Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Montajul statiilor si antenelor pe autoturisme

- - - - -
  • Please log in to reply
3740 replies to this topic

#73
braicc

braicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 05.05.2009

View Postdevilus, on 21st February 2010, 13:01, said:

de antena asta ce parere aveti?
http://www.jcwhitney...0;0;2001452;0;0
Pareri doar din punct de vedere aspect (10) dar ar fi mai bine sa citesti Product Reviews  de pe site adica"Its very easy
to install, but don't expect this antenna to get near the range as a
bigger one. But if your like me and you only use a cb when someones
following you and your towing something its great." adica"E foarte ușor
de instalat, dar nu va asteptati la această antenă obțineti rezultate aproape de gama mare. Dar, dacă vă place ca si mine doar sa o utilizați cb atunci când mergi in grup
sau in cazul remorcarilor." :rolleyes:

#74
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View Postdevilus, on 21st February 2010, 15:18, said:

Am cerut si eu o parere.Am fazut ca aceste antene sunt facute pt cb si ma gandeam ca poate acopar macar 5 km...ML145 arata foarte rau pe masina mea si ma gandeam ca exista si alternative
daca arata rau pe masina ta,lasa pt altii chestia asta cu statiile.in interiorul portbagajului nu merge antena.pt ca este ecranata.[adica nu receptioneaza in interiorul unei cutii cu pereti metalici].
faci cumva parte din trupa cu audi A8 care vroia o antena de 5 cm undeva sub bord dar care ar fi dat 1000eur pe o statie?

#75
devilus

devilus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.04.2006

View Post233at102, on 21st February 2010, 13:34, said:

daca arata rau pe masina ta,lasa pt altii chestia asta cu statiile.in interiorul portbagajului nu merge antena.pt ca este ecranata.[adica nu receptioneaza in interiorul unei cutii cu pereti metalici].
faci cumva parte din trupa cu audi A8 care vroia o antena de 5 cm undeva sub bord dar care ar fi dat 1000eur pe o statie?
Si care e problema ce masina am??Da intradevar doresc o antena care sa nu fie vizibila,pretul nefiin un impediment.Daca exista vre-un forumist serios care vrea sa ma ajute as fi recunoscator!
Nici nu ma asteptam la o astfel de antena performante asemanatoare cu ale unei antene cb obisnuite.Citisem si eu pe site ce a tradus braicc,dar am crezut ca as rezolva problema cu un amplificator,performantele ramanand macar la jumatate din performantele unei antene cb obisnuite.

Edited by devilus, 21 February 2010 - 13:53.


#76
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
O antena CB obisnuita are 6.5 metri (lamba 5/8). O antena pentru masina e de 1.5-1.6 metri minim, pentru performante decente. Strict pt. info trafic, e ok si cu una de 1metru.
Ce poti sa faci e sa montezi o antena Sirio Taifun in locul antenei radio. ;)

#77
devilus

devilus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.04.2006

View PostMarius3k, on 21st February 2010, 13:58, said:

O antena CB obisnuita are 6.5 metri (lamba 5/8). O antena pentru masina e de 1.5-1.6 metri minim, pentru performante decente. Strict pt. info trafic, e ok si cu una de 1metru.
Ce poti sa faci e sa montezi o antena Sirio Taifun in locul antenei radio. ;)
Antena radio e in luneta.

#78
florinvasile

florinvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 18.10.2008

View Postdevilus, on 21st February 2010, 13:47, said:

Si care e problema ce masina am??Da intradevar doresc o antena care sa nu fie vizibila,pretul nefiin un impediment.Daca exista vre-un forumist serios care vrea sa ma ajute as fi recunoscator!
Nici nu ma asteptam la o astfel de antena performante asemanatoare cu ale unei antene cb obisnuite.Citisem si eu pe site ce a tradus braicc,dar am crezut ca as rezolva problema cu un amplificator,performantele ramanand macar la jumatate din performantele unei antene cb obisnuite.

Daca citeai tot ce s-a scris p-aici, ai fi inteles ca ANTENA face diferenta. In plus, antena inchisa in portbagaj (adica in "cutia lui Farraday") nu are efect. Poate daca o hranesti cu vreun amplif nesimtit..... Dar tot ai fi facut o investitie mare pentru rezultate mici, parerea mea... Mai mult, cam ce valoare la unda reflectata te astepti sa ai cu antena in portbagaj ???

#79
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View Postdevilus, on 21st February 2010, 15:47, said:

Si care e problema ce masina am??Da intradevar doresc o antena care sa nu fie vizibila,pretul nefiin un impediment.Daca exista vre-un forumist serios care vrea sa ma ajute as fi recunoscator!
Nici nu ma asteptam la o astfel de antena performante asemanatoare cu ale unei antene cb obisnuite.Citisem si eu pe site ce a tradus braicc,dar am crezut ca as rezolva problema cu un amplificator,performantele ramanand macar la jumatate din performantele unei antene cb obisnuite.

antena invizibila nu exista.dar poti sa cauti.cine stie intre timp s-o fi inventat.ea nu este nici tub de bass nici mp3 player ca sa poata functiona intr-un spatiu de unde radiatia electromagnetica nu se propaga.
forumistii fac schimb de informatii si se ajuta.dar trebuie sa citesti intai cate ceva de pe aici.si eu as vrea un autoturism care nu trebuie sa-l alimentez[un PERPETUUM MOBILE].nu pot din cauza legii conservarii energiei.
e cumva sub demnitatea ta sa te plimbi cu un A8 si o antena de 1,5 m pe plafon?

#80
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View Postdevilus, on 21st February 2010, 14:04, said:

In lungile drumuri am vazut A5 d`asta nou, S-uri, saptari, ML-uri chiar si un Lexus mai fitos, asa ca daca vrei sa beneficiezi de avantajele CB treci peste niste principii nesatoase   :thumbup:

Edited by dannastase, 21 February 2010 - 18:30.


#81
danmgro

danmgro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 01.11.2007
Salutare tuturor!

Ieri am reusit sa-mi cumpar statia, un Midlan Alan 42 Multi. Pana aici toate bune si frumoase, numai ca pana cand mai fac rost de bani de antena (m-am hotarat la un Midland ML 145 magnetica) vin cu doua intrebari la care nu am gasit raspunsul nici in aceasta sectiune, nici cautand pe net:

1. Statia poate fi legata si la antena radio a masinii? Asta ca o solutie temporara de a imbunatati transmisia....
2. Fiind magnetica, nu o pot lasa pe masina noaptea. Cam cat dureaza montajul ei dimineata (alta varianta decat magnetica nu pot achizitiona, masina fiind de servici)? Din experienta voastra, cand va opriti la masa si lasati masina 1-2 ore parcata (ma refer la autoturisme), e bine sa dati antena jos, sau o lasati acolo?

Va multumesc si ne auzim in trafic!  :)

#82
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View Postdanmgro, on 25th February 2010, 09:52, said:

1. Nu merge

2. Eu nu am dat NICIODATA antena jos de pe masina cand am poposit pe drum pentru cateva ore. Dar am incercat sa parchez masina in dreptul unui ceam si in acelasi timp am luat masa cat mai aproape de geamul respectiv pentru a avea in campul vizual macar "motul" antenei

Edited by dannastase, 25 February 2010 - 10:06.


#83
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View Postdanmgro, on 25th February 2010, 11:52, said:

Salutare tuturor!

Ieri am reusit sa-mi cumpar statia, un Midlan Alan 42 Multi. Pana aici toate bune si frumoase, numai ca pana cand mai fac rost de bani de antena (m-am hotarat la un Midland ML 145 magnetica) vin cu doua intrebari la care nu am gasit raspunsul nici in aceasta sectiune, nici cautand pe net:

1. Statia poate fi legata si la antena radio a masinii? Asta ca o solutie temporara de a imbunatati transmisia....
2. Fiind magnetica, nu o pot lasa pe masina noaptea. Cam cat dureaza montajul ei dimineata (alta varianta decat magnetica nu pot achizitiona, masina fiind de servici)? Din experienta voastra, cand va opriti la masa si lasati masina 1-2 ore parcata (ma refer la autoturisme), e bine sa dati antena jos, sau o lasati acolo?

Va multumesc si ne auzim in trafic!  :)
1. doar pt receptie poti s-o legi.si asta depinde de lungimea antenei[ex la gama RENAULT e destul de lunga]
2.montajul dureaza max 30 sec.cand te opresti la masa,o faci pe raspunderea ta.eu am lasat-o in parcare la REAL 2-3 ore.fara probleme.alta data am uitat-o noaptea pe masina.n-a disparut.

#84
danmgro

danmgro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 01.11.2007
Multam la amandoi pentru raspunsuri.

#85
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Jucarii noi pe piata: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7HBxP6XRJ74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si o varianta CUSTOM a colegului braicc/233SP89: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TAEQdetqd-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cat de curand punem si in masina personala un hands-free, abia astept sa-l montez. :bouncey:

Edited by Marius3k, 25 February 2010 - 20:10.


#86
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMarius3k, on 25th February 2010, 22:09, said:

Jucarii noi pe piata: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7HBxP6XRJ74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si o varianta CUSTOM a colegului braicc/233SP89: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TAEQdetqd-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cat de curand punem si in masina personala un hands-free, abia astept sa-l montez. :bouncey:
foarte interesant un hands-free.

#87
cradu1

cradu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.02.2008
Are cineva poze despre cum se scoate firul din masina la o antena cu magnet? Exemplu daca ai hatch-back. Gen Mazda 3 sau Megane.

Prin geamul din spate mi se pare un pic aiurea. Pe timp de ploaie nu se inchide complet geamul si iti ploua. Daca il scoti prin portiera din spate ,normal ca o inchizi, nu se rupe firul dupa cateva inchideri si deschideri ale portierei?  :)

#88
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Nu, nu se rupe daca inchizi portiera peste cablu. E mai rezistent de-atat, stai calm. ;)

#89
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,845
  • Înscris: 15.08.2008

View Postcradu1, on 8th March 2010, 02:05, said:

Are cineva poze despre cum se scoate firul din masina la o antena cu magnet? Exemplu daca ai hatch-back. Gen Mazda 3 sau Megane.

Prin geamul din spate mi se pare un pic aiurea. Pe timp de ploaie nu se inchide complet geamul si iti ploua. Daca il scoti prin portiera din spate ,normal ca o inchizi, nu se rupe firul dupa cateva inchideri si deschideri ale portierei?  :)

Stai linistit, la mine e tras pe la chederul usii de la sofer, de 2 ani, si nu are nimic.
Poze nu am, dar o sa fac, sa vezi.
Asa cum zice si Marius3k, cablul nu-i asa de fragil......

#90
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 11.07.2007
@cradu1 poti sa tragi cablul pe langa stalpul din mijloc al masinii si sa il bagi in masina pe langa prag ca sa nu ai riscul de a ploua in masina daca il bagi pe la partea superioara a ramei usii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate