Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Televizor Philips cu DVB-T nu-mi vede antena de camera digitala

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
valentinnn39

valentinnn39

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.01.2007
Ajutor, nu gasesc niciuunde setari pentru televizorul meu Philips 26PFL5403 cu DVB-T sa vada digital cu o antena de camera. Cand dau sa caut posturi, nu vrea decat analogice, cele digitale fiind inexistente, am inteles ca la cablu am transmisii analog, dar de ce nu vrea sa vada antena de camera pe digital ?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ai tuner care stie DVB-T pe televizor ai undeva pe telecomanda o setare Analog/Digital sau ceva de genula asta ( poate fi si ATV/DTV ), nu stiu exact la modelul asta - difera in functei de model si producator. Ca sa poti scana programele digitale trebuie trecut in mod digital.

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Sa intelegem ca esti din Bucuresti ? Pentru ca in caz contrat nu ai ce gasi in DVB-T.
Pe cablu si la RDS si la UPC ai digital. La RDS programele nu sunt codate asa ca daca ai DVB-C in tv le poti receptiona toata grila digitala.

#4
nicky28tm

nicky28tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.01.2008
Vezi ca pe spatele televizorului ai o ”eticheta” pe care sunt trecute tarile din UE compatibile cu softul aferent tunerului DVB-T, intra in meniu-setare-instalare-tara (alege una din cele scrise pe spatele tv-ului) - instalare automata .
Din cate stiu, acest model de tv nu are si DVB-C asa ca nu cauta programe digitale de pe cablu ca nu are rost, iar daca nu te descurci nici asa intra la ei pe site, la asistenta si trimite-le un email. Bafta

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
eu unu iti recomand sa schimbi tara la canale digitale, pune marea britanie, suedia sau germania  ;)
si da-i pe urma scanare canale digitale !

#6
valentinnn39

valentinnn39

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.01.2007
Multumesc, televizorul este Philips, si nu are buton pe telecomanda, da, sant din Bucuresti, am sa ma duc maine la sediu, am cablu de la rcs-rds, si nu stiam ca au digital in oferta, toate programele mele fiind analoge. Pe mine ma enerva, ca nici macar nu vedea antena ca device digital, dar sa mai si caute posturi, antena fiind pentru receptie DVB-T, si chiar in magazinele Real de unde am achizitionat-o, este conectata la un Tv LG plasma, si se vad posturile ProTv HD, TvrHD si ProSport HD, televizoarele in cauza, nemaiavand conectat nici un alt dispozitiv la ele, ba chiar am pus mana pe antena si am distorsionat semnalul, sa ma asigur ca este antena in cauza, chiar daca am vazut personal legatura  antena - tv.


Ai dreptate Niki ! Am sa incerc cum ai zis, sa setez receptia setat pe alta tara, nu are dvb-c, asta inseamna ca nu mai are rost sa intreb de transmisie digitala la furnizor ?

#7
valentinnn39

valentinnn39

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.01.2007
Intre timp, m-am speriat, sa inteleg ca daca am decodor mpeg2 nu vad nimic, pentru ca sant transmisii dvb-t mpeg4 ?

#8
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

 valentinnn39, on 26th November 2009, 22:59, said:

nu are dvb-c, asta inseamna ca nu mai are rost sa intreb de transmisie digitala la furnizor ?
poti sa intrebi de transmisii digitale, daca mai au pe stoc sau au adus receivere noi, o sa primesti de la ei un stb care o sa-ti permita accesul la canalele digitale !

 valentinnn39, on 26th November 2009, 23:49, said:

Intre timp, m-am speriat, sa inteleg ca daca am decodor mpeg2 nu vad nimic, pentru ca sant transmisii dvb-t mpeg4 ?
daca ai mpeg2 nu o sa ai imagine pe cele 3 canale HD, pro tv, tvr hd si sport.ro ;
sunt 9 canale in total, tu o sa le prinzi pe toate 9, dar pe cele HD nu o sa ai imagine, doar sunet :)

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

ca nici macar nu vedea antena ca device digital, dar sa mai si caute posturi, antena fiind pentru receptie DVB-T,
:D Aia e vax ce scrie pe ea. Nu e nici o diferenta fizica, electrica sau de orice alta natura, intre antene "analogice" si "digitale". Cu o simpla sarma daca ai locatia corespunzatoare poti prinde atat posturi analogice cat si digitale. Dar reclama e sufletul comertului, nu ?

#10
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
pai cum domne ? sunt antene digitale, antene stereo si antene HD, ce naiba, hai sa nu stricam marketingu' ca antenele ceausiste nu mai sunt bune acum :D
Iaca antenele HD cele mai bune, 2 cioate de 11 cm, de ce 2? pai una e pe centru si una pe planul de masa, sunt in simbioza ca sa mearga mai bine. Inca un sfat legat de antene, scoateti-le in balcon, pe streasina, afara, nu in casa, chiar daca agata semnalul in casa, la cel mai mic bruiaj sau cand treci pe langa ele semnalul are de suferit

Attached Files



#11
disax

disax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.04.2007

 valentinnn39, on 27th November 2009, 00:49, said:

Intre timp, m-am speriat, sa inteleg ca daca am decodor mpeg2 nu vad nimic, pentru ca sant transmisii dvb-t mpeg4 ?
eu am un philips 37pfl5603 si am aceeasi problema. Vad doar cele analogice, ba chiar din meniu lipsesc alegerea digital sau analogic cum sunt aratate in carte. La tari n am decat Europa Ves, Europa Est, France si UK. Orice as alege nu apar acele meniuri. Am sunat la asistenta Philips, insa ei o tot tineau ca trebuie sa mearga ca au incercat ei pe un 42PFL.. si ca are, si ca sa aleg tari ca Finlanda... ceea ce omul nu intelegea ca Philipsu meu are doar cele 4 zone si ca nu are tari. Le am zis ca le trimit poze cu meniurile, ca am facut si upgrade la firmware de 2 ori, ca am resetat tv ul de nu s a vazut. Asta dupa ce tot insistau sa le aduc la setarile de fabrica. In final mi au dat doua service uri autorizate sa ii sun, cu completarea :"bine domnu, da va treziti acum dupa 6 luni ca nu aveti digital" Le am zis ca daca Philips da tzepe, macar sa mi spuna ca sa nu mai pierd timpul cu rezolvarea problemei. S -a deranjat nevoie mare.
De asta daca poti sa mi spui cum ai rezolvat sau daca ai lasat o balta, ca si sa car magaoaia la service nu prea mi vine. Am antena DVB-T si prind cuea pe un Dvd Player Philips cu DVB-t , oglinda, si pe un laptop Toshiba Qosmio cu tuner DVBT la fel de bine. Deci vrajeli cu antena sunt excluse. MPEG4 sunt numai pt HD. Pt receptia digitala non HD e ok MPEG2.

#12
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
O solutie ar fi cumpararea unui TV doar cu tuner digital si pastrarea celui vechi pentru analogic - zilele oricum sunt numarate pentru analogic. Eu pentru PC am luat doar tuner digital si nu regret, este mult mai sensibil decat varianta hibrida si, iar pe analogic oricum merge ca draq ce PC - ma refer la 'in miscare' . De asemenea ar fi bine ca tunerele digitale de TV sa stie update ca sa poata fi folosite in viitor pe alte codecuri ce vor aparea.
Scanarea in digital o faceti manual pe 546, 738 si 778 Mhz cu ecart de 8 Mhz, deocamdata astea sunt TS-urile la noi, cand mai apar vor fi scrise la sectiunea noutati DVB-T.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate