Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

datorii la avon

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#1
bebelushatim

bebelushatim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.11.2009
Buna,ma numesc Mia, am 19 ani si in 23 iulie 2009 am dat o comanda la AVON de 300 RON. Nu am avut insa bani s-o platesc iar acum , dupa 4 luni de neplata mi-a venit prin posta o somatie de plata de la CreditExpress (acum am de platit suma de 350 ron din care 50 ron penalitatile). Ce se intampla daca nu platesc aceasta factura? Ca acum nu-mi pot permite ca am avut niste necazuri in familie si nu pot face fata. Am auzit ceva de e executare silita dar ce sa-mi execute dat fiind faptul ca eu locuiesc cu parintii inca dar nu am nimic pe numele meu. Va rog sa-mi explicati ca sunt foarte speriata. Va multumesc!!!

#2
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postbebelushatim, on 18th November 2009, 21:33, said:

Buna,ma numesc Mia, am 19 ani si in 23 iulie 2009 am dat o comanda la AVON de 300 RON. Nu am avut insa bani s-o platesc iar acum , dupa 4 luni de neplata mi-a venit prin posta o somatie de plata de la CreditExpress (acum am de platit suma de 350 ron din care 50 ron penalitatile). Ce se intampla daca nu platesc aceasta factura? Ca acum nu-mi pot permite ca am avut niste necazuri in familie si nu pot face fata. Am auzit ceva de e executare silita dar ce sa-mi execute dat fiind faptul ca eu locuiesc cu parintii inca dar nu am nimic pe numele meu. Va rog sa-mi explicati ca sunt foarte speriata. Va multumesc!!!

vorbeste la avon sa-ti esaloneze factura si incearca sa faci rost de bani.
nu te apropia de firma de recuperare, nu vorbi cu ei, nu le scrii nimic, nu le dai niciun ban. datoria ta este la avon.

#3
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Pai o sa te dea in judecata, si instanta o sa decida ca nu prea ai venituri .. daca asa e situatia, si o sa te puna sa platesti o rata de ceva pe luna .. probabil in 2 sau maxim 3 transe ... daca nu te obliga sa o platesti integral ... dar daca te pune sa platesti si procesul .. atunci e mai belea ... ai grija .. lasa-i pe aia de la recuperari, si vorbeste direct cu avon .. sigur o sa cadeti la un accord fara interventia instantei ...

#4
bebelushatim

bebelushatim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.11.2009
Daca nu vorbesc cu ei o sa zica ca fug de raspundere.
Cu AVON nu mai am ce negocia. Mi-au zis ca e ultimul avertisment care mi-l da...
Deja firma de la recuperari m-a sunat de 2 ori (luni si azi,miercuri), iar somatia am primit-o azi prin posta.

#5
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Daca mai ai produsele, si mai sunt inca nefolosite, sau aproape nefolosite, le poti returna. Sau le poti vinde la cunoscuti, sau sa le dai unei reprezentate cu stand intr-un magazin sa ti le vanda. Sau cel mai simplu, poti imprumuta banii de la cunoscuti, iti platesti datoria la Avon, si apoi returnezi banii cunoscutilor cand faci rost de ei.

#6
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postbebelushatim, on 18th November 2009, 22:29, said:

Daca nu vorbesc cu ei o sa zica ca fug de raspundere.
Cu AVON nu mai am ce negocia. Mi-au zis ca e ultimul avertisment care mi-l da...
Deja firma de la recuperari m-a sunat de 2 ori (luni si azi,miercuri), iar somatia am primit-o azi prin posta.
nu draguta, daca vorbesti cu ei inseamna ca recunosti ca ai o datorie la ei si tu nu ai la ei ci la avon. cu avon ai ce negocia. orice se poate negocia pe lumea asta. aia de la firma de recuperari or sa te tot sune ca platesc putin pentru serviciile de telefonie.

#7
bebelushatim

bebelushatim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.11.2009
Deci cu AVON nu cred ca mai am ce negocia. Am avut probleme dupa cum v-am spus iar ei (cei de la Avon) ma tot sunau si intr-o criza de nervi ca ma tot sunau si ma enervau le-am vorbit foarte urat la telefon si le-am facut trimitere direct la origine,ca sa zic asa.De aia ziceam ca deja cu Avon nu mai am ce discuta.

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cu alte cuvinte ai facut o comanda, MARE, pe care n-ai platit-o atunci.
nu o platesti nici acum, le-ai vobit si urat la telefon...

pai in cazul asta ce vrei ? iti meriti soarta pentru tupeul de care ai putut sa dai dovada si pentru tupeul de care dai acum dovada cand nu asculti niste sfaturi de bun simt.

singurul sfat posibil e sa platesti ceva, undeva. dar tu nu vrei sa platesti nimic.
stai sa te dea aia in judecata si sa-ti iasa pe nas.

asa merita teparii

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu mai ai ce face!
Dacă deja te-au contactat cei de la firma de recuperare, nu mai ai nici o treabă cu AVON-ul, pentru că ei au vândut creanța ta către societatea de recuperare a datoriei....
Dacă nu plătești suma solicitată de recuperatori (chiar și în eșalonată) te vor băga în CRB și, timp de 7 ani nu vei mai putea beneficia de vreun credit de la instituțiile financiare.
Pentru recuperarea creditului tău (plus penalitățile de întârziere) te vor urmări până te vei angaja undeva și ți se va institui poprire pe venit.
Cam astea sunt opțiunile! :bouncey:

#10
bebelushatim

bebelushatim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.11.2009
NU inteleg....Doar atat?Ma vor baga in CRB,nu voi mai avea dreptul la credite timp de 7 ani si imi vor scade din salariu cand ma voi angaja?

#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postbebelushatim, on 18th November 2009, 23:39, said:

NU inteleg....Doar atat?Ma vor baga in CRB,nu voi mai avea dreptul la credite timp de 7 ani si imi vor scade din salariu cand ma voi angaja?



Atât! :notangel:





Dar tu ce credeai?
Că te bagă la zdup?

#12
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postbebelushatim, on 18th November 2009, 23:39, said:

NU inteleg....Doar atat?Ma vor baga in CRB,nu voi mai avea dreptul la credite timp de 7 ani si imi vor scade din salariu cand ma voi angaja?

Mai tine cont ca va trebui sa platesti si procesul si restantele.

#13
bebelushatim

bebelushatim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.11.2009
Eu suncer credeam ca ma pune sa fac munca voluntara. Vorbesc foarte serios.Asa am auzit vorbindu-se.....

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Văd că nu prea le ai cu dreptul....
Între tine și AVON s-a incheiat un contract potrivit căruia ei s-au obligat să îți dea produse, iar tu te-ai obligat să le plătești (într-un termen stabilit de comun acord).
Din anumite cauze (nu ai avut bani la un moment dat) contractul nu s-a mai desfășurat normal, astfel încât tu ai luat marfă, dar nu ai mai plătit-o.
Pentru nerespectarea contractelor civile, sancțiunea nu este închisoarea, obligarea la muncă corecțională sau voluntară.... ci obligarea la repararea pagubei!
Paguba a fost stabilită de firma de recuperare la valoarea produselor, plus penalitățile de întârziere.
Cine țî-a spus altceva, ori și-a bătut taraba, ori vorbea ca să nu adoarmă!

Edited by copjob2000, 19 November 2009 - 00:02.


#15
bebelushatim

bebelushatim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.11.2009
OK.Am inteles. Deci, pana la urma de sa fac cu aceasta firma de recuperari famtoma?Sa le raspund?Si ce sa le zic?Ms mult de tot pt sfaturi si pareri...:*:*:*:*:*

#16
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008
... cel mai bun sfat este sa scapi cat mai repede cu putinta de ei , ghinionul tau este deja ca te-au pus mai mult ca sigur in baza de date a rau-platnicilor , iar in sapte ani de zile (ghinion/bucurie) nu poti imprumuta bani, lua pe credit (posibil , dar cu costuri foarte mari la acordare) de la orice institutie abilitata.

#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postbebelushatim, on 19th November 2009, 00:18, said:

OK.Am inteles. Deci, pana la urma de sa fac cu aceasta firma de recuperari famtoma?Sa le raspund?Si ce sa le zic?Ms mult de tot pt sfaturi si pareri...:*:*:*:*:*



Ce să le spui?
Nu ai primit acasă încă nimic de la ei?
Pe aceste adrese, au trecut numere de telefon de contact, email, dar mai înainte de a te apuca să le plătești vreun ban și de a-i contacta, du-te la o bancă (la vrăjeală) și întreabă aiurea de un împrumut de nevoi personale, de exemplu, pentru a te verifica și să vezi dacă ești sau nu în CRB!
Dacă nu ești, imediat iei legătura cu recuperatorii pentru a nu te băga!
Asta este.... :huh:

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,103
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbebelushatim, on 18th November 2009, 23:51, said:

Eu suncer credeam ca ma pune sa fac munca voluntara. Vorbesc foarte serios.Asa am auzit vorbindu-se.....

din pacate, zvonurile pe care le-ai auzit nu sunt adevarate.

dar mi-ar placea sa vad o liota d'asta de "descurcareti", cu cate o pancarta pe care sa scrie "tepar" agatata de gat , maturand strazile din bucuresti, sub supravegherea unui politist comunitar :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate