei 6,7 euro pe luna cat ti-ai propus ai adauga 8-9 lei asta e mult. Nu e mult, e cam acelasi lucru, financiar vorbind.
Inca un avantaj este ca pastrezi vechimea care iti ofera avantajul unei oferte de retentie oricand la abonament , pe cand unul de la cartela nu poate obtine trecand pe abonament o oferta de retentie, decat dupa minim 2 ani, cu o oferta de piata. Si aici daca stii sa vorbesti frumos cu ei si gaseati si persoana potrivita ai cu cine negocia, cu putina rabdare, maleabilitate si inteligenta din partea ta. Pana la urma, desi retentia nu se face ca esti de 20 sau de 5 ani pe abonament, asta e gandita clientului nu a companiei, si se merge pe asta eronat de cand telefonia in tara, deci pana la urma poti sugera acest aspect finut si cu bun simt celui cu care negociezi spre final pt a face o exceptie, cu siguranta ati auzit macar odata cuvantul exceptie.
Si va zic, urmaresc ofertele din piata de twlekom de foarte mult timp, sunt f putine cazuri cand un abonat nou, trecut de pe cartela pe abonament a primit o oferta mai buna decat la retentie, de multe ori a contat cat de informat a fost clientul caruia i se face retentia.
Caci Vodafone si orice alta companie urmaresc optimizarea profitului, cresterea lui si este normal sa te incerce cu diferite oferte. Asa este peste tot in piata, oameni informati si bine crescuti castiga maxim din orice situatie.
Niciodata nu o sa putem singuri sa ne razbunam pe o mare companie, si nici daca am putea nu am rezolva problema initiala.
E clar ca ei au cifrele in mana, si pt cartele si pt abonamente. Cand profitul din cartele creste fac retentia pe abonamente mai atractiva si invers. Ideea e ca sunt mult mai multe avantaje la abonament decat la cartele si ei stiu f bine asta, de asta scot n bonusuri la prepay, pt a atrage si alti noi clienti si ai redirectiona catre abonamente, si reusesc, credeti-ma. Pe calitate pret la nivel de masa au cele mai bune servicii, daca nu ma credeti urmariti topicul cu retentie Orange si faceti o comparatie in timp, pe aceleasi perioade.


#8147
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Primul abonament se numeste Vodafone Easy 7 (5,46 euro x 24% tva= 6.77 euro cu tva), are doua numere de telefon, cu valoarea de 6.77 euro cu tva fiecare:
- internet 50 Mb (da, ai citit bine)
- 1250 minute / SMS in reteaua Vodafone (da, ai citit bine)
- 125 minute / sms nationale (da, ai citit bine)

Al doilea abonament se numeste (cred) tot Vodafone Easy 7 si este tot la 6.77 euro cu tva, un singur numar de telefon, fiind si cel mai tare din parcare din cele trei numere:
- internet 100 Mb;  optiune internet pe mobil 250 Mb (nu stiu cat costa, nu am vazut niciodata factura pe acest numar deoarece nu l-am inclus in MyVodafone)
- nelimitat minute si sms in reteaua Vodafone; nelimitat sms national
- 200 minute nationale

Precizez ca abonamentele sunt pe 24 luni, au fost facute prin telefon, nu am vazut de 2-4-6 ani contractul si nici macar nu au catadicsit sa mi-l trimita pe mail. Cele doua abonamente expira pe data de 5.08.2016 (peste doua luni si jumatate). Peste o luna o sa incep sa ma interesez de portarea la Telekom, acolo unde am fixul, netul si tv-cablul. Macar stiu ca o sa am cele patru servicii la un singur operator.

Uite, nu ma mai leg de cartela de 7 euro, ma leg de cea de 5 euro (5 euro x 20% tva = 6 euro cu tva), care se apropie de abonamentele mele. Ce ofera ea:
- internet 500 Mb
- nelimitat minute si sms in reteaua Vodafone
- 1000 minute si sms nationale

Poti sa compari cu cele doua abonamente?

Edited by florinbad, 19 May 2016 - 18:41.


#8148
Onoare29

Onoare29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 27.08.2015
Da, pot sa compar. Cele 2 abonamente contin o oferta de acum 2 ani pe cand oferta de 5 euro de la cartela a aparut de maxim o luna deci iar nu esti obiectiv.
Ca iti este mai usor sa le platesti pe toate pe aceeasi factura pot sa inteleg insa calitativ Telekom nu e Vodafone. Am si eu Telekom la ai mei insa telefoanele nici gratis nu le-as porta in telekom sau digi, cum spuneam, prefer sa dau 10-15 lei in plus dar sa stiu ca am cea mai buna acoperire si oriunde am fost nu am avut probleme. Din cate stiu eu la 6 euro la retentie au oferta cu 225 nationale, nelimitat vodafone, sms nat nelim si 800 mega care e mai mult decat la cartela de 5 euro.

Iar easy 7 de acum 2 ani este oferta cu achizitie de telefon caci la 7 euro fara telefon aveau anul trecut nelimitat min si smsuri nationale si 800 mega deci daca compari ofertele din aceeasi perioada cu aceleasi variabile iei mult mai bine la abonament.
Si apoi gandeste-te si la ce ai nevoie pe fiecare nr, e o gandire care iar te-ar putea ajuta.

#8149
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Am cerut o oferta de retentie pe alt topic si cred ca am gresit, asadar postez aici ptr o cerere de oferte personalizate cu achizitie telef. ptr ca sunt hotarat sa ma portez. Ms anticipat.

Edited by floryn-dof, 22 May 2016 - 09:47.


#8150
thehunter1337

thehunter1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 06.03.2015
Salutare colegi. Imi puteti da si mie niste raspunsuri/idei cum pot "negocia" cu cei de la vdf pentru reinoire abonament,am 3 abonamente la ei in retea (ma bate gandul sa le mut la telekom insa netul celor de la telekom nu prea merge,dar oferte sunt la ei).As vrea sa stiu cam ce oferte primesc 3 abonamente de 16euro,unul de 11-14euro si unul de aprox 7euro.Plus 2 telefoane unul de 230euro si altul de pana in 200euro.Sunt client gold la vodafone in retea si am abonament la ei de 9ani.Multumesc anticipat.

#8151
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007

View Postfloryn-dof, on 22 mai 2016 - 09:46, said:

Am cerut o oferta de retentie pe alt topic si cred ca am gresit, asadar postez aici ptr o cerere de oferte personalizate cu achizitie telef. ptr ca sunt hotarat sa ma portez. Ms anticipat.
Salut. Ti-am scris si pe celalalt topic.
Da-i PM user-ului Vodafone cu ce ai nevoie. Precizeaza obligatoriu numele si numerele de telefon pe care vrei oferte de retentie si cam ce ai vrea.

#8152
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
@fisman: Ms mult de sprijin si sfaturi. Il "iau" pe pm. O zi buna.

#8153
rzvwien

rzvwien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2006
contractul actual, incheiat pe 12 luni, expirat pe 5 mai 2016, 9.67 euro cu tva inclus: nelimitat minute si sms nationale, 2 Gb net, 500 minute mobil UE, fara nimic inclus in roaming, fara telefon subventionat. sunt tare curios daca ma contacteaza pentru prelungire si daca da, ce au de gand sa imi ofere. presimt o oferta de gen "pentru doar x euro in plus"... :D :D

#8154
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Teoretic ar trebui sa mergi in continuare cu abonamentul actual. Daca vrei tu ceva schimbare ceri oferta si negociezi...daca nu, putin probabil sa se caute ei cu o oferta mai buna....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Jimmy71

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate