Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Romtelecom-NextGen - Numai aici despre net & telefonie.

- - - - -
  • Please log in to reply
1016 replies to this topic

#145
zengaro2

zengaro2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 12.07.2010
Daca aveti posibilitatea sa bagati RDS in loc de NEXT-GEN va recomand sa o faceti. La NEXT-GEN viteza nu depaseste 6.5 mb/s la torrente iar pe RDS mi-a descarcat cu minim 10.9 mb/s. NEXT-GEN sa se ia de mana cu Romtelecom!

View Postno-limit, on 31st August 2010, 22:39, said:

imi puteti spune si mie cum e reteau asta nextgen...findca m-ar tenta sa renunt la serviciile oferite de rds.
Am urmatoarele nelamuriri:
1.Cum e televiziunea prin cablu, anagalogica sau digitala? Daca am 3 televizoare primesc vreun STB moka, cu chirie cva?
2.Ma pot abonda doar la serviciul de televiziune de la ei?
3.Cum se misca internetul de la ei comparativ cu fiberlink1 de la rds?
3.Cate minute nationale gratuite sunt incluse in abonament? Pe site-ul lor nu am gasit nicio informatie referitoare la asta.
Iti va parea rau!
Sa nu imi sariti in cap acum cei care au avut toata viata lor net de la clicknet si acum cred ca next-gen e cel mai bun. Nici cei care au HDD-uri de-alea de 40 GB sau viteza de transfer rusinoasa!
ADEVARUL ESTE CA NEXT-GEN NU VA AJUNGE NICIODATA LA PERFORMANTA RDS!

Edited by zengaro2, 10 September 2010 - 11:15.


#146
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postzengaro2, on 10th September 2010, 12:13, said:

Daca aveti posibilitatea sa bagati RDS in loc de NEXT-GEN va recomand sa o faceti. La NEXT-GEN viteza nu depaseste 6.5 mb/s la torrente iar pe RDS mi-a descarcat cu minim 10.9 mb/s. NEXT-GEN sa se ia de mana cu Romtelecom!
Ce abonament ai de la Next-Gen?

#147
zengaro2

zengaro2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 12.07.2010
50 mb/s

#148
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postzengaro2, on 10th September 2010, 21:20, said:

50 mb/s
Pai in cazul asta nu prea vad cum rata de transfer la torenti sa depaseasca 6.5 MBps (maximul teoretic la acel abonament este de 50 Mbps = 6,25 MBps)... Au si abonament cu 100 Mbps, la 42 de LEI (din ce apare pe siteul lor).

#149
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Si asa s-a rezolvat eningma :naughty:

#150
TMV

TMV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.12.2007
Next-Gen merge excelent. Cel putin in Slobozia... Aveti mai jos testele pe Bucuresti si Londra de pe un abonament 10 Mb extern / 100 Mb metro

[ http://www.speedtest.net/result/948357010.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/948358451.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#151
zengaro2

zengaro2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 12.07.2010

View Postsoft0811, on 10th September 2010, 22:01, said:

Pai in cazul asta nu prea vad cum rata de transfer la torenti sa depaseasca 6.5 MBps (maximul teoretic la acel abonament este de 50 Mbps = 6,25 MBps)... Au si abonament cu 100 Mbps, la 42 de LEI (din ce apare pe siteul lor).
LA RDS 100 Mb/s e 39 de lei! De ce sa raman la NEXT-GEN? CA SA PLATESC 3 LEI IN PLUS? NU VEDETI CA RDS E MAI BUN CA NEXT-GEN SI LA VITEZA SI LA PRET? :o :surprise:

#152
TMV

TMV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.12.2007
Pretul este intradevar mai mare la Next-Gen, dar in ceea ce priveste vitezele, nu vad mari diferente. Din moment ce in ambele retele se atinge lejer maximul specificat in contract, de ce spui ca ar fi RDS superior Next-Gen-ului?

#153
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
La NG e cu 3 lei mai scump
dar gandeste-te . Ai viteza in extern de pana la 100Mb ( nu mereu , dar in general merge cu 85-90)
pe cand la RDS daca prinzi 30mb esti mare ;)

#154
zengaro2

zengaro2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 12.07.2010

View PostTMV, on 11th September 2010, 11:02, said:

Pretul este intradevar mai mare la Next-Gen, dar in ceea ce priveste vitezele, nu vad mari diferente. Din moment ce in ambele retele se atinge lejer maximul specificat in contract, de ce spui ca ar fi RDS superior Next-Gen-ului?
Nu spun ca e neaparat sau cu mult superior dar RDS e MAI IEFTIN SI AU ACEASI VITEZA.

#155
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Pentru @zengaro2

Tin sa te anunt, ca ceea ce ai afirmat dumneata, nu este o afirmatie corecta, ci pur si simplu relativa, fiindca ceea ce ai afirmat, si anume ca pe torente nu despaseste 6.5 mb/s, este valabil in cazul tau, deci nu se aplica la toti abonatii. Eu de exemplu la un abonament ieftin, dar ieftin - NextLight (numai 35 lei  - pachet internet + tv). Acel pachet fiind achizitionat in urma cu un, iar viteza mentionata in contract fiind de maximum 10 mb/s!, - am ajuns pe torrent  cu 10 mb/s. Iar de pe diverse site-uri am ajuns la 11 mb/s. Pentru a dovedi acest lucru atasez un printscreen cu viteza de la torrent

Attached File  SPM_A0115.jpg   283.45K   124 downloads

*Mentiune:
Eu sunt unul dintre cei care striga pe acest forum in urma cu cateva luni, si eram tare necajit de viteza slaba care o aveam in acea vreme, daca urmaresti acest thread de la inceput ai sa intelegi si o sa vezi si poza care am incarcat-o atunci cu viteza acea mizerabila, dar iata ca de atunci si pana acum, lucrurile s-au schimbat, si sunt multumit pentru serviciile care le primesc de le NextGen!

Sanatate Maxima!

#156
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
A intrat si DolceSport pe digital

#157
alexGJ

alexGJ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.09.2010
salutare!

eu sunt din Tg-Carbunesti si de cateva luni sunt abonat al NextGen,inainte am avut Cablelink de la rds,si nu am fost multumit de serviciile lor...viteza de download 5Mb/s si upload cu o ametitoare viteza de 0.4Mb/s
ce m-a determinat sa trec la NextGen au fost vitezele de download si UPLOAD "decente"
am un abonament de 30Mb/s la 26 de lei si sunt extrem de multumit, descarc de pe torente cu o viteza medie de 4MB/s si spre surprinderea mea ieri am ajuns la o viteza de 8.7MB/s desi nu am un abonament pt aceasta viteza
daca sunt multi seederi prind si 5...6MB/s
despre upload...acum nu mai trebuie sa astept 2 min sa trimit o poza...se incarca in 2 secunde,foarte putini provideri ofera viteze de upload egale cu cele de download
pingu' 10-15ms...la rds aveam 20-25
si foarte important variatia pingului 1..2 ms(meritul Romtelecomului)
[ http://www.pingtest.net/result/24074678.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
despre romtelecom,prea putine cuvinte de lauda,prietena mea are internet de 2Mb/s primeste doar 1.7Mb/s upload 0.3Mb/s
ping 60ms jitter 1..2ms

singurul lucru bun de la Romtelecom este NextGen...acum astept sa introduca IPTV

cine nu ma crede...sami trimita pm si pot sai fac o demonstratie live a calitatii serviciilor nextgen....prin teamviewer

record personal pt abonament de 30Mb/s...merge ca unul de 76Mb/s

Attached Files


Edited by alexGJ, 14 September 2010 - 12:22.


#158
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Se pare ca urmeaza inca un program in grila
http://www.gsp.ro/gs...t-2-206761.html

#159
alinushus

alinushus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 05.01.2004
Salut, poate cineva sa puna grila de pe digital, la ei pe site nu apare nimic, nu mai apar nici preturile pentru intenet, telef, pachete. Stiti cumva ce oferta au acum pentru tv digital + internet. Asteapta oare 1 octombrie pt o noua oferta? Ma intereseza grila pentru Giurgiu. Multumesc

Edited by alinushus, 24 September 2010 - 07:13.


#160
flo_victor

flo_victor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 05.09.2005

View Posteco_na, on 10th September 2010, 11:05, said:

De la inceputul saptamanii, la Slobozia, s-a schimbat grila pentru digital. Fata de grila anterioara, modificarile sunt acestea:

- au iesit BBC Entertainment (o decizie proasta, zic eu), Extreme Sports si Hustler

- au aparut: TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR Cultural, TVR Info, Pro TV, Antena 1, Antena 2, Prima TV, B1 TV, National TV,
     OTV, Kanal D, DDTV, Bloomberg, Realitatea TV, Antena 3, N 24, Vox News, Euronews, CNN, Money Channel,
     Acasa TV, Romantica, Euforia Lifestyle, National Geographic, NatGeoWild, Zone Reality, History Channel,
     DaVinci Learning, Viasat History, Explore, Viasat Nature, Hustler Blue, Playboy TV si Private Spice.

Merita toata lauda introducerea programelor Viasat!
Daca ar aparea si posibilitatea receptionarii programelor HD... ar fi excelent!

In total, acum exista 87 canale.
ce tip de abonament ai tu de prinzi 87 de canale k eu receptionez doar 70 :(

#161
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Ai selectat finlanda la tara televizorului ?

#162
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Aveti idee, ca sa pot intra in poseseia unui receiver (in custodie) de la NextGen, trebuie neaparat sa imi fac abonament la MaxPack (pachetul HBO si altele)? Sau se poate sa imi dea un receiver in custodie si fara abonament la MaxPack? Ma intereseaza numai pentru canalele digitale oferite gratuit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate