Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Clima perfecta

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#1
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Multa vreme mi-am pus aceasta intrebare si tot cautand pe net, gaseam puncte slabe pentru fiecare zona ce parea perfecta climatic.

Pana in prezent mi-am trasat cateva coordonate care ar defini clima perfecta pentru om:

1. O vara cat mai lunga insa cu maxime medii de +23 /+25 C, adica similara mediei maxime in luniile iulie si august in Cluj-Napoca si Baia-Mare / Satu-Mare.

2. Umiditate nu mai mare decat in Rom^nia in Maramuresul istoric.

3. O iarna scurta si relativ calduroasa cu temperaturi intre 8 C si 18 (/ 25 C - daca asa ceva este posibil, ... oricum nicaieri pe planeta nu avem un climat perfect pt. intregul an).


Pana in prezent consider ca aceste conditii se gasesc pe coasta atlantica a Portugaliei, mai cu seama la nord de Lisabona pana la Porto.

Astept de la voi alte propuneri si completari, sa le analizam si sa le comentam.  :rolleyes:

#2
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
ooooo ba da   in Brazilia:))
vara continua
e perfect pentru mine

Acum perfect difera de la o persoana la alta. e o chestie subiectiva

#3
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

 eu_unul, on 13th November 2009, 09:37, said:

..
Acum perfect difera de la o persoana la alta. e o chestie subiectiva


foarte corect

mie imi plac zonele calduroase, gen mexic- cancun, riviera maya ... imi place si caldura de acolo si umiditatea iar oceanul este o splendoare :wub:
nu m-as supara sa stau acolo, ba chiar as putea sa ma obisnuiesc

uite acum realizez ca nu stiu cum e vara acolo :huh: probabil foarte cald :(

#4
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009

 Cyber-sapiens, on 13th November 2009, 19:29, said:

Multa vreme mi-am pus aceasta intrebare si tot cautand pe net, gaseam puncte slabe pentru fiecare zona ce parea perfecta climatic.

Pana in prezent mi-am trasat cateva coordonate care ar defini clima perfecta pentru om:

1. O vara cat mai lunga insa cu maxime medii de +23 /+25 C, adica similara mediei maxime in luniile iulie si august in Cluj-Napoca si Baia-Mare / Satu-Mare.

2. Umiditate nu mai mare decat in Rom^nia in Maramuresul istoric.

3. O iarna scurta si relativ calduroasa cu temperaturi intre 8 C si 18 (/ 25 C - daca asa ceva este posibil, ... oricum nicaieri pe planeta nu avem un climat perfect pt. intregul an).


Pana in prezent consider ca aceste conditii se gasesc pe coasta atlantica a Portugaliei, mai cu seama la nord de Lisabona pana la Porto.

Astept de la voi alte propuneri si completari, sa le analizam si sa le comentam. :rolleyes:

Clima e ca ....gustul ! Intreaba un eschimos unde ar vrea sa traiasca .....(nu prea am vazut la ecuator ) ....si intreaba un boshiman unde vrea sa traiasca ....nu prea am vazut boshimani la pol !

Clima perfecta e ca friptura perfecta ...depinde de gust .....si depinde de om (vegetarienii vor fripturi vegetale ) ...si depinde de traditie .....si daca tu ai traii in clima visata de tine ....nu ti s-ar mai parea perfecta ....fii sigur de asta !!!!!

Edited by marxo, 13 November 2009 - 18:54.


#5
PerformanceSSw

PerformanceSSw

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.03.2009
Te muti in Ibiza sau pe insulele din apropiere ,.Temperaturi acuma in decembrie sub 20 nu o sa vezi niciodata.De exemplu ieri la 6 seara erau 27 de grade.

Edited by PerformanceSSw, 13 November 2009 - 18:58.


#6
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
in insulele Canare, Tenerife

#7
cipz

cipz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.05.2005
Quito, Ecuador. Primavara eterna.
Este la ecuator, dar pe un munte.

#8
PerformanceSSw

PerformanceSSw

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.03.2009
In tenerife e frig rau in zona asta a anului....mai ales ca sunt zone in care bate vantul tot timpul.

#9
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Sunt de acord cu toti care ati postat aici.

PS: Am uitat sa spun doua lucruri:

1.) Ma refeream la un climat perfect la nivelul marii si la malul marii /oceanului.

2.) Nu am fost niciodata intr-o zona tropicala in perioada MUSONICA cand vin ploile, desi am citit pareri ale unora si altora plus referinte de pe NET si se pare ca este cam ca in sauna (aceasta cuprinde absolut toate zonele FRUMOASE inter-tropicale si unele sub-tropicale, perioada cand se sta 1/2 de an in casa la ventilator, DECI umiditatea atmosferica coroborata cu temperaturile de peste 30 de grade celsius fac traiul zilnic un calvar, ... ploile torentiale sunt ultimul impediment).

ASADAR daca ati vizitat asemenea zone in perioada musonica va rog sa povestiti cum a fost.


PS: In zonele cu climat tropical umed ori sub-tropical umed, avem locuri PERFECTE, insa NICIODATA la malul marii, ci undeva la altitudine in spatele unor munti care opresc umiditatea (v. Caracas -Venezuela).


La fel cum noi cei din zona temperat-continentala nu intelegem ce inseamna valul de umiditate musonica la +30 C jumatate de an, ne imaginam probabil doar partea cu ploaia interminabila, dar nu stim ce se intampla cu vaporii la peste +30C, la fel si cei care vietuiesc in aceste zone calde isi inchipuie iarna de la noi cel mult ca un timp ploios in care mai cad cativa fulgi de nea.


UMIDITATEA musonica este conceptul pe care noi inca nu il cunoastem pe propria piele.  B)

Edited by Cyber-sapiens, 13 November 2009 - 21:27.


#10
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 eu_unul, on 13th November 2009, 19:37, said:

ooooo ba da   in Brazilia:))
vara continua
e perfect pentru mine

Acum perfect difera de la o persoana la alta. e o chestie subiectiva

Zona intre Porto (Portugalia) si Vigo (Spania), in coltul NV al peninsulei iberice, la oceanul atlantic. B)

#11
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 Cyber-sapiens, on 14th November 2009, 18:14, said:

Zona intre Porto (Portugalia) si Vigo (Spania), in coltul NV al peninsulei iberice, la oceanul atlantic. B)

http://www.world66.c...igo/lib/climate
http://en.wikipedia....ki/Vigo#Climate

http://en.wikipedia....i/Porto#Climate  B)

[ http://www.eldoradocountyweather.com/climate/europe/portugal/images/Porto.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cyber-sapiens, 14 November 2009 - 21:15.


#12
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Cum zicea cineva mai sus pentru mine în Ibiza ar fi. Răcoare vara (curent rece) și călduț iarna.

#13
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 m3th0dman, on 16th November 2009, 00:36, said:

Cum zicea cineva mai sus pentru mine în Ibiza ar fi. Răcoare vara (curent rece) și călduț iarna.

In Ibiza nu e chiar racoare vara, cel putin nu in lunile iulie si august, care au interdictie turistica in intreg bazinul mediteranean (+27C /+32C temperaturile medii din timpul zilei in aceste luni, ... adica cand este cel mai racoare, e ca la Bucuresti vara !).

Spre deosebire, in nord-vestul Portugaliei si Spaniei, avem acelasi climat benefic precum in zona central californiana (Santa Barbara - Monterey, adica o vara cu medii diurne de cel mult 23/25C si o iarna cu medii diurne de 17/19C !!!).  ;)


In Ibiza este frumos pt. adolescentii care doresc libertate si libertinaj total, betii, drogs, muzica data la refuz si alte excese...

#14
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Am greșit. Insulele Canare au clima perfectă. Le confund cun cele Baleare.

#15
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Cyber sapiensule, daca te muti in portugalia cu ochii dupa temperatura aerului, o sa iti iei teapa vietii cand o sa vrei sa faci baie in ocean in august-septembrie. Ai sa iesi vanat din apa si nu o sa stii de ce dracu are oceanul temperatura unui rau de munte romanesc in august.

Am patit eu, nu vorbesc din auzite. Nu in portugalia ci in La Coruna in Spania.

In sudul Spaniei in stramtoarea Gibraltar acolo unde se intalnesc Mediterana cu Atlanticul aceeasi poveste. Nu prea poti sa faci baie vara ca te caci pe tine de frig daca intri in apa.

Eu zic sa va orientati spre grecia-turcia-cipru. Au clima mediteraneana si apa e calda cam 3/4 din an. Adica poti sa faci baie si in decembrie daca tii neaparat si nu bate vantul.

In ceea ce ma priveste, cred ca m-as orienta spre o zona tropicala cu o calitate a vietii ridicata. De exemplu Emiratele Arabe Unite - Dubai. Sau Abu Dhabi.

Edited by SPF, 16 November 2009 - 17:02.


#16
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 SPF, on 16th November 2009, 16:49, said:

Cyber sapiensule, daca te muti in portugalia cu ochii dupa temperatura aerului, o sa iti iei teapa vietii cand o sa vrei sa faci baie in ocean in august-septembrie. Ai sa iesi vanat din apa si nu o sa stii de ce dracu are oceanul temperatura unui rau de munte romanesc in august.

Am patit eu, nu vorbesc din auzite. Nu in portugalia ci in La Coruna in Spania.

In sudul Spaniei in stramtoarea Gibraltar acolo unde se intalnesc Mediterana cu Atlanticul aceeasi poveste. Nu prea poti sa faci baie vara ca te caci pe tine de frig daca intri in apa.

Eu zic sa va orientati spre grecia-turcia-cipru. Au clima mediteraneana si apa e calda cam 3/4 din an. Adica poti sa faci baie si in decembrie daca tii neaparat si nu bate vantul.

In ceea ce ma priveste, cred ca m-as orienta spre o zona tropicala cu o calitate a vietii ridicata. De exemplu Emiratele Arabe Unite - Dubai. Sau Abu Dhabi.

Aceeasi temperatura a apei exista si in California si lumea nu se plange (probabil stau mai putin timp in apa !

Totul ar fi bine in CIPRU, daca nu te-ai coace la +30/+34C in iulie, august si septembrie si daca nu ar ploua in Decembrie, ianuarie, februarie, martie !  ;)

Daca doresti sa faci silicoza din cauza suspensiei de praf-nisip din Arabia, fara sa fi fost condamnat la asa ceva, nu vad rostul (in zonele desertice media de viata a oamenilor este cea mai mica din lume, fie ca e vorba de foametea din Sahel, ori de nisip in general.

Daca doresti o zona tropicala aproape perfecta, atunci alegi Caracas-Venezuela, atat ca nu ai iesire la ocean si ai tantari din belsug.

Poate gasesti undeva intr-o insula aproape de ecuator un climat bun, poate si Fortaleza / Recife -Brazilia ?!

http://en.wikipedia....phy_and_climate

Hawaii ?  :rolleyes:

Edited by Cyber-sapiens, 16 November 2009 - 17:51.


#17
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 m3th0dman, on 16th November 2009, 16:32, said:

Am greșit. Insulele Canare au clima perfectă. Le confund cun cele Baleare.

daca nu ar fi 28/30C in 3-4 luni de vara si apoi in sezonul rece ploi si temperaturi de maxim 17/18C, ... Atunci ar fi perfect, ... si fara vanturile cu nisip din timpul verii si care dureaza 4 zile in mod continu si de mai multe ori pe vara !!!  ;)

Asadar Caracas si Honolulu-Hawaii raman 2 tinte viabile in zonele tropicale (Caracas fara iesire la ocean, iar Honolulu cu temperaturi de 30C tot anul, macar ca nu ploua mai mult ca in Rom^nia).

DECI California la nord de Santa Barbara si mai ales nord-vestul Iberiei, raman singurele zone oarecum perfecte. B)

#18
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
Toată lumea știe că în california este o climă de lux pentru că vara este cald dar nu canicular, iar iarna nu e friguroasă. Dar cel mai bun argument este umiditatea scăzută. B)
De evitat este coasta de est a Americii în schimb, unde clima este înnăbușitor de umedă. Vara în Florida pe la Jacksonville n-ai cum să te răcorești, nici dacă faci baie în ocean. Și nici noaptea nu-i mai bine. Pur și simplu e umed de mori.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate