Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Oferta-șoc de la Cosmote, desființată de Protecția Consumatorului

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
Sursa

Oferta de două mii de minute, lansată de compania de telefonie mobilă Cosmote, nu este ceea ce pare, potrivit șefului Protecției Consumatorului Cluj, Mircea Radu.

Clujenii au stat la coadă pentru a achiziționa noua cartelă.
Operatorul telecom Cosmote a lansat, în luna septembrie, o ofertă pentru utilizatorii prepaid din județul Cluj și fanilor echipei de fotbal CFR 1907 Cluj, care permite folosirea a 2.000 de minute in retea doar in acest judet, impreuna cu o extraopțiune de 4,5 euro/lună.

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Cluj a intrat pe fir și a realizat mai multe controale la operatorul economic. Inspectorii au interzis Cosmote continuarea campaniei și comercializarea acestor cartele, deoarece oferta reprezintă, de fapt, o înșelăciune.

Ei anunță două mii de minute, însă oferă doar 666. Un apel este taxat, de obicei, la minut. În acest caz, un apel este taxat cu trei minute”, ne-a spus Mircea Radu, directorul CJPC Cluj.

Verificările au fost efectuate în urma unor sesizări depuse de compania de telefonie Orange.

Panourile publicitare, care fac reclamă noii oferte, vor fi neutralizate, anunță CJPC Cluj, astfel Cosmote urmează să dezlipească toate afișele postate în județul Cluj.

Edited by lafayette, 09 November 2009 - 23:25.


#2
musicall

musicall

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 15.03.2004
Se vorbea aici... http://forum.softped...t...18&start=18

#3
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
mdea..acum am vazut..
oricum o magarie asa mare , trebuie sa aiba threadul ei..

#4
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

View Postlafayette, on 9th November 2009, 23:49, said:

mdea..acum am vazut..
oricum o magarie asa mare , trebuie sa aiba threadul ei..

Presupun ca lucrezi la orange de ai deschis asa un topic pe aria cosmote, nu ? :) Esti tare...

Rog moderatorii sa inchida topicul.

Multumesc!

#5
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
o mica precizare: cosmote-ul chiar ofera 2000 de min dar consumabile in cel mult 667 de apeluri!

#6
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005
Se gaseste pe undeva o poza cu cartela sim CFR CLUJ de la Cosmote? As dori sa o vad. Din cate am inteles este personalizata.

#7
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
În sfârșit le mai temperează tupeul operatorilor care în vremuri de criză ți-ar trage-o și.. vorba aia!
Mai întâi UPC, apoi Cosmote, se pare că cei de la protecția consumatorilor Cluj sunt cam cei mai competenți pe țară. Chestia e că oferte din astea șocate mai sunt și în alte județe.
PS: Dar și amenzile ar trebui să fie șocante, să le producă fibrilații managerilor și CEO-ului  B)

Edited by domnulMembruAnonimescu, 10 November 2009 - 11:06.


#8
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postrohry2k1, on 10th November 2009, 08:31, said:

Presupun ca lucrezi la orange de ai deschis asa un topic pe aria cosmote, nu ? :) Esti tare...
Și mă rog trebuie să fii de la orange ca să sesizezi o înșelăciune? Proștii de clienți nu au voie să se sesizeze în legătură cu măgăriile voastre? Treaba nu merge astfel din fericire.

#9
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
A, sigur, când cineva se prinde de țepe, e de la concurență. Ca în politică, dacă îs criticați băieții, sigur o face opoziția de ciudă, nu?
Ca mitomanii, se supără și nu mai vorbesc cu tine dacă nu-i crezi.
Au și ăilalți destule hibe despre care s-a vorbit, așa că nu e o conspirație anti Cosmote.

Edited by domnulMembruAnonimescu, 10 November 2009 - 11:22.


#10
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

View Postdomnul_ionescu, on 10th November 2009, 11:21, said:

A, sigur, când cineva se prinde de țepe, e de la concurență. Ca în politică, dacă îs criticați băieții, sigur o face opoziția de ciudă, nu?
Ca mitomanii, se supără și nu mai vorbesc cu tine dacă nu-i crezi.
Au și ăilalți destule hibe despre care s-a vorbit, așa că nu e o conspirație anti Cosmote.

Lasa-ma frate, ca numai orange sare in sus si face plangere, de parca ar fi un copil rasfatat caruia i s-a furat acadeaua...

#11
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postrohry2k1, on 10th November 2009, 12:48, said:

Lasa-ma frate, ca numai orange sare in sus si face plangere, de parca ar fi un copil rasfatat caruia i s-a furat acadeaua...
Probabil voi nu ați avut până acum clienți de profesie avocați care să vă țină în continuu în reclamație după reclamație și proces după proces (mai ales că la cosmote pot să se lege de țșpe chestii). Eu mă mir că nu v-a dat nimeni în judecată încă pentru tâmpenia aia cu garanție pe viață la telefon. Garanție pe viața cui? A clientului, a telefonului, a lu' bunica? Dar mai aveți timp să experimentați... Să mergeți la proces și să urlați prin sala de judecată că v-a intentat proces clientul că este de la orange...

Edited by kineceler, 10 November 2009 - 12:56.


#12
barqqsanu

barqqsanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2005
Felicitari celor de la OPC Cluj si rusine celor de la Cosmote!!!
Acum au iesit pe TV cu 1800 min in retea si 150 nationale...la 5 Eur...pe acelasi principiu! In reclama scrie timp de 1 sec....minuscul...ca se taxeaza la 3 minute (nici nu ai timp sa vezi).
Oare in acest caz se va sesiza cineva?

Vor clienti si iarasi clienti.....dar de calitatea retelei se mai ocupa cineva? Din 5 apeluri, 2 imi sunt intrerupte! Este bataie de joc!!!!

Edited by ciuly, 10 November 2009 - 19:06.


#13
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Postrohry2k1, on 10th November 2009, 08:31, said:

Presupun ca lucrezi la orange de ai deschis asa un topic pe aria cosmote, nu ? :) Esti tare...

Rog moderatorii sa inchida topicul.

Multumesc!


nu lucrez la Orange... :D

#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
din cate am inteles de la o operatoare vodafone au fost dati in judecata pe tema reclamei mincinoase cu nspe mii de minute tarifate la 3 minute
radeau intr-o vreme de cei de la orange si vodafone ca vin cu stelute dar ei au nesimtirea sa nici nu puna stelutele pe ecran, cel putin eu nu le-am vazut in saptamanile trecute, poate erau asa mici si rapide incat nu le poate prinde ochiul uman

am zis eu ca grecii astia vin cu calul troian, pusi pe tepe

Edited by onlyone, 11 November 2009 - 02:16.


#15
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View Postbarqqsanu, on 10th November 2009, 17:30, said:

Felicitari celor de la OPC Cluj si rusine celor de la Cosmote!!!
Acum au iesit pe TV cu 1800 min in retea si 150 nationale...la 5 Eur...pe acelasi principiu! In reclama scrie timp de 1 sec....minuscul...ca se taxeaza la 3 minute (nici nu ai timp sa vezi).
Oare in acest caz se va sesiza cineva?

Vor clienti si iarasi clienti.....dar de calitatea retelei se mai ocupa cineva? Din 5 apeluri, 2 imi sunt intrerupte! Este bataie de joc!!!!

Am semnalat de ceva timp, Cosmote a luat in directie gresita! Cunoscut pt. ofertele corecte si fara stelute a devenit Operatorul cu oferte inselatoare, cu stelute si altele. Au inceput cu modificarea abonamentelor CFO, care numai in denumire mai sunt FULL OPTION, si acum si pe cartele, cu taxari de 3 min. s.a.m.d. Cred ca nu-si permit inca acest lux, si populatia le va taxa! Oricum felicitari OPC Cluj!

#16
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Taxati-i si voi pe ei. Eu cel putin vreau sa imi cumpar o cartela noua (am vazut oferte cu 17 lei pe la statia de metrou Lujerului, sunt unii care vand) si sa termin toate cele 150 de minute nationale in zapp. Daca ei cred ca pot insela clientii, aratati-le ca noi suntem mai destepti decat ei.
Foarte bine ca au primit amenda de la OPC, sa termine o data cu taxarea asta la 3 minute care e un mare dezavantaj.

#17
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009

View Postdanutz1, on 11th November 2009, 09:11, said:

Taxati-i si voi pe ei. Eu cel putin vreau sa imi cumpar o cartela noua (am vazut oferte cu 17 lei pe la statia de metrou Lujerului, sunt unii care vand) si sa termin toate cele 150 de minute nationale in zapp. Daca ei cred ca pot insela clientii, aratati-le ca noi suntem mai destepti decat ei.
Foarte bine ca au primit amenda de la OPC, sa termine o data cu taxarea asta la 3 minute care e un mare dezavantaj.

exact asa am facut si eu cu o cartela bonus. am terminat repede cele 150 de minute in zapp, o sa vorbesc si minutele in cosmote si mai tin simul fix 4 luni pana imi recuperez si cei 4 euroi bonus...cosmote a inceput ff bine, cu oferte atragatoare fata de granzii orange si vodafone, dar termina destul de prost....pacat

#18
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Se tin tare, vor sa conteste amenda:

Cosmote Romania: Intentionam sa contestam amenda primita la Cluj

Cosmote Romania intentioneaza sa conteste actiunile intreprinse de Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorilor (CJPC) Cluj, au declarat pentru DailyBusiness.ro oficialii companiei. CJPC Cluj a amendat operatorul cu 30.000 euro pentru practici comerciale incorecte si a dispus retragerea de pe piata a cartelelor pre-pay comercializate in cadrul campaniei "Cartela de suporter".
"Compania considera ca a comunicat oferta sa intr-o maniera transparenta si corecta si asteapta ca autoritatile relevante sa se pronunte pe acest subiect", au declarat oficialii operatorului telecom.

"Cosmote Romania a fost intotdeauna deschisa in comunicarea produselor si serviciilor sale prin intermediul tuturor canalelor importante pentru consumatori. Scopul companiei este sa raspunda nevoilor de comunicare reale ale utilizatorilor si va continua sa isi indeplineasca promisiunea de a oferi clientilor cele mai relevante produse si servicii pentru valoarea platita", au mai spus reprezentantii companiei.

Mircea Radu, directorul CJPC Cluj, a motivat actiunile intreprinse impotriva operatorului prin faptul ca operatorul promite 2.000 de minute in oferta "Cartela de Suporter", dar prin sistemul de taxare a primelor 3 minute, in mod unitar, numarul de minute e mult mai mic, scrie Wall-Street.ro.

"Am luat decizia de a stopa aceasta campanie prin retragerea de la comercializare a cartelelor si a materialelor publicitare privind promotia din mass-media si de pe publicitate stradala" a afirmat Radu.

"Cele 2.000 de minute nu sunt de fapt 2.000, pentru ca operatorul taxeaza la trei minute, deci primele trei minute sunt indivizibile, indiferent ca avem apel de o secunda sau de 5 secunde, consumatorul e taxat la valoarea de 3 minute. Azi s-a luat decizia intreruperii acestei campanii si ieri am dat amenda de 30.000 de lei", a precizat seful CJPC Cluj.

http://www.dailybusi...a-la-cluj-34239

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate