Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Clima perfecta

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#37
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostCyber-sapiens, on 20th November 2009, 19:36, said:

In intreg bazinul mediteranean, chiar si in punctele nordice extreme si chiar in zona marii Negre, avem vara temperaturi medii inalte lunare de cca. 28 C si valuri de caldura ce urca pana la 40 C.

In Antile nu avem temperaturi peste 27-32 C, indiferent de situatie, iar daca vorbim de insule unde avem case aflate pe versantii montani la o anumita altitudine, probabil vorbim de temperaturi agreabile cel putin in perioada sezonului uscat.

PS: poate se si laudau putin negrii ?!

Undeva la altitudine desi avem umezeala, s-ar putea sa nu se genereze multa umiditate daca temperaturile nu ar urca peste 25-27 C.

DAR ce spune-au de IARNA (ideea este umiditatea atmosferica in sezonul musonic cand este ceva mai cald si mult mai umed; indicele de confort termic) ?!
De iarna-n Antile n-am discutat, da'mi-inchipui ca e placut, de aia si aduc insulele-n discutie...

#38
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postsearcher-star, on 23rd November 2009, 11:38, said:

De iarna-n Antile n-am discutat, da'mi-inchipui ca e placut, de aia si aduc insulele-n discutie...

cica in perioada musonica-umeda, este bai mare ca avem temperaturi peste 30C, plus ploi torentiale continue 1/2 de an, in plus avem umiditate atmosferica extrema, practic aburi.

Imi pare rau ca nu am gasit informatii decat pe blogurile celor care au calatorit in perioada musonica in acele regiuni.

In general turistilor le pare OK fie ca in general sejururile se fac in lunile cu clima perfecta, fie stau cateva zile, ceea ce este prea putin ...

#39
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Am deschis acest topic-forum pentru iubitorii de geografie si idealisti.
Multa vreme am cautat pe harta o zona perfecta climatic, deoarece celelalte lucruri le stiam deja si am avut surpriza sa descopar multa manipulare si multe adevaruri ascunse.

Momentan litoralul bulgaresc imi pare locatia perfecta si sa va spun de ce:

1. Initial ca orice tanar am luat de buna ideea cu climatul tropical, Brazilia, Florida, Australia, ..., apoi am aflat ca in acest climat faci sauna jumatate de an la 35 de grade si umiditate atmosferica de 90-100%, plus uragane, furtuni de nisip, iar in sezonul uscat nu este cu mult mai bine, similar verilor toride din sudul tarii noastre.

2. Apoi am trecut la climatul mediteranian dinspre Atlantic, adica Spania, Portugalia, Madeira, Canare, Italia, s-Frantei, etc si entuziasmul m-i s-a diminuat stadial odata ce am aflat ca aici avem vanturi cu nisip saharian vara, si temperaturi intre 30-40 grade in 4 luni de vara aproape continu, iar in zonele care par a fi mai nordice si cu temperaturi mai scazute avem umiditate atmosferica in exces Barcelona, nordul Italiei, Portugalia partea centrala si de nord, Albania, etc, si asta la 30 de grade, ceea ce este "sauna de influenta atlantica".

3. Am cautat apoi in Creta, Grecia si orientul mediteranean, descoperind aici acelasi infern termic de vara, dar macar cu cer senin si fara umiditate in acest sezon.

4. Am aflat ca nu te poti bucura de temperaturile dulci din toamna -iarna-primavara in climatul mediteranean deoarece atunci este sezonul ploilor ! thumbdown.gif


5. In cele din urma am gasit un regim termic similar celui din Rom^nia in timpul verii, ori putin mai dulce, in Bulgaria pe litoral, unde avem precipitatii similare Dobrogei noastre, mult soare si o vara ce se prelungeste pana in Mai si Noiembrie, cu un sezon hivernal cu o medie inalta de +5 grade celsius si o toamna si primavara la o medie inalta intre +9 si +14 grade celsius (ceea ce inseamna ca temperaturile pot fi usor mai scazute ori usor mai crescute decat in media inalta ce se refera la timpul zilei, dar merg in general pe aceste medii).


Iata cum am ajuns sa nu mai idealizez "padurile cu cocotieri, tigri, lei si jaguari". thumbup.gif

PS: va rog sa aduceti completari / comentarii acestei idei a topicului.


Bulgaria (de la Varna la Burgas) si Argentina (de la Buenos Aires la Mar del Plata).

Edited by Cyber-sapiens, 07 January 2010 - 22:38.


#40
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Nu stiu de voi da clima perfecta pentru mine e prin Decembrie in Singapore. 27-30 grade C ziua, ploaie torentiala de la 19-06. Dupa pensionare acolo mi-ar place sa ma mut.  :)

#41
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postcitronelle, on 7th January 2010, 23:42, said:

Nu stiu de voi da clima perfecta pentru mine e prin Decembrie in Singapore. 27-30 grade C ziua, ploaie torentiala de la 19-06. Dupa pensionare acolo mi-ar place sa ma mut.  :)

Mie imi place cer senin si temperaturi intre 18-25, maxim 27 de grade, la 30 de grade simt ca devin letargic.

#42
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postsearcher-star, on 23rd November 2009, 10:38, said:

De iarna-n Antile n-am discutat, da'mi-inchipui ca e placut, de aia si aduc insulele-n discutie...

Cred ca mai mult este propaganda turistica, deoarece ploua aproape zilnic si destul de bine.

#43
altundeva

altundeva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.10.2007
Nu exista clima perfecta asa cum nu exista nici tara perfecta. Ideal ar fi sa ai libertatea si posibilitatea si banii de a-ti schimba locatia pe glob in functie de anotimp, chef, situatie etc.

#44
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postaltundeva, on 8th January 2010, 23:03, said:

Nu exista clima perfecta asa cum nu exista nici tara perfecta. Ideal ar fi sa ai libertatea si posibilitatea si banii de a-ti schimba locatia pe glob in functie de anotimp, chef, situatie etc.

Cam ai dreptate, am aflat 2 zone aproape de perfectiune, unde in schimbul frigului iernii avem 1-2 luni de vara sacrificate, dar castigam 6 luni calduroase primavara si toamna in i-la CRETA, iar daca aveti curajul sa mergeti in Argentina pe malul Atlanticului intre Mar del Plata, Bahia Blanca si Viedma, o zona cu precipitatii ca in zona Transilvaniei si cu vreo 8-9 luni de vara cu temperaturi intre 18-19-30 de grade celsius.

PS: am gasit niste grafice climatice, dar nu am inteles pt. Bahia Blanca si Viadma, daca TEMP. MAXIMA 30-32 grade, inseamna AVERAGE ori chiar maxima, deoarece daca e MAXIMA inseamna ca nu e fierbinte de loc.

http://en.wikipedia....ki/Buenos_Aires

Pt. Buenos Aires aflat putin mai la nord de Mar del Plata, avem TEMP. MAX average in lunile de vara de 28-30 grade celsius.

http://www.allabouta...mardelplata.htm

Edited by Cyber-sapiens, 10 January 2010 - 21:09.


#45
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostCyber-sapiens, on 10th January 2010, 20:54, said:

Cam ai dreptate, am aflat 2 zone aproape de perfectiune, unde in schimbul frigului iernii avem 1-2 luni de vara sacrificate, dar castigam 6 luni calduroase primavara si toamna in i-la CRETA, iar daca aveti curajul sa mergeti in Argentina pe malul Atlanticului intre Mar del Plata, Bahia Blanca si Viedma, o zona cu precipitatii ca in zona Transilvaniei si cu vreo 8-9 luni de vara cu temperaturi intre 18-19-30 de grade celsius.

PS: am gasit niste grafice climatice, dar nu am inteles pt. Bahia Blanca si Viadma, daca TEMP. MAXIMA 30-32 grade, inseamna AVERAGE ori chiar maxima, deoarece daca e MAXIMA inseamna ca nu e fierbinte de loc.

http://en.wikipedia....ki/Buenos_Aires

Pt. Buenos Aires aflat putin mai la nord de Mar del Plata, avem TEMP. MAX average in lunile de vara de 28-30 grade celsius.

http://www.allabouta...mardelplata.htm

Pt. Viadma avem temp maxime la 30-32 grade in ian,feb.
http://www.climate-z...ahia-blanca.htm

Se pare ca avem o ANOMALIE climatica la sud de Mar del Plata, datorita ariditatii si a influentei continentale excesive.
Probabil Mar del Plata fiind mai in interiorul curentului atlantic rece, are o clima mai blanda decat Buenos Aires la nord si Bahia Blanca si Viadma la sud.

Edited by Cyber-sapiens, 10 January 2010 - 21:36.


#46
altundeva

altundeva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.10.2007

View PostCyber-sapiens, on 11th January 2010, 01:54, said:

...
Cred ca te concentrezi prea mult pe clima. Si daca ai gasi un loc cu clima 'perfecta' dar nu ai putea locui acolo din alte motive, la ce ti-ar folosi?
Mai curind ar trebui sa cercetezi cum diverse tari/locuri stau la capitolele immigration laws or long term visa, safety, security, cost of living, health matters, health care, environment, pollution, population density, attitude towards foreigners, stress, social/political stability, infrastructure, language, the "yuck" factor, the "I am getting bored to death here" factor, the "I feel so alive here" factor (care e cel mai important dupa parerea mea) si multe altele.
Climatul e si el important dar nu decisiv. Cel mai bine e sa faci prin mai multe locuri alese dinainte o vizita prelungita si sa vezi la fata locului daca iti place sau nu, daca te acomodezi sau nu. Ca pe harta sau internet multe locuri par a fi OK.

#47
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Am fost si eu pana-n .Jp asta seara, pe google earth. Am vizitat  Tokyo in care ai putea  fi un oras al bicicletei pe toata perioada a anului.

Cateva date despre temperatura :
Average Monthly High Temperatures: Jan 48.0°F; Feb 48.6°F; Mar 54.1°F; Apr 64.0°F; May 71.4°F; Jun 76.8°F; Jul 83.7°F; Aug 86.7°F; Sep 79.5°F; Oct 69.6°F; Nov 61.0°F; Dec 52.5°F.

F=(5/9)(C-32);

#48
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postaltundeva, on 10th January 2010, 23:51, said:

Cred ca te concentrezi prea mult pe clima. Si daca ai gasi un loc cu clima 'perfecta' dar nu ai putea locui acolo din alte motive, la ce ti-ar folosi?
Mai curind ar trebui sa cercetezi cum diverse tari/locuri stau la capitolele immigration laws or long term visa, safety, security, cost of living, health matters, health care, environment, pollution, population density, attitude towards foreigners, stress, social/political stability, infrastructure, language, the "yuck" factor, the "I am getting bored to death here" factor, the "I feel so alive here" factor (care e cel mai important dupa parerea mea) si multe altele.
Climatul e si el important dar nu decisiv. Cel mai bine e sa faci prin mai multe locuri alese dinainte o vizita prelungita si sa vezi la fata locului daca iti place sau nu, daca te acomodezi sau nu. Ca pe harta sau internet multe locuri par a fi OK.

Creta (Heraklion si Ierapetra) imi par civilizate si ofera totul (daca ai si o cabanuta de vara pe domeniul tau luat pe verticala la munte la vreo 1-2km altitudine, ai rezolvat si cu fierbinteala celor 2-3 luni de vara tropicala.

Argentina (Mar del Plata) este OK tot timpul, si aici civilizatie, ...

In plus aceste zone sunt curate, accesibile si ai orase mari in proximitate. Daca te gandesti si la criminalitatea zero, nici nu te mai gandesti la emisfera nordica, zone tropicale cu negri, ori asiatici, ...

View Postpg-soare, on 11th January 2010, 02:29, said:

Am fost si eu pana-n .Jp asta seara, pe google earth. Am vizitat  Tokyo in care ai putea  fi un oras al bicicletei pe toata perioada a anului. Cateva date despre temperatura : Average Monthly High Temperatures: Jan 48.0°F; Feb 48.6°F; Mar 54.1°F; Apr 64.0°F; May 71.4°F; Jun 76.8°F; Jul 83.7°F; Aug 86.7°F; Sep 79.5°F; Oct 69.6°F; Nov 61.0°F; Dec 52.5°F.F=(5/9)(C-32);

Ai uitat de locatia in mile marine, indicii de confort termic, aglomeratie, tsunamiuri, cutremure, sauna musonica si nu in cele din urma sa dai toate datele in hieroglife nipone ... asa ca sa inteleaga toata lumea.

#49
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Ia ghiciti ce am descoperit despre zonele astea perfecte ?!

Ati ghicit, am gasit fenomene meteo extreme:

1. In zona bazinului mediteranean i-la Corfu (vara este fierbinteala la 27-29 grade zilnic, iar iarna este rece la 14 grade plus ploi interminabile precum in zonele musonice); i-le grecesti sudice inclusiv Creta si cipru (aici avem Calima, cand ploua cu nisip si praf saharian continu pana la o saptamana, fenomen regasit in toata Mediterana - Italia, sudul Frantei, Spania, Portugalia, i-le Canare si madeira aflate in atlantic aproape de Africa.

2. Daca credeti ca scapam de Calima ori Sirocco, in Argentina, va inselati, aici avem PAMPERO, ce prima data aduce tornade, inundatii, intemperii groaznice, vreme rece ori foarte rece chiar vara, iar la final devine uscat si vin furtuni de nisip din Pampas, pana in Uruguay.

Asadar decat "o gura de praf mediteranean", mai bine niste ploi tropicale, deci sa ne mutam mai spre tropice.


http://images.google...ttp...sa=X&um=1

Se pare ca in Seychelles umiditatea este foarte mare 1/2 din an, deci ne luam zborul si de aici. :thumbdown:

http://images.google...ttp...sa=G&um=1

In Maldive e chiar mai rau, umiditate in exces tot anul. :confuzzled:


CARACAS the best ?!  :w00t:
http://images.google...ttp...sa=G&um=1

Edited by Cyber-sapiens, 13 January 2010 - 21:03.


#50
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
http://www.weather.c...tomnav_business

http://en.wikipedia....Ăłpolis#Climate

http://weather.msn.c...a...A&setunit=F

Florianopolis, Brazil, aproape perfect.  :thumbup:

Edited by Cyber-sapiens, 13 January 2010 - 22:45.


#51
dincaemanoil

dincaemanoil

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.05.2008

View PostCyber-sapiens, on 20th November 2009, 19:36, said:

In intreg bazinul mediteranean, chiar si in punctele nordice extreme si chiar in zona marii Negre, avem vara temperaturi medii inalte lunare de cca. 28 C si valuri de caldura ce urca pana la 40 C.

In Antile nu avem temperaturi peste 27-32 C, indiferent de situatie, iar daca vorbim de insule unde avem case aflate pe versantii montani la o anumita altitudine, probabil vorbim de temperaturi agreabile cel putin in perioada sezonului uscat.

PS: poate se si laudau putin negrii ?!

Undeva la altitudine desi avem umezeala, s-ar putea sa nu se genereze multa umiditate daca temperaturile nu ar urca peste 25-27 C.

DAR ce spune-au de IARNA (ideea este umiditatea atmosferica in sezonul musonic cand este ceva mai cald si mult mai umed; indicele de confort termic) ?!
CAPE TOW, am stat vreun 1 1/2 ani. Emisfera sudica este alceva, canci poluare, cerul este azuriu, parca ar fi din Walt Disney! Clima perfecta. La polul opus jegul nostru de Bucuresti.

#52
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdincaemanoil, on 13th January 2010, 22:31, said:

CAPE TOW, am stat vreun 1 1/2 ani. Emisfera sudica este alceva, canci poluare, cerul este azuriu, parca ar fi din Walt Disney! Clima perfecta. La polul opus jegul nostru de Bucuresti.

Asta este, cum se zice pe la noi, ..." ca romanul este rezistent, rezista pana ..., pana pleaca, ori pana pica in nas".  :lol:

#53
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009
O insula mica, cu vegetatie luxurianta, palmieri, bananieri, portocali, ananasi si alte asemenea, in Pacific. :D La ecuator, unde e vara vesnic. :)

Cu plaja fina, apa curata, limpede, si cer senin.

Edited by BlueSky2009, 13 January 2010 - 22:58.


#54
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Vezi gasesti ceva fain si pe malul opus de Constanta - estul si sud-estul Marii negre - tarmul de nord-est al Turciei, vestul Georgiei.
Precipitatii destul de multe, dar daca temperatura e ok umezeala nu deranjeaza. La 20 de km de tarm sunt munti suficienti de inalti incat sa ai acces la aer mai rece si ceva mai uscat, unde zapezile ating doi metri.La poalele muntilor se cultiva alune si ceai. Peste 50% din productia mondiala de alune e pe-acolo.
De exemplu:

http://en.wikipedia....Trabzon#Climate
http://en.wikipedia..../Batumi#Climate

Edited by blimpyway, 13 January 2010 - 23:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate