Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Ai nevoie de mai mult de un quad-core?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
56 răspunsuri în acest subiect

#19
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 545
  • Înscris: 24.07.2008

 ionutzradu, on 21st November 2009, 11:45, said:

trailere de pe youtube la calitatea 1080p pe un single core CELERON D 320 2.4 ghz stock la OC 3.6 ghz..pot sa iti spun ca rulez 720 p fara probleme orice marime ar avea fisierele....si nu cred ca are cum sa stea la 100% un cpu dual core care este de n-ori mai bun ca al meu.
LE ..ah uitat sa precizez , am placa video nvidia fx5200
chestiunea e sa fie in flash,nu decodate pe placa video

#20
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.980
  • Înscris: 01.07.2007

 ionutzradu, on 21st November 2009, 09:45, said:

trailere de pe youtube la calitatea 1080p pe un single core CELERON D 320 2.4 ghz stock la OC 3.6 ghz..pot sa iti spun ca rulez 720 p fara probleme orice marime ar avea fisierele....si nu cred ca are cum sa stea la 100% un cpu dual core care este de n-ori mai bun ca al meu.
LE ..ah uitat sa precizez , am placa video nvidia fx5200
incearca asta  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yQ5U8suTUw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.237
  • Înscris: 27.08.2009

 easy90rider, on 22nd November 2009, 14:28, said:

incearca asta  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yQ5U8suTUw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dap..asta e hd 1080p despre care vorbeam...cpu 100% constant iar traileru imi merge framat fara artefacte....totusi ce sa te astepti de la un single core celeron...dar in 720p nu am probleme.

#22
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 922
  • Înscris: 19.06.2006
pe dualcore e2220 + ati4770, procesorul variaza intre 35-70% la trailerul DardKnight 1080p, fara sacadari, fara artefacte.

Editat de biceman, 22 noiembrie 2009 - 23:38.


#23
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.346
  • Înscris: 18.09.2007
Pe un sempron deblocat si o panarama de video onboard.

Fișier atașat  22_11_09_2351.jpg   413,42K   117 download-uri


Doar pentru asta sa dau 1000 de euro pe un procesor?! :huh:

#24
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.601
  • Înscris: 01.12.2007
 Cine a zis ca ai nevoie de 1000 de euro pt un procesor? Amaratul meu de Q8200 se descurca cu mai multe flashuri la 1080 si nu este sufocat de munca depusa. In Print Screen-urile afisate un trailer nu ruleaza la 1080p pentru ca nu am reusit sa fac ruleze concomitent in doua ecrane separate Full HD.  Doua instante in aceasi pagina merg ok, dar nu am reusit inca sa fac sa mearga concomitent  full HD si in doua ecrane diferite ( consumul de resurse este aproape acelasi ).

Deci daca eu ma uit pe proiector si prietena pe monitor ( unul dintre noi cu castile pe urechi si altul de la boxe) putem vedea doua filme Full HD de pe acelasi PC.

Fișiere atașate


Editat de IdI1, 23 noiembrie 2009 - 22:30.


#25
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009

 easy90rider, on 22nd November 2009, 15:28, said:

incearca asta  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yQ5U8suTUw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta pe un Celeron 1860Mhz si  1 GB ram. Si video INTEL x3100. Si laptop.
Deci puteti vedea ca pentru mine e bun si un single core ca sa vad HD(a inghetat odata cand am deschis word, dar doar 4 secunde). Asa ca nu, nu am nevoie de mai mult de dual-core(daramite quad... deocamdata)
PS:Si pe wi-fi :P
[ http://i47.tinypic.com/33ttqg1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.601
  • Înscris: 01.12.2007
Ei, nu are cum sa consume atat de putin pe un Celeron in Full HD, probabil media este undeva pe la 70-80 % ocupare din procesor.

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
io zic asa: cine are bani de-i ies pe ureki, n-are decit sa "aibe" nevoie de procesor de 1000 de euro pentru a admira cum sta in 40% in loc de 100% :lol:

#28
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 545
  • Înscris: 24.07.2008
No,incearca Nvidia Pure Video demo pe 1080p de pe youtube:
link
pe celeron-ul tau
care in treacat fie spus e mai slab ca atom-ul de pe netbook=ul meu (si care nu merge cu filme full hd decodate prin proc)

#29
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 545
  • Înscris: 24.07.2008
am dat 650 de lei pe Q6600 in mai 2008
720p intr-adevar poate fi vazuta si pe netbookul meu
1080p nu
rezolutia e dubla la 1080p fata de 720p
in plus,cand dai pe full screen pierzi frame-uri
pe youtube poti da click dreapta pe film si poti vedea intr-o fereastra suprapusa peste film FPS-ul si frame-urile pierdute
eu am pe demo-ul de la nvidia 30 FPS si 70 pierdute

#30
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Cum sa va manance atat de mult un flash in ful HD ? Mie pe un Q9400 imi sta undeva la 5-7% cpu usage cu youtube in fullHD . Si acum cu flash 10.1 am observat si 2-3% usage . Pun si capturi pentru necredinciosi (Windows 7 x64 , 4Gb ram, 9500 GT ) dar momentan is pe mac :)

Uitati aici in schimb pe masina dual core macbook cum merge : (1080p)

Fișier atașat  Screen_shot_2009_11_26_at_5.22.16_AM.png   711,92K   66 download-uri

Editat de vladtm, 26 noiembrie 2009 - 05:27.


#31
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 21.01.2007
Consider ca un dual core si o placa video cu suport hardware pentru accelerarea continutului video este de ajuns.
Cu sistemul din semnatura rulez foarte frumos 3 filme full HD si FurMark si procesorul abia daca se apropie de 70-80%.In youtube situatia este si mai buna, deoarece cu noul flash 10.1 rulez cu 30-40% utilizare procesor formatul 1080p.Deci, cred ca mai importanta este o placa video decenta decat un monstru de procesor.

#32
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Quad Q9400 @ 2.66 Ghz

Fișier atașat  usageHD.png   603,5K   50 download-uri

#33
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 545
  • Înscris: 24.07.2008
a,.nu,eu am flash 10 si nu-mi face accelerare prin procesor

deci eu lucrez pe calculator
si e f enervant sa stau dupa el cand fac ceva mai intens
am incercat sa vad cum se misca calc unui prieten cu xp si un core 2 duo penryn 8200 si era ingrozitor de incet
cel putin asa mi s-a parut
plus ca am nevoie de windows 7 ,pt ca vista se misca incet si xp are o gramada de probleme
cu care m-am intalnit 10 ani din 99 cand a aparut beta 1 si nu vreau sa ma mai intalnesc cu ele
da si eu am o placa video puternica,un radeon 4850

#34
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.340
  • Înscris: 08.07.2008
Procesorul nu mai are de multa vreme de a face cu cat de repede se misca in windows...considerand ca OS-ul e in regula, ramii si viteza hardiskului conteaza .

#35
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.042
  • Înscris: 30.10.2006

 Lucian_Ilea, on 7th November 2009, 23:25, said:

...pe 1021 de fire de executie si 78 de procese

Ce inseamna asta?
Inseamna ca f bine as putea avea 78 de procesoare cu 1021 de fire de executie(hyper sau multi threading)

nu neaparat... Prin fire de executie se usureaza destul de mult viata unui programator. Ar trebui sa te uiti din alea 1021 de fire de executie cate sunt active... sau mai bine zis cat timp sunt active. De obicei se creeaza fire de executie pentru chestii in care trebuie sa stai sa astepti evenimente, pentru a nu bloca interfata grafica a programului. La messenger de exemplu un fir de executie (sau mai multe) astepta sa raspunda la mesaje (TCP/UDP ce naiba o fi folosind), dar ele doar stau acolo, in background si asteapta. Sincer, daca nu faceti chestii serioase pe PC (randari, codari video, simulari complexe etc) sunt sigur ca un dual core e suficient.

#36
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.775
  • Înscris: 22.04.2008

 Lucian_Ilea, on 21st November 2009, 04:23, said:

uite iti spun de ce ai nevoie de quad-core:ca sa te uiti la filme :D
du-te pe youtube.com si cauta 1080p
da click pe oricare film sau filmulet
si apoi admira cu control-shift-escape incarcarea procesorului tau minunat dual-core la 100% si expunerea de diapozitive de pe ecran
Asta intradevar in cazul in care driverele sunt aiurea si sistemul configurat aiurea.  Ia foloseste un sistem brand sa vezi ca merge mai bine.
||** e rusinos sa nu poti vedea un film in 2009 pe PC--zise lucica Ilea**||
Stai calm ca filme poti vedea si pe un pentium 1, din 1996, bine nu HD; sau pe un mobil.

Eu consider ca banii bagati in computere  pentru a fi utilizate acasa, sunt una din cele mai nerentabile investitii. Odata cu cresterea performantelor componentelor hardware, va creste si foamea de resurse a jocurilor, filmelor, sistemelor de operare, aplicatiilor in general. Si niciodata nu vom avea computerul perfect pe care sa mearga orice pt o perioada mare de timp. Asta e si interesul producatorilor.

Iar acei oameni bogati considerati si destepti care cumpara un procesor de 10 000 euro in fiecare an, are si un venit pe masura, si in acelasi timp el cumpara poate si alte bunuri de sute de mii de euro, si vinde alte bunuri, deci la ei banii circula in cantitati mari, venitul lor e urias, iar un procesor de 1000 euro e cam nimic, daca ne gandim ca ei mai fac si donatii.

De fapt v-am spus lucruri pe care le stiti.

Eu spun ca totusi topicele lui Lucian Ilea sunt interesante, si provocatoare.

I-mi pun intrebarea si eu, oare merge vreun film HD pe compul pe care sunt acum la lucru pentium 4 northood de 2,8GHz single core,  :lol: cu video on board, care dateaza de prin 2004-2005? probabil ca nici nu mai e nevoie sa incerc. :lol:

Editat de popascu, 27 noiembrie 2009 - 14:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate