Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Demisie cu CIM pe perioada determinata

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Unicum

Unicum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.09.2007
Buna.

Sunt angajat al unui teatru din tara si as dori sa aflu daca pot sau nu demisiona inainte de termen (10.09.2009 - 01.06.2010). Mai jos voi scrie exact ce apare in CIM:

"Salariatul nu are voie sa solicite desfacerea contractului de munca in perioada stagiunii, in caz contrar va achita contravaloarea incasarilor spectacolelor programate in stagiunea 2009-2010."

Exista vreo baza legala sa faca acest lucru?

Merci mult, astept raspunsuri concrete.

Edited by Unicum, 07 November 2009 - 18:57.


#2
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
In anexe se poate scrie orice atata timp cat tu il semnezi si apoi este inregistrat la Inspectoratul Teritorial de Munca.

#3
Unicum

Unicum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.09.2007
OK, dar tot nu pricep, pana la urma pot sau nu sa imi dau demisia fara a  suferi pseudoconsecintele mai sus amintite?

#4
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Nu poti. Ai semnat pentru niste clauze cu care ai fost de acord. Nu poti sa iti dai demisia fara a tine cont de ele.
Chiar atat de rau este de vrei sa iti dai demisia?

#5
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
O sa iti raspund partial. :)
Am cautat pe net Codul Muncii, dar eu nu prea am incredere in variantele astea on-line.
Undeva gasisem exact un articvol in care scria ca un contract pe perioada determinata poate fi incheiat oricand de catre salariat. Faza e ca am gasit asta doar intr-un singur loc.

Ce am gasit si mi se pare mult mai relevant  e un alt articol in care se mentioneaza ca un salariat cu CIM pe perioada determinata are aceleasi drepturi ca unul pe perioada nedeterminata si ca nu trebuie sa fie discriminat in niciun fel.

Dupa interpretarea mea asta inseamna ca poti pleca linistit.

Luni o sa am acces si la varianta scrisa a CM si o sa ma uit si acolo si revin.

View Postaleksutzu07, on 7th November 2009, 19:38, said:

In anexe se poate scrie orice atata timp cat tu il semnezi si apoi este inregistrat la Inspectoratul Teritorial de Munca.
Nu e chiar asa. Daca a semnat ceva si acel ceva e ilegal e lovit de nulitate absoluta.

#6
Luka_luka

Luka_luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.11.2007
Exact cum spune Jaqueline, nu are importanta tipul de contract de munca, drepturile si obligatiile sunt aceleasi.
Deci da, ai dreptul sa soliciti incetarea contractului de munca, fie cu acordul partilor, fie prin demisie.
In ceea ce priveste clauza introdusa in contract, chiar daca ai semnat si tu, din punctul meu de vedere este o clauza ilegala, fiind nula.

Art. 38 Codul Muncii
Salariații nu pot renunța la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzacție prin care se urmărește renunțarea la drepturile recunoscute de lege salariaților sau limitarea acestor drepturi este lovită de nulitate.

Dreptul tau ca si angajat este de a solicita incetarea contractului de munca oricand doresti. Clauza folosita de ei iti limiteaza acest drept.

Exista o situatie in care se foloseste o clauza asemanatoare, si anume la cursurile de formare profesionala, unde angajatului ii este imputata contravaloarea cursului daca isi da demisia. Insa situatia ta nu este aceasta, angajatorul tau nu ti-a asigurat nimic in plus fata de contract, care sa justifice o returnare a sumei investite in tine.

#7
Unicum

Unicum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.09.2007
Va multumesc tuturor pentru ajutor, am sa fac cum mi-a recomandat  Luka_luka. Wish me luck, azi e ziua cea mare.


Tot respectul din lume.

#8
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
So...cum a fost? :huh:

#9
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Am intrebat-o pe profa mea de HR de cazul tau.
Si mi-a spus ca atata timp cat tu ai semnat contractul cu clauza aia inseamna ca esti de acord. Iar daca vrei sa pleci trebuie sa restitui banii sau sa mergi in instanta unde pierzi si timp si bani si cel mai probabil vei pierde si cazul.

Profa e HR manager de foarte multi ai si eu personal am incredere deplina in ea.
E alegerea ta cum vrei sa procedezi.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
cand o mai vezi pe profa ta de HR, care e HR manager de foarte multi ani, intreab-o ce bani trebuie sa restituie, din moment ce nu a primit nimic.

#11
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Nu am inteles la ce te referi, incearca sa fii mai explicit.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
"a restitui" inseamna sa inapoiezi ceva. el nu are ce sa restituie, din moment ce nu a primit nimic.

multe din "anexele" contractelor de munca sunt discutabile, din punct de vedere legal.

-el poate invoca faptul ca respectiva prevedere din CIM incalca codul muncii(mai precis, dreptul lui de a cere incetarea contractului de munca) si exista pe undeva un articol care spune ca orice clauze care fac asa ceva sunt nule
-cei de la teatru pot sustine ca prevederea respectiva nu e, de fapt, o interzicere (asa cum se intelege la prima vedere) ci introduce o penalizare, lasand neatins dreptul lui de a soliciat incheierea contractului de munca
-el poate sustine ca prevederea e nula, pentru ca e prost formulata (nu poti sa-l penalizezi in functie de incasarile viitoare) , ca penalizarea depaseste cu mult gravitatea faptei (din ce scrie acolo, trebuie sa plateasca toate incasarile din stagiune) si ca nu se tine seama de timpul ramas pana la terminarea stagiunii.

pe total, eu cred ca un avocat l-ar scoate basma curata din toata povestea asta.

Edited by _Smiley_, 15 November 2009 - 16:00.


#13
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Si mie mi se pare exagerata clauza, asa cum am scris si in primul meu post. Dar pentru ca nu eram 100% sigura am preferat sa cer si parerea altcuiva. Am expus ambele puncte de vedere. Acum e decizia lui si a celor de la teatru.

Si inca ceva, cei de la teatru ar putea sa spuna ca l-au angajat pe proiect si ca nu pot continua fara el, sau ceva de genul, ceea ce ar presupune si unele penalizari.

Stiu ca multe clauze nu sunt tocmai legale si sunt puse la intimidare, asa cum se intampla cu trainingurile sau cursurile de formare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate