Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Probleme....la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alecsandrina

alecsandrina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.11.2009
buna,

Nu doresc sa intru prea mult in amanunte...pt ca firma este recunoscuta de modalitatea de a scapa de angajatii ei...facandu-i singuri sa plece.

Ideea e ca dupa mult timp lucrat la ei  ca nebunu de dimineata pana noaptea;m-am trezit si eu cu o asemenea surpriza; fara sa am vreo atentionare(nici macar verbala) sau cercetare disciplinara! brusc micsorare de salariu cu vreo 45%!!!!! reancadrare,schimbarea programului,etc. etc.etc+ injosire si bataie de joc zilnic pt a  te determina mai rpd sa pleci.(NU AM SEMNAT NIMIC)

Atata m-am consumat... :(

dar nici la lucru nu mai puteam sta pt ca mi se cauta nod in papura zilnic, fff urat din partea lor tinand cont ca atata cat am lucrat pt ei am fost o persoana responsabila si corecta.

ideea  e ca sunt in CM.

INTREBARILE MELE SUNT:

1. cand se termina CM pot depune demisia la zi? sau cu acordul partilor? adica fara sa mai execut preavizul?pt ca nu vreau sa ii mai vad ...
2. am vreo sansa pe cale juridica?....ma roade ideea unei mici razbunari....


multumesc,

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006
1. ce aveti ma nene toti cu preavizul? cum vezi unul nemultumit pe net, el si intreaba "cum sa plec fara preaviz?". va plangeti ca vrea firma sa va dea afara, dar va plangeti si ca vreti sa plecati imediat.  poti pleca imediat cu acordul partilor (daca sunt si ei de acord, evident) sau cu demisie + preaviz. dar tine seama ca daca-ti dai demisia sau daca pleci cu acordul partilor nu mai ai dreptul la somaj.
2. probabil ca da, ar fi ceva sanse, daca lucrurile s-au petrecut asa cum zici tu.

daca cineva ar vrea sa ma faca sa plec dintr-o firma, nici de nebun n-as pleca fara preaviz. si in timpul preavizului le-as face eu zile fripte.

#3
alecsandrina

alecsandrina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.11.2009

 _Smiley_, on 22nd November 2009, 13:34, said:

1. ce aveti ma nene toti cu preavizul? cum vezi unul nemultumit pe net, el si intreaba "cum sa plec fara preaviz?". va plangeti ca vrea firma sa va dea afara, dar va plangeti si ca vreti sa plecati imediat.  poti pleca imediat cu acordul partilor (daca sunt si ei de acord, evident) sau cu demisie + preaviz. dar tine seama ca daca-ti dai demisia sau daca pleci cu acordul partilor nu mai ai dreptul la somaj.
2. probabil ca da, ar fi ceva sanse, daca lucrurile s-au petrecut asa cum zici tu.

daca cineva ar vrea sa ma faca sa plec dintr-o firma, nici de nebun n-as pleca fara preaviz. si in timpul preavizului le-as face eu zile fripte.

Din pacate nu iti pot da exemple....ca sa vezi de ce as pleca imediat! pt ca nu stiu cine mai citeste acest forum...

Dar crede-ma ca au niste modalitati de a te face sa pleci singur...... injositoare si  si pline de batjocura. Dupa ce ai muncit ca prostul, cam asta iti este multamul...ideea e ca nu sunt primul si nici ultimul...

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si daca tot iti dai demisia, si nu minti, ce conteaza cine citeste forumul ?
sau ai impresia ca iti poate face cineva ceva pentru relatarea unei intamplari personale, adica ale tale, adevarate !?...

#5
alecsandrina

alecsandrina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.11.2009

 spare-me, on 22nd November 2009, 16:11, said:

si daca tot iti dai demisia, si nu minti, ce conteaza cine citeste forumul ?
sau ai impresia ca iti poate face cineva ceva pentru relatarea unei intamplari personale, adica ale tale, adevarate !?...

Ma gandeam sa imi dau demisia imediat dupa CM in cazul in care primesc alta oferta de munca...dar inca nu e sigura treaba.

Iar acest dialog poate fi folosit ..impotriva mea in cazul in care ma hoatarasc sa ii dau in judecata...Ii cunosc si stiu ca se leaga de absolut orice amanunt pt a face rau angajatilor de care vor sa se scape.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate