Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

DVB-T Ungaria "MinDigTV" cu acoperire si in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Am testat in mobil cu tunerul Terratec Cinergy si 2 antenute pe masina din Bucuresti zona Semanatoarea pana in Fundulea, total 40 km :
acoperire ProTVHD 95-98%, 100% in Bucuresti pana la Cora - putine pachete pierdute in Branesti si Valea Candeasca si Fundulea
acoperire TVRHD 60-70% cu 98% in Bucuresti pana la Cora, din Pantelimon se poate greu urmari, dar exista portiuni de drum unde e cursiv
acoperire Realitatea-National 50-60% cu 90% in Bucuresti pana la Cora.  din Pantelimon se poate greu urmari, dar exista portiuni de drum unde e cursiv
Amplasand antenele pe streasina casei semnalul este 60-80% pentru toate TS-urile
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AbC_hvQ_YHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
in concluzie 25-30 km bate DVB-T-ul clasic cu un singur emitator gen TVR si Realitatea, ProTV are un TS in zona estica la Baba Novac si de aceea acopera mai bine spre est, cred ca mai mult de 30 km in mobil si de 40 in fix cu 5 m peste sol nu se poate scoate in conditii de antena si simpla gen batz.

Edited by rvic77, 23 November 2009 - 13:55.


#20
redwhite78

redwhite78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.09.2007

View Postxsol, on 22nd November 2009, 16:23, said:

Nu vreau sã fac pe deșteptul dar acoperirea pe Arad nu se poate face decât prin aplasarea unui nou releu undeva lângã Oroshaza.

În privința releului de la Szentes nu se poate face mai nimic, dacã îl înalțã sau mãresc puterea legal va acoperi vorba vine un sfert din Serbia doar pentru 25 Km de acoperire în România.

Releul din Komadi nu o sã prea poatã duce mai mult de Chișineu Criș, maxim Curtici. Ala din Bekescsaba de radio va bate pâna la câțiva km probabil dar tot n-o sã asigure condițiile din Oradea, Satu Mare, unde merg aproape ca alea locale astea analogice.

Pãreri personale, eu aștept sã testez radioul digital...când o sã-l cumpar....

Uitați antenele astea englezești cred cã sunt bune, nu știu dacã trimit și în România cã nu i-am contactat,  http://www.aerialsan...ineaerials.html

Pentru radio: http://www.aerialsan...nddabradio.html

Alea din comerț de la noi sau de unde sunt cred cã merg dacã releul e în oraș sau foarte aproape, nici eu nu știu dar e o pãrere.
Mersi pentru informatii, lamuriri si link-uri! O sa incerc dupa 1 decembrie 2009, sa vad cu o antena DVB-T, daca intra ceva, totusi...

#21
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
O stire de ultima ora:

Conform sat-tv-radio.hu din mijlocul lui decembrie va incepe sa emita in DVB-T si releul de la Debrecen-Pallag

Acesta va folosi frecv viitorului releu de la Komad (tot aproape de granita si acesta) si va emite pe canalele UHF 51(A-multiplex) si UHF 62 (C-multiplex)

Releul de la Komad va incepe sa emita peste cca. 1 an de zile si va folosi sistemul SFN.Acesta asigura receptia canalelor indiferent in ce directie e indreptata antena

Attached Files


Edited by doktorofsat, 24 November 2009 - 22:27.


#22
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

View Postdoktorofsat, on 24th November 2009, 22:13, said:

O stire de ultima ora:

Conform sat-tv-radio.hu din mijlocul lui decembrie va incepe sa emita in DVB-T si releul de la Debrecen-Pallag

Acesta va folosi frecv viitorului releu de la Komad (tot aproape de granita si acesta) si va emite pe canalele UHF 51(A-multiplex) si UHF 62 (C-multiplex)

Releul de la Komad va incepe sa emita peste cca. 1 an de zile si va folosi sistemul SFN.Acesta asigura receptia canalelor indiferent in ce directie e indreptata antena
Buna treaba cu SFN-ul.

#23
redwhite78

redwhite78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.09.2007
E a 2-a zi de cand DVB-T Ungaria si-a inceput emisia, a incercat cineva din vestul tarii, sa vada daca prinde ceva din canalele maghiare difuzate prin DVB-T??

#24
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

View Postredwhite78, on 2nd December 2009, 12:47, said:

E a 2-a zi de cand DVB-T Ungaria si-a inceput emisia, a incercat cineva din vestul tarii, sa vada daca prinde ceva din canalele maghiare difuzate prin DVB-T??
Eu am incercat cu o antena DVB-T, dar nu prind nimic. Doar ca sta si se gandeste ceva mai mult undeva pe la 88% si la 92% (nu imi afiseaza frecventa).
Eu consider ca e nevoie de o antena Yagi cu cat mai multi elementi...

#25
redwhite78

redwhite78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.09.2007

View Postmarius_ar, on 3rd December 2009, 11:29, said:

Eu am incercat cu o antena DVB-T, dar nu prind nimic. Doar ca sta si se gandeste ceva mai mult undeva pe la 88% si la 92% (nu imi afiseaza frecventa).
Eu consider ca e nevoie de o antena Yagi cu cat mai multi elementi...
Aha! Sau sa asteptam anul 2010, mai cu seama 1 dec. 2010, pentru ca pana atunci am vazut pe harta lor cu emitatoarele DVB-T, se vor mai monta in plus fata de cat sunt acum instalati! Deci peste 1 an, va fi si mai mare acoperirea lor!!

#26
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Revin cu noutati in legatura cu MinDigTv !A aparut harta de acoperire oficiala vezi foto de mai jos .

Pe langa cele 7 canale tv receptionabile la liber au aparut altele 10 codate , canale de calitate .Pt vizionarea acestora e necesara o cartela de acces care costa 300 de ron /an adica 25 ron /lunar!Cartela se poate achizitiona de la o binecunoscuta firma din oradia.

Canalele MindigTV extra sunt

National Geographic
AXN
Film+
Cool
SportKlub
Disney Channel
FEM3
Hír TV
ATV
Private Spice



Cele 10 canale sunt transmise in format SD .Canalele AXN, NG si Disney au pe langa sonor maghiar si sonor original Pt receptia canalelor CODATE e necesat un receptor DVB-T HD prevazut cu cititor de cartela CONAX CAS 7
Incepand de ieri 1 august se poate asculta si postul de radio Neo FM la MinDigTV

Daca vreun membru softpedia receptioneaza aceste canale de la Mindigtv as fi incantat sa ne informeze asupra sistemului de receptie folosit si a locatiei unde receptioneaza

Attached Files

  • Attached File  acop.JPG   60.77K   83 downloads
  • Attached File  can1.JPG   73.45K   92 downloads
  • Attached File  can.JPG   71.02K   78 downloads
  • Attached File  KO.JPG   52.68K   80 downloads


#27
laci72

laci72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.02.2009
Cartela dupa mine scump,pentru 10 posturi sa platesti atitea nu merita,de exemplu pentru digi platesc 33 lei si cite posturi prind.Stau in Satu Mare,cum am inteles aici este semnal,dar nu am receptor cu care sa prind,dar vad ca asa nici nu merita sa cumpar pina cind tv2 si rtl klub prind si cu semnal analog.

#28
dadupop

dadupop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.04.2006

View Postdoktorofsat, on 2nd August 2010, 21:47, said:

Revin cu noutati in legatura cu MinDigTv !A aparut harta de acoperire oficiala vezi foto de mai jos .

Pe langa cele 7 canale tv receptionabile la liber au aparut altele 10 codate , canale de calitate .Pt vizionarea acestora e necesara o cartela de acces care costa 300 de ron /an adica 25 ron /lunar!Cartela se poate achizitiona de la o binecunoscuta firma din oradia.

Canalele MindigTV extra sunt

National Geographic
AXN
Film+
Cool
SportKlub
Disney Channel
FEM3
Hír TV
ATV
Private Spice



Cele 10 canale sunt transmise in format SD .Canalele AXN, NG si Disney au pe langa sonor maghiar si sonor original Pt receptia canalelor CODATE e necesat un receptor DVB-T HD prevazut cu cititor de cartela CONAX CAS 7
Incepand de ieri 1 august se poate asculta si postul de radio Neo FM la MinDigTV

Daca vreun membru softpedia receptioneaza aceste canale de la Mindigtv as fi incantat sa ne informeze asupra sistemului de receptie folosit si a locatiei unde receptioneaza


Le prind eu...
merg fluent daca e setata si orientata bine antena . S-a intamplat sa mai pierd semnal la ora pranzului deobicei e mai slab un pic dar isi revine repede (intreruperi cu macro b de 3 - 4sec ) Seara semnal f bun f stabil.

Sistem TV philips 32pfl5604H cu tuner propriu DVBT
Antena Televes DATHD de la Elstar
antena la casa inaltime cred ca in jur de 15m (cam) daca nu mai putin
Locatie Livada, Satu Mare (intre Satu Mare si Baia Mare)

#29
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Salut dadupop!

Mersi mult de info si pt raspansu la subiect .Cunosc localitatea caci e pe drumu spre Carei...


Ce ne poti spune drespre receptia altor canale tv in sistem DVB-T cum  ar fi cele din Slovacia sau Austria?!

Toate cele bune!

#30
dadupop

dadupop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.04.2006

View Postdoktorofsat, on 9th August 2010, 11:39, said:

Salut dadupop!

Mersi mult de info si pt raspansu la subiect .Cunosc localitatea caci e pe drumu spre Carei...


Ce ne poti spune drespre receptia altor canale tv in sistem DVB-T cum  ar fi cele din Slovacia sau Austria?!

Toate cele bune!

Austria e cam departe totusi pentru receptie ,se pare ca Slovacia ar avea ceva programe dar polarizare Verticala si nu prea am chef sa dau jos antena sa o rasucesc :).
Pe analog imi intra Markiza, STV2, STV1 chiar foarte bine mai ales seara, deci nu cred ca ar fi problema daca as testa digitalul.

PS: localitatea e mult dupa Carei, este intre Satu MAre si Negresti Oas sau Baia Mare (Seini)

exxon(RDI) insa sigur ar putea face teste mai precise, lucreaza pe releul de la Calinesti :) plus ca are un Televes DAT 75 de minune. Lui i-a intrat chiar f. bine pachetul din HU cu antena in pasiv.

Edited by dadupop, 09 August 2010 - 14:38.


#31
tiriflisca

tiriflisca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 17.06.2010
Eu am incercat sa vad daca nu reusesc sa prond MinDig TV in Oradea cu antena de camera.. si televizor DVB-T, dar deocamdata nimic - sunt din Oradea, mai este cineva din Oradea care a incercat aceasta treaba?
Poate poate prindem ceva..

#32
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
tinand cont ca sunt zeci de kilometri nici o sansa cu antena de camera, incearca cu una exterioara care sa fie sus pe bloc/casa ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate