Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

DVB-T Ungaria "MinDigTV" cu acoperire si in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Releul de la Tokaj va incepe sa emita in DVB-T incepand cu data de 1 decembrie 2009.Acest releul se afla in estul Ungariei.Pe vremuri emitea canalul 1 maghiar in VHF si canalul 2 in UHF.Semnalul ajundjea no problemo pana in Maramures .Sa vedem acum ce si cum va fi , dar se stie ca releul este de mare putere nu precum cele de  la noi in tara simple jucarii locale :D
   Situl MindigTv.hu ofera informatii clare asupra datelor de receptie.Se poate observa din prima cat de vasta e acoprirea DVB-T in Ungaria incepand cu data de 1 dec!

Canalele MinDigTv necesita pt receptie o antena DVB-T si un tunner DVB-T /MPEG4 pt receptie.
Canalele HDTV transmise sunt: m1 HD, m2 HD, Duna TV HD , canalele comerciale RTL Klub si TV2 vor fi transmise in SD alaturi de Duna II Autonómia!Tot asa in teste este si canalul Euronews (cu sonor engl. ger. fr)Radiourile nationale Magyar Rádió MR1 Petőfi, MR2 Kossuth és MR3 Bartók Rádió sunt si ele in grila!

Canalul generalist ATV si cel de stiri HirTv se receptioneaz cu modul Antenna Digital Terra!


   Antenna Hungaria promite noi canale tv odata cu incheierea negocierilor cu televiziunile vizate.

Attached Files

  • Attached File  ako.jpg   185.83K   203 downloads
  • Attached File  GRILA.jpg   217.54K   216 downloads

Edited by doktorofsat, 14 November 2009 - 13:43.


#2
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

 doktorofsat, on 14th November 2009, 13:42, said:

Releul de la Tokaj va incepe sa emita in DVB-T incepand cu data de 1 decembrie 2009.Acest releul se afla in estul Ungariei.Pe vremuri emitea canalul 1 maghiar in VHF si canalul 2 in UHF.Semnalul ajundjea no problemo pana in Maramures .Sa vedem acum ce si cum va fi , dar se stie ca releul este de mare putere nu precum cele de  la noi in tara simple jucarii locale :D
   Situl MindigTv.hu ofera informatii clare asupra datelor de receptie.Se poate observa din prima cat de vasta e acoprirea DVB-T in Ungaria incepand cu data de 1 dec!

Canalele MinDigTv necesita pt receptie o antena DVB-T si un tunner DVB-T /MPEG4 pt receptie.
Canalele HDTV transmise sunt: m1 HD, m2 HD, Duna TV HD , canalele comerciale RTL Klub si TV2 vor fi transmise in SD alaturi de Duna II Autonómia!Tot asa in teste este si canalul Euronews (cu sonor engl. ger. fr)Radiourile nationale Magyar Rádió MR1 Petőfi, MR2 Kossuth és MR3 Bartók Rádió sunt si ele in grila!

Canalul generalist ATV si cel de stiri HirTv se receptioneaz cu modul Antenna Digital Terra!


   Antenna Hungaria promite noi canale tv odata cu incheierea negocierilor cu televiziunile vizate.
Astia au 3 HD-uri in DVB-T, deja ! Cica mai avem si noi putin : citiva ani  :lol:

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pai si in Bucuresti sunt 3 canale in HD, terestru... problema e ca la noi inca nu exista o retea nationala de relee DVB-T

Eu sincer ii invidiez pe cei care stau langa granita (oricare ar fi ea)... pentru ca pot avea acces si la ceea ce ofera vecinii nostri!
In centrul tarii, slabe sperante la receptii din vecini... eu totusi scanez aproape saptamanal cu tunerul terestru - poate poate, apare ceva in digital, de la noi
Apropo de relee... pe dealul Tampa din Brasov a aparut un pilon inalt (gen schela) si este situat destul de aproape de releul analogic situat in complexul Panoramic
Cred ca se pregateste ceva!

Attached Files

  • Attached File  turn.jpg   64.78K   167 downloads

Edited by rz, 14 November 2009 - 20:51.


#4
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
stai asa Rz te cred ce zici

Voi primi info care e faza la ucrainiei , culmea stau la o aruncatura de bat de ei si nu stiu nimic de DVB-T ul ucrainian,numa ca egzista.Insa mai multe stiu de cel din Slovacia care din surse sigure va emite in DVB-T/MPEG2 deoarece majoritate tv lcd/plasma de la ei au tunner de acest tip.Primele emisii vor fi tot in decembrie a.c.:)

#5
marius1962

marius1962

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2008
Am auzit ca pilonul de pe Tampa are legatura cu supravegherea traficului in Brasov.

#6
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007
Pilonul nou de pe Tampa nu are legatura cu DVB-T, este pilonul FlashNet si vor fi pe el antene  gsm, date etc.

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pfuai... de cand imi doream sa prind DVB-T unguresc. Daca ma mut in Oradea oare o sa prind? :o

enjoy,
Mtz

#8
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

 Mtz, on 15th November 2009, 13:20, said:

Pfuai... de cand imi doream sa prind DVB-T unguresc. Daca ma mut in Oradea oare o sa prind? :o

enjoy,
Mtz


Scrii la vrajeala sau carey faza? :P

#9
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007

 rz, on 14th November 2009, 20:43, said:

Pai si in Bucuresti sunt 3 canale in HD, terestru... problema e ca la noi inca nu exista o retea nationala de relee DVB-T

Eu sincer ii invidiez pe cei care stau langa granita (oricare ar fi ea)... pentru ca pot avea acces si la ceea ce ofera vecinii nostri!
In centrul tarii, slabe sperante la receptii din vecini... eu totusi scanez aproape saptamanal cu tunerul terestru - poate poate, apare ceva in digital, de la noi
Apropo de relee... pe dealul Tampa din Brasov a aparut un pilon inalt (gen schela) si este situat destul de aproape de releul analogic situat in complexul Panoramic
Cred ca se pregateste ceva!
Frate, aia au acoperire in aproape toata tara, noi...

#10
redwhite78

redwhite78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.09.2007
Locuiesc in Arad, deci foarte aproape de granita cu Ungaria, am un LCD LG cu tunner DVB-T incorporat, si vreau sa incerc sa prind de la 1 decembrie 2009 canalele maghiare emise in DVB-T! Ideea ar fi, e necesar achizitionarea unei antene DVB-T(de la magazinele specializate), sau ajunge si o antena din asta simpla, telescopica??
Merci.

#11
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Iti recomand sa cumperi o antena dedicata DVB-T!verifica prima data daca televizoru are tunner dvb-t/mpeg4

#12
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

 redwhite78, on 15th November 2009, 16:33, said:

Locuiesc in Arad, deci foarte aproape de granita cu Ungaria, am un LCD LG cu tunner DVB-T incorporat, si vreau sa incerc sa prind de la 1 decembrie 2009 canalele maghiare emise in DVB-T! Ideea ar fi, e necesar achizitionarea unei antene DVB-T(de la magazinele specializate), sau ajunge si o antena din asta simpla, telescopica??
Merci.
Cred ca ai nevoie de o antena Yagi (posibil si turceasca tip gratar), pentru canalele 65 si 60. indreptate spre Szeged sau Szentes.
Eu cu o antena DVB-T de exterior (ceva asemanator cu asta) amplasata la etajul 1 nu receptionez nimic.

#13
dadupop

dadupop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.04.2006

 doktorofsat, on 15th November 2009, 17:52, said:

Iti recomand sa cumperi o antena dedicata DVB-T!verifica prima data daca televizoru are tunner dvb-t/mpeg4

mai precis unde aproape de granitza cu ucraina stai ???

Slovacii sigur vor fi pe mpeg2 ?
stii frecvente ?
ma intereasaza pentru Satu Mare
Mai demult prindeam STV 1,2 Markiza chiar f. bine
am sanse sa prind dvbt?
?

#14
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Oameni buni, nu comparati receptia din canalele 1-5 Low VHF cu cea din UHF partea superioara > 600 Mhz.  
Daca la Bucuresti in FM 88-108 posturile de radio din Ruse - 60 km se receptioneaza fara jena de la et. 4-5 in sus chiar si indoor, nu acelasi lucru se intampla cu posturile de TV din UHF. Trebuie antena orientata spre ele - eventual amplificator + ceva propagare si asta pe analogic cu pureci :D  pe digital probabil pretentia pentru un semnal bun este mai mare deci nu cred ca oricine din Bucuresti va putea vedea DVB-T-ul din Ruse; extrapoland la alte zone, cred ca 30-40 km  e zona maxima de acoperire stabila in DVB-T in campie - limita orizontului, ce e peste se receptioneaza ocazional si probabil enervant; una e sa ai ceva pureci si alta e sa inghete de tot imaginea sau sa faca ditai patratele... ma rog pe analogic cel mai mult ma enerveaza dublajele nu purecii :D  
Sunt curios cat bate statia de la Paltinis tinand cont ca e la 1500 m elevatie, ma astept la macar 70-80 km pe directia deschiderii, poate a testat cineva....

#15
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
nu e totuna rvic sa folosesti emitatoare puternice si rable care se folosesc la noi si le putem porecli pe buna dreptate "ametitoare".Iata la asemnea lucruri se spune , "stai in patratica ta " , da ce romanu se uita pe afara cine ce are cum transmite dar nu invata ce e bun ci foloseste ametitoare de toata jena .

#16
Dani70

Dani70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 02.01.2009

 rvic77, on 19th November 2009, 17:20, said:

Sunt curios cat bate statia de la Paltinis tinand cont ca e la 1500 m elevatie, ma astept la macar 70-80 km pe directia deschiderii, poate a testat cineva....


   In luna mai am fost in Unirea(judetul Alba) -- este langa Ocna Mures la intersectia cu drumul spre Alba-Iulia-- si acolo se receptioneaza si canalul 47 si 54 DVB-T din Sibiu cu antena Yagi si amplificator.Nivelul semnalului este peste 90% .Am folosit un receptor DVB-T Sagem PVR Mpeg2.

#17
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008

 redwhite78, on 15th November 2009, 16:33, said:

Locuiesc in Arad, deci foarte aproape de granita cu Ungaria, am un LCD LG cu tunner DVB-T incorporat, si vreau sa incerc sa prind de la 1 decembrie 2009 canalele maghiare emise in DVB-T! Ideea ar fi, e necesar achizitionarea unei antene DVB-T(de la magazinele specializate), sau ajunge si o antena din asta simpla, telescopica??
Merci.

Personal am îndoieli că va merge la Arad bine, releul din Szentes radio și TV analogic e teteribil de slab pentru România ținând cont de apropierea de graniță a orașului Arad, releul din Szentes e totuși și prea departe de graniță, astea sunt reglementările internaționale nu că n-ar vrea să emită în Arad și în zonă, e un acord din anii 60 - 70, nu știu exact. Posturile românești emit în zona Arad bine în Ungaria și cele ungurești în zona Oradea, Satu Mare, asta e parerea mea. Releul din Tokaj e aplasat la ceva înalțime http://www.frekvenci...tower-tokaj.htm, iar cel din Komadi e foarte aproape de graniță de aia se prinde bine în România.

Odată cu trecerea la digital acordul s-a schimbat, s-a semnat un nou acord anul trecut sau acum 2 ani între noi și țările vecine în privința emisiei digitale, așa că eu nu știu ce să cred, lucrurile e posibil să se fi schimbat.

Tot zona Oradea, Salonta va fi avantajată, în zona județului Arad aproape că nici măcar n-o să atingă granița semnalul, partea albă e fără acoperire.

Televiziunea digitala:
http://www.frekvenci...dvb-t-hng01.htm

Iar radioul digital stă mai prost în zona Aradului.
http://www.frekvenci...t-dab-hng01.htm

Edited by xsol, 22 November 2009 - 14:42.


#18
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Nu vreau să fac pe deșteptul dar acoperirea pe Arad nu se poate face decât prin aplasarea unui nou releu undeva lângă Oroshaza.

În privința releului de la Szentes nu se poate face mai nimic, dacă îl înalță sau măresc puterea legal va acoperi vorba vine un sfert din Serbia doar pentru 25 Km de acoperire în România.

Releul din Komadi nu o să prea poată duce mai mult de Chișineu Criș, maxim Curtici. Ala din Bekescsaba de radio va bate pâna la câțiva km probabil dar tot n-o să asigure condițiile din Oradea, Satu Mare, unde merg aproape ca alea locale astea analogice.

Păreri personale, eu aștept să testez radioul digital...când o să-l cumpar....

Uitați antenele astea englezești cred că sunt bune, nu știu dacă trimit și în România că nu i-am contactat,  http://www.aerialsan...ineaerials.html

Pentru radio: http://www.aerialsan...nddabradio.html

Alea din comerț de la noi sau de unde sunt cred că merg dacă releul e în oraș sau foarte aproape, nici eu nu știu dar e o părere.

Edited by xsol, 22 November 2009 - 16:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate